Wednesday


Wed AM Side Series Pairs
5.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.28
1


Julian Heicklen, Teaneck NJ; Julie Zhu, Vero Beach FL 63.54%
2.12
2
1
1
Jean Kay - Joan Mitchell, Vero Beach FL 54.75%
1.59
3
2
2
Harold Feuser - John Piljan, Naples FL 54.25%
0.98
4


Edna Greenberg, Boca Raton FL; Linda Green, Delray Beach FL 54.13%
1.19
3

Irving Weinstein - Bruce Grunwald, Newport News VA 50.25%

Wed Aft Side Game
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.43
1
1

Sylvie Turner, Delray Beach FL; Bernice Shahrabani, Deerfield Beach FL 62.88%
1.82
2
2

Joyce Dennis, Fairborn OH; Patricia Hoffman, Beavercreek OH 59.13%
1.37
3
3

Ned Rosenthal, Boca Raton FL; Jennylee Mealer, Sunrise FL 57.13%
2.12
4
4
1
Bryant Reinhardt - Gail Partenheimer, Vero Beach FL 55.00%
1.59

2
Rosemary Di Carlo, Boca Raton FL; R Kozminsky, Pompano Beach FL 52.88%
1.19

3
Joan Brown, Atlantis FL; Linda Clayton, N Palm Beach FL 49.38%

Wed Aft Novice Pairs
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.40
1
1
1
Melinda Hawkins - Phyllis Pettijohn, West Palm Beach FL 67.92%
1.80
2
2
2
Eugene Topper - Marilyn Rosenblum, Boca Raton FL 62.50%
1.35
3
3

Fran Silodor - Jerry Silodor, Boca Raton FL 59.58%
0.89
4/5


Bruce Levin - Marilyn Levin, Boynton Beach FL 57.50%
0.89
4/5


Marie Slaven - Seymour Slaven, Boca Raton FL 57.50%
0.83
4
3
Jeffrey Case, Lake Worth FL; Madeleine Evansky, Boynton Beach FL 56.67%

Wed Stratified SR Pairs
29.0 Tables / Based on 27 Tables

MPs A B C Names Score
10.36
1


Martin Robins, Coral Springs FL; Charlene Predmest, Delray Beach FL 65.14%
7.77
2


Frederick Wills - Margaret Goldfarb, Miami FL 59.70%
5.83
3


Caroline Warner, Davie FL; Doris Brown, Tamarac FL 57.17%
4.37
4


Molly O'Neill, Ft Lauderdale FL; Vishnampet Vaidhyanathan, Aventura FL 56.68%
3.28
5


Barbara Haberman - Warren Kornfeld, Lake Worth FL 56.66%
6.61
6
1

Betty Triliegi, Minneapolis MN; Jean Warner, Aventura FL 56.40%
4.96
2

Charles Rosenblatt, Pompano Beach FL; Samuel Jones, Portland OR 56.17%
3.72
3

Michael Yau - Norman Pestaina, Miami FL 55.47%
2.79
4

Mitchell Woldoff - Shelly Woldoff, Boca Raton FL 54.67%
2.91
5/6
1
John Moore, Bonyon Beach FL; Sally Mancusi-Ungaro, Boynton Beach FL 54.17%
2.44
5/6

Rachel Sommer, Lake Worth FL; Raymond Sommer, Dover NH 54.17%
2.18

2
Mildred Kahn - Sylvia Taback, Tamarac FL 52.72%
1.64

3
Lynda Patten - Jean Boyd, Plantation FL 49.66%
1.23

4
Gloria Pilch, Boca Raton FL; Charlotte Burg, Delray Beach FL 48.30%

Wed Evening Swiss Teams
9 Tables

MPs A B C Names Score
2.88
1


Joan Lang, Hollywood FL; Lois Redlick, Fort Lauderdale FL; Dave Brown, Boca Raton FL; Robert Barlow, Lebanon NJ 93.00
2.16
2


Andrew Garnett, St Petersburg FL; Virginia Gregory, Tampa FL; William Rauld, Pembroke Pines FL; T Singer, Sunrise FL 73.00
2.43
3
1
1
Gloria Trinkunas - Kathy Berman, Weston FL; Ian Grant, Nokomis FL; Steven Schwartz, Aventura FL 70.00
1.82
4
2

Stephen Schmetz - Diane Schmetz, Boca Raton FL; Jeane Heller - Marlene Virshup, Lake Worth FL 65.00

Side Game Series I
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.88
1
1

R. Scott Laing, Middle Point OH; Robert Cole Sr, Lake Worth FL 63.10%
2.16
2
2

Shirley Levy, Delray Beach FL; Karen Fabel, Boca Raton FL 61.01%
2.27
3
3
1
Gail Partenheimer - Bryant Reinhardt, Vero Beach FL 60.12%
1.22
4
4

Jacqueline Levy, Boca Raton FL; David Doretsky, Plainview NY 55.06%
1.77
5
5
2
J Symchowicz - Jean Symchowicz, Aventura FL 54.46%
1.28

3
Madeleine Evansky, Boynton Beach FL; Jeffrey Case, Lake Worth FL 51.49%
0.96

4
Anita Kison - Gladys McMartin, Titusville FL 50.00%

Wednesday Open Pairs
21.0 Tables / Based on 48 Tables

MPs A B C Names Score
20.30
1


Jack Jones, Pompono Beach FL; Juliette Zophres, Plantation FL 61.72%
15.23
2


Michael Donnelly, Fort Lauderdale FL; Larry Auerbach, Bradenton FL 60.75%
11.42
3


Irwin Green - Linda Green, Delray Beach FL 60.57%
8.56
4


Rahn Smith, Brandon FL; Sharon Meng-Horton, Dade City FL 60.54%
6.42
5


Susan Gilbert - Michael Gilbert, Sarasota FL 57.99%
4.82
6


Ronald Schoenau - Carolyn Schoenau, Gainesville FL 57.79%
3.61
7


Marie Peterson - Richard Epstein, Davie FL 56.61%
5.90
1

Mary Ann Drimer, Palm Beach FL; Sally Crown, Delray Beach FL 55.61%
4.43
2
1
Carol Vogt, Boca Raton FL; Stephen Locke, Delray Beach FL 53.09%
3.32
3

Betty Wiese - Phyllis Carlson, Vero Beach FL 52.57%
2.96
4

Sunny Gittler, Atlantic Beach NY; Y Newman, Boca Raton FL 50.06%
2.56
5
2
Marvin Welles, Weston FL; Anthony Lenzi, Pembroke Pines FL 49.66%
1.92
6
3
Samuel Lacks Jr - Hazel Lacks, Vero Beach FL 48.37%
2.14

4
Judy Miller - Harold Miller, Belvidere IL 46.40%

Wed-Thur Bracketed KO 1
12 Tables / Based on 21 Tables

MPs Rank Names
23.77
1
Chris Niemann - Gen Geiger, Sarasota FL; Cameron Doner, Richmond BC; Bernace De Young, Miami FL
17.83
2
Sally Strul, Delray Beach FL; Maris Zilant, North Miami FL; Esther Litmanovic, Miami FL; Ora Lourie, Hypoluxo FL
11.89
3/4
Elizabeth Kros, Fort Lauderdale FL; J Phillips, Plantation FL; Steven Preston, Ft Lauderdale FL; David Rogers, Wilton Manors FL
11.89
3/4
Burt O'Dell, Weeki Wachee FL; Linda Glynn, Orange Park FL; Julie Clark - George Clark, Titusville FL

Wed-Thur Bracketed KO 2
11 Tables / Based on 14 Tables

MPs Rank Names
12.55
1
Dennis Feuer - Abbie Feuer - John Roller, No Palm Beach FL; Laura Forst, Lake Park FL
9.41
2
Helene Feingold - Gloria Ezrin, Aventura FL; Larry Kroll, Fort Lauderdale FL; Arthur Cohen, Ft Lauderdale FL
6.28
3/4
Barbara Sedgwick - Jon Sedgwick - Irene Muth - Joseph Muth, Naples FL
6.28
3/4
Ina Rae Fox - Neil Fox - Sue Projain - Richard Projain, Boca Raton FL

Wed-Thur Bracketed KO 3
9 Tables

MPs Rank Names
8.85
1
Karen Lind - Shelby Lowe - Pat Lee - Virginia Myers, Vero Beach FL
6.64
2
Estelle Kluger - Ethel Friedman - Lois Reed - Louise Orr, Lake Worth FL
4.43
3/4
Larry Morris, Seabrook TX; Claire Buete, Marco Island FL; Penny Nelson, Naples FL; Bonnie Gariglio, Tampa FL
4.43
3/4
Barbara Wist, Cape Canaveral FL; Fern Tulpan, Boca Raton FL; Maurice St. Pierre, Fort Lauderdale FL; Jeanette Scheving, Cocoa Beach FL

Return to Index Page

Go to Thursday Results