Friday


Fri Aft Side Series
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.73
1
1
1
Monique Copeland - Raymond Persaud, Pompano Beach FL 64.83%
2.05
2
2
2
David Karpf - Ira Grifel, Miami FL 59.42%
1.54
3
3
3
Kenneth Matheis - Yurl Villanueva, Coral Springs FL 56.42%
1.01
4/5
4/5
4/5
Allan Greenberg, Ft Lauderdale FL; Hazel Greenberg, Fort Lauderdale FL 55.42%
1.01
4/5
4/5
4/5
Robert Battaglia - Anita Battaglia, N Ft Myers FL 55.42%

Friday Strat SR Pairs
32.0 Tables

MPs A B C Names Score
11.76
1


Claire Tornay - George Tornay Jr, Palm Beach Gdns FL 62.57%
8.82
2


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL 62.15%
6.41
3/4
1/2

Irwin Green - Linda Green, Delray Beach FL 60.88%
6.41
3/4
1/2

Judith Simon - Harvey Wolfe, Boca Raton FL 60.88%
4.12
5
3

Marlene Catino - Theodeore Catino, Delray Beach FL 59.14%
2.79
6


Roger Coffman - Norbert Sax, West Palm Beach FL 58.85%
3.09
4

Charles Rosenblatt, Pompano Beach FL; Gerald Tatz, Delray Beach FL 57.18%
2.90
5

Larry Morrison - Cheryl Morrison, Edmond OK 56.13%
3.09
6
1
Robert Lobman - Gerald Steinberg, Boynton Beach FL 55.80%
2.32

2
Bernice Teltser, Verona NJ; Lillian Hartstein, Delray Beach FL 48.61%
1.74

3
Morris Schachne, Boynton Beach FL; Marsha Lewis, Springfield VA 47.83%
1.30

4
Rose Markow, Delray Beach FL; Lee Greenstein, Boca Raton FL 47.34%
0.86

5/6
Sally Mancusi-Ungaro, Boynton Beach FL; John Moore, Bonyon Beach FL 45.95%
0.86

5/6
Marvin Convissar - Linda Convissar, Sea Ranch Lakes FL 45.95%

Fri Evening Swiss
12 Tables

MPs A B C Names Score
3.34
1


Spike Lay - Marilyn Garcia, Daytona Beach FL; John Morris, Atlanta GA; Mike Cappelletti, Hixson TN 98.00
2.73
2
1

Joan Lang, Hollywood FL; Elizabeth Kros, Fort Lauderdale FL; Jean Spector, Tamarac FL; J Phillips, Plantation FL 92.00
1.88
3


Carole Frome - Simon Frome, Lauderhill FL; John Bridgewater II, Columbus IN; Mary Kassay, Sarasota FL 70.00
2.05
4
2

Theodore Egner - Kay Egner, Pompano Beach FL; Jane Ann Mabry, Margate FL; Philip Heasley, Ft Lauderdale FL 65.00
1.54
3

Howard Fink - Rose Fink, Aventura FL; Kenneth Matheis, Coral Springs FL; Shaun Sullivan, Boynton Beach FL 63.00
1.97

1
Joesph Katri - Judite Katri, Coral Gables FL; Hannah Chartor - A Danziger, Miami FL 56.00

Friday Eve Side Game
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.73
1


Robert Hendricks, Virginia Beach VA; Harry Falk, Palm City FL 65.25%
2.05
2


Dale Kelleher, Weston FL; William Howe, Pompano Beach FL 63.33%
1.68
3


Marcia Greenstein, N Miami Beach FL; Abby Hellring, Coral Gables FL 60.42%
2.58
4
1
1
Margaret Smith, Ft Lauderdale FL; John Jamesson, Plantation FL 57.83%
1.94
5
2
2
David Karpf - Ira Grifel, Miami FL 54.58%
1.27
3/4

Abe Jakob, Marietta GA; Carmela Knauer, N Miami Beach FL 52.92%
1.37
3/4
3
Shirish Ponda, Ft Lauderdale FL; Margaret Ponda, Tamarac FL 52.92%
0.82
5

Liz Saxon, Marco Island FL; Lisa Hoybach, Oakland Park FL 50.87%
1.03

4
James Walker, Ft Lauderdale FL; Edythe Roth, Tamarac FL 50.58%

Fri Stratified Open Pairs
11.5 Tables / Based on 36 Tables

MPs A B Names Score
16.10
1

Jim Russell, Bradenton FL; Maris Zilant, North Miami FL 62.04%
12.08
2

Martin Chaitt, West Palm Beach FL; Ellasue Chaitt, Palm Bch Gdns FL 57.17%
9.06
3

Rahn Smith, Brandon FL; Sharon Meng, Lakeland FL 56.41%
6.79
4

Jay Cohodes, Sunrise FL; Michael Wolf, Coral Springs FL 56.28%
5.09
5

Michael Donnelly, Fort Lauderdale FL; Larry Auerbach, Bradenton FL 55.43%
3.82
6

Dave Anderson, Tampa FL; Mark Smith, Lutz FL 54.57%
4.72
7
1
Barbara Schaefer, Devon PA; Sarah McMerty, Winnabow NC 53.96%
3.54
2
David Rogers, Wilton Manors FL; Howard Doppelt, N Miami Beach FL 53.93%
2.66
3
Roberta Birdt, Delray Beach FL; Roberta Levy, Woodbury NY 49.48%
1.99
4
Myra Walters, Aventura FL; Richard Walowit, Hollywood FL 48.86%

Fri-Sat KO Bracket 1
9 Tables / Based on 20 Tables

MPs Rank Names
23.00
1
Sheila Ekeblad, Providence RI; Gary Cohler - Harry Tudor, Miami FL; Shannon Cappelletti - Michael Seamon, Aventura FL
17.25
2
Marshall Hall, Boca Raton FL; Diana Holt, Palm Beach FL; Ed Schulte, Tampa FL; Robert Dennard, Orlando FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL
11.50
3/4
R Fieler, Boca Raton FL; Bill Passell, Boynton Beach FL; Jim Linhart, Raleigh NC; Robert Hollow, Madoc ON
11.50
3/4
Michael Bela Kassay, Sarasota FL; Balint Papp, Port Orange FL; Shirley Presberg, Boca Raton FL; Pamela Wild - Gail Rust, Daytona Beach FL; Marlise Cusick, Jacksonville FL

Fri-Sat KO Bracket 2
12 Tables / Based on 16 Tables

MPs Rank Names
14.46
1
David Warburton - Barbara Warburton, Boca Raton FL; Donald Procter Jr, Boynton Beach FL; Bruce Frenkel, Sea Ranch Lakes FL
10.85
2
Stephen Schmetz - Diane Schmetz, Boca Raton FL; Frederick Wills - Margaret Goldfarb, Miami FL
7.23
3/4
Irving Weinstein - Bruce Grunwald, Newport News VA; Rhona Bertman, Boca Raton FL; Alma Kalfus, Delray Beach FL
7.23
3/4
Edward Draiss Sr, Leesburg FL; Shirley Guastella, Naples FL; Victor Photos, Bradenton FL; Bill Alter, Sunrise FL

Fri-Sat KO Bracket 3
12 Tables

MPs Rank Names
10.61
1
Irwin Krull, Delray Beach FL; Julian Sincoff - Myrna Keisman - Daniel Keisman, Boca Raton FL
7.96
2
Karen Fabel - Bea Manopla - Juliette Kaplan, Boca Raton FL; Carl Waxman, Delray Beach FL
5.31
3/4
Jesse Laird - Steven Preston, Ft Lauderdale FL; Billy Rose, Fort Lauderdale FL; Ashley Walsh-Buie, Wilton Manors FL
5.31
3/4
Polly Langbort - Arlene Shallan - Roselyn Klein - Marylou O'Connor, Boca Raton FL