District 9

Tournament Results

December 21-23, 2007

Pompano Beach
Silver Point Sectional


General Information

Total Tables in Play - 289.0
Total Number of Players Attending - 478
Total Number of Players Winning Masterpoints - 391
Total Number of Masterpoints Won - 1,059.05
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

 
Click here for Tournament Information

Friday


Fri Aft Charity Open Prs
29.0 Tables / Based on 39 Tables

MPs A B C Names Score
8.17
1


Shelly Salvi, Lghthse Point FL; Sandy Rosen, Pompano Beach FL 70.02%
6.13
2


Les Bart - Gloria Silverman Bart, Bradenton FL 65.71%
4.60
3


Lita Talus, Boynton Beach FL; Caroline Warner, Davie FL 65.32%
3.45
4


Stephen Warner, Davie FL; Warren Kornfeld, Lake Worth FL 63.30%
2.59
5


Linda Wynston, Toronto ON; Gila Guttmann, Boca Raton FL 60.83%
1.94
6


John Burlison - Joan Dennis, Hallandale FL 60.67%
3.88
1

Franklin Abel - Dorothy Abel, Pompano Beach FL 57.54%
2.91
2

Theodore Egner - Kay Egner, Pompano Beach FL 56.57%
2.49
3
1
Henry Karp - Joan Karp, Plantation FL 56.09%
1.87
4
2
Judie Frank - Joan Procter, Tamarac FL 54.33%
1.40
5
3
Ruth Ronan - Jessica White, Boca Raton FL 54.01%
1.05
6
4
Myrna Keisman - Daniel Keisman, Boca Raton FL 53.85%
0.94

5
Carol Dickman - Bernard Rabot, Ft Lauderdale FL 53.19%
0.59

6
Murray Kideckel, Toronto ON; Helen Rosen, Willowdale ON 52.40%

Fri Aft Charity 299'ers
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.02
1


Robert Levy - Robert Friedman, Boynton Beach FL 64.29%
1.52
2
1
1
Helen Levin, Pompano Bch FL; Tamera Webster, Tamarac FL 59.82%
1.14
3


Anna Dotte - John Dotte, Ft Lauderdale FL 55.95%
0.85
4


Benet Zupan - Rolf Svensson, Boynton Beach FL 54.17%
0.64
5


Marjorie Weil, Delray Beach FL; Judith Heyman, Boca Raton FL 53.27%
0.96
6
2

Charles Tewksbary - Ruth Tewksbary, Pompano Beach FL 52.98%
0.72
3

Bernard Neff, Margate NJ; Sidney Brodsky, Delray Beach FL 52.68%
0.74
4
2
Luise Horowitz - Lila Eisner, Tamarac FL 51.49%

Fri Eve Strat Open Prs
14.5 Tables / Based on 18 Tables

MPs A B C Names Score
4.67
1


Ruth Gold, Pompano Beach FL; Charlene Predmest, Delray Beach FL 65.22%
3.50
2


Dolores Gracie - Frank Cusumano, Pompano Beach FL 59.84%
2.63
3


Carol De Smitt - Lielia Goren, Delray Beach FL 59.76%
2.54
4
1

Arthur Goldman - Myra Goldman, Delray Beach FL 59.65%
1.91
5
2

Theodore Egner - Kay Egner, Pompano Beach FL 58.18%
1.62
6
3
1
Evelyn Liehr, ; Michael Greenhutt, Sunny Isles Bea FL 57.36%
1.07
4

Harvey Miller - Nadine Miller, West Bloomfield MI 51.95%
1.22
5
2
Adele Hast - David Hast, Boca Raton FL 51.67%
0.91

3
M David Guttman - Marilyn Aarons-Guttman, Toronto ON 51.42%
0.68

4
Lucette Lafleur, Fort Lauderdale FL; Marsha German, Sunrise FL 50.08%

Fri Eve 299'ers
3.0 Tables

MPs Rank Names Score
1.31
1
Charlotte Gold-Farber - Richard Miller, Boynton Beach FL 64.00%
0.98
2
Barbara Jimenez, Lauderhill FL; Joanne Davis, Ft Lauderdale FL 62.00%

Bracketed KO 1
8 Tables / Based on 12 Tables

MPs Rank Names
11.00
1
Elayne Kadis - Kenneth Kadis, Boca Raton FL; Mary Gorkin - Bernard Gorkin, Hallandale Bch FL
8.25
2
Carmela Knauer - Mel Schloss, N Miami Beach FL; Joan Lang, Hollywood FL; David Long, Deerfield Beach FL
2.48
3/4
Paula Polsyn - Ruth Aaronson, Sunrise FL; Steven Andrews, Ft Lauderdale FL; Donald Brown, Winter Haven FL

Bracketed KO 2
8 Tables

MPs Rank Names
5.76
1
Linda Convissar - Marvin Convissar, Sea Ranch Lakes FL; Carol Dickman - Bernard Rabot, Ft Lauderdale FL
4.32
2
Sandy Goldberg - Shirley Feld - Marion Friedman - Philip Friedman, Coconut Creek FL
1.30
3/4
Sid Meyers - Pam Anderson, Boynton Beach FL; Henry White, Delray Beach FL; Jennie Sernaker, Hypoluxo FL

Top of page


Saturday


Sat AM Strat Open Prs
28.5 Tables / Based on 41 Tables

MPs A B C Names Score
8.50
1


Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL 71.09%
6.38
2


Marshall Hall, Boca Raton FL; Ed Schulte, Tampa FL 67.86%
4.78
3


Paul Klarreich, Brooklyn NY; Vishnampet Vaidhyanathan, Aventura FL 67.26%
3.59
4


Nadele Spiro, Boca Raton FL; Ellasue Chaitt, Palm Bch Gdns FL 65.18%
2.81
5
1

Thomas Mead, Palm City FL; Stephen Wiesenfeld, Stuart FL 63.10%
2.02
6


Betty Triliegi, Minneapolis MN; Jacqueline Smith, Ft Lauderdale FL 60.42%
2.11
2

Janine Gauthier, Briny Breezes FL; Leonard Schiff, Wellington FL 58.93%
1.73
3
1
Rita Ehrlich - Teri Kanig, Tamarac FL 55.65%
1.30
4
2
Neil Reger, Boca Raton FL; S Orleans, Manalapan FL 54.76%
1.14
5
3
Rhoda Levine, Plantation FL; Edward Dabrowski, 54.42%
1.00
6
4
Barbara Stone - Joel Stone, Glencoe IL 53.87%

Sat AM 299'ers
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.22
1


Marjorie Weil, Delray Beach FL; Judith Heyman, Boca Raton FL 63.39%
1.67
2


Jill Gaffin, Coral Gables FL; Marsha Bilzin, Miami FL 59.23%
1.25
3
1

Holiday Shoup, Ft Lauderdale FL; Bill Bottomley, Fort Lauderdale FL 56.85%
0.82
4/5


Hazel Greenberg, Fort Lauderdale FL; Allan Greenberg, Ft Lauderdale FL 56.55%
0.89
4/5
2

Allan Trynz - Teri Trynz, Boynton Beach FL 56.55%
0.53
6


Martin Schneider - Gilda Schneider, Weston FL 55.06%
0.67
3

David Francis, Ft Lauderdale FL; Dale Gary, Aventura FL 51.19%

Sat Aft Strat Open Prs
34.0 Tables / Based on 38 Tables

MPs A B C Names Score
8.00
1


James Clifford Jr - Carol Clifford, Miami FL 69.44%
6.00
2
1

Thomas Mead, Palm City FL; Stephen Wiesenfeld, Stuart FL 68.29%
4.50
3


Charles Wolpert - Joan Vigdor, Boynton Beach FL 63.89%
3.38
4
2
1
Gary Croland, Delray Beach FL; Peter Levathes, Palm Beach Gdns FL 62.91%
2.53
5


Ellasue Chaitt, Palm Bch Gdns FL; Nadele Spiro, Boca Raton FL 62.18%
1.90
6


Eleanor Novick, Narberth PA; Cynthia Silk, Philadelphia PA 61.11%
2.18
3

Burnett Radosh, Lghthse Point FL; Roger Maurer, Manheim PA 60.42%
1.64
4

Janine Gauthier, Briny Breezes FL; Leonard Schiff, Wellington FL 60.25%
1.23
5

Dorothy Abel - Franklin Abel, Pompano Beach FL 58.65%
1.07
6

Martin Blumenfeld, Delray Beach FL; Francine Feldman, Boca Raton FL 55.32%
1.79

2
Elayne Flechner, Tamarac FL; Art Nisenbaum, Lauderhill FL 52.15%
1.34

3
David Hast - Seymour Slaven, Boca Raton FL 51.74%
1.00

4
Madeleine Evansky, Boynton Beach FL; Jeffrey Case, Lake Worth FL 50.64%
0.75

5
Debbie Robins, Coral Springs FL; Carol Seiderman, Pembroke Pines FL 49.68%
0.56

6
Marlene Bluestone, Lake Worth FL; Arthur Fentin, Boca Raton FL 48.79%

Sat Aft 299'ers
4.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.41
1


Anna Dotte - John Dotte, Ft Lauderdale FL 59.72%
1.06
2


Evelyn Weiner - A Weiner, Tamarac FL 54.86%
0.69
3/4


Bobbi Cohen, Boca Raton FL; Burton Rubin, Thiells NY 52.78%
0.69
3/4


Russell Helfer - Sandra Sefcsik, Pompano Beach FL 52.78%

Compact KO Br 1
10 Tables / Based on 16 Tables

MPs Rank Names
6.50
1
Darcy Parker - James Parker - Lee Atkinson - Mark Yaeger, Hollywood FL
4.88
2
Addy Adler - Madelyn Wilber - Charles Burack, Weston FL; Theo Lichtenstein, Tallahassee FL
3.58
3
Theodore Egner - Kay Egner - Jane Ann Mabry - Murray Buchwalter, Pompano Beach FL

Compact Ko Br 2
10 Tables

MPs Rank Names
3.14
1
Lynne Seffren - Phyllis Jaffe - Ileen Gottlieb, Delray Beach FL; Olivia Shapiro, Highland Park IL
2.36
2
Eva Messro - Armond Schiff - Leonard Silverstein, Boca Raton FL; Bert Berkwich, Boc Raton FL
1.73
3
Polly Langbort - Arlene Shallan - Patricia Greiff - Judy Bloomfield, Boca Raton FL

Top of page


Sunday


Stratified Swiss Teams
48 Tables

MPs A B C Names Score
14.50
1


Jerome Kramer - Douglas Kramer - Carol Clifford, Miami FL; Theo Lichtenstein, Tallahassee FL 170.00
10.88
2


Bob Ismach - Lisa Berkowitz - David Berkowitz - Susan Miller, Boca Raton FL; Michael Berkowitz, Winston Salem NC 163.00
8.16
3


Mary Gorkin - Bernard Gorkin, Hallandale Bch FL; Elayne Kadis - Kenneth Kadis, Boca Raton FL 162.00
6.12
4


Leonard Domnitz - Jeanne Fainberg, Boca Raton FL; Fran Kugelman, Brooklyn NY; Frank Eiferman, Delray Beach FL 152.00
4.59
5


Roger Maurer Jr - Gloria Gottesfeld - Dorothy Hobbs, Pompano Beach FL; Burnett Radosh, Lghthse Point FL 143.00
3.44
6


Martin Robins, Coral Springs FL; Charlene Predmest, Delray Beach FL; Helen Shanbrom, Tamarac FL; Richard Gross, Boca Raton FL 139.00
6.23
7
1

Alfred Gardner - Gloria Casson, Pompano Beach FL; Lielia Goren, Delray Beach FL; Karin Strickland, Parkland FL 130.00
4.67
2

Theodore Egner - Kay Egner - Murray Buchwalter - Jane Ann Mabry, Pompano Beach FL 125.00
3.50
3

Thomas Mead - Edward Bonneville, Palm City FL; Stephen Wiesenfeld, Stuart FL; Andree Glansberg, Port St Lucie FL 114.00
2.63
4

Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg, Boca Raton FL; Shirley Levy - Sally Crown, Delray Beach FL 111.00
2.92
5
1
Seymour Slaven - David Hast - Adele Hast - Linda Tafet, Boca Raton FL 110.00
1.48
6

Addy Adler - Madelyn Wilber, Weston FL; Lindy Tino - Carol Seiderman, Pembroke Pines FL 99.00
2.19

2
Keith Gellman - Lucette Lafleur, Fort Lauderdale FL; Marsha German, Sunrise FL; Kenneth Slump, Wilton Manors FL 98.00
1.64

3
Robert Levy - Robert Friedman - Susan Ruskin - Robert Ruskin, Boynton Beach FL 94.00
 Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index