District 9

Tournament Results

December 19-21, 2008

Pompano Beach
Silver Point Sectional


General Information

Total Tables in Play - 245.0
Total Number of Players Attending - 417
Total Number of Players Winning Masterpoints - 339
Total Number of Masterpoints Won - 913.12
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

 
Click here for Tournament Information

Friday


Fri Aft Charity Pairs
30.0 Tables / Based on 42 Tables

MPs A B C Names Score
8.67
1
1

Ronald Agel, Boston MA; Revelle Agel, Boca Raton FL 59.94%
5.01
2/4


Noemi Kravitz, Boynton Beach FL; Azarya Ressler, Delray Beach FL 59.46%
5.01
2/4


Helene Beaulieu - Patrice Roy, Sherbrooke QC 59.46%
5.01
2/4
2

Brian Mahony, Redding CT; Adam Kertesz, Miami Beach FL 59.46%
2.74
5
3

Marvin Brown - Marlyn Brown, Hackensack NJ 58.97%
2.06
6


Robert Karlan, Great Neck NY; Honey Ellis, Roslyn NY 58.81%
1.84
4
1
Albert Myers - Barbara Dale, Boynton Beach FL 57.85%
1.46
5

Jeanine Schneider, Saint-Laurent QC; Eddie Klein, Boynton Beach FL 57.69%
1.27
6/7

Charlotte Kaminsky - Mildred Brock, Willowdale ON 56.41%
1.38
6/7
2
Art Nisenbaum, Lauderhill FL; Joann Krohn, Plantation FL 56.41%
1.04

3
Stuart Casper - Fay Cohen, Pompano Beach FL 54.65%
0.78

4
Robert Friedman - Phyllis Gelven, Boynton Beach FL 51.44%
0.67

5
T Singer, Sunrise FL; Ruth Sedlik, Davie FL 51.28%

Fri Aft 299'er Pairs
11.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.22
1


Hazel Greenberg - Allan Greenberg, Fort Lauderdale FL 66.94%
1.67
2


Rhoda Levine, Plantation FL; Edward Dabrowski, Margate FL 56.61%
1.36
3
1
1
Ilene Mankoff, Greenwich CT; Harvey Skolnick, N White Plain NY 56.58%
1.02
4
2

A Weiner - Evelyn Weiner, Tamarac FL 54.51%
0.70
5


Marsha Bilzin, Miami FL; Jill Gaffin, Coral Gables FL 54.46%
0.79
6
3
2
Susan Rutstein - Gail Lauterstein, Boca Raton FL 53.94%
0.57
4

Charlene Glanz - Cissy Schor, Northbrook IL 53.48%
0.59

3
Diane Stern - Gloria Rozen, Weston FL 48.00%

Fri Eve Strat Pairs
12.0 Tables / Based on 15 Tables

MPs A B C Names Score
4.17
1


Martin Robins, Coral Springs FL; Helen Shanbrom, Tamarac FL 72.32%
3.13
2


Paul Klarreich, Miami FL; Serge Chevalier, Laval QC 69.94%
2.41
3
1

Jesse Laird, Pembroke Pines FL; Peggy Muschett, Ft Lauderdale FL 67.56%
1.81
4
2

Michael Greenhutt, Sunny Isles Bea FL; Evelyn Liehr, 62.20%
1.32
5


Ed Schulte, Tampa FL; Diana Holt, Palm Beach FL 59.82%
0.99
6


Ruth Gold, Pompano Beach FL; Charlene Predmest, Delray Beach FL 55.95%
1.36
3

Eva Messro - Juliette Kaplan, Boca Raton FL 50.89%
1.02
4

Jean Spector, Tamarac FL; David Long, Deerfield Beach FL 50.30%
0.80
5

Marcia Ranart, Coconut Creek FL; David Doretsky, Plainview NY 50.00%
1.24

1/2
Alice Charlton - Marilyn Tempest, Marathon FL 43.45%
1.24

1/2
Caroline Phillip-Braun - John Phillip, Deerfield Bch FL 43.45%

Fri Eve 299'er Pairs
3.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.31
1
Hazel Greenberg - Allan Greenberg, Fort Lauderdale FL 60.00%
0.98
2
Barry Friedman - Chris Sterr, Ft Lauderdale FL 52.00%

Fri-Sat KO's Bracket I
6 Tables

MPs Rank Names
10.75
1
Mary Savko - Ellie Hanlon, Tequesta FL; Helene Beaulieu - Patrice Roy, Sherbrooke QC
5.70
2
John Black - Morton Karper, Boca Raton FL; Roger Maurer Jr, Pompano Beach FL; Burnett Radosh, Lghthse Point FL

Fri-Sat KO's Bracket II
5 Tables

MPs Rank Names
3.69
1
Ina Rae Fox - Neil Fox - Sue Projain - Richard Projain, Boca Raton FL
1.96
2
Keith Gellman, Fort Lauderdale FL; Marsha German - Donald Brown - Paula Polsyn, Sunrise FL

Top of page


Saturday


Sat AM Strat Pairs
24.5 Tables / Based on 34 Tables

MPs A B C Names Score
7.33
1


Sandy Rosen, Pompano Beach FL; Suzanne Cohen, Narberth PA 66.67%
5.50
2
1
1
Elayne Flechner, Tamarac FL; Richard Butler, Boca Raton FL 63.36%
4.12
3


David Rogers, Southern Pines NC; Molly O'Neill, Ft Lauderdale FL 62.50%
3.09
4


Frank Moyer, Ft Lauderdale FL; Doris Brown, Tamarac FL 62.27%
2.32
5


Diana Holt, Palm Beach FL; Ed Schulte, Tampa FL 61.76%
1.74
6


Serge Chevalier, Laval QC; Paul Klarreich, Miami FL 61.57%
2.21
2

Peter Jargowsky, Ft Lauderdale FL; Carmela Knauer, N Miami Beach FL 53.94%
1.66
3
2
Alexander Kimel, Pompano Beach FL; Janina Feiler, Boca Raton FL 51.48%
1.24
4
3
Alice Charlton - Marilyn Tempest, Marathon FL 49.97%
0.93
5

Michele Pelletier, Pompan Beach FL; Ernest Honecker, Ft Lauderdale FL 49.51%
0.70
6

David Long, Deerfield Beach FL; Jean Spector, Tamarac FL 49.32%

Sat AM 299'er Pairs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.02
1


Elizabeth Settle - Larry Settle, Naples FL 65.23%
1.52
2


Mitzi Schafer, Boynton Beach FL; Burton Rubin, Thiells NY 59.79%
1.14
3


Edward Dabrowski, Margate FL; Rhoda Levine, Plantation FL 58.08%
1.28
4
1

Risto Ylipelkonen, West Palm Beach FL; Pauli Hietanen, South Palm Beac FL 57.70%
0.71
5


Natalie Olstein, New York NY; Marsha Bilzin, Miami FL 54.25%
0.51
6


Dan Sarel - Yona Sarel, Miami FL 53.99%
0.96
2

Susan Rutstein - Gail Lauterstein, Boca Raton FL 52.98%
0.72
3

Daryle Provenzo, Deerfield Beach FL; Naseem Farooq, Sydney NS 50.63%
0.54
4

Rhonda Cohen - Eric Stricoff, Edgartown MA 50.42%

Compact KO
10 Tables

MPs Rank Names
6.00
1
James Clifford Jr - Carol Clifford, Miami FL; Darcy Parker - James Parker, Hollywood FL
4.20
2
Teri Kanig, Tamarac FL; Georgette Goulet, Roxboro QC; Sophy Ginsberg, Ottawa ON; Adele Shinder, Boca Raton FL
2.70
3
Carole Cohn - Dorathea Bernstein - Toby Tamarkin - Joan Soloff, Boca Raton FL
2.10
4
Sandy Goldberg - Shirley Feld, Coconut Creek FL; Judith Heyman, Boca Raton FL; Marjorie Weil, Delray Beach FL

Sat Aft Strat Pairs
23.0 Tables / Based on 28 Tables

MPs A B C Names Score
6.33
1


Gary Garabedian, Deerfield Beach FL; Daniel Colatosti, Boca Raton FL 65.51%
4.75
2


Martin Robins, Coral Springs FL; Charlene Predmest, Delray Beach FL 64.81%
3.56
3


Sandy Rosen, Pompano Beach FL; Suzanne Cohen, Narberth PA 64.35%
3.35
4
1

Lila Rose Klein - Loretta Falk, Boca Raton FL 62.96%
2.00
5


Marlene Solender - Joan Gowder, Tamarac FL 62.27%
2.51
6
2

David Graham, Boca Raton FL; Jill Graham, London N England 61.34%
1.88
3
1
Barbara Stone - Joel Stone, Glencoe IL 59.95%
1.41
4

Sherry Funt, Hollywood FL; Tamara Lustig, Ft Lauderdale FL 56.48%
1.06
5

Ronnie Pumpian, Aventura FL; Harry Serfer, Hallandale FL 54.40%
1.38
6
2
Alice Charlton - Marilyn Tempest, Marathon FL 53.01%
1.04

3
Ernest Honecker, Ft Lauderdale FL; Michele Pelletier, Pompan Beach FL 51.85%
0.78

4
Fay Cohen - Alexander Kimel, Pompano Beach FL 50.23%
0.70

5
T Singer, Sunrise FL; Ruth Sedlik, Davie FL 49.07%

Sat Aft 299'er Pairs
5.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.51
1
1
1
Susan Rutstein - Gail Lauterstein, Boca Raton FL 59.50%
1.13
2


Hazel Greenberg - Allan Greenberg, Fort Lauderdale FL 56.50%
0.85
3


Larry Settle - Elizabeth Settle, Naples FL 54.50%
0.64
4


Mitzi Schafer, Boynton Beach FL; Burton Rubin, Thiells NY 53.00%
0.83
2

Daryle Provenzo, Deerfield Beach FL; Naseem Farooq, Sydney NS 49.50%
0.74

2
Gerald Stone - Donna Stone, Silver Spring MD 46.00%

Top of page


Sunday


Stratified Swiss Teams
45 Tables

MPs A B C Names Score
13.75
1


Joan Gowder - Marlene Solender, Tamarac FL; Caroline Warner - Stephen Warner, Davie FL 166.00
10.31
2


Mark Haberman, Boca Raton FL; Robert Karlan, Great Neck NY; Honey Ellis, Roslyn NY; Sheila Theodore, Delray Beach FL 165.00
7.73
3


Diana Holt, Palm Beach FL; Ed Schulte, Tampa FL; Boris Baran, Cote Saint-Luc QC; Jay Cohodes, Sunrise FL 143.00
5.19
4/5


Joseph Menkes - Barbara Menkes, Boynton Beach FL; Irwin Green - Linda Green, Delray Beach FL 140.00
5.19
4/5


Elayne Kadis - Kenneth Kadis, Boca Raton FL; Mary Gorkin - Bernard Gorkin, Hallandale Bch FL 140.00
3.93
6


Sudhakar Bhatt, Deerfield Beach FL; Irene Rothenberg, Highland Beach FL; Lita Talus - Madeline Bloom, Boynton Beach FL 137.00
3.44
7


Zita Lechter, Sunny Isles FL; Irving Ingwer - William Pollans, Aventura FL; Sean Ganness, Miami FL 136.00
3.06
8


Alvin Levy - Beverly Levy, Commack NY; Mari Retek - George Retek, Pompano Beach FL 135.00
2.75
9


Gerald Berkman - Doris Berkman - Pauline Callihan, Boca Raton FL; Ben Lew, Lake Worth FL 131.00
2.50
10


David Doretsky, Plainview NY; Paul Klarreich, Miami FL; Serge Chevalier, Laval QC; Barbara Miller, Pompano Beach FL 129.00
5.02
11
1

Murray Buchwalter - Jane Ann Buchwalter - Kay Egner - Theodore Egner, Pompano Beach FL 128.00
2.04
12/13


Stephen Wiesenfeld, Asheville NC; Thomas Mead - Edward Bonneville - Frederick Hartman, Palm City FL 127.00
2.04
12/13


Carole Weinstein, Richmond VA; Sharon Jabbour - Zeke Jabbour, Boca Raton FL; Eugene Davidson, Boynton Beach FL 127.00
3.77
2

Keith Gellman, Fort Lauderdale FL; Marsha German - Donald Brown - Paula Polsyn, Sunrise FL 114.00
2.82
3

Anthony Lenzi, Pembroke Pines FL; Barry Singer, Hollywood FL; Justin Nowling, Fort Lauderdale FL; Tom Gero, Weston FL 113.00
2.12
4

David Long, Deerfield Beach FL; Ester Kisner, Boca Raton FL; Helene Emanuel, Teaneck NJ; Jean Spector, Tamarac FL 107.00
2.27
5
1
Giovanni De Nitto - Therese De Nitto, Brossard QC; Louise McInerney - Jim Field, Wilmette IL 99.00
 Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index