District 9

Tournament Results

December 15-17, 2006

Pompano Beach
Silver Point Sectional


General Information

Total Tables in Play - 221.5
Total Number of Players Attending - 381
Total Number of Players Winning Masterpoints - 300
Total Number of Masterpoints Won - 828.04
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

 
Click here for Tournament Information

Friday


Fri Aft Strat Pairs
27.0 Tables / Based on 36 Tables

MPs A B C Names Score
7.67
1


Caroline Warner, Davie FL; Alan Darman, Boca Raton FL 64.10%
5.75
2


Gary Garabedian, Deerfield Beach FL; Daniel Colatosti, Boca Raton FL 62.50%
3.78
3/4


Doris Lawrence, Pembroke Pines FL; Joan Gowder, Tamarac FL 61.54%
3.78
3/4


Helene Beaulieu - Patrice Roy, Sherbrooke QC 61.54%
2.43
5
1
1
Daniel Rumble, Jensen Beach FL; C Rumble, Hanahan SC 61.38%
2.00
6


Sandy Rosen, Pompano Beach FL; Doris Rodgers, Dix Hills NY 60.26%
1.81
2
2
Elliot Slavis, West Palm Bch FL; Jaime Dornbusch, Aventura FL 58.01%
1.36
3

Rachel Sommer, Lake Worth FL; Bill Alter, Sunrise FL 57.85%
1.02
4
3
Jo Ann Rauch, Miami FL; Kathy Berman, Weston FL 56.73%
1.07
5
4
Elizabeth Kros, Fort Lauderdale FL; Steven Preston, Ft Lauderdale FL 56.25%

Fri Aft 299'ers
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1
1

Jean Boyd - Lynda Patten, Plantation FL 62.50%
1.44
2
2

Beverly Litsky, N Miami FL; Irving Brown, Aventura FL 61.61%
1.19
3
3
1
Susan Laufer - Prudy Palmer, Tamarac FL 61.01%
0.89
4
4
2
Brenda Goldstein, ; Barbara Yanover, Toronto ON 60.71%
0.67
5
5
3
Jerry Hubbard - Patsy Hubbard, Fisher Island FL 57.14%

Fri Eve Strat Pairs
10.0 Tables / Based on 14 Tables

MPs A B C Names Score
4.00
1


Jeanni Blume, Pompano Beach FL; Paul Blume, Pompano FL 64.81%
3.00
2
1

Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg, Boca Raton FL 62.04%
2.25
3


Sandy Rosen, Pompano Beach FL; Doris Rodgers, Dix Hills NY 61.34%
1.69
4


Martin Robins, Coral Springs FL; Jay Cohodes, Sunrise FL 59.49%
1.27
5


Abe Jakob, Marietta GA; Helen Shanbrom, Tamarac FL 56.94%
0.95
6


Ruth Gold, Pompano Beach FL; Charlene Predmest, Delray Beach FL 56.02%
1.61
2
1
Robert Barlow, Lebanon NJ; Ruth Aaronson, Sunrise FL 54.63%
1.20
3
2
John Phillip - Caroline Phillip-Braun, Deerfield Bch FL 48.15%
0.90
4

Nancy Moran, Ft Lauderdale FL; John Buschen, Pompano Bch FL 46.99%

Fri Eve 299'ers
4.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.41
1
1

Shirish Ponda - Margaret Ponda, Tamarac FL 65.97%
1.06
2
2

Neville Muschett - Peggy Muschett, Ft Lauderdale FL 59.03%
0.79
3


Jerry Hubbard - Patsy Hubbard, Fisher Island FL 56.94%

Bracketed KO's Br 1
5 Tables / Based on 8 Tables

MPs Rank Names
9.00
1
Patrice Roy - Helene Beaulieu, Sherbrooke QC; Mary Savko - Ellie Hanlon, Tequesta FL
6.75
2
Elizabeth Kros, Fort Lauderdale FL; David Rogers, Wilton Manors FL; Steven Preston, Ft Lauderdale FL; J Phillips - John Countryman, Plantation FL

Bracketed KO's Br 2
5 Tables

MPs Rank Names
4.99
1
Barbara Tate, Plantation FL; Jo Ann Rauch, Miami FL; Kathy Berman - Gloria Trinkunas, Weston FL; Elliot Slavis, West Palm Bch FL
3.74
2
Jane Ann Mabry, Margate FL; Philip Heasley, Ft Lauderdale FL; Harold Greenberg - Paula Polsyn, Sunrise FL

Top of page


Saturday


Sat AM Strat Pairs
23.5 Tables / Based on 33 Tables

MPs A B C Names Score
7.17
1


John McLaughlin, Melrose MA; Lloyd Arvedon, Bedford MA 64.12%
5.38
2
1

Rose Harris - Joan Procter, Tamarac FL 63.61%
4.03
3


Lyle Price, Delray Beach FL; Barry Patten, Boca Raton FL 62.15%
3.02
4


Doris Rodgers, Dix Hills NY; Sandy Rosen, Pompano Beach FL 61.34%
2.27
5


Gary Garabedian, Deerfield Beach FL; Daniel Colatosti, Boca Raton FL 60.63%
1.70
6


Joan Gowder - Marlene Solender, Tamarac FL 60.36%
2.11
2

Gloria Casson - Doris Bombel, Pompano Beach FL 58.33%
1.58
3

Theodore Egner - Kay Egner, Pompano Beach FL 57.62%
1.84
4
1
Ronnie Silverman, Pompano Beach FL; Aileen Horrow, Wynnewood PA 53.94%
0.89
5

Phyllis Tiktin - Steven Tiktin, Miami FL 51.02%
0.70
6

Robert Lyons - Jeanne Lyons, El Paso TX 50.69%
1.38

2
Don Reed - Walter Lawrence, Ft Lauderdale FL 50.00%
1.04

3
Esther Sherman - Joanne Spiers, Boca Raton FL 47.69%
0.78

4
Chester Solender, Tamarac FL; Gerda Rosner Nencel, cote Saint-Luc QC 46.65%
0.58

5
Carmela Knauer, N Miami Beach FL; John Isaacks, Oakland Park FL 45.48%

Sat AM 299'ers
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1
1
1
Jerry Hubbard - Patsy Hubbard, Fisher Island FL 59.82%
1.26
2/3


Kenneth Slump, Wilton Manors FL; Keith Gellman, Fort Lauderdale FL 58.33%
1.26
2/3
2
2
Joan Brown, Atlantis FL; Linda Clayton, N Palm Beach FL 58.33%
0.91
4
3

Jean Boyd - Lynda Patten, Plantation FL 55.95%
0.72
5
4
3
Vivian Kiser - Ruth Brotman, Boynton Beach FL 55.65%
0.51
5

Michael Di Michele, Deerfield Beach FL; Sybil Meloy, Ft Lauderdale FL 54.17%
0.54

4
Evelyn Klein - Gussie Kleiman, Pompano Beach FL 50.89%

Sat Aft Strat Pairs
21.0 Tables / Based on 30 Tables

MPs A B C Names Score
6.67
1


Darcy Parker - James Parker, Hollywood FL 68.06%
5.00
2
1

Franklin Abel - Dorothy Abel, Pompano Beach FL 67.59%
3.75
3


Patricia Katz, Pittsburgh PA; Richard Katz, N Versailles PA 62.96%
2.46
4/5


Paul Klarreich, Miami FL; Vishnampet Vaidhyanathan, Aventura FL 61.34%
2.46
4/5


John McLaughlin, Melrose MA; Lloyd Arvedon, Bedford MA 61.34%
1.58
6


Edith Denenberg - Frank Cusumano, Pompano Beach FL 59.72%
2.21
2

Helene Skutch - Natalie Julius, Boynton Beach FL 56.94%
1.66
3
1
Ronnie Silverman, Pompano Beach FL; Aileen Horrow, Wynnewood PA 55.09%
1.24
4
2
Barbara Ellin - Seymour Ellin, Chestnut Hill MA 50.69%
0.93
5

Claire Du Breuil, L'Anc-Lorette QC; Laval Du Breuil, Quebec City QC 49.54%
1.07
6
3
T Singer, Sunrise FL; Jerry Sanford, Ft Lauderdale FL 48.84%
0.68

4
Selma Abelson, Pembroke Pines FL; Stuart Kirschner, Boca Raton FL 44.44%

Sat Aft 299'ers
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1
1
1
Beatrice Allen - Benjamin Allen Jr, Richmond VA 64.58%
1.44
2
2

Olivia Shapiro, Highland Park IL; Lynne Seffren, Northbrook IL 58.93%
1.08
3
3

Beatrice Kantrowitz - Tom Gero, Plantation FL 56.25%
0.81
4


Carol Myrden, Hammonds Plains NS; Allan Myrden, Halifax NS 55.95%
0.96
5/6
4/5
2
Vivian Kiser - Ruth Brotman, Boynton Beach FL 53.57%
0.60
5/6
4/5

Jean Boyd - Lynda Patten, Plantation FL 53.57%
0.72

3
Jerry Hubbard - Patsy Hubbard, Fisher Island FL 52.98%
0.54

4
Al Carzoli - Natasha Carzoli, Coral Springs FL 51.79%

Compact KO
5 Tables

MPs Rank Names
3.75
1
Michael Donnelly, Fort Lauderdale FL; Jay Cohodes, Sunrise FL; Frank Eiferman, Delray Beach FL; Lee Bukstel, Boca Raton FL
2.81
2
Rosalyn Lipson - Carol Seiderman - Lindy Tino - Hanna Rykowska, Pembroke Pines FL

Top of page


Sunday


Stratified Swiss Teams
41 Tables

MPs A B C Names Score
12.75
1


Mary Savko - Ellie Hanlon, Tequesta FL; Helene Beaulieu - Patrice Roy, Sherbrooke QC 164.00
9.56
2


Gary Paston, Syosset NY; Honey Ellis, Roslyn NY; Sheila Theodore, Delray Beach FL; Robert Karlan, Great Neck NY 157.00
7.17
3


Alene Alper, Jupiter FL; Claire Tornay - George Tornay Jr, Palm Beach Gdns FL; Sanda Enciu, Givataim 53106 Israel 151.00
5.38
4


Leonard Domnitz - Jeanne Fainberg - Beverly London, Boca Raton FL; Iris Adler, Scarsdale NY 149.00
4.03
5


Roger Maurer Jr - Edith Denenberg, Pompano Beach FL; Shelly Salvi, Lghthse Point FL; John Black, Boca Raton FL 147.00
3.03
6


Mark Yaeger, Miami FL; Lee Atkinson, Hollywood FL; Lee Bukstel, Boca Raton FL; Jay Cohodes, Sunrise FL; Michael Wolf, Coral Springs FL 144.00
2.27
7


Caroline Warner - Stephen Warner, Davie FL; Frank Moyer, Ft Lauderdale FL; Doris Brown, Tamarac FL 128.00
5.62
1

Harold Greenberg - Paula Polsyn, Sunrise FL; John Dotte - Anna Dotte, Ft Lauderdale FL 127.00
4.22
2

Margaret Goldfarb - Stephen Marcus, Miami FL; Alan Dean, Aventura FL; Peter Schoen, Plantation FL 126.00
3.16
3

Jane Ann Mabry, Margate FL; Philip Heasley, Ft Lauderdale FL; Theodore Egner - Kay Egner, Pompano Beach FL 121.00
2.37
4

Carmela Knauer - Stine Andrews, N Miami Beach FL; Erin Kondor - Uri Kondor, Edmonton AB 117.00
3.09
5
1
Elizabeth Kros - Elaine Nevler, Fort Lauderdale FL; Jesse Laird - Steven Preston, Ft Lauderdale FL 103.00
2.32

2
T Singer, Sunrise FL; Ruth Sedlik, Davie FL; Harold Yaffa - Rasma Yaffa, Weston FL 95.00
1.74

3
Madelyn Wilber - Addy Adler, Weston FL; Lindy Tino - Carol Seiderman, Pembroke Pines FL 91.00
1.30

4
Barbara Ellin - Seymour Ellin, Chestnut Hill MA; Irene Gershen - Raymond Gershen, Boca Raton FL 84.00

Top of page

 Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index