District 9

Tournament Results

Pompano Beach
Silver Point Sectional


General Information

Total Tables in Play - 182.5
Total Number of Players Attending - 340
Total Number of Players Winning Masterpoints - 258
Total Number of Masterpoints Won - 708.76
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

Click for Masterpoint Winners
 
Click here for Tournament Information

Friday   Masterpoints/Recaps:   Afternoon   Evening


Fri Aft Stratified Pairs
22.0 Tables / Based on 28 Tables

MPsABCNamesScore
6.33
1


Michael Seamon, Dania FL; Richard Coren, Delray Beach FL69.28%
4.75
2


Patrice Roy - Helene Beaulieu, Sherbrooke QC65.03%
3.56
3


Steven Gugick, Lake Worth FL; Lita Talus, Boynton Beach FL63.51%
2.67
4


Burton Lipsky, Boca Raton FL; Jay Levy, Amherst NY61.22%
2.00
5


Caroline Warner, Boca Raton FL; Abe Jakob, Ft Lauderdale FL60.68%
3.23
6
1

Debbie Robins, Delray Beach FL; Jesse Laird, N Lauderdale FL58.93%
2.42
2

Anne Jakubowski - Ann Gordon, Boynton Beach FL53.92%
2.00
3
1
Calvin Waisanen, Whitmore Lake MI; Flora More, Ann Arbor MI52.72%
1.50
4/5
2
Barbara Jimenez, Lauderhill FL; Chris Sciochetti, Deerfield Beach FL52.07%
1.19
4/5

Ruth Ronan - Alice McMullin, Boca Raton FL52.07%
1.13
6
3
Jeanne Schwartz, Boynton Beach FL; Joanne Kline, Tamarac FL51.74%
0.84

4
Sarah Hillel - Aaron Hillel, Toronto ON51.42%
0.70

5
John Noronha, Pittsford NY; Roger Price, Millerton NY49.89%

Fri Aft 299'ers
5.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.61
1


Mark Myers, Weston FL; Jacqueline Horesh, Roslyn NY61.88%
1.21
2


Barbara Labelle - Natalie Bluth, Hollywood FL57.81%
0.91
3


Marilyn McIntosh, Pompano Beach FL; Daryle Provenzo, Boca Raton FL57.29%
0.68
4


Kim Johnson, Palm Bch Grdns FL; Susan O'Shea, Jupiter FL56.25%

Fri Eve Strat Pairs
17.0 Tables

MPsABCNamesScore
4.50
1
1

Isaac Eskenazi - Sonja Spieker, Englewood NJ65.72%
2.96
2/3


Martin Robins, Delray Beach FL; Helen Shanbrom, Tamarac FL59.28%
2.96
2/3


Michael Seamon, Dania FL; Richard Coren, Delray Beach FL59.28%
2.25
4
2

Betty Triliegi, Palm Springs CA; Barbara Tate, Plantation FL56.25%
1.58
5


Roger Maurer Jr, Pompano Beach FL; Linda Epstein, Delray Beach FL55.49%
1.39
6/7
3/4

Rosalie Sherman - J Marvin Teperow, Boca Raton FL54.92%
1.39
6/7
3/4

Kathy Guinyou - Robert Marcus, Toronto ON54.92%
0.94
5

Kay Egner - Theodore Egner, Pompano Beach FL53.98%
0.67
6

Marsha German, Sunrise FL; Keith Gellman, Fort Lauderdale FL53.79%
1.88

1
Georges Cote, Ste-Petronille QC; Huguette Boisvert, St-Petronille QC50.76%
1.24

2/3
Sarah Hillel - Aaron Hillel, Toronto ON50.38%
1.24

2/3
David Moed - Barbara Moed, Delray Beach FL50.38%
0.79

4
Roger Price, Millerton NY; John Noronha, Pittsford NY47.92%

Top of page


Saturday   Masterpoints/Recaps:   Morning   Afternoon


Sat AM Strat Pairs
20.0 Tables / Based on 33 Tables

MPsABCNamesScore
7.17
1


Michael Seamon, Dania FL; Fredi Consolo, Aventura FL63.32%
5.38
2


Jay Levy, Amherst NY; Burton Lipsky, Boca Raton FL61.42%
4.03
3


Martin Robins - Charlene Predmest, Delray Beach FL61.28%
3.02
4


William Budd, Deerfield Beach FL; Nancy Starr, Norwalk CT60.09%
2.27
5


Roger Maurer Jr, Pompano Beach FL; Bella Ionis-Sorren, Ft Lauderdale FL60.00%
1.70
6


Gabriel Tawil, Glendale WI; George Kaiser, Tequesta FL59.69%
3.09
1
1
Teri Wolofsky, Boca Raton FL; W Multack, Miami Beach FL54.02%
2.32
2
2
Barbara Amelkin - Stanley Amelkin, Garden City NY52.88%
1.74
3

Theodore Egner - Kay Egner, Pompano Beach FL50.95%
1.48
4

Margie Brooke, Delray Beach FL; Madeleine Evansky, Boynton Beach FL50.44%
0.98
5

Rosalie Lipson - Susan Bloom, Pompano Beach FL49.70%
0.73
6

Roy Boucvalt, Lighthouse Pt FL; Barbara Tate, Plantation FL49.64%
1.19

3
Susan Ludwig - Barbara Ross, Boca Raton FL49.62%
0.89

4
Renee Bonenfant, Laval QC; Carol Airst, Fredericton NB49.55%
0.67

5
Ron Schwartz - Barbara Schwartz, Deerfield Beach FL49.24%

Sat AM 299'ers
12.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.32
1
1
1
Elaine Winter, Lighthouse Poin FL; Sallie Reider, Beachwood OH65.47%
1.74
2
2

Lucille Adler, Ft Lauderdale FL; Jack Lessing, Ann Arbor MI61.61%
1.31
3


Brenda Goldstein - Debby Kaplan, Toronto ON60.88%
0.98
4
3
2
Lynn Jacobson - Linda Winn, Hollywood FL58.68%
0.73
5


Lillian Hartstein - Jack Ozer, Delray Beach FL57.91%
0.58
6


Barbara Yanover - Murray Kideckel, Toronto ON57.23%
0.57
4

Natalie Bernstein - Emil Bernstein, Newton MA51.70%
0.59

3
Wallace Armes - Vincent Dodeci, Ft Lauderdale FL50.89%

Handicapped KO
8 Tables

MPsRankNames
13.52
1
Roberta Birdt - Debbie Robins, Delray Beach FL; Jesse Laird, N Lauderdale FL; Daljit Singh Pannu, Ft Lauderdale FL
7.17
2
Paul Klarreich, Miami FL; Serge Chevalier, Laval QC; Vishnampet Vaidhyanathan, Aventura FL; Charles Rosenblatt, Pompano Beach FL

Sat Aft Stratified Pairs
16.0 Tables / Based on 21 Tables

MPsABCNamesScore
5.17
1


David Kirsh - Evelyn Kirsh, Roxboro QC66.39%
3.88
2


Fredi Consolo, Aventura FL; Michael Seamon, Dania FL61.39%
2.91
3
1

John Stutz, West Palm Bch FL; Elizabeth Graham, Wellington FL60.69%
2.18
4


Lawson Kerster, Fort Lauderdale FL; Cornel Sawchuk, Nanoose Bay BC60.56%
1.64
5


Mary Savko - Ellie Hanlon, Tequesta FL60.00%
2.00
6
2
1
Rochelle Mandelbaum, Hollywood FL; Mark Myers, Weston FL58.75%
1.50
3
2
Sarah Hillel - Aaron Hillel, Toronto ON52.78%
1.13
4

Mary Bushawn, Weston FL; Fay Pacchioli, Easton PA49.03%
0.89
5

Clare Smith, Yorktown IN; Darrel Peckinpaugh, Muncie IN48.75%
1.06

3
Lynda Hoffman, Boca Raton FL; Edward Rauch, Fort Lauderdale FL48.47%
0.79

4
Giovanni De Nitto - Therese De Nitto, Brossard QC48.19%

Sat Aft 299'ers
4.5 Tables

MPsABNamesScore
1.51
1

Roberta Jainchill - Sangita Walia, Delray Beach FL58.10%
1.24
2
1
Adele Grudman, Mattituck NY; Karen Kurzer, Delray Beach FL55.83%
0.85
3

Jacqueline Horesh, Roslyn NY; Edward Dabrowski, Margate FL54.76%
0.64
4

Allan Trynz - Teri Trynz, Boynton Beach FL54.49%
0.93
2
Robert Birmingham, Osterville MA; David Daberko, Pepper Pike OH53.18%

Compact KO
7 Tables

MPsRankNames
4.77
1
Diana Holt, Palm Beach Fl FL; Boris Baran, Cote Saint-Luc QC; H Dobson - Jack Zhao, Boca Raton FL
3.34
2
Paul Lenoble, Tamarac FL; Doris Banks - Gary Feuer, Coram NY; Ronald Steinberg, Catonsville MD

Top of page


Sunday   Masterpoints/Recaps:   Swiss


Stratified Swiss Teams
31 Tables

MPsABCNamesScore
10.25
1


Mary Savko - Ellie Hanlon, Tequesta FL; Patrice Roy - Helene Beaulieu, Sherbrooke QC138.00
7.69
2


Evette Mashaal, Westmount QC; Harvey Mandel, Delray Beach FL; Ludovic Sores, Monroe NC; Ghassan Menachi, Fabreville QC136.00
5.05
3/4


Richard Gross, Boca Raton FL; Miles Storfer, Delray Beach FL; John Albright, Hollywood FL; Donald Faskow, Canonsburg PA126.00
5.05
3/4


Daniel Teitelbaum - Marcia Teitelbaum, Boynton Beach FL; Leonard Domnitz - Fran Kugelman, Boca Raton FL126.00
3.42
5


Joan Lavin - Vishnampet Vaidhyanathan, Aventura FL; Paul Klarreich, Miami FL; Ronald Weissberger, Fort Lauderdale FL118.00
5.69
6
1
1
Eric Stricoff - Rhonda Cohen, Edgartown MA; Claudette Piper, Deerfield Beach FL; Suzanne Faucher, Saint-Sauveur QC116.00
4.27
7
2

Kenneth Wagner Jr, Hollywood FL; Thomas Lane, Lauderhill FL; Edward Rauch, Fort Lauderdale FL; Lynda Hoffman, Boca Raton FL114.00
2.28
8


Barry Nowling, Fort Lauderdale FL; Carmela Knauer, N Miami Beach FL; Margery Pecoraro, Tamarac FL; Barbara Tate, Plantation FL113.00
1.96
9/10


Diana Holt, Palm Beach Fl FL; Boris Baran, Cote Saint-Luc QC; H Dobson - Jack Zhao, Boca Raton FL107.00
1.96
9/10


James Clifford Jr - Carol Clifford - Douglas Kramer, Miami FL; Gilberto Ocampo, Key Biscayne FL107.00
3.20
3

Monique Laurendeau, Montreal QC; Liliane Drapeau, Outremont QC; Gerald Langlois - Judy Harding, Granby QC102.00
2.40
4

John Stutz, West Palm Bch FL; Esther Bean, Easthampton MA; Clare Smith, Yorktown IN; Darrel Peckinpaugh, Muncie IN96.00
2.39
5
2
Renee Bonenfant, Laval QC; Carol Airst, Fredericton NB; Diane St-Pierre, Quebec QC; Bernard Lauzon, Pembroke Pines FL87.00
1.79

3
Erich Taylor - Scott Berry, West Palm Beach FL; Dan Marshall, Royal Palm Beac FL; Stanley Berry, W Hartford CT85.00

Top of page

 Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index