District 9

Tournament Results

Pompano Beach
Silver Point Sectional


General Information

Total Tables in Play - 296.0
Total Number of Players Attending - 489
Total Number of Players Winning Masterpoints - 415
Total Number of Masterpoints Won - 1,121.74
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

Click for Masterpoint Winners
 
Click here for Tournament Information

Friday   Masterpoints/Recaps:   Afternoon   Evening


FRI AFT Strat Open Pairs
36.0 Tables / Based on 50 Tables

MPsABCNamesScore
10.00
1


Joan Gowder, Tamarac FL; Doris Lawrence, Pembroke Pines FL71.53%
7.50
2
1
1
Mindy Nakaya - Linda Dunkerley, Fort Lauderdale FL64.35%
5.63
3


Arnold Federman - Ed Bernstein, Boynton Beach FL62.27%
4.22
4


Caroline Warner, Davie FL; Jack Kamin, Pompano Beach FL60.65%
2.77
5/6


Doris Savel - Al Cohen, Tamarac FL60.42%
3.80
5/6
2
2
Susan Rosenberg, Davie FL; Joan Procter, Tamarac FL60.42%
2.85
3
3
Joan Kowal, Boca Raton FL; Faith Kibel, Toronto ON59.26%
2.13
4
4
Marlene Nussbaum, Lauderhill FL; Bob Perlmutter, Sunrise FL57.64%
1.60
5
5
Gordon Deckelbaum, Hollywood FL; Marvin Feinstein, Plantation FL56.25%
1.20
6
6
Charles Wheeler - Lynn Wheeler, Miami FL54.81%

FRI AFT Strat 299er Pairs
14.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.42
1
1

Elaine Petersen - George Petersen, West Palm Beach FL62.88%
1.82
2
2
1
Thomas Lane, Lauderhill FL; Lynn Hamilton, Bay Harbour Is FL60.98%
1.36
3


David Poskanzer, N Miami Beach FL; Laurence Brody, Aventura FL58.71%
1.07
4
3
2
Allan Wickstein, Bota Reton FL; Alfred Sklarew, Boca Raton FL57.58%
0.85
5
4
3
Susan Pyner, Coral Springs FL; Janis Bonvino, Margate FL56.82%
0.61
6/7
5

Eric Stricoff - Rhonda Cohen, Edgartown MA55.49%
0.50
6/7


Roberta Lee - Sandra Lech-Bloom, Hollywood FL55.49%
0.45
6

Jerry Rifkin, Boca Raton FL; Sanford Robbins, Miami Lakes FL53.79%
0.57

4
William Cobb - Victoria Cobb, Pompano Beach FL50.95%

Open Pairs
15.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.33
1


Martin Robins, Coral Springs FL; Helen Shanbrom, Tamarac FL63.95%
3.25
2
1

Ava Schutzman - Howard Schutzman, Delray Beach FL63.73%
2.44
3


Nadele Spiro, Boca Raton FL; Andrea Culberson, Weston FL63.17%
1.83
4


Boots Lenox, Pompano Beach FL; Bella Ionis-Sorren, Ft Lauderdale FL62.18%
2.32
5
2
1
Margaret Ponda - Shirish Ponda, Tamarac FL62.02%
1.09
6


Marlene Solender, Tamarac FL; Kathy Logue, Davie FL59.43%
1.74
3

Sonja Spieker - Isaac Eskenazi, Englewood NJ57.13%
1.68
4
2
David Rieback - Eileen Rieback, Coral Springs FL52.15%
1.26
5
3
James Walker, Plantation FL; Pauline Vogel, Lauderhill FL50.87%
0.78
6

Kenneth Wagner Jr, Hollywood FL; Judith Barash, Ft Lauderdale FL50.22%
0.95

4
John Noronha, Pittsford NY; George Szeszycki Jr, Miami FL50.10%
0.71

5
Christina Noto, Lake Worth FL; Jeane Heller, Wellington FL49.38%

Top of page


Saturday   Masterpoints/Recaps:   Morning   Afternoon


SAT AM Strat 299er Pairs
8.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.82
1
1

Brenda Goldstein - Barbara Yanover, Toronto ON62.08%
1.37
2
2
1
Thomas Lane, Lauderhill FL; Lynn Hamilton, Bay Harbour Is FL59.58%
1.02
3
3
2
William Cobb - Victoria Cobb, Pompano Beach FL56.25%
0.68
4/5


Carol Miller - Paul Miller, Livingston NJ55.83%
0.68
4/5


Carl Markel - Edith Markel, Northport NY55.83%
0.67
4
3
Regina Moore - Gordon Moore, Tampa FL54.58%

Sat AM Strat Open Pairs
25.0 Tables / Based on 33 Tables

MPsABCNamesScore
7.17
1


Manny Marks - Martin Hoffman, Lauderhill FL64.49%
5.38
2


Stan Tulin, Highland Beach FL; Michael Seamon, Dania FL62.42%
4.03
3
1

Roberta Birdt - Vincent Falletta, Delray Beach FL61.22%
3.02
4


Paula Mann - Larry Mann, Boca Raton FL60.24%
2.85
5
2

Harvey Hoffenberg, Wilton Manors FL; Margery Pecoraro, Tamarac FL59.80%
2.14
6
3

Adam Kertesz, Aventura FL; Brian Mahony, Delray Beach FL59.37%
2.36
4
1
Bill Nussbaum, Pompano Beach FL; Debbie Robins, Coral Springs FL58.93%
1.20
5

Sue Williamson - Robert Williamson, Englewood CO58.71%
0.90
6

Jack Grier - Alina Grier, Bridgman MI54.36%
1.77

2
Sandy Goldberg - Leslie Lord, Coconut Creek FL51.20%
1.33

3
Sylvia Ravitz - Alice Rosenberg, Boca Raton FL50.98%
1.00

4
Manny Eisenfeld - Joan Eisenfeld, Derwood MD49.67%
0.78

5
Jesse Laird, N Lauderdale FL; Daljit Singh Pannu, Ft Lauderdale FL48.69%
0.56

6
James Rubin, Boca Raton FL; Bonnie Schwartz, Delray Beach FL48.58%

SAT Compact KO Bracket 1
8 Tables

MPsRankNames
5.79
1
Monique Laurendeau, Montreal QC; Gerald Langlois - Judy Harding, Granby QC; Gerry Mignacca, QC
4.05
2
Darcy Parker - James Parker, Hollywood FL; Tina Tessaro, Miami FL; Kathy Logue, Davie FL

Bracketted KO - 1
6 Tables

MPsRankNames
8.01
1
Mary Gorkin, Boca Raton FL; Vishnampet Vaidhyanathan, Aventura FL; Serge Chevalier, Laval QC; Paul Klarreich, Miami FL
4.25
2
Diana Holt, Palm Beach FL; Sudhakar Bhatt, Deerfield Beach FL; Jay Cohodes - Arthur Siegenfeld, Sunrise FL

Bracketted KO - 2
6 Tables

MPsRankNames
3.46
1
Barry Nowling, Fort Lauderdale FL; Marvin Feinstein, Plantation FL; Mark Savedoff, Tamarac FL; Gordon Deckelbaum, Hollywood FL
1.83
2
Suzanne Faucher, Saint-Sauveur QC; Claudette Piper, Lauderdale Lake FL; Frederic Prescott, Laval QC; Michel Nadeau,

SAT Compact KO Bracket 2
6 Tables

MPsRankNames
2.86
1
Eric Stricoff - Rhonda Cohen, Edgartown MA; Susan Kellman - Gary Kellman, Stamford CT
2.00
2
Steven Appel, Pompano Beach FL; Rhoda Levine, Tamarac FL; Edward Dabrowski, Margate FL; Al Schlick,

Open Pairs
30.5 Tables / Based on 36 Tables

MPsABCNamesScore
7.67
1


Paula Mann - Larry Mann, Boca Raton FL72.12%
5.75
2


Douglas Kramer, Miami FL; Gilberto Ocampo, Key Biscayne FL65.01%
4.31
3


Elayne Kadis - Kenneth Kadis, Boca Raton FL63.14%
3.24
4


Donald Faskow, Canonsburg PA; John Albright, Hollywood FL62.18%
2.43
5


Joan Vigdor - Charles Wolpert, Boynton Beach FL61.66%
4.22
6
1
1
Kevin Kurtz, Boca Raton FL; Steven Hudson, Boynton Beach FL61.22%
3.17
2

Harvey Hoffenberg, Wilton Manors FL; Margery Pecoraro, Tamarac FL58.33%
2.37
3
2
Chris Sterr, Ft Lauderdale FL; Glenda Gerraputa, Pompano Bch FL58.20%
1.78
4
3
Carol Airst, Fredericton NB; Renee Bonenfant, Laval QC57.99%
1.46
5
4
Sanford Robbins, Miami Lakes FL; Loretta Hamui, Mexico Mexico57.05%
1.00
6

Linda Halpert, Boca Raton FL; Olivia Shapiro, Highland Park IL55.29%
0.82

5
David Graham - Jill Graham, Boca Raton FL54.17%
0.62

6
Shirish Ponda - Margaret Ponda, Tamarac FL52.10%

Novice/Int. Pairs
5.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.51
1


Linda Teitelbaum - Myron Teitelbaum, Palm Beach Gdns FL59.63%
1.33
2
1

Judy Bennett, North Palm Beac FL; Janet Bornhoeft, Northfield IL56.25%
1.00
3
2

William Cobb - Victoria Cobb, Pompano Beach FL56.13%
0.64
4


Jeanne Schwartz, Boynton Beach FL; Joanne Kline, Tamarac FL52.08%
0.75
3

Sandra Juhansoo - Caryn Harris, Boca Raton FL49.38%

Top of page


Sunday   Masterpoints/Recaps:   Swiss


Sunday Bracketed Swiss
20 Tables / Based on 60 Tables

MPsRankNamesScore
17.50
1
Mark Yaeger - Lee Atkinson, Hollywood FL; Mari Retek, Pompano Beach FL; George Retek, Montreal QC157.00
13.13
2
Darcy Parker - James Parker, Hollywood FL; James Clifford Jr - Douglas Kramer, Miami FL143.00
9.84
3
Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL; Patrice Roy - Helene Beaulieu, Sherbrooke QC138.00
7.38
4
John Lewis, Wilton Manors FL; John Griscom - Vivian Griscom, Boca Raton FL; Ellen Kozlove, Louisville KY131.00
5.83
5
Phyllis Fireman, Chestnut Hill MA; Shannon Cappelletti - Rhoda Kratenstein, Delray Beach FL; Michael Seamon, Dania FL128.00
5.00
6
Jay Levy, Amherst NY; Burton Lipsky - Joan Holzman, Boca Raton FL; Harvey Mandel, Delray Beach FL124.00
4.38
7
Mary Gorkin, Boca Raton FL; Vishnampet Vaidhyanathan, Aventura FL; Serge Chevalier, Laval QC; Paul Klarreich, Miami FL121.00

Bracketed Swiss - 2
8 Tables / Based on 32 Tables

MPsRankNamesScore
8.82
1
Carol Pollock - Doralee Levoff, Delray Beach FL; Marilyn Kroll, Boca Raton FL; Lana Putter, Boynton Beach FL162.00
6.62
2
Robert Buchner, Coral Springs FL; Jorge Franco, Hollywood FL; Dorothy Abel - Franklin Abel, Pompano Beach FL121.00
4.96
3
Brian Mahony - Florence Mahony, Delray Beach FL; Joan Alepin, Verdun QC; Stefano Coppola, Pompano Beach FL118.00

Bracketed Swiss - 3
8 Tables / Based on 16 Tables

MPsRankNamesScore
4.58
1
Monique Laurendeau, Montreal QC; Gerald Langlois - Judy Harding, Granby QC; Gerry Mignacca, QC142.00
3.44
2
Anthony Lenzi, Pembroke Pines FL; Barry Singer, Hollywood FL; Hugo Bamb''erger - Hylda Bamb''erger, Plantation FL124.00
2.58
3
Loretta Shea Lepori - Linda Drapkin, Pembroke Pines FL; Beverly Candlish, Markham ON; Sheila Pancer, Bell Ewart ON123.00

Bracketed Swiss - 4
8 Tables / Based on 13 Tables

MPsRankNamesScore
3.70
1
Herb Dunn - Marcia Dunn, Miami Beach FL; Jerry Hubbard - Patsy Hubbard, Fisher Island FL152.00
2.78
2
Francine Labrecque, Sherbrooke QC; Michell Lapalme - Andre Desbiens, ; Wellie Desbiens, la Malbaie QC147.00
2.08
3
Elizabeth Potter - Mary Bushawn, Weston FL; Susan Cusimano, Cooper City FL; Shirley Wiglesworth, Plantation FL124.00

Bracketed Swiss - 5
8 Tables / Based on 11 Tables

MPsRankNamesScore
3.20
1
John Dotte - Anna Dotte - Hermoine Balph - Linda Glass, Ft Lauderdale FL158.00
2.40
2
Eric Stricoff - Rhonda Cohen, Edgartown MA; Raymond Audet - Diane Audet, Ottawa ON132.00
1.80
3
Barry Nowling, Fort Lauderdale FL; Mark Savedoff, Tamarac FL; Marvin Feinstein, Plantation FL; Gordon Deckelbaum, Hollywood FL115.00

Bracketed Swiss - 6
8 Tables

MPsRankNamesScore
2.56
1
Risto Ylipelkonen, West Palm Beach FL; Pauli Hietanen, South Palm Beac FL; Pentti Koistinen, Lantana FL; Sulo Saastamoinen, 156.00
1.92
2
Mary Lynch, Gulf Stream FL; Toddy Donley, Delray Beach FL; Martha Van Allen, Greenvillage NJ; Jane Chandler, Winnetka IL148.00
1.44
3
Diana Schwartz, Delray Beach FL; Alice Alexander - Marilyn Rapoport, Boca Raton FL; Michele Chazen, Coral Springs FL147.00

Top of page

 Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index