Friday


Morning Side Game Series
18 Pairs

MPs A B C Names Score
2.88
1
1
1
Sally Mancusi-Ungaro, Boynton Beach FL; John Moore, Bonyon Beach FL 62.50%
2.16
2
2

Myra Walters, Aventura FL; Brayton Walters, N Miami Beach FL 59.23%
1.77
3
3

Susan Skidmore, Boynton Beach FL; Mary Campbell, Delray Beach FL 57.44%
1.48
4
4
2
Stephen Locke, Delray Beach FL; Carol Vogt, Boca Raton FL 57.14%
0.91
5


Carol Mann - Jay Mann, Fort Lauderdale FL 53.57%
0.89
5

Christie Sellers, Mobile AL; Carla Burke, Pensacola FL 52.98%

Side Game Series I
34 Pairs

MPs A B C Names Score
4.10
1


Yvonne Hernandez - Lu Kohutiak, Lake Elsinore CA 69.07%
3.08
2


Mickey Reizner - Mildred Pomeranz, Boca Raton FL 66.35%
3.49
3
1

Susan Skidmore, Boynton Beach FL; Mary Campbell, Delray Beach FL 65.54%
2.62
4
2

Felice Carpenter - Rick Carpenter, W Palm Beach FL 60.74%
1.76
5


Rich Hunter, Port St Lucie FL; Robert Parlin, Naples FL 58.01%
0.97
6


Morris Biale, Delray Beach FL; Frederick Lust, Boynton Beach FL 57.85%
1.96
3

Ken Fox, ; Lois Redlick, Fort Lauderdale FL 57.05%
1.47
4

Jane Kaufmann - Doris Daniels Lilien, Boca Raton FL 55.93%
1.10
5

George Johnson, Boca Raton FL; Vern Katz, 54.49%
2.58
6
1
Irwin Fine - Harriette Fine, Plantation FL 54.17%
1.94

2
Arleen Bloom Rosenthal - Janet Treisman, Boca Raton FL 51.12%
1.45

3
Pam Anderson, Boynton Beach FL; George Southwick, Boca Raton FL 50.32%
1.09

4
Elizabeth Robards, Palm Beach FL; Marilyne Dogole, West Palm Bch FL 50.16%
0.82

5
James Walker, Ft Lauderdale FL; Edythe Roth, Tamarac FL 49.20%

Friday Aft I/N Pairs
16 Pairs

MPs A B C Names Score
2.40
1
1

Elizabeth Wrublin - Sherry Funt, Hollywood FL 63.75%
1.58
2/3
2

Martha Johnson - Roberta Cruz, Boca Raton FL 57.92%
1.58
2/3


Lois Lindner, Boca Raton FL; Helen Greer, Aventura FL 57.92%
1.07
4
3

Harold Yaffa - Rasma Yaffa, Weston FL 53.75%
1.37
5
4
1
Eva Newermann - Line Newermann, Delray Beach FL 53.33%
1.03

2
Ann-Marie Cavrich - Carolyn La Combe, Boynton Beach FL 50.00%

Primetime I KO's Brkt I
10 Teams

MPs Rank Names
26.07
1
Marshall Hall, Boca Raton FL; Diana Holt, Palm Beach FL; Ed Schulte, Tampa FL; Robert Dennard, Lake Mary FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL
19.55
2
Sheila Ekeblad, Providence RI; Michael Seamon, Aventura FL; John Sutherlin, Dallas TX; Gary Cohler, Miami FL; Curtis Cheek, Huntsville AL
13.04
3/4
Henry Meyer, Southampton NY; Arnold Malasky, Longboat Key FL; Bette Cohn - Gen Geiger, Sarasota FL
13.04
3/4
Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL; Susi Ross - Harry Ross, Winter Spgs FL

Primetime I Ko's Brkt II
9 Teams

MPs Rank Names
18.36
1
Lita Talus, Boynton Beach FL; Aubrey Strul - Sally Strul, Delray Beach FL; Eugene Solomon, Boca Raton FL
13.77
2
Kenneth Rosenthal - Theodore Spak - Jody Ledford, Miami FL; Susan Elias, Coral Gables FL
9.18
3/4
John Richards - Joanne Yeager, Orlando FL; Sandra Gagnon - Harry Meyer II, Sarasota FL
9.18
3/4
John Black - Edward Swell - Morton Karper - Brian Greis, Boca Raton FL; Eugene J. Grathwohl, Niles MI; Gertrude Warshaver, Deerfield Beach FL

Primetime I Ko's Brkt III
11 Teams

MPs Rank Names
14.08
1
James Garnher - Barry Patten, Boca Raton FL; Kent Griffith, Delray Beach FL; Bernard Fleshel, Great Neck NY
10.56
2
Ruth Howard, Bradenton FL; Farald Riegel, Osprey FL; Juliette Kaplan - Bea Manopla, Boca Raton FL
7.04
3/4
Neil Evangelista, Boca Raton FL; Sally Glaser - Margot Krel - Ann Harris, Boynton Beach FL
7.04
3/4
Winifred Evans - Constance Sackville - Julie Shelquist - Phyllis Carlson, Vero Beach FL

Primetime I Ko's Brkt IV
15 Teams

MPs Rank Names
11.85
1
Marvin Convissar - Linda Convissar, Sea Ranch Lakes FL; Martin Wexler - Ethel Wexler, Boca Raton FL
8.89
2
Irene Exler - Shirlee Jacobs - Gloria Pilch, Boca Raton FL; Alice Zayac, Schenectady NY
5.93
3/4
Harold Greenberg, Lauderhill FL; Paula Polsyn, Sunrise FL; Charlie Smith, Fort Lauderdale FL; James Moran, Ft Lauderdale FL
5.93
3/4
Ann Hovanec, Ind Hbr Bch FL; Pamela Page, Palm Bay FL; Cathy Gavel, Melbourne FL; Carol Mulcahy, Melbourne Bch FL

Fri Senior Swiss Teams
54 Teams

MPs A B C Names Score
17.92
1
1

Arnita Aiken, Pembroke Pines FL; Gerald Tatz, Delray Beach FL; Natalie Rosenstock - Helene Skutch, Boynton Beach FL 178.00
13.44
2


Bill Passell - Marlene Passell, Boynton Beach FL; Roger Coffman, West Palm Beach FL; A Weissenberg, Fort Lee NJ 177.00
8.82
3/4
2

Arthur Goldman - Herb Bloom - Robert Jacobs - Irving Caplan, Delray Beach FL 174.00
8.82
3/4


Martin Robins, Coral Springs FL; Charlene Predmest, Delray Beach FL; Roger Maurer Jr, Pompano Beach FL; Helen Shanbrom, Tamarac FL 174.00
5.67
5


Zita Lechter, Sunny Isles FL; Esther de Perczek, Hallandale FL; Irving Ingwer, Aventura FL; Murray Bast, Miami FL 163.00
6.24
6/7
3

Eugene Whitman - Shirley Whitman - Ilene Miller, Boca Raton FL; Linne O'Brien, Boynton Beach FL 156.00
3.72
6/7


Harriet Robbins, Lauderhill FL; Doris Lawrence, Pembroke Pines FL; Frank Moyer, Ft Lauderdale FL; Aubrey Fein, Fort Lauderdale FL 156.00
2.39
8


Julian Heicklen, State College PA; Sandra Schwalb, Rockville MD; Ora Lourie, Hypoluxo FL; Daniel Sendral, Tamarac FL 155.00
4.68
4

Robert Sleven - Arthur Birnbaum - Howard Langenthal - Henry Kadish, Boynton Beach FL 148.00
3.51
5

Carole Beer - Laura Bachenheimer - Ruth Lewis, Boynton Beach FL; Esther Werth, Lake Worth FL 138.00
2.63
6

Nancy Salviola - Judith O'Donnell, Wellington FL; Elizabeth Graham, West Palm Beach FL; Donna Weaver, Wellington Bch FL 135.00
1.98
7

R Ornitz, Delray Beach FL; Beverly Kodish, Boca Raton FL; Estelle Koch - Shirley Clyman, Boynton Beach FL 133.00
3.64

1
Lawrence Muroff - Carol Muroff, Tampa FL; Irwin Krull - Ted Dunn, Boynton Beach FL 127.00
2.73

2
Eva Messro, Boca Raton FL; Sondra Tracy, Jericho NY; Gillian Greenstein - Leon Greenstein, Plantation FL 115.00
2.05

3
Margery Roberts - Miriam Segal - Blossom David - Natalie Julius, Boynton Beach FL 107.00
1.54

4
Barbara Waters - Marilyn Greenberg - Leonard Silverstein - Barbara Marion, Boca Raton FL 104.00

Side Game Series II
36 Pairs

MPs A B C Names Score
4.25
1


Ruth Gold - William Howe, Pompano Beach FL 62.98%
3.19
2


Juliette Zophres, Plantation FL; Robert Ramos, Davie FL 62.02%
2.39
3


Lu Kohutiak - Yvonne Hernandez, Lake Elsinore CA 61.54%
3.34
4
1
1
Paula Abend, Jamaica Plain MA; Rhoda Klayman, Newton MA 60.90%
1.34
5


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein, Clearwater FL 59.78%
1.31
6


Richard Epstein - Marie Peterson, Davie FL 59.62%
2.51
2

Felice Carpenter - Rick Carpenter, W Palm Beach FL 58.01%
1.94
3
2
Pamela Page, Palm Bay FL; Cathy Gavel, Melbourne FL 55.77%
1.77
4

Gordon Webster, Framingham MA; Robena O'Malley, Brookline MA 54.65%
1.45
5
3
Elizabeth Kros, Fort Lauderdale FL; Marsha German, Sunrise FL 51.60%
0.79
6

Brayton Walters, N Miami Beach FL; Jean Spector, Tamarac FL 50.32%
1.09

4
Kenneth Matheis - Yurl Villanueva, Coral Springs FL 47.28%
1.06

5
Irwin Fine - Harriette Fine, Plantation FL 45.99%

Friday Open Swiss
34 Teams

MPs A B C Names Score
28.19
1
1

Miriam Sohn - J Marvin Teperow - Rosalie Sherman, Boca Raton FL; Bert Berkwich, Boc Raton FL 189.00
21.14
2


David Reiter, Hollywood FL; Kenneth Peyser, N Miami FL; Sharon Meng, Lakeland FL; Rahn Smith, Brandon FL 179.00
15.86
3


Shannon Cappelletti, Aventura FL; William Rauld, Pembroke Pines FL; Sean Ganness, Miami FL; Ellasue Chaitt, Palm Bch Gdns FL; Martin Chaitt, West Palm Beach FL 164.00
11.89
4


Paula Mann - Larry Mann, Amherst MA; Shirley Presberg, Boca Raton FL; Pamela Wild, Daytona Beach FL 156.00
8.92
5
2

William Weiss - Roy Boucvalt, New Orleans LA; Carla Burke, Pensacola FL; Christie Sellers, Mobile AL 150.00
6.69
6


Kathy Logue, Fort Lauderdale FL; Marlene Solender, Tamarac FL; Philip Altus - Muriel Altus, Tampa FL 148.00
5.15
7
3

Roberta Birdt, Delray Beach FL; Margery Pecoraro - Dolly Dellon, Tamarac FL; Phyllis Heller, Pompano Beach FL 147.00
3.76
8


Linda Perlman, Lake Park FL; Mickie Chambers, Atlanta GA; Jo Anne Casen, Boca Raton FL; D Thomas, West Palm Beach FL 146.00
2.98
9/10


John Griscom, Boca Raton FL; John Lewis, Ft Lauderdale FL; Marc Culberson - Andrea Culberson, Weston FL 140.00
2.98
9/10


Irwin Green - Linda Green, Delray Beach FL; Joseph Menkes - Barbara Menkes, Boynton Beach FL 140.00
4.09
4
1
David Land - Shirley Land, The Villages FL; Donna Reynolds, Fort Lauderdale FL; James Rackley, Boca Raton FL 137.00
2.90
5

Myra Walters - Gerty Grotte, Aventura FL; Richard Walowit, Hollywood FL; Maxine Oleshansky, Hallandale FL 132.00
2.17
6

Carla Cozart - Adrienne Muslin, Tampa FL; Charles Gill - Carol Garnett, St Petersburg FL 120.00
2.69

2/3
Dennis Feuer - Abbie Feuer, No Palm Beach FL; Betty Gentile, Fort Myers FL; Judy Schunn, Miromar Lakes FL 111.00
2.69

2/3
John Moore, Bonyon Beach FL; Sally Mancusi-Ungaro, Boynton Beach FL; Deborah Pirkle, Clearwater FL; Carol Wilson, Rolla MO 111.00