July 4th Regional

Coral Springs


Morn Side Pairs
8 Pairs

MPs A B C Names Score
2.12
1
1

Dennis Feuer - Abbie Feuer, No Palm Beach FL 68.75%
1.59
2
2

Roberta Birdt, Delray Beach FL; Anthony Lenzi, Pembroke Pines FL 63.19%
1.19
3


Rich Hunter, Port St Lucie FL; Ann Harris, Stuart FL 57.64%
1.19
3

Kay Jones, The Villages FL; Belle Kulkin, Alpharetta GA 54.17%

Thurs Aft Side Game
14 Pairs

MPs A B C Names Score
2.58
1
1

Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; F. Marion Fletcher, Statesboro GA 66.25%
1.94
2
2

Charles Laugh, Boca Raton FL; Terry Smith, Stuart FL 64.50%
1.45
3
3

Harold Phillips - Celia Phillips, Melbourne FL 55.92%
2.12
4
4
1
Marguerite Hall - Charlotte Lawrence, Key Largo FL 55.33%
0.80
5/6


Felix Shiffman, Ormond Beach FL; Wayne Clay Whalen, Lexington KY 55.00%
1.59
5/6
5
2
Carol Vogt - Janet Bromberg, Boca Raton FL 55.00%
1.19

3
Monique Copeland - Raymond Persuad, Pompano Beach FL 50.00%

Thurs Aft 199'ers
16 Pairs

MPs A B C Names Score
2.40
1


Howard Davis - Raymond Gershen, Boca Raton FL 67.50%
1.80
2


Dennis Feuer - Abbie Feuer, No Palm Beach FL 62.50%
1.90
3
1
1
Maida Farrar - Cheryl Livesay, Miami FL 59.58%
1.01
4


Irene Knowles, Lake Worth FL; Sidney Lesowitz, Palm Beach FL 56.67%
1.43
5
2
2
Susan Ruskin - Robert Ruskin, Boynton Beach FL 56.25%
1.07
3

Frances Wolk - Bruce Wolk, Boca Raton FL 54.17%
0.89
4
3
Clive Stuart-Findley, Palm Beach Florida; Virginia Webb, Lake Worth Florida 50.83%
0.67

4
Roslyn Horowitz - Pat Zuder, 48.75%

Side Game Series Two
22 Pairs

MPs A B C Names Score
3.19
1
1

Janice Nelkin - Zibi Palowski, Miami FL 63.43%
2.39
2


Donald Da Costa, Kingston Jamaica; James Gordon, Penbroke Pines FL 57.18%
1.89
3/4
2/3

Dale Kelleher, Weston FL; William Howe, Pompano Beach FL 56.02%
1.89
3/4
2/3

Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; F. Marion Fletcher, Statesboro GA 56.02%
1.18
5/6


Felix Shiffman, Ormond Beach FL; Wayne Clay Whalen, Lexington KY 55.32%
1.24
5/6
4

Charles Gill - Carol Garnett, St Petersburg FL 55.32%
0.89
5/6

Carol Bedsole - Manila Yates, Tavernier FL 54.86%
2.27
5/6
1
Marguerite Hall - Charlotte Lawrence, Key Largo FL 54.86%
1.70

2
Andrew Garnett, St Petersburg FL; Kevin Dwyer, Lehigh Acres FL 53.24%
1.28

3
Ernest Honecker, Fort Lauderdale FL; Janet Bromberg, Boca Raton FL 48.61%
0.96

4
Edythe Roth, Tamarac FL; James Walker, Ft Lauderdale FL 46.99%

Thu Eve I/N
14 Pairs

MPs A B C Names Score
2.26
1
1
1
Susan Ruskin - Robert Ruskin, Boynton Beach FL 62.50%
1.70
2
2
2
Clive Stuart-Findley, Palm Beach Florida; Virginia Webb, Lake Worth Florida 61.75%
1.27
3
3
3
John Ridenour - Gloria Ridenour, Delray Beach FL 61.67%
0.95
4
4

Bruce Levin - Marilyn Levin, Boynton Beach FL 56.17%
0.72
5


Harry Mikaelian, Margate FL; Florence Kavaler, New York NY 54.92%

Stratified SR Swiss
53 Teams

MPs A B C Names Score
17.64
1


Dorothy Darcey, Pompano Beach FL; Zeke Jabbour - Sharon Jabbour, Boca Raton FL; Ellasue Chaitt, Palm Bch Gdns FL 190.00
13.23
2


Lita Talus, Boynton Beach FL; A Weissenberg, Fort Lee NJ; Roger Coffman, West Palm Beach FL; Eugene Solomon, Boca Raton FL 181.00
10.63
3
1

Myra Walters - Jaime Naimark - Fanny Naimark, Aventura FL; Brayton Walters, N Miami Beach FL 170.00
7.44
4


Gail Rust - Martha Easter - Betty Sandifer, Daytona Beach FL; Linda Miller, Ormond Beach FL 163.00
4.89
5/6


Al Cohen - Helen Shanbrom, Tamarac FL; Rita Seamon, Hollywood FL; Leslie Klein, Miami Shores FL 154.00
4.89
5/6


Arthur Hoffman, Boynton Beach FL; Arnold Weinstein - Arnold Goldstein, Lake Worth FL; Herbert Kassner, Boca Raton FL 154.00
3.14
7


Glenda Lewis - Herbert Eder, Boynton Beach FL; Robert Callihan - Pauline Callihan, Boca Raton FL 152.00
2.35
8


Edward Swell - Morton Karper - John Black, Boca Raton FL; William Moor, Delray Beach FL 151.00
7.97
2

Edith Lundy, Miami Shores FL; Arlene Lockshin - Fern Granowitz, Miami FL; Frances Bijou, Miami Beach FL 144.00
5.98
3

Burton Polansky - Sheila Polansky - Judy Tracton - Ted Dunn, Boynton Beach FL 141.00
3.92
4/5

Dawn Boll - Linne O'Brien - Shirley Whitman, Boca Raton FL; Dorothy Fusco, Delray Beach FL 130.00
3.92
4/5

Shelly Woldoff - Mitchell Woldoff - James Garnher - Lee Jane Balsam, Boca Raton FL 130.00
2.21
6/7

Beverly Glick, Delray Beach FL; Elaine Glasgall, South Palm Be FL; Lorraine Weiner - Elaine Rogers, Boca Raton FL 129.00
3.46
6/7
1
Linda Strosberg - Fedora Horowitz, Delray Beach FL; Marvin Genser, Lake Worth FL; Merna Gelband, Boynton Beach FL 129.00
2.60

2
Lewis Serbin - David Kunstler, Coconut Grove FL; Sally Wiener, Coral Gables FL; Kathy Berman, Weston FL 116.00
1.95

3
Sid Meyers - Stanley Lefcort, Boynton Beach FL; Linda Rubin, Charleston SC; Dennis Domin, Melbourne FL 108.00
1.46

4
Gloria Pilch - Dorathea Bernstein - Shirlee Jacobs, Boca Raton FL; Lois Lightman, Margate City NJ 102.00

Thurs Open Swiss Teams
34 Teams

MPs A B C Names Score
28.09
1


J Fletcher Smoak - Linda Smoak, Roanoke VA; Alexander Weiss - Fran Weiss, Radford VA 171.00
21.07
2


Susi Ross - Harry Ross, Winter Spgs FL; Ulker Mutlu, Columbus OH; Bernard Bernstein, Clearwater FL 161.00
13.83
3/4


Susan Miller, Boca Raton FL; Lloyd Arvedon, Bedford MA; John McLaughlin, Melrose MA; Jo Morse, Palm Bch Gdns FL 160.00
13.83
3/4


Rich Hunter, Port St Lucie FL; Ann Harris, Stuart FL; Joan Dennis - John Burlison, Hallandale FL 160.00
8.89
5


Dennis McGarry, Stuart FL; Reanette Frobouck, Pittsburgh PA; Pat Samuels, Osprey FL; Warren Kornfeld, Lake Worth FL; Stephen Warner, Davie FL; Bette Cohn, Sarasota FL 155.00
6.67
6


Theodore Spak - Jody Ledford - Carol Braun, Miami FL; Susan Elias, Coral Gables FL 152.00
4.38
7/8


Darcy Parker - James Parker, Hollywood FL; Carol Clifford - Douglas Kramer, Miami FL 149.00
7.68
7/8
1

Richard Sokol - J Phillips, Plantation FL; Simon Nassi, Hollywood FL; John Lewis, Ft Lauderdale FL 149.00
3.12
9


Rahn Smith, Brandon FL; Roshen Hadulla, Las Vegas NV; Carol Rowland - Rudi Kastelic, St Petersburg FL 148.00
2.81
10


Theodore Egner - Kay Egner, Pompano Beach FL; Malcolm Curry - Betty Burt, N Myrtle Bch SC 144.00
5.76
2

David Merson - Joyce Merson - David Lack - Joyce Lack, Boynton Beach FL 129.00
4.32
3
1
Kay Jones, The Villages FL; Jesse Laird, Pompano Beach FL; Billy Rose - Philip Heasley, Fort Lauderdale FL 125.00
3.24
4

Peter Schoen, Plantation FL; Alan Dean - Isaac Bekerman, Sunny Isles Bch FL; Mel Schloss, N Miami Beach FL 122.00
2.43
5

Henry Greenfield - Barbara Pratt - David Babcock, Miami FL; Kenneth Smith, Hialeah FL 120.00

Side Game Series 1
162 Players

MPs Rank Names Score
6.72
1
Martin Robins, Coral Springs Florida 124.17%
4.41
2/3
Scot Bennett, N Miami Beach Florida 119.09%
4.41
2/3
Marcia Greenstein, N Miami Beach Florida 119.09%
2.49
4/5
James Mabry, Margate Florida 112.67%
2.49
4/5
Jane Ann Mabry, Margate Florida 112.67%
3.15
6/7
Manila Yates, Tavernier Florida 109.34%
3.15
6/7
Carol Bedsole, Tavernier Florida 109.34%

Morning Side Series
66 Players

MPs Rank Names Score
4.76
1
Roberta Birdt, Delray Beach Florida 120.50%
4.52
2/3
Gilberto Ocampo, Key Biscayne Florida 119.41%
4.52
2/3
Douglas Kramer, Miami Florida 119.41%
2.12
4/5
Barbara Pratt, Miami Florida 118.18%
2.12
4/5
Kenneth Smith, Hialeah Florida 118.18%

Side Game Series II
154 Players

MPs Rank Names Score
5.39
1/2
Shelly Melchiorre, Fort Myers Florida 120.91%
5.39
1/2
Phoebe Abrams, Fort Myers Florida 120.91%
3.49
3/4
Gilberto Ocampo, Key Biscayne Florida 115.34%
3.49
3/4
Douglas Kramer, Miami Florida 115.34%
4.55
5
James Gordon, Penbroke Pines Florida 115.26%
1.53
6/7
Carole Frome, Lauderhill Florida 111.29%
1.53
6/7
Simon Frome, Lauderhill Florida 111.29%