Friday


Fri Am Side Series
4.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.12
1
1
1
Mary McReynolds, Sarasota FL; Lila Rose Klein, Boca Raton FL 68.96%
1.59
2
2
2
Marilynn Braeman, Delray Beach FL; Stanley Lefcort, Boynton Beach FL 59.71%
1.19
3
3
3
Peter Ewald, Wilmington NC; Robert Barlow, Lebanon NJ 53.24%

Fri Strat SR Pairs
21.5 Tables

MPs A B C Names Score
8.96
1


Bette Cohn, Sarasota FL; Bernhardt Trout, Longboat Key FL 62.27%
6.72
2


Joan Gowder, Tamarac FL; Martin Robins, Coral Springs FL 62.04%
5.04
3


George Tornay Jr, Palm Beach Gdns FL; Lewis Finkel, Jupiter FL 58.68%
3.78
4


Doris Brown, Tamarac FL; Frank Moyer, Ft Lauderdale FL 57.32%
2.84
5


Stephen Warner, Davie FL; Helen Shanbrom, Tamarac FL 56.83%
2.13
6


Myra Walters, Aventura FL; Richard Walowit, Hollywood FL 56.48%
5.67
1

Joseph Benenati Jr., Jupiter FL; Dennis Sovic, Palm Bch Grdn FL 55.48%
4.25
2
1
Isadore Silverman - Jeanne Boardman, Tampa FL 55.44%
3.19
3
2
Audrey Rice, Miami FL; Arlene Feldman, Coral Gables FL 53.72%
2.39
4

Thelma Levy - Gerald Levy, Boca Raton FL 53.47%
1.84
5
3
Stephen Freeman, Miami FL; Susan Christie, Key Biscayne FL 53.13%
1.92
6

Beryl Chaby, Boca Raton FL; David Long, Deerfield Beach FL 52.31%
1.96

4
Rosalyn Pincus - Julie Ehrenberg, Boca Raton FL 51.77%
1.51

5
Regina Doernbach - Carol Ditosti, Naples FL 50.12%

Fri Aft 199'er Pairs
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.40
1


Bryan Sklar - Valerie De Roy, Plantation FL 59.58%
1.80
2


Marsha German, Sunrise FL; Gwen Saunders, Miami FL 59.17%
1.35
3


Pat Lee - Virginia Myers, Vero Beach FL 56.67%
1.38
4/6
1/3
1
Hilda Montalvo, Nellysford VA; Juan Montalvo, Wellington FL 55.00%
1.38
4/6
1/3

Lawrence Gelman, Boynton Beach FL; Bonnie Rosen, Boca Raton FL 55.00%
1.38
4/6
1/3

Carol Kohn, Atlantis FL; Margaret Bernstein, Boca Raton FL 55.00%
0.76
4

Fran Silodor - Jerry Silodor, Boca Raton FL 52.92%
1.03

2
Eileen Lebowitz - Ruth Cohen, Boca Raton FL 50.42%

Side Game Series 2
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.73
1
1

Brayton Walters, N Miami Beach FL; David Rogers, Wilton Manors FL 56.67%
1.80
2/3


Loretta Shainker, Delray Beach FL; Albert Leboyer, Lincolnshire IL 56.25%
2.05
2/3
2

Joseph Pierotti, Drums PA; Samuel Jones, Portland OR 56.25%
1.68
4
3

Anita Waser - Ben Ott, Boca Raton FL 55.83%
1.15
5
4

James Powers - Charmaine Powers, Naples FL 55.42%
1.18
5

Jacqueline Levy, Boca Raton FL; Robert Fellman, Delray Beach FL 54.58%
2.12

1
Shirley David - Carol Ann Heinrich, Pompano Beach FL 50.42%
1.59

2
Virginia Jansen - William Cordes, Deerfield Beach FL 50.00%
1.19

3
Shawn Sullivan, ; Kenneth Matheis, Coral Springs FL 49.58%

Friday Evening Swiss
14 Tables

MPs A B Names Score
3.64
1

Marshall Hall, Boca Raton FL; Janice Seamon-Molson, Hollywood FL; Ed Schulte, Tampa FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL 101.00
2.73
2

Sandra Gagnon - Harry Meyer II, Sarasota FL; Joanne Yeager - John Richards, Orlando FL 86.00
2.05
3

Elaine Katzman - Barbara Menkes - Lita Talus - Joseph Menkes, Boynton Beach FL 79.00
1.54
4

Paul Gallizzi, Tampa FL; Jay Cohodes, Sunrise FL; Jayne Thomas, Lutz FL; Linda Perlman, Lake Park FL 73.00
2.28
5
1
Samuel Jones, Portland OR; Joseph Pierotti, Drums PA; Dolores Caplan - Irving Caplan, Delray Beach FL 68.00
1.71
2
Jane Ann Mabry, Margate FL; Murray Buchwalter - Theodore Egner - Kay Egner, Pompano Beach FL 61.00

Friday Strat OPEN Pairs
17.0 Tables / Based on 39 Tables

MPs A B C Names Score
17.15
1


John McLaughlin, Melrose MA; Lloyd Arvedon, Bedford MA 66.75%
12.86
2
1

Jack Jones, Pompono Beach FL; Robert Ramos, Davie FL 61.54%
9.65
3


Claire Tornay, Palm Beach Gdns FL; Allan Stauber, Palm Bch Grdns FL 59.21%
7.24
4


Ronald Schoenau, Gainesville FL; James Parker, Hollywood FL 58.41%
5.43
5


Molly O'Neill, Ft Lauderdale FL; Zeke Jabbour, Boca Raton FL 58.25%
4.07
6


Susan Gilbert - Michael Gilbert, Sarasota FL 56.73%
3.05
7


Lu Kohutiak - Yvonne Hernandez, Murrieta CA 54.73%
4.21
2

W Liebman, Sunny Isles Bch FL; Howard Doppelt, N Miami Beach FL 53.04%
3.16
3

Andrew Garnett, St Petersburg FL; Virginia Gregory, Tampa FL 50.96%
3.41
4
1
Teri Kanig, Tamarac FL; Adele Shinder, Boca Raton FL 48.56%
1.78
5

R. Scott Laing, Middle Point OH; Robert Cole Sr, Lake Worth FL 48.32%
2.56

2
Heidie Goldstein - Gloria Steginsky, Lake Worth FL 47.36%
1.92

3
Judith O'Donnell, Wellington FL; Rafael Castro, Boynton Beach FL 47.20%
1.44

4
Dennis Feuer - Abbie Feuer, No Palm Beach FL 47.04%

Side Game Series II
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.58
1
1
1
Shawn Sullivan, ; Kenneth Matheis, Coral Springs FL 64.50%
1.94
2
2
2
Juliette Symchowicz - Jean Symchowicz, Aventura FL 60.00%
1.45
3
3
3
Jeanne Boardman - Isadore Silverman, Tampa FL 58.75%
1.11
4
4
4
Dorothy Romaine, Boynton Beach FL; William Nolan, Daytona Beach FL 58.42%
0.82
5
5

Madeleine Evansky, Boynton Beach FL; Jeffrey Case, Lake Worth FL 57.42%

Fri-Sat KO Bracket 1
12 Tables / Based on 23 Tables

MPs Rank Names
25.30
1
Sheila Ekeblad, Providence RI; Michael Seamon - Shannon Cappelletti, Hollywood FL; Gary Cohler, Miami FL; Allan Cokin, Palm Beach FL
18.98
2
Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Steven Barcus, Altamonte Spg FL; David Kent, Lake Mary FL; Robert Dennard, Orlando FL; Frederick Allenspach, Potomac MD; Spike Lay, Daytona Beach FL
12.65
3/4
Chris Niemann - Gen Geiger, Sarasota FL; Bernace De Young, Miami FL; Cameron Doner, Richmond BC
12.65
3/4
Herbert Jordan - Sean Ganness, Miami FL; Shirley Gordon - David Berent, Aventura FL

Fri-Sat KO Bracket 2
14 Tables / Based on 18 Tables

MPs Rank Names
17.55
1
John Black - Morton Karper, Boca Raton FL; Roger Maurer Jr, Pompano Beach FL; Douglas Kramer, Miami FL
13.16
2
Kathleen Price, N Palm Beach FL; Michael Cummings, Palm Beach Gdn FL; Gail Kreppel, West Palm Beach FL; Sid Kreppel, West Palm Bch FL
8.78
3/4
Irwin Krull - Rose Markow, Delray Beach FL; Bertha Riley - Sherman Salovitz, Boca Raton FL
8.78
3/4
Julie Walker, West Palm Bch FL; Philip Tilearcio, West Palm Beach FL; Sellers McKee, Jupiter FL; John Roller, No Palm Beach FL

Fri-Sat KO Bracket 3
11 Tables

MPs Rank Names
10.50
1
Richard Myers - Emily Myers, Lake Placid FL; Bruce Levin - Marilyn Levin, Boynton Beach FL
7.88
2
Stephen Schmetz - Diane Schmetz, Boca Raton FL; Jeane Heller - Marlene Virshup, Lake Worth FL
5.25
3/4
Matthew Deen, Boca Raton FL; Joel Stieglitz, Wellington FL; Val Moore - Robert Raubolt, Bonita Springs FL
5.25
3/4
James Walker, Ft Lauderdale FL; Pauline Vogel, Lauderhill FL; Ila Richter - Addy Adler, Weston FL