Coral Springs Regional

Coral Springs


Fri AM Side Series Pairs
14 Pairs

MPs A B C Names Score
2.58
1
1

Douglas Kramer, Miami FL; Gilberto Ocampo, Key Biscayne FL 61.33%
2.12
2
2
1
Jean Blair, Coral Springs FL; Ruth Aaronson, Sunrise FL 57.83%
1.45
3


Boots Lenox, Pompano Beach FL; Harold Buchman, Sunrise FL 56.83%
1.37
4
3

Jeffrey Margulies, Ft Lauderdale FL; Richard Thornton, Miami Shores FL 55.75%
1.59
5
4
2
E Jane Davis - Cathi Kester, Vero Beach FL 54.67%
1.19

3
Terry Smith, Jacksonville FL; Linda Stuart, Gainesville FL 51.25%

Side Game Series II
16 Pairs

MPs A B C Names Score
2.73
1


Harry Meyer II, Sarasota FL; Julian Heicklen, State College PA 56.85%
1.80
2/3


Patricia Marber - Barbara Mackle, Boca Raton FL 55.65%
2.43
2/3
1

Douglas Kramer, Miami FL; Gilberto Ocampo, Key Biscayne FL 55.65%
1.82
4
2

Ruth Sedlik, Davie FL; Linda Glynn, Orange Park FL 55.36%
1.37
5
3

Norman Pestaina, Miami FL; Samuel Jones, Portland OR 55.06%
1.11
4

Monique Copeland, Pompano Beach FL; Raymond Persaud, New York NY 52.68%

Fri Aft Novice
16 Pairs

MPs A B C Names Score
2.40
1
1

Ted Hampton - Lee Lyndes, Wilton Manors FL 70.83%
1.80
2


Abbie Feuer - Dennis Feuer, No Palm Beach FL 63.33%
1.52
3
2

Carl Waxman, Delray Beach FL; Rita Adriance, Boca Raton FL 58.33%
1.68
4
3
1
Harold Yaffa - Rasma Yaffa, Weston FL 56.67%
1.26
5
4
2
Rhoda Rosenberg - Marilynn Braeman, Delray Beach FL 55.42%
0.95
5
3
Suzanne Wilson, Ft. Pierce FL; Patricia Finn, Vero Beach FL 52.08%
0.71

4
Elizabeth Potter - Jim Potter, Weston FL 50.00%

Friday Seniors
76 Pairs

MPs A B C Names Score
13.44
1


Rita Seamon, Hollywood FL; Leslie Klein, Miami Shores FL 64.81%
10.08
2


Brian Greis, Pompano Beach FL; Gertrude Warshaver, Deerfield Beach FL 60.79%
7.56
3


Doris Brown, Tamarac FL; Frank Moyer, Ft Lauderdale FL 60.12%
8.27
4
1

Arnold Goldstein - Arnold Weinstein, Lake Worth FL 59.91%
6.20
5
2

Arthur Hoffman, Boynton Beach FL; Shirley Weinstein, Lake Worth FL 59.62%
3.59
6


Martin Robins, Coral Springs FL; Helen Shanbrom, Tamarac FL 59.61%
2.39
7


Judith Gushner - Zeke Jabbour, Boca Raton FL 59.13%
4.65
3

Michael Yau, Miami FL; Lynda Shourds, Miami Springs FL 58.09%
3.49
4

Robert Buchner, Coral Springs FL; Jorge Franco, Hollywood FL 56.59%
3.46
5
1
Robert Rycus, Delray Beach FL; Gerald Steinberg, Boynton Beach FL 56.13%
2.60
6
2
Toni Sudock - Dave Sudock, Boca Raton FL 53.63%
1.95

3
Ellen Hartz - Anita Waser, Boca Raton FL 53.21%
1.57

4
Adrian Williams - Friederike Williams, Naples FL 53.13%
1.70

5
Theresa Hopkins - Marilyn Barker, Punta Gorda FL 49.20%

Friday Strat Open Pairs
28 Pairs

MPs A B C Names Score
17.15
1


John McLaughlin, Melrose MA; Lloyd Arvedon, Bedford MA 69.39%
12.86
2


John Lewis, Ft Lauderdale FL; John Griscom, Boca Raton FL 59.97%
9.65
3
1

David Rosenblatt - Marc Spellman, Miami FL 57.61%
7.24
4


Pat Samuels, Osprey FL; Bette Cohn, Sarasota FL 57.25%
5.43
5


Jerry Barson - Linda Barson, West Palm Beach FL 57.09%
4.07
6


Herbert Kassner, Boca Raton FL; Scott Graham, Lauderhill FL 56.75%
3.05
7


Robert Freid, Boynton Beach FL; Irene Rothenberg, Highland Beach FL 56.29%
3.77
2
1
Andrew Garnett, St Petersburg FL; Kevin Dwyer, Lehigh Acres FL 54.06%
2.82
3

W Liebman, Sunny Isles Bch FL; Howard Doppelt, N Miami Beach FL 53.89%
2.12
4

Ed Bernstein, Boca Raton FL; Ronald Friend, Miami Beach FL 51.06%
1.59
5

Kurt Loeb, Hallandale FL; Emil Alter, Lake Worth FL 49.77%
2.22

2
Linda Dunkerley, Fort Lauderdale FL; Barbara Testa, Ft Lauderdale FL 48.10%

Fri Eve Strat Side Pairs
23 Pairs

MPs A B C Names Score
3.34
1


Alexander Weiss - Fran Weiss, Radford VA 65.57%
2.88
2
1
1
Phoebe Abrams - Shelly Melchiorre, Fort Myers FL 61.41%
1.88
3


Bernace De- Young, Miami FL; Virginia Lifton, Marco Island FL 61.18%
2.16
4
2

James Gordon, Penbroke Pines FL; Shirley Gordon, Pembroke Pines FL 58.08%
1.06
5


Dolores Gracie - Norman Gracie, Pompano Beach FL 57.65%
1.77
6
3

William Rauld - Doreese Torrey, Pembroke Pines FL 57.28%
1.22
4

Douglas Kramer, Miami FL; Gilberto Ocampo, Key Biscayne FL 56.21%
1.59
5
2
Cheryl Trigg, Boca Raton FL; Jacqueline Kasen, Delray Beach FL 54.47%
1.19

3
Marvin Convissar - Linda Convissar, Sea Ranch Lakes FL 52.64%

Fri Eve Strat 199er Pairs
8 Pairs

MPs A B Names Score
1.86
1

Diane Schmetz - Stephen Schmetz, Boca Raton FL 63.89%
1.40
2

Harry Mikaelian, Margate FL; Florence Kavaler, New York NY 57.64%
1.05
3

Faye Weiss - Jay Weiss, Boca Raton FL 52.78%

Fri Eve B-A-M Teams
8 Teams

MPs Rank Names Score
3.00
1
Larry Auerbach, Bradenton FL; Carol Clifford, Miami FL; Darcy Parker - James Parker, Hollywood FL 75.00%
2.25
2
Andy O'Grady - Russell Arnold, Miami FL; Robert Rosen, Delray Beach FL; Steven Pawliger, Hollywood FL 60.42%
1.69
3
Harry Meyer II, Sarasota FL; Edith Moritz, Key West FL; Roberta Birdt, Delray Beach FL; Margery Pecoraro, Sunrise FL 54.17%

Primetime II KO's Brkt 1
12 Teams

MPs Rank Names
26.83
1
Michael Becker - Lee Rautenberg - Gaylor Kasle, Boca Raton FL; Lewis Finkel, Jupiter FL; Aubrey Strul, Delray Beach FL
20.12
2
Dennis McGarry - Linda McGarry, Stuart FL; Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Ellasue Chaitt, Palm Bch Gdns FL
13.42
3/4
Lita Talus, Boynton Beach FL; Caroline Warner, Davie FL; Candace Fowler Griffey, Daytona Beach FL; Linda Epstein, Delray Beach FL
13.42
3/4
Harry Ross - Susi Ross, Winter Spgs FL; Ulker Mutlu, Columbus OH; Bernard Bernstein, Clearwater FL

Primetime II KO's Brkt 2
16 Teams

MPs Rank Names
18.21
1
David Warburton - Barbara Warburton, Boca Raton FL; Flavia Koumjian, Deerfield Beach FL; Donald Procter Jr, Boynton Beach FL
13.66
2
Roy Boucvalt, New Orleans LA; David Rogers, Wilton Manors FL; Jennylee Mealer, Sunrise FL; Tom Koch, Hollywood FL
9.11
3/4
Kay Jones, The Villages FL; Billy Rose, Fort Lauderdale FL; Robert Barde, Mount Dora FL; George Johnson, Boca Raton FL
9.11
3/4
Julio Galvez, Wellington FL; Carol Brooks, Boynton Beach FL; Annette Katarincic, Lake Worth FL; Arthur Dinkin, Palm Beach FL
4.10
5/8
Beverly Worsdale, South Miami FL; Ann Sheehan - Barbara Graham, Miami FL; Janet De Moss, Hialeah FL
4.10
5/8
David Land - Shirley Land, The Villages FL; Joan Dennis - John Burlison, Hallandale FL

Primetime II KO's Brkt 3
17 Teams

MPs Rank Names
13.06
1
John Stutz, Lake Park FL; Amanda Chohfi, 1102-5 D Porto Portugal; Patricia Freels, West Palm Beach FL; Clare Smith, West Palm Bch FL
9.80
2
Norman Samuels - Marcia Samuels, West Palm Bch FL; Marilyn Madell - Gloria Steginsky, Lake Worth FL
7.18
3
Charlie Smith - Florence Smith - James Moran, Fort Lauderdale FL; Nancy Moran, Ft Lauderdale FL
4.90
4/5
Matthew Deen, Royal Palm Beac FL; Marlene Levy - Maxine Robins, Boynton Beach FL; Shirley Braverman, Lake Worth FL
4.90
4/5
Anthony Lenzi, Pembroke Pines FL; Marcia Ranart, Coconut Creek FL; Phyllis Weiner, Coral Springs FL; Scott Keiling, Lghthse Point FL