Sarasota Regional

Sarasota
2/16-22/2004


Sat Morning Side Game
25 Pairs

MPs A B C Names Score
3.49
1


Chuck Said, Nashville TN; Sara Parks M D, Owensboro KY 64.94%
3.19
2
1
1
Joan Shuster - Arlene Silverstein, Bradenton FL 63.33%
2.39
3
2

Douglas Kramer - Darryle Forrest, Miami FL 58.40%
2.16
4
3
2
Emily Doran, Haines City FL; Wilma Hodge, Lake Wales FL 57.19%
1.62
5
4
3
John O'Shea, Branford CT; S Skahill, No Palm Beach FL 56.74%
1.51
6


Eileen Easterling - James Easterling, Casselberry FL 55.47%
1.57
5
4
Marjorie Loewenthal, Cleveland OH; Sydney Speen, Wallingford PA 54.04%
0.98
6

Janet Wollstadt - Bert Fivelson, Sarasota FL 52.69%
1.10

5
Conner Boyd, Wheeling WV; Julie Walker, West Palm Bch FL 52.33%

Sat Morning Novice 0-20
19 Pairs

MPs A B C Names Score
1.73
1
1
1
Peggy Cobb, Bradenton FL; Paula Bridges, Sarasota FL 64.01%
1.30
2
2

Thomas Bartinikas - Cathleen Bartinikas, Sarasota FL 62.34%
0.97
3
3
2
Louis Fiore - William Geiger, Sarasota FL 60.66%
0.73
4
4

Claire Friefeld - Milton Friefeld, Montreal QC 59.60%
0.60
5
5
3
Lionel Blaukopf - Phyllis Blaukopf, Sarasota FL 59.06%
0.43
6


Joan Riles, Sarsota Florida; Marie Ruge, Sarasota FL 57.94%
0.39

4
Rhea Rhode - Meyer Rhode, Rydal PA 49.35%

Side Games Series II
40 Pairs

MPs A B C Names Score
4.55
1


Jacqueline Sincoff, Saint Louis MO; Douglas Kramer, Miami FL 60.91%
4.10
2
1

Gerald Nehra, Muskegon MI; Carole Sutphen, Fremont MI 59.63%
2.24
3/4


Susan Goodman, Bradenton FL; Terry Mays, Cincinnati OH 59.03%
3.08
3/4
2

Anna Howell - Nancy Abrams, Longboat Key FL 59.03%
3.03
5
3
1
John Rains III, Tampa FL; Arthur Stuckey, Temple Terrace FL 58.59%
1.31
6


Sidney Golub, West Palm Beach FL; Mary Lou Webster, Jonesboro GA 58.33%
1.73
4

Richard Howell - Phyllis Howell, Sarasota FL 57.64%
1.30
5

Reed Lowden - Janet Wollstadt, Sarasota FL 56.69%
1.18
6

William Martzloff - Gene Martzloff, Rochester NY 55.79%
2.27

2
George Hutzelman, Venice FL; John O'Shea, Branford CT 52.31%
1.70

3
Lynne Kupperman, Longport NJ; Jacob Domowitz, Parkland FL 51.88%
1.28

4
Joyce Steele, Longboat Key FL; Donna Foran, Sarasota FL 51.16%
0.96

5
Richard Kaufman - William Zack, Longboat Key FL 49.77%
0.81

6
Norine Fenig, St Catharines ON; S Skahill, No Palm Beach FL 49.33%

Sat Senior Pairs
112 Pairs

MPs A B C Names Score
18.20
1
1

James Brown, Longboat Key FL; Brian Howard, Bradenton FL 61.06%
13.65
2
2

Peggy Wingardh, Bradenton FL; Angie Clark, Glenview IL 60.98%
10.24
3


Russell Delaney, Sarasota FL; Duncan Phillips, Toronto ON 60.86%
7.68
4


Marilyn Griffing, Sarasota FL; Doris McGinley, Venice FL 60.82%
5.76
5


Bill Passell, Coral Springs FL; R Fieler, Boca Raton FL 60.52%
4.32
6


Raymond Knes, Seminole FL; Helen Joe Owens, Tarpon Spgs FL 60.42%
4.39
7


Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Dennis McGarry, Stuart FL 59.92%
6.77
8
3
1
Constance Abend, Jenkintown PA; Cheryl Pehoushek, Lewisburg PA 59.62%
5.08
4
2
John Guidice, Nokomis FL; Victor Photos, Clearwater FL 57.53%
3.81
5
3
Harold Bloom - John Adams, Naples FL 56.83%
2.86
6

Betty Bronstein, Buffalo NY; Dolores Schwartz, Pittsford NY 56.41%
2.70
7

Ruth Gorton, Longboat Key FL; Kathy Benjamin, Arlington MA 55.90%
2.75

4
Cortland Brovitz, Pittsford NY; Dick Wilson, Rochester NY 53.61%
2.07

5
Samuel Segal - Jeff Trager, St Petersburg FL 53.45%
1.57

6/7
Anthony Campitelli - Charlotte Campitelli, Millersville MD 53.21%
1.50

6/7
Norma Lande, Marblehead MA; Karen Land, Keokuk IA 53.21%

Sat Aft 199er Pairs
43 Pairs

MPs A B C Names Score
4.26
1
1

Susan Levan - Sherman Le Van, Millington MI 67.86%
3.20
2
2
1
Phyllis Meredith - Mary Ellen Langacher, Sarasota FL 67.26%
2.40
3
3

Aagot Manning - Joan Koffler, Sarasota FL 62.54%
1.80
4
4

Richard Knapp, Kanata ON; Albert Branson, Anna Maria FL 59.18%
1.58
5
5
2
Gary Nelkin - Gayle Nelkin, Fairlawn OH 58.11%
1.01
6


Charlotte Arnold, Lancaster PA; Suzanne Davis, Buffalo NY 57.74%
0.71
6

Doris Jefferies, Bloomfield MI; Mary Huttenlocher, Bonita Spgs FL 57.44%
1.18

3
Cheryl Livesay - Maida Farrar, Miami FL 54.16%
0.89

4
Joyce Mayer - Gregory Brune, University Park FL 52.95%
0.79

5
Mark Weinstein - Toni Weinstein, Woodridge NY 52.08%
0.52

6
Cathy Thornhill - William Thornhill, N Kingstown RI 51.67%

Random Teams/Pairs
11 Teams

MPs Rank Names Score
3.50
1
Peg Waller - Cynthia Balderson, Eden Prairie MN; Carole Miner, Rochester MN; Nancy Heusted, St Petersburg FL 72.92%
2.63
2
Michelle Golden, Sarasota FL; Mary Doody, Bradenton FL; John McNamara, Palm Harbor FL; Ruth Howard, Tampa FL 60.42%
1.73
3/4
Joan Carlton, Atlanta GA; Keith White, Marietta GA; Dick Benson - Chris Benson, Le Roy IL 54.17%
1.73
3/4
Wynona Bonomi, Bradenton FL; Jim Niemiec, Sarasota FL; Betty Fulton, Fort Myers FL; Don James, Sanibel FL 54.17%

Side Series II
38 Pairs

MPs A B C Names Score
4.40
1


Richard Wegman, Bethesda MD; John Veltri, Bradenton FL 68.29%
3.30
2


Tina Tessaro - Frederick Wills, Miami FL 64.35%
2.48
3


Nie Lih Kalat - Peter Kalat, Bedford NY 63.19%
1.87
4


Judy Haffner - Harold Haffner, Pittsburgh PA 60.88%
1.87
5


Linda Miller, Ormond Beach FL; Betty Sandifer, Daytona Beach FL 59.95%
3.79
6
1
1
Lane Byl, Niagara-Lk ON; Anne Dawson, Delhi LA 57.64%
2.84
2

Gerald Nehra, Muskegon MI; Carole Sutphen, Fremont MI 57.41%
2.16
3
2
Harvey Hodsdon, Westborough MA; Jacqueline Pape, Sarasota FL 55.56%
1.68
4
3
William Murphy Jr, Clearwater FL; Joan Scarda, St Petersburg FL 55.09%
1.20
5

Rusty Vilk, Chestertown MD; Elaine Jacobson, Annapolis MD 54.63%
0.90
6

Jim McGuire, Burlington ON; Don Heisler, West Seneca NY 53.94%
1.49

4/5
Joyce Eberhardt, Rochelle Park NJ; S Skahill, No Palm Beach FL 53.70%
1.15

4/5
Paul Horn, Bradenton FL; Maury Fuller, Juno Beach FL 53.70%

Sat Night 199ER'S
14 Pairs

MPs A B C Names Score
2.26
1


John Villari, Ocean City NJ; Bernadette Snyder, Ventnor City NJ 60.00%
1.70
2


P David Chernov - Leah Chernov, Washington DC 57.92%
1.27
3


Nancy Wisenauer, Sarasota FL; Jay Wisenauer, Norfolk VA 57.50%
1.67
4
1

Richard Knapp - Albert Branson, Kanata ON 55.00%
0.72
5


Sylvia Gough - Bruce Ramsay, Naples FL 53.75%
1.37
2
1
Gerald Christensen - Lea Christensen, Bradenton FL 50.00%
1.03
3
2
Sharon Wallace - Barbara Graham, Tampa FL 48.75%

Sat Open Pairs
56 Pairs

MPs A B C Names Score
27.09
1


Jim Mahaffey, Winter Park FL; Mark Lair, Canyon TX 61.07%
20.32
2


Rick Kaye, Bingham Farms MI; Robert Brent, Venice FL 59.88%
15.24
3
1

Louise Cavallero, Sarasota FL; Frances Esposito, Fernandina FL 59.04%
11.43
4


Lavern Wiebe - Ellen Wiebe, Aurora IL 58.97%
8.57
5


Susi Ross, Winter Spgs FL; John Long, Casselberry FL 58.75%
6.43
6


Bernard Bernstein - Ulker Mutlu, Clearwater FL 57.66%
4.82
7


Spencer Hurd - John Hurd, Charleston SC 57.57%
3.62
8


Ronald Burt, New Port Richey FL; Carole Lipsitz, Palm Harbor FL 56.71%
3.01
9


Beverly Perry, New York NY; Kent Mignocchi, Bronx NY 56.10%
5.31
2
1
Elizabeth Rzekec - Zenon Wachowicz, Buffalo Grove IL 53.54%
3.98
3

Dennis Ryan, Menomonie WI; Mike Hogan, Estero FL 52.92%
2.99
4

Phyllis Prager, Sarasota FL; Morton Friedman, Longboat Key FL 51.00%
2.67
5

Yee Tar Zee - Steven Ashe, Tampa FL 50.74%
3.34
6
2
Lois Kenyon, Punta Gorda FL; Gina Willis, Orange CT 50.66%
2.50

3
Reginald Harvey, Wallingford CT; Paul Hassett, Glastonbury CT 50.12%
2.84

4
Barbara Monet, Montreal QC; Joanne Bauer, Sarasota FL 49.48%
2.05

5
Betty Puklin - Gloria Hoffenberg, Delray Beach FL 46.83%

Sat Compact KO Bracket 1
16 Teams

MPs Rank Names
17.25
1
Sheila Ekeblad, Boca Raton FL; Michael Seamon, Miami Beach FL; Allan Cokin, Coral Springs FL; Markland Molson, Hollywood FL
12.94
2
Gigi Geiger - Howard Weinstein, Sarasota FL; Ralph Katz, Hinsdale IL; Bruce Keidan, Pittsburgh PA
9.49
3
Robert Blum, Marco Island FL; Jayne Thomas, Lutz FL; Gary Cohler, Miami FL; Larry Mori, Clearwater FL
7.76
4
Samuel Lowell, Talent OR; Mike Passell, Plano TX; Eric Rodwell, Clearwater Bch FL; Jeff Overby, Key West FL

Sat Compact KO Bracket 2
12 Teams

MPs Rank Names
12.13
1
John Measures, Nepean ON; Anne Thain, Bradenton FL; Thomas Lordi - Suzan Lordi, University Park FL
9.10
2
Larry Auerbach - Barbara Sheehe - Veronica Jakusovas, Bradenton FL; Irene Middleton, Sarasota FL
6.67
3
Hans Stocker, Sarasota FL; Betty Potter, Black Mountain NC; Eugene Joly, Palm Coast FL; Robert Parlin, Naples FL
5.46
4
Alice Miller - Mary Ellen Lyon, Silver Spring MD; Mary Tee Gaffney, Chevy Chase MD; Marie Creisher, Derwood MD

Sat Compact KO Bracket 3
12 Teams

MPs Rank Names
8.91
1
Eileen Easterling - James Easterling, Casselberry FL; Robert Nock - E Nock, Salisbury MD
6.68
2
Kevin Casey, New York NY; Jack Casey - Joan Casey, Venice FL; Rose Ritter, Nokomis FL
4.90
3
Charles Coffin, Danville NH; Dorothy Rowe, Sarasota FL; Richard Dorfman, Oconomowoc WI; Phillip Yorston, West Palm Beach FL
4.01
4
Elaine Haut - Arthur Haut, Guilford CT; Helen Kobernusz - Marjorie Ehrenfreund, Madison CT

Sat Compact KO Bracket 4
12 Teams

MPs Rank Names
6.56
1
Barry Boyd - Conner Boyd, Wheeling WV; Julie Walker, West Palm Bch FL; Bradley Craig, Ligonier PA
4.92
2
Pearl Werpy - Joan Kramer - Naomi Weitzman, Venice FL; Virginia Hart, Indianapolis IN
3.61
3
Joyce Eisen - Juliette Kaplan, Boca Raton FL; Mary Mullaney, Venice FL; Carly Cobb, Fort Myers FL
2.95
4
Mary Kehoe, Naples FL; Craig Herold - Carol Suedhoff, Fort Wayne IN; Susan Muncy, Ft Myers Bch FL

Sat Compact KO Bracket 5
13 Teams

MPs Rank Names
5.20
1
Mary Davis - Richard Davis, Hilton Head Isl SC; Charlotte Gold, West End NJ; Renee Waldman, Lake Worth FL
3.90
2
Joyce Hewitt - Robert Hewitt - Jerry Seitz - Robert Bye, Naples FL
2.86
3
Mary Byrnes - Doris Miller - Ann Alford, Winter Haven FL; Helen Frost, Lake Wales FL
2.34
4
Audrey Hildebrand, Belleair Bluffs FL; Carol Dolan, Clearwater FL; Margery Hedegard, Homewood IL; Mary Prendergast, Wilmington DE

Compact KO Cons. Bkt 1
8 Teams

MPs Rank Names
7.23
1
Harry Ross, Winter Spgs FL; Joanne Yeager, Orlando FL; David Kent, Lake Mary FL; Jeffrey Hand, Casselberry FL
5.42
2
Gail Rust - Martha Easter, Daytona Beach FL; Carol Mullins, Lake Mary FL; Shirley Seals, Ponte Vedra FL
3.98
3
Jim Linhart, Delray Beach FL; Michael Kovacich, Stone Mountain GA; Bruce Reeve, Raleigh NC; Ellasue Chaitt, Palm Bch Gdns FL

Compact KO Cons. Bkt 2
6 Teams

MPs Rank Names
5.48
1
Anne Rahtjen, Mount Pleasant SC; James Hawkes, Charleston SC; Allan Mowat, Winnipeg MB; Michael Rahtjen, Sunny Isle Bch FL
4.11
2
Bud Dean, Belleair FL; Kim Poythress, Clearwater FL; Rudi Kastelic - Carol Rowland, St Petersburg FL

Compact KO Cons. Bkt 3
6 Teams

MPs Rank Names
4.93
1
J B Williams Jr - Susan Wynboom, Fort Myers FL; Faye Velguth - Carolyn Kuske, Appleton WI
3.70
2
Steven Hunichen, Ellenton FL; Mary Kassay - Donald Mowry - Jill Mowry, Sarasota FL
2.71
3
William Atteberry, Clearwater FL; Leelyn Main, St Petersburg FL; Gabriel Tawil, Glendale WI; Mary Southwick, Lisle IL

Compact KO Cons. Bkt 4
6 Teams

MPs Rank Names
4.44
1
Daniel Drago - Margaret Drago, Winter Haven FL; Albert Kirlin - Jane Kirlin, Babson Park FL
3.33
2
Richard Ward - A Christine Hamor, Bradenton FL; Judy Mustico - Josephine Russin, Elmira NY
2.44
3
Barry Capal - Hazel Capal - Ronnie Malasky, Longboat Key FL; Alice Wegman, Bethesda MD

Compact KO Cons. Bkt 5
6 Teams

MPs Rank Names
3.55
1
Gerald (Zac) Zachow - Phyllis Zachow - Frank Mize, Sun City Center FL; Barbara Apel, Sun City Ctr FL
2.66
2
A Edward Skoog - Edna Skoog, Nokomis FL; Lorna Wagner - Gerd Wagner, Bracebridge ON
1.95
3
Gordon Czarnecki - Merilyn Czarnecki, Caledonia MI; Michael Farona - Jean Farona, Haines City FL