June 30-July 6, 2008

Tuesday


Tues AM Side Series Pairs
5.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.28
1
1

T Singer, Sunrise FL; Mary Bushawn, Weston FL 59.00%
1.71
2


Judi Radin, New York NY; Stacy Jacobs, Hinsdale IL 55.50%
1.59
3
2

Ian Grant, Venis FL; Angela Weindruch, Longwood FL 52.50%
1.19
4
3

Catherine Hoke - Erika Greenfield, Vero Beach FL 52.00%

Tues AFT Strat SR Pairs
27.5 Tables / Based on 26 Tables

MPs A B C Names Score
10.08
1


D Thomas, West Palm Beach FL; Stephen Warner, West Palm Bch FL 61.01%
7.56
2


Frank Moyer, Ft Lauderdale FL; Robert Cloutier, Tamarac FL 59.05%
5.67
3


Lynda Shourds, Miami Springs FL; Loli Rainey, Miami FL 58.69%
4.25
4


Harriet Goldberg, No Palm Beach FL; Sellers McKee, Jupiter FL 58.18%
3.75
5


Pauline Callihan, Boca Raton FL; Alan Kravetz, Boynton Beach FL 57.55%
2.88
6


Marlene Solender, Tamarac FL; Leslie Klein, Miami Shores FL 56.18%
2.52
7


Martin Robins, Coral Springs FL; Charlene Predmest, Delray Beach FL 55.73%
2.24
8


Joyce Klein, Tamarac FL; Morton Kraus, Plantation FL 54.92%
5.20
1

Lewis Roth - Meril Monashkin, Boynton Beach FL 54.60%
3.90
2

Charles Rosenblatt, Pompano Beach FL; Samuel Jones, Portland OR 54.06%
3.41
3

Roy Boucvalt, New Orleans LA; George Titus, Plantation FL 53.59%
2.24
4

Maxine Goodman, Cherry Hill NJ; Arleen B. Rosenthal, Boynton Beach FL 53.13%
1.73
5

Betty Kenngott - Gray Henry, Fort Lauderdale FL 53.10%
1.57
6

Elliott Miner - Martin Blumenfeld, Delray Beach FL 52.55%
2.55

1
Carol Zashin - Rose Levenson, Boca Raton FL 48.52%
1.91

2
Joan Soloff - Toby Tamarkin, Boca Raton FL 45.88%
1.46

3
Jane Lopez - Armando Lopez, Pembroke Pines FL 44.54%

Side Series Pairs I
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.58
1


Chuck Said, Nashville TN; Carolyn Jackson, Sugar Land TX 61.17%
2.43
2
1

Rose Robideau, Palm Bch Gardns FL; Suellen Solodar, Palm Beach Gdns FL 59.67%
1.45
3


Judith Gushner - Marlyn West, Boca Raton FL 58.26%
1.11
4


Judi Radin, New York NY; Stacy Jacobs, Hinsdale IL 56.17%
2.12
5
2
1
Ellie Schwartz, Palm Beach Gdns FL; Judith Lakind, Palm Bch Garden FL 55.50%
1.59
3
2
David Graham, London England; Jill Graham, London N England 55.00%
1.19
4
3
Nancy Salviola, Wellington FL; Elizabeth Graham, West Palm Beach FL 48.67%

Tues Aft 299'er Pairs
8.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.68
1
1
1
Wendy Fogelman, Boca Raton FL; Gloria Starr, Delray Beach FL 64.92%
2.01
2
2
2
Barry Friedman - Chris Sterr, Ft Lauderdale FL 62.00%
1.51
3
3

Marsha German, Sunrise FL; Gwen Saunders, Miami FL 55.42%
1.13
4
4
3
Burton Leavenworth, Boca Raton FL; Avraham Horowitz, Delray Beach FL 54.17%
0.85
5
5

Esther Liss - Lynda Gillinov, Boca Raton FL 53.33%
0.76

4
Joann Meeker, Palm City FL; Carol Weller, Hobe Sound FL 52.30%

TUE EVE SWISS TEAMS
15 Tables

MPs A B C Names Score
3.79
1
1
1
Margaret Bernstein, Boca Raton FL; Felicia Downs, West Palm Bch FL; Melinda Hawkins - Phyllis Pettijohn, West Palm Beach FL 87.00
2.49
2/3


Kim Hall - Kenneth Rosenthal - Jody Ledford, Miami FL; Susan Elias, Coral Gables FL 85.00
2.51
2/3
2

Don Quinn - Eunice Quinn - Berneda Taylor, Fort Myers FL; Mary Winburn, Ft Myers FL 85.00
1.88
4
3

Rosemary Fariel - Peggy Falk, Boca Raton FL; Mary Campbell, Delray Beach FL; Susan Skidmore, Boynton Beach FL 82.00
1.20
5


Martin Robins, Coral Springs FL; Leslie Klein, Miami Shores FL; Carol Clifford, Miami FL; Julie Zhu, Vero Beach FL 76.00
1.41
4

Barbara Libman - Marlene Stregack - Estelle Kluger - Sandra Berger, Lake Worth FL 66.00

Tues Strat Open Pairs
14.0 Tables / Based on 39 Tables

MPs A B C Names Score
17.15
1


Susan Cohen - Shirley Presberg, Boca Raton FL 60.17%
12.86
2


Mary Lou Webster, Jonesboro GA; Sedat Nassi, Hollywood FL 58.62%
9.65
3


Molly O'Neill, Ft Lauderdale FL; Zeke Jabbour, Boca Raton FL 58.21%
7.24
4


Rhoda Habert, Montreal QC; G. Margie Gwozdzinsky, New York NY 56.48%
5.72
5


Bernace De Young - Sean Ganness, Miami FL 56.23%
4.90
6


Sharon Meng-Horton, Dade City FL; Linda Epstein, Delray Beach FL 55.64%
4.29
7


Lee Atkinson - Mark Yaeger, Hollywood FL 55.43%
3.81
8


Jerry Barson - Linda Barson, West Palm Beach FL 52.74%
3.43
9


Lita Talus - Elaine Katzman, Boynton Beach FL 50.43%
4.43
1

Carol Vogt, Boca Raton FL; Stephen Locke, Delray Beach FL 49.44%
3.32
2

Jack Jones, Pompono Beach FL; Ronnie Ray, Hollywood FL 48.87%
2.49
3

Rita Kropf - Herbert Bryan, Boynton Beach FL 47.69%
1.87
4

Aubrey Fein, Fort Lauderdale FL; Ida Savino, Tamarac FL 47.10%

Tue Eve Side Game
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.58
1
1

Hindy Wiseman - John Wiseman, Thornhill ON 65.17%
1.94
2


Juliette Zophres, Plantation FL; Robert Ramos, Davie FL 58.17%
1.82
3
2

Peter Odorico - Alan Jacobs, Boca Raton FL 57.67%
1.11
4


Chuck Said, Nashville TN; Carolyn Jackson, Sugar Land TX 53.70%
1.97
5
3
1
Morris Dashefsky - Ricky Dashefsky, Lake Worth FL 53.33%
1.03
4

Ester Kisner, Boca Raton FL; David Long, Deerfield Beach FL 49.40%
1.48

2
Beatrice Garner, Miami FL; Joan Bradford, Coral Gables FL 48.92%

Tues Eve 299'ers
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.26
1
1
1
Juliette Symehowicz - Jean Symehowicz, Aventura FL 58.50%
1.50
2/3
2

Marsha German, Sunrise FL; Gwen Saunders, Miami FL 56.50%
1.49
2/3


Arnold Winikoff, West Palm Bch FL; Robert Horowitz, West Palm Beach FL 56.50%
1.25
4
3
2
Lisa Miller, Laud By The Sea FL; Jeannie Casey, Coral Springs FL 54.00%
0.84
4

Lynda Gillinov, Boca Raton FL; Rhonda Duffy, Boynton Beach FL 53.50%
0.82

3/4
Barry Friedman - Chris Sterr, Ft Lauderdale FL 50.50%
0.82

3/4
Carol Fischer, Boca Raton FL; Burton Rubin, Thiells NY 50.50%

Tue-Wed KOs Brkt I
9 Tables

MPs Rank Names
39.40
1
Barbara Wallace - Harry Tudor - Russell Arnold - Gary Cohler, Miami FL
27.58
2
Sheila Ekeblad, Providence RI; Michael Seamon - Shannon Cappelletti, Hollywood FL; Matt Granovetter - Pamela Granovetter, Cincinnati OH
15.76
3/4
Claire Tornay - George Tornay Jr, Palm Beach Gdns FL; Jo Morse, Palm Bch Gdns FL; Armand Barfus, Port St Lucie FL
15.76
3/4
Marshall Hall, Boca Raton FL; Janice Seamon-Molson, Hollywood FL; Ed Schulte, Tampa FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL; Robert Dennard, Orlando FL

Tue-Wed KOs Brkt II
16 Tables

MPs Rank Names
17.00
1
George Delp - April Delp - Stephen Lurie, Gainesville GA; John Whitcomb, Sarasota FL
11.90
2
Lori Blackwell - Irene Exler - Rhona Bertman, Boca Raton FL; Alma Kalfus, Delray Beach FL
6.80
3/4
J Marvin Teperow - Rosalie Sherman, Boca Raton FL; Ian Grant, Venis FL; Angela Weindruch, Longwood FL
6.80
3/4
Julio Galvez, Wellington FL; Arthur Dinkin, Palm Beach FL; Esther Werth, Lake Worth FL; Marsha Calise, West Palm Beach FL

Tue-Wed KOs Brkt III
16 Tables

MPs Rank Names
12.90
1
Audrey Rice - Nancy Glosser - Hannah Chartor - Karen Eisner, Miami FL
9.03
2
Beverly Presberg - Eugene Goodman, Boynton Beach FL; Art Nisenbaum, Lauderhill FL; Jay Greenstone, Davie FL
5.16
3/4
John Jelilian, Boca Raton FL; Elizabeth Nelson, Palm Bch Gdns FL; Ruth Ziff, West Palm Bch FL; Barbara Hass, Palm Beach Gdns FL
5.16
3/4
Stephen Schmetz - Diane Schmetz - Carole Holzwasser - Karen Altschul, Boca Raton FL

Tue-Wed KOs Brkt IV
10 Tables

MPs Rank Names
7.78
1
Candy Shedden, Boca Raton FL; Frank Cushman, West Palm Bch FL; William Nolan, Daytona Beach FL; Dorothy Romaine, Boynton Beach FL
5.45
2
Maxine Robins - David Pomerantz - Richard Miller - Charlotte Gold-Farber, Boynton Beach FL
3.11
3/4
Arlene Shallan - Diane Friedman - Polly Langbort - Roberta Cruz, Boca Raton FL
3.11
3/4
William Levey - Ama McDonald, Jacksonville FL; Wayne Albright - Barbara Albright, Orange Park FL