June 29-July 5, 2009

Tuesday


TUE AM Side Game Series
3.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.97
1


Robert Todd - Theresa Andino, Tallahassee FL 72.00%
1.97
2
1

Barbara August - Resa Becher, Aventura FL 55.00%
1.48
2

Mindy Aiken, Baltimore MD; Keith Gellman, Fort Lauderdale FL 48.00%

TUES AM Strat 299er Pairs
5.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1
1
1
Lisa Miller, Laud By The Sea FL; Susan O'Neil, Laud By the Sea FL 72.63%
1.59
2
2

Gloria Starr, Delray Beach FL; Wendy Fogelman, Boca Raton FL 62.38%
1.19
3


Diane Stern, Weston FL; Elinor Fitzpatrick, Pompano FL 55.13%
0.89
4


Marilynn Braeman, Delray Beach FL; Ann-Marie Cavrich, Boynton Beach FL 54.13%
1.16
3
2
Nancy Cogen - Wanda Sarussi, Miami FL 53.38%

TUE Strat SENIOR Pairs
28.0 Tables

MPs A B C Names Score
10.64
1


Joyce Klein, Tamarac FL; Doris Lawrence, Pembroke Pines FL 62.18%
7.98
2
1

Arthur Hoffman, Boynton Beach FL; P Waldman, Dix Hills NY 61.79%
5.99
3


Jim Saxon - Liz Saxon, Marco Island FL 61.72%
4.49
4


Joan Vigdor - Charles Wolpert, Boynton Beach FL 60.82%
4.96
5
2

Rick Carpenter - Felice Carpenter, W Palm Beach FL 60.70%
3.36
6


Joan Gowder, Tamarac FL; Frank Moyer, Ft Lauderdale FL 58.81%
2.66
7


A Weissenberg - Martin Zucker, Palm Beach Gdns FL 57.77%
2.36
8


Pauline Callihan, Boca Raton FL; Moiz Ergas, N Miami Beach FL 57.61%
3.72
3

Lila Rose Klein - Isabel Kaston, Boca Raton FL 57.53%
2.79
4

Bill Amason - John Burbank, Summerfield FL 55.37%
3.27
5
1
Marvin Welles, Weston FL; Beatrice Kantrowitz, Plantation FL 54.19%
2.45
6
2
Michael Miller, Spring Hill FL; Mary Mathias, Hudson FL 53.69%
2.11

3
Arnold Winikoff, West Palm Bch FL; Robert Horowitz, West Palm Beach FL 53.43%
1.78

4
Barbara Wilson, West Palm Bch FL; Ann Levine, West Palm Beach FL 52.56%
1.45

5
Frederick Nislow - Judith Nislow, Palm Beach Gdns FL 50.25%

299er PAIRS
3.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.84
1
1

Diane Stern, Weston FL; Daniel Jacobson, Lake Worth FL 61.00%
1.38
2
2

Nancy Cogen - Wanda Sarussi, Miami FL 58.00%

Side Series I Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.88
1
1

John Stutz, West Palm Bch FL; Patricia Freels, Wellington FL 72.13%
2.43
2
2
1
Juliette Symehowicz - Jean Symehowicz, Aventura FL 63.40%
1.62
3
3

Karen Fabel, Boca Raton FL; Trudy Patron, Delray Beach FL 56.16%
1.82
4
4
2
Eileen Gottsegen - Debbie Elrad, Boca Raton FL 55.99%
0.91
5
5

Jeane Heller, Wellington FL; Shirley Braverman, Lake Worth FL 55.35%
1.37

3
Linda Levine, Delray Beach FL; Rosina Bruce, Boca Raton FL 51.59%
1.03

4
Fran Silodor - Jerry Silodor, Boca Raton FL 51.48%

Tues Strat Open Pairs
12.0 Tables / Based on 36 Tables

MPs A B C Names Score
16.10
1


Lu Kohutiak - Yvonne Hernandez, Unionville ON 63.43%
12.08
2


Frederick Allenspach, Plantation FL; Janet Lee, McLean VA 60.88%
9.06
3


Martin Chaitt, West Palm Beach FL; Ellasue Chaitt, Palm Bch Gdns FL 58.80%
6.79
4


Julie Zhu, Vero Beach FL; Al Cohen, Tamarac FL 57.87%
5.37
5


Abe Jakob, Ft Lauderdale FL; Helen Shanbrom, Tamarac FL 55.67%
4.60
6


Arnie Frankel, Laurel MD; Russell Divvens, Silverthorne CO 55.44%
4.03
7


Bobby Belt, Cumming GA; Roger Maurer Jr, Pompano Beach FL 54.05%
5.02
8
1
1
Dan Crofts - Gary Hyett, Birmingham B16 Great Britain 53.24%
3.77
2
2
Debbie Robins, Coral Springs FL; Junping Sun, Davie FL 52.20%
2.82
3

Carol Vogt, Boca Raton FL; Stephen Locke, Delray Beach FL 51.16%
2.61
4

Bobbi Schachter - Hinda Silber, Toronto ON 49.54%
1.80
5

Deborah Gilman - Neil Evangelista, Boca Raton FL 48.26%
1.79

3
Carole Holzwasser - Myrna Keisman, Boca Raton FL 46.41%

Side Series Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.49
1
1

Sid Meyers - Rita Kropf, Boynton Beach FL 70.89%
2.62
2
2

James Lane, Cape Coral FL; G Mercer Stowers, Okland Park FL 60.01%
1.96
3


Jerome Kramer, North Miami FL; Darryle Forrest, Miami FL 57.84%
1.96
4
3

Aubrey Fein, Fort Lauderdale FL; Ida Savino, Tamarac FL 57.64%
2.88
5
4
1
Daniel Jacobson, Lake Worth FL; Kevin Kurtz, Boca Raton FL 57.35%
2.16
6
5
2
Madeleine Evansky, Boynton Beach FL; Jeffrey Case, Lake Worth FL 55.47%
0.83
6

Nancy Glosser - A Danziger, Miami FL 54.57%
1.62

3
Rayma Kreider - Lorraine Izzo, Vero Beach FL 53.07%
1.22

4
Karen Lind - Shelby Lowe, Vero Beach FL 51.16%
0.95

5/6
Barry Fleischman, Wainscott NY; Lee Rutenberg, Boca Raton FL 50.96%
0.80

5/6
Rhonda Duffy, Boynton Beach FL; Mary Ann Colvin, Lake Mary FL 50.96%

Tues Eve Swiss Teams
14 Tables

MPs A B C Names Score
3.64
1
1

Allen Bozek, Ft. Lauderdale FL; Jeannine Penler, Ft Lauderdale FL; Gray Henry, Fort Lauderdale FL; Charlotte Engleman, Pompano Beach FL 69.00
2.73
2


David Rogers, Southern Pines NC; Martin Robins, Coral Springs FL; Michael Heymann, Fort Worth TX; Molly O'Neill, Ft Lauderdale FL 52.00
2.16
3
2

Juliette Kaplan - Eva Messro - Joan Schepps - Patricia Greiff, Boca Raton FL 49.00
1.54
4


Keith White, Fort Myers FL; Robert Parlin, Naples FL; Nit Buckhout, Palm Harbor FL; Sandra Rosenblum, Tampa FL 48.00
1.42
5/6
3/4

Julian Perez, Deltona FL; M Patricia Hays, Ormond Beach FL; Karen Fabel, Boca Raton FL; Trudy Patron, Delray Beach FL 45.00
1.42
5/6
3/4

John Stutz, West Palm Bch FL; Patricia Freels - Jeane Heller, Wellington FL; Shirley Braverman, Lake Worth FL 45.00
1.97

1
Shirley Davis - Lorrilyn Saex - Debbie Elrad - Eileen Gottsegen, Boca Raton FL 32.00

Tue-Wed KO Br 1
9 Tables

MPs Rank Names
30.97
1
Claire Tornay - George Tornay Jr, Palm Beach Gdns FL; Janet Gookin, Annandale VA; Robert Gookin, Falls Church VA
21.68
2
Barbara Kasle - Gaylor Kasle, Boca Raton FL; Jo Morse, Palm Bch Gdns FL; James Tucker Jr, Alexander City AL
12.39
3/4
John Black - Morton Karper - Edward Swell, Boca Raton FL; Eugene J. Grathwohl, Niles MI
12.39
3/4
Robert Todd - Theresa Andino, Tallahassee FL; Sharon Meng-Horton, Dade City FL; Jesse Stern, Lutz FL

Tue-Wed KO Br 2
9 Tables

MPs Rank Names
14.86
1
Janet Dresden, Palm Beach Grdn FL; Joan Procter, Tamarac FL; J Sanford, Pembroke Pines FL; Michael Cummings, Palm Beach Gdn FL
10.40
2
Judith Simon - Harvey Wolfe - J Marvin Teperow - Rosalie Sherman, Boca Raton FL
5.94
3/4
Angela Arnone - Lori Jacobs - Marilyn Kroll, Boca Raton FL; Beverly Saltz, Delray Beach FL
5.94
3/4
George Titus, Plantation FL; Harvey Hoffenberg, Wilton Manors FL; James Moran, Ft Lauderdale FL; Myra Walters, Aventura FL

Tue-Wed KO Br 3
10 Tables

MPs Rank Names
11.55
1
Barbara Marion - Marcia Ross - Elaine Turetsky - Dolly Katz, Boca Raton FL
8.09
2
Miriam Sohn - Jane Leventhal, Boca Raton FL; Maxine Goodman, Philadelphia PA; Arleen B. Rosenthal, Boynton Beach FL
4.62
3/4
Barry Friedman, Ft Lauderdale FL; Kenneth Wagner Jr, Hollywood FL; Gwen Saunders, Miami FL; Robert Buchner, Coral Springs FL; Glenda Gerraputa, Pompano Bch FL; Margery Pecoraro, Tamarac FL
4.62
3/4
Julio Galvez, Wellington FL; Marsha Calise, West Palm Beach FL; Esther Werth, Lake Worth FL; Arthur Dinkin, Palm Beach FL

Tue-Wed KO Br 5
16 Tables

MPs Rank Names
10.16
1
Dennis Feuer - Abbie Feuer, No Palm Beach FL; Melinda Hawkins - Phyllis Pettijohn, West Palm Beach FL
7.11
2
Elayne Flechner, Tamarac FL; Art Nisenbaum, Lauderhill FL; Hazel Greenberg - Allan Greenberg, Fort Lauderdale FL
4.06
3/4
Jean Boyd - Lynda Patten, Plantation FL; Carole Colarusso, Davie FL; Carol Seiderman - Eugenia Weaver - Betty Battles, Pembroke Pines FL
4.06
3/4
Vivian Kiser - Eliot Sepinuck, Boynton Beach FL; Avraham Horowitz - Fedora Horowitz, Delray Beach FL

Tue-Wed KO Br 4
16 Tables

MPs Rank Names
11.00
1
Arthur Goldman - Myra Goldman - Irving Caplan - Dolores Caplan, Delray Beach FL
7.70
2
Stephen Schmetz - Paul Frank - Diane Schmetz - Judie Frank, Boca Raton FL
4.95
3
George Clark - Julie Clark - Ralph Reinecke Jr - Anita Kison, Titusville FL
3.58
4/5
Tom Gero - Mary Bushawn, Weston FL; Cass Paley Jr, Pembroke Pines FL; Pauline Vogel, Lauderhill FL
3.58
4/5
Ruth Ziff, West Palm Bch FL; Elizabeth Nelson, Palm Bch Gdns FL; Barbara Hass, Palm Beach Gdns FL; Dee Korenbaum, West Palm Beach FL