July 4th Regional

Coral Springs


Handicapped KO's
6 Teams

MPsRankNames
12.27
1
Charles Gill - Carol Garnett - Andrew Garnett, St Petersburg FL; Kevin Dwyer, Lehigh Acres FL
9.20
2
Steven Andrews - Jesse Laird, Pompano Beach FL; John Isaacks, Oakland Park FL; Philip Heasley, Fort Lauderdale FL

Wednesday Seniors
76 Pairs

MPsABCNamesScore
13.44
1
1
1
Jaime Naimark - Fanny Naimark, Aventura FL65.28%
10.08
2


Dorothy Darcey, Pompano Beach FL; Zeke Jabbour, Boca Raton FL60.90%
7.56
3


Morton Stromberg, West Palm Beach FL; Gail Nye, Palm City FL60.77%
5.67
4


Rita Seamon, Hollywood FL; Leslie Klein, Miami Shores FL60.65%
4.25
5


L Jean Troyer - Bryce Troyer, Joliet IL60.43%
3.19
6


Kathie Wei-Sender, Boca Raton FL; Linda Green, Delray Beach FL60.42%
6.38
7
2

Bernhardt Trout, Longboat Key FL; Shirley Ramspeck, Sarasota FL59.34%
4.78
3
2
Mark Haberman - Melvin Lechner, Boca Raton FL58.83%
3.59
4

Phyllis Gerber, Boca Raton FL; Arlene Frank, Boynton Beach FL57.75%
2.69
5

Kurt Loeb, Hallandale FL; Emil Alter, Lake Worth FL56.13%
3.03
6

Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; F. Marion Fletcher, Statesboro GA55.45%
2.62

3
Lenore Strauss - Selima Doull, Boynton Beach FL55.13%
1.69

4
Maida Farrar - Cheryl Livesay, Miami FL51.44%
1.27

5
Gloria Trinkunas, Fort Lauderdale FL; Dora Codrea, Boca Raton FL48.75%
1.05

6
Stuart Kirschner - Selma Abelson, Pembroke Pines FL48.17%

Wed Aft 199'er Pairs
17 Pairs

MPsABCNamesScore
2.53
1
1
1
Linda Rubin, Charleston SC; Dennis Domin, Melbourne FL62.51%
1.90
2
2

Adrian Williams - Friederike Williams, Naples FL61.04%
1.42
3


Harold Sanderson, Ocala FL; Tom Gero, Plantation FL57.63%
1.07
4


Nancy Moran, Ft Lauderdale FL; Roxane Lafond, Fort Lauderdale FL54.86%
1.20
5
3
2
Sandra Salva, Boca Raton FL; Gloria Ridenour, Delray Beach FL52.77%
0.90
4

Frances Wolk - Bruce Wolk, Boca Raton FL52.63%
0.89
5
3
Suzanne Wilson, Ft. Pierce FL; Patricia Finn, Vero Beach FL51.66%
0.67

4
Harold Yaffa - Rasma Yaffa, Weston FL51.27%

Wed Aft Side Game Series
6 Pairs

MPsRankNamesScore
1.73
1/2
Scot Bennett - Marcia Greenstein, N Miami Beach FL64.00%
1.73
1/2
James Mabry - Jane Ann Mabry, Margate FL64.00%

Wed Strat Open Pairs
32 Pairs

MPsABCNamesScore
20.30
1


Darcy Parker - James Parker, Hollywood FL62.69%
15.23
2


Richard Reisig, Lantana FL; Marie Peterson, Davie FL60.96%
11.42
3


Carl Chadwick, Hamilton ON; David Sokolow, Austin TX57.23%
8.56
4


Sheilah Malamud - Lita Talus, Boynton Beach FL56.20%
6.42
5


Marc Culberson - Andrea Culberson, Weston FL56.03%
4.82
6


Shirley Presberg, Boca Raton FL; Marlene Passell, Boynton Beach FL55.71%
3.61
7


Helen Shanbrom, Tamarac FL; Richard Gross, Boca Raton FL55.35%
5.31
1
1
David Rogers, Wilton Manors FL; Roy Boucvalt, New Orleans LA55.16%
3.98
2

Scott Graham, Lauderhill FL; Esther Litmanovic, Miami FL54.25%
2.99
3

W Liebman, Sunny Isles Bch FL; Howard Doppelt, N Miami Beach FL52.52%
2.42
4

Joan Dennis - John Burlison, Hallandale FL52.27%
2.18
5

Barbara Miller - Murray Buchwalter, Pompano Beach FL50.75%
2.39

2
Linda Dunkerley, Fort Lauderdale FL; Barbara Testa, Ft Lauderdale FL48.98%
1.80

3
Anita Hoffer - Gerald Hoffer, Boca Raton FL48.28%

Wed Eve Board-A-Match
9 Teams

MPsABCNamesScore
3.17
1


Morton Kraus - Joyce Klein, Tamarac FL; Edith Moritz, Key West FL; Margery Pecoraro, Sunrise FL70.83%
2.38
2


Rahn Smith, Brandon FL; Roshen Hadulla, Las Vegas NV; Linda Epstein, Delray Beach FL; Henry Meyer, Southampton NY62.50%
1.78
3


Donald Da Costa, Kingston Jamaica; Shirley Gordon, Pembroke Pines FL; James Gordon, Penbroke Pines FL; Adrienne Schwartz, Hollywood FL60.42%
1.34
4


Theodore Spak - Carol Braun - Jody Ledford, Miami FL; Susan Elias, Coral Gables FL52.08%
2.34
1/2
1
David Merson - Joyce Merson - David Lack - Joyce Lack, Boynton Beach FL50.00%
2.19
1/2

Kay Jones, The Villages FL; Billy Rose, Fort Lauderdale FL; George Johnson, Boca Raton FL; Jean Spector, Tamarac FL50.00%

Wednesday Eve Side Game
26 Pairs

MPsABCNamesScore
3.49
1


Lois Blume - Peter Terzian, Miami FL66.29%
2.62
2


Al Cohen, Tamarac FL; Martin Robins, Coral Springs FL62.31%
3.19
3
1

Samuel Jones, Portland OR; Belle Kulkin, Alpharetta GA62.12%
2.39
4
2

Janice Ward, Vero Beach FL; Margaret Desmery, Fort Pierce FL59.09%
1.79
5
3

Robert Raitman, Deerfield Beach FL; Gary Newman, Boca Raton FL58.90%
0.83
6


Linda Smoak - J Fletcher Smoak, Roanoke VA58.71%
1.37
4

Cheryl Singer - Barry Singer, Hollywood FL55.87%
2.27
5
1
Linda Glynn, Orange Park FL; Ruth Sedlik, Davie FL54.73%
0.76
6

Manila Yates - Carol Bedsole, Tavernier FL53.41%
1.70

2
Mary Henderson, Naples FL; James McNerney, Northwood OH51.89%
1.28

3
Elayne Flechner, Tamarac FL; James Walker, Ft Lauderdale FL48.48%
0.96

4
Fred Grossman - Sandra Teter, Miami FL47.16%

Wednesday Eve 199'ers
12 Pairs

MPsABCNamesScore
2.13
1
1

Jewel Smith, Plantation FL; Annie Robins, Boca Raton FL73.00%
1.60
2
2
1
Dennis Domin, Melbourne FL; Linda Rubin, Charleston SC61.00%
1.20
3
3

Ila Richter - Addy Adler, Weston FL57.50%
0.90
4


Mark Greenspan, Weston FL; Marybeth Bell, Deerfield Beach FL55.00%
1.03

2
Susan Ruskin - Robert Ruskin, Boynton Beach FL52.00%

Prime Knockouts - I
11 Teams

MPsRankNames
28.37
1
Jay Cohodes, Sunrise FL; Michael Donnelly, Fort Lauderdale FL; Robert Dennard, Lake Mary FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Joseph Godefrin, Sarasota FL; Larry Auerbach, Bradenton FL
21.28
2
Bill Passell, Boynton Beach FL; Aubrey Strul, Delray Beach FL; Bernard Miller, Boca Raton FL; Lewis Finkel, Jupiter FL
14.19
3/4
Phyllis Dubetsky - Madeline Bloom, Boynton Beach FL; Judith Gushner - Marlyn West, Boca Raton FL
14.19
3/4
Andy O'Grady - Russell Arnold, Miami FL; Robert Rosen, Delray Beach FL; Steven Pawliger, Hollywood FL

Prime Knockouts - II
12 Teams

MPsRankNames
18.18
1
Judith Simon - Harvey Wolfe - Rosalie Sherman - J Marvin Teperow, Boca Raton FL
13.64
2
Phillip Yorston - Elizabeth Dennis, West Palm Beach FL; Sandra Schenk, Jacksonville FL; Evelyn Ogden, Macon GA
9.09
3/4
Jeffrey Margulies, Ft Lauderdale FL; Jerome Kramer - Darryle Forrest, Miami FL; Richard Thornton, Miami Shores FL
9.09
3/4
Charles Gill - Carol Garnett - Andrew Garnett, St Petersburg FL; Kevin Dwyer, Lehigh Acres FL

Prime Knockouts - III
11 Teams

MPsRankNames
12.94
1
Charles Smith - Clare Smith, West Palm Bch FL; Amanda Chohfi, 1102-5 D Porto Portugal; John Stutz, Lake Park FL
9.71
2
Abraham Abdo - Samira Abdo - Laura Bachenheimer - Ruth Lewis, Boynton Beach FL
6.47
3/4
Linda Stuart, Gainesville FL; Jeanne Spletzer, Port Orange FL; John McElroy, Ormond Beach FL; Terry Smith, Jacksonville FL
6.47
3/4
Robert Stanger - Irving Klein, Lake Worth FL; Norman Samuels - Marcia Samuels, West Palm Bch FL

Prime Knockouts - IV
16 Teams

MPsRankNames
11.65
1
Esther Werth, Lake Worth FL; Carole Beer - Eleanor Zurier - Evelyn Davidson, Boynton Beach FL
8.74
2
Ann Hovanec, Ind Hbr Bch FL; Carol Mulcahy, Melbourne Bch FL; Cathy Gavel - Joy Lewis, Melbourne FL
5.83
3/4
Shirley Guastella, Naples FL; Betty Gentile, Fort Myers FL; Molly Leban, Lake Worth FL; Bernard Smith, Boca Raton FL
5.83
3/4
Miriam Sohn - Julian Sincoff, Boca Raton FL; Bert Berkwich, Boc Raton FL; Elaine Frankel, Wynnewood PA