June 30-July 6, 2008

Wednesday


Wed AM Side Series
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.43
1
1

Shirley Wertz - Lucy Jones, Vero Beach FL 61.50%
1.82
2


Judi Radin, New York NY; Stacy Jacobs, Hinsdale IL 61.00%
1.50
3/4
2/3

Theodore Egner - Kay Egner, Pompano Beach FL 56.50%
1.50
3/4
2/3

Burt O'Dell, Weeki Wachee FL; Linda Glynn, Orange Park FL 56.50%
0.99
4

Marilyn Hornstein - Sonia Macey, Boynton Beach FL 53.50%

Wed AFT Strat SR Pairs
25.0 Tables

MPs A B C Names Score
9.80
1


Chuck Said, Nashville TN; Carolyn Jackson, Sugar Land TX 65.16%
7.35
2


Rose Lewis - Robert Cole Sr, Lake Worth FL 59.38%
6.61
3
1

Iris London - Roselyn Klein, Boca Raton FL 57.87%
4.13
4


Joyce Klein, Tamarac FL; Morton Kraus, Plantation FL 57.52%
3.27
5


Helen Shanbrom - Al Cohen, Tamarac FL 57.06%
2.80
6


Norbert Sax - Roger Coffman, West Palm Beach FL 56.94%
2.45
7


Nadele Spiro, Bloomfield MI; Madeline Bloom, Boynton Beach FL 56.25%
4.34
2/3

Molly Foreman - William Klinsky, Boca Raton FL 55.21%
4.34
2/3
1
Louise Orr - Ethel Friedman, Lake Worth FL 55.21%
2.79
4

Barbara Libman - Marlene Stregack, Lake Worth FL 55.09%
2.65
5
2
Loretta Falk - Lila Rose Klein, Boca Raton FL 54.86%
2.15
6

Roy Boucvalt, New Orleans LA; George Titus, Plantation FL 54.51%
1.84

3
Margaret Bernstein - Sandra Parker, Boca Raton FL 51.97%
1.65

4
Marilyn Cohen, Palm Bch Gdns FL; Dee Korenbaum, West Palm Beach FL 51.27%
1.35

5
Enid Rogers - Cynthia Krasny, Boca Raton FL 50.23%

Wednesday Afternoon 299er
8.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.68
1
1
1
Mitzi Schafer - Rhonda Duffy, Boynton Beach FL 62.68%
2.01
2
2
2
Marilyn Hornstein - Sonia Macey, Boynton Beach FL 62.54%
1.51
3
3

Herbert Cohen - Max Brown, Weston FL 58.42%
1.13
4


Dorathea Bernstein - Pearl Seidenberg, Boca Raton FL 56.22%
1.01
5
4

Carolyn LaCombe - Ann-Marie Cavrich, Boynton Beach FL 56.13%
0.76
5

Marsha German, Sunrise FL; Gwen Saunders, Miami FL 55.79%
0.94

3
Eileen Lebowitz - Ruth Cohen, Boca Raton FL 52.55%

Side Series I - Wed Aft
4.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1


Stacy Jacobs, Hinsdale IL; Judi Radin, New York NY 65.28%
1.97
2
1

Jacqueline Levy - Ethel Kassirer, Boca Raton FL 61.81%
1.19
3


Alan Stanley - Patrick Moran, Dayton OH 56.94%
1.48
2

Allen Bozek, Ft. Lauderdale FL; Elizabeth Kros, Fort Lauderdale FL 48.61%

Wed Eve Swiss Teams
15 Tables

MPs A B C Names Score
3.79
1


Marshall Hall, Boca Raton FL; Janice Seamon-Molson, Hollywood FL; Ed Schulte, Tampa FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL; Robert Dennard, Orlando FL 111.00
2.84
2


Leslie Klein, Miami Shores FL; Martin Robins, Coral Springs FL; Charlene Predmest, Delray Beach FL; Helen Shanbrom, Tamarac FL 85.00
3.03
3
1
1
Leslie Cottrell - Joy Lewis, Melbourne FL; Elizabeth Bancks - Joseph Ripley Jr, Jacksonville FL 77.00
1.60
4


Peter Schoen, Plantation FL; James Gordon, Hollywood FL; Jody Ledford - Kenneth Rosenthal, Miami FL 76.00
1.20
5


Eileen Easterling - James Easterling, Casselberry FL; Mary Lou Webster, Jonesboro GA; Margery Pecoraro, Tamarac FL 63.00
2.27
2

Millie Larkin, St Cloud FL; Marilyn Cohen, Palm Bch Gdns FL; Dee Korenbaum, West Palm Beach FL; Joan Besley, Winter Park FL 59.00
1.70
3

John Jelilian, Boca Raton FL; Barbara Hass, Palm Beach Gdns FL; Ruth Ziff, West Palm Bch FL; Elizabeth Nelson, Palm Bch Gdns FL 58.00
1.28
4

Mary Ann Dufresne - Burt O'Dell, Weeki Wachee FL; Linda Glynn, Orange Park FL; Susan Graham, Spring Hill FL 57.00

Wed Strat Open Pairs
15.5 Tables / Based on 42 Tables

MPs A B C Names Score
18.20
1


Paul Swanson, Morgantown WV; John Solodar, Palm Beach Gdns FL 57.41%
13.65
2


Scott Graham, Lauderhill FL; Richard Gross, Boca Raton FL 57.21%
10.24
3


Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL; Lewis Finkel, Jupiter FL 56.09%
7.68
4
1

Jack Jones, Pompono Beach FL; Ronnie Ray, Hollywood FL 56.06%
6.07
5


Robert Freid, Boynton Beach FL; Caroline Warner, Davie FL 55.75%
5.20
6


Sharon Jabbour - Lee Bukstel, Boca Raton FL 55.22%
4.55
7


Sharon Meng-Horton, Dade City FL; Beata Czachor, Tampa FL 55.17%
4.04
8


David Reiter - Sedat Nassi, Hollywood FL 54.79%
3.64
9


Stephen Warner, Davie FL; Roger Maurer Jr, Pompano Beach FL 54.53%
3.31
10


Elaine Katzman - Lita Talus, Boynton Beach FL 54.27%
3.03
11


Allan Cokin, Palm Beach FL; Barbara Haberman, Lake Worth FL 54.26%
3.77
2

Jack Mayer, Ft Myers FL; Dennis Riddick, Cape Coral FL 50.29%
3.18
3
1
Madeleine Evansky, Boynton Beach FL; Jeffrey Case, Lake Worth FL 49.75%
2.12
4

Stanley Cohn, West Palm Bch FL; Sande Boas, Jupiter FL 49.31%
2.39
5
2
Dolores Grossman, Wellington FL; Marlene Bluestone, Lake Worth FL 48.89%
1.79

3
Cecily Sturge, Delray Beach FL; Marcia Regent, Boca Raton FL 47.67%

Side Game Series I
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.43
1
1

Kevin Kurtz, Boca Raton FL; Edwin Brownell, Coral Gables FL 58.73%
1.82
2


Juliette Zophres, Plantation FL; Robert Ramos, Davie FL 57.71%
1.71
3
2

Bea Rosenbaum, Tamarac FL; Joann Krohn, Plantation FL 56.86%
1.04
4


Susan Gilison, West Palm Bch FL; Irene Musinsky, West Palm Beach FL 53.97%
1.28
3

Eveline Sergold - Toni Barish, Tamarac FL 53.13%
1.21
4

Jeanne Boardman - Isadore Silverman, Tampa FL 49.96%

Wed Eve 299'er Pairs
3.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.84
1


Burton Rubin, Thiells NY; Daniel Jacobson, Lake Worth FL 60.00%
1.38
2


Deborah Gilman, Boca Raton FL; Peggy Muschett, Ft Lauderdale FL 59.00%

Wed-Thur KOs Brkt I
6 Tables

MPs Rank Names
18.28
1
John Diamond, Boca Raton FL; Bernie Chazen, Lake Worth FL; Richard Coren, Delray Beach FL; Geoff Hampson, Las Vegas NV
9.69
2
Michael Wolf, Coral Springs FL; Michael Donnelly, Fort Lauderdale FL; Sean Ganness - Bernace De Young, Miami FL

Wed-Thur KOs Brkt II
14 Tables

MPs Rank Names
16.70
1
Kathleen Price, N Palm Beach FL; Michael Cummings, Palm Beach Gdn FL; Lawrence Gelman, Boynton Beach FL; Bonnie Rosen, Boca Raton FL
11.69
2
Melody Gabriel - Lyn Giuffrida - Catherine Hoke - Erika Greenfield, Vero Beach FL
6.68
3/4
Lori Jacobs - Angela Arnone - Jonathan Stein, Boca Raton FL; Margery Roberts, Boynton Beach FL; Ora Lourie, Hypoluxo FL
6.68
3/4
Donald Brown - Paula Polsyn, Sunrise FL; John Wiseman - Hindy Wiseman, Thornhill ON

Wed-Thur KOs Brkt III
12 Tables

MPs Rank Names
10.30
1
Ben Ott - Anita Waser, Boca Raton FL; Bernice Shahrabani, Deerfield Beach FL; Kenneth Matheis, Coral Springs FL
7.21
2
Miriam Sohn - Faye Bernstein Cohen - Sylvia Cohen - Patricia Jessier, Boca Raton FL
4.12
3/4
Marie Lewis, Macon GA; Ricky Dashefsky - Morris Dashefsky, Lake Worth FL; Katharine Clark, Dublin GA
4.12
3/4
Dennis Feuer - Abbie Feuer, No Palm Beach FL; Melinda Hawkins - Phyllis Pettijohn, West Palm Beach FL

Return to Index Page

Go to Thursday Results