June 30-July 6, 2008

Friday


Friday AM Side Series
3.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1


Alan Stanley - Patrick Moran, Dayton OH 67.50%
1.97
2
1

Enez Rubel - Ann Panzer, Boca Raton FL 61.46%
1.30
3/4
2/3

Patricia Bayer, Jacksonville FL; Jane Jamison, Orange Park FL 48.75%
1.30
3/4
2/3

Edwin Brownell, Coral Gables FL; Kevin Kurtz, Boca Raton FL 48.75%

Fri Aft Side Game
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.58
1


Robert Cloutier, Tamarac FL; Boots Lenox, Pompano Beach FL 63.67%
2.43
2
1

James Walker, Ft Lauderdale FL; Pauline Vogel, Lauderhill FL 55.83%
1.97
3
2
1
Joan Talpins, Miami FL; Linda Weintraub, Boca Raton FL 55.75%
1.59
4


Alan Stanley - Patrick Moran, Dayton OH 55.08%
1.48
5
3
2
Joann Krohn, Plantation FL; Art Nisenbaum, Lauderhill FL 53.92%
1.40
4

Lee Rutenberg, Boca Raton FL; Arthur Dinkin, Palm Beach FL 53.04%

Fri Aft 299er Pairs
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.40
1
1

Karen Sloan, Boca Raton FL; David Simms, Naples FL 61.25%
1.80
2
2

Bryan Sklar - Valerie De Roy, Plantation FL 57.50%
1.35
3
3

Jeffrey Case, Lake Worth FL; Madeleine Evansky, Boynton Beach FL 56.25%
1.01
4
4

James Pekarek - Renee Pekarek, Hollywood FL 55.83%
0.84
5


Eileen Gottsegen - Debbie Elrad, Boca Raton FL 55.00%

Friday Strat SR Pairs
29.5 Tables

MPs A B C Names Score
11.20
1


Marlene Solender - Joan Gowder, Tamarac FL 59.80%
8.40
2


Rita Seamon, Hollywood FL; Leslie Klein, Miami Shores FL 59.51%
6.30
3


Joyce Klein, Tamarac FL; Morton Kraus, Plantation FL 58.17%
6.61
4
1

Arthur Birnbaum - Robert Sleven, Boynton Beach FL 58.12%
4.96
5
2

David Lessem - Doris Cohen, Boynton Beach FL 57.07%
3.72
6
3

Annette Katarincic, Lake Worth FL; Judi Besner, Boynton Beach FL 56.97%
2.65
7/8


Michael Yau - Jody Ledford, Miami FL 56.73%
2.65
7/8


Irma Willenborg - James Willenborg, Miami Shores FL 56.73%
2.72
9


Irwin Green - Linda Green, Delray Beach FL 56.50%
2.79
4

Rachel Sommer, Lake Worth FL; Raymond Sommer, Dover NH 56.01%
2.38
5

Samuel Jones, Portland OR; Charles Rosenblatt, Pompano Beach FL 55.35%
2.47
6

Claire Jonas - Leon Jonas, W Delray Beach FL 55.04%
2.73

1
Anita Levin-Epstein - Cecilia Goldberg, Boca Raton FL 49.33%
2.05

2
Jacky Swanekamp - Robert Horowitz, West Palm Beach FL 47.60%
1.54

3
Jeanne Boardman - Isadore Silverman, Tampa FL 47.48%
1.15

4
Thomas Mayer - Ursula Mayer, Coral Springs FL 46.15%

Friday Strat Open
20.0 Tables / Based on 49 Tables

MPs A B C Names Score
20.65
1


Claire Tornay, Palm Beach Gdns FL; Jo Morse, Palm Bch Gdns FL 62.62%
15.49
2


Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL; George Tornay Jr, Palm Beach Gdns FL 62.23%
11.62
3


Bernie Chazen - Barbara Haberman, Lake Worth FL 60.65%
8.71
4


John Diamond, Boca Raton FL; Geoff Hampson, Las Vegas NV 59.14%
6.88
5


Myra Bast - Murray Bast, Miami FL 58.10%
5.90
6


John McLaughlin, Melrose MA; Lloyd Arvedon, Bedford MA 57.38%
5.16
7


Maggie Shenkin - Barnet Shenkin, Boca Raton FL 57.37%
4.59
8


Ronald Schoenau - Carolyn Schoenau, Gainesville FL 57.29%
5.31
9
1
1
Carol Vogt, Boca Raton FL; Stephen Locke, Delray Beach FL 56.70%
3.98
10
2

Lee Bukstel, Boca Raton FL; Michael Wolf, Coral Springs FL 56.13%
3.44
11


Darcy Parker - James Parker, Hollywood FL 55.96%
3.18
12


James Clifford Jr - Carol Clifford, Miami FL 55.21%
2.95
13


Marta Dornfeld, Deerfield Beach FL; Jennylee Mealer, Sunrise FL 55.09%
2.99
3

Rebecca Cohen - Bob Rosenblum, Hollywood FL 51.85%
2.24
4

Carmela Knauer, N Miami Beach FL; David Long, Deerfield Beach FL 49.45%
2.08
5

Jan Vandersluis - Helen Vandersluis, No Palm Beach FL 49.06%
2.22

2
Joanne Kline, Tamarac FL; Deborah Gilman, Boca Raton FL 43.06%

Friday Evening Side Game
4.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1


Dale Kelleher, Weston FL; William Howe, Pompano Beach FL 61.11%
1.97
2
1

James Pekarek - Renee Pekarek, Hollywood FL 58.56%
1.19
3


Dave Anderson, Spring Hill FL; Esther Litmanovic, Miami FL 57.87%
1.48
2

Patricia Bayer, Jacksonville FL; Jane Jamison, Orange Park FL 46.31%

Fri Eve Swiss
6 Tables

MPs A B C Names Score
2.13
1/2
1/2

Karen Fabel - Rosemary Fariel - Peggy Falk, Boca Raton FL; David Doretsky, Plainview NY 79.00
2.13
1/2
1/2

Anthony Lenzi, Pembroke Pines FL; Barry Singer, Hollywood FL; Martin Gayer - Bea Gayer, Davie FL 79.00

Fri-Sat KO Bracket 1
9 Tables

MPs Rank Names
29.83
1
Sheila Ekeblad, Providence RI; Michael Seamon - Shannon Cappelletti, Hollywood FL; Matt Granovetter - Pamela Granovetter, Cincinnati OH
20.88
2
Peter Martin, Kennesaw GA; John Martin, Fort Lauderdale FL; Donald Procter, Jr, Boynton Beach FL; Bruce Frenkel, Sea Ranch Lakes FL
11.93
3/4
Candace Griffey - Larry Griffey, Vero Beach FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Spike Lay, Daytona Beach FL
11.93
3/4
Marshall Hall, Boca Raton FL; Janice Seamon-Molson, Hollywood FL; Ed Schulte, Tampa FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL; Robert Dennard, Orlando FL

Fri-Sat KO Bracket 2
14 Tables

MPs Rank Names
15.52
1
J Marvin Teperow - Rosalie Sherman - Lori Jacobs - Alan Jacobs, Boca Raton FL
10.86
2
Mary Bushawn - Adrienne Turner, Weston FL; Phillip Yorston, West Palm Beach FL; John Mincher, Hallandale FL
6.21
3/4
Norman Samuels - Marcia Samuels, West Palm Bch FL; Howard Fink - Rose Fink, Aventura FL
6.21
3/4
Abraham Abdo - Laura Bachenheimer - Samira Abdo, Boynton Beach FL; Aston Glaves, Lake Worth FL

Fri-Sat KO Bracket 3
9 Tables

MPs Rank Names
8.91
1
Stephen Schmetz - Diane Schmetz, Boca Raton FL; Ian Grant, Venis FL; Angela Weindruch, Longwood FL
6.24
2
Marie Lewis, Macon GA; Katharine Clark, Dublin GA; Joseph Ripley Jr - Elizabeth Bancks, Jacksonville FL; Edwin Brownell, Coral Gables FL
3.56
3/4
Stuart Kirschner - Marie Donabed, Boca Raton FL; Velia Sweet, Highland Beach FL; Terry Gerber, Delray Beach FL
3.56
3/4
Patricia Greiff - Roslyn Levin - Sharon Shine - Eleanor Kantor, Boca Raton FL