District 9

Tournament Results

March 19 - 21, 2004

Orlando Future Life Master Sectional

 


General Information

Total Tables in Play - 104
Total Number of Players Attending - 158
Total Number of Players Winning Masterpoints - 111
Total Number of Masterpoints Won - 224.68
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

 

Friday


Fri Aft Strat NLM Pairs
24 Pairs

MPs A B C Names Score
2.22
1


Bill Cox, Saugus MA; Bettye Ballenger, Windermere FL 142.00
1.71
2/3
1

Ann Harris, Stuart FL; Ann Taylor, Port St Lucie FL 133.50
1.46
2/3


Tom Wilson - Laura Campbell, Orlando FL 133.50
0.94
4


Elizabeth Nock - Robert Nock, Ocean City MD 131.50
1.28
5
2

Linda Smith - Doug Mahin, Tarpon Springs FL 122.50
0.53
6


Barbara McKinney, Stuart FL; Sara Robertson, Queensbury NY 121.00
0.96
3

Edward Brokaski, Spring Hill FL; Eleanor Marholin, Rooksville Florida 120.50
0.72
4

Janet Koo, Windermere FL; Glen Martin, Longwood FL 113.50
0.60
5

Patricia Poitras - James Poitras, Holliston MA 113.00

Friday Am Strat NLM Pairs
26 Pairs

MPs A B C Names Score
2.32
1
1

Nancy Miller - Jean Hilchuk, Longwood FL 164.00
1.74
2
2
1
Curtis Cordell - Robert Shaffer, Orlando FL 157.00
1.31
3
3

Lee Haasis - Lynn Grogan, Winter Park FL 156.00
1.16
4
4

Richard Watkins - Mary Watkins, Orlando FL 155.00
0.70
5/6
5/6

Brett Rouch - Lynne Puder, Orlando FL 149.50
0.70
5/6
5/6

Ann Harris, Stuart FL; Ann Taylor, Port St Lucie FL 149.50
0.79

2
Kim Krongelb, Orlando FL; Carol Edwards, Fern Park FL 147.50
0.59

3
Matthew Norris, Altamonte Sprgs FL; Jay Christman, Winter Park FL 137.50

NLM KO's - Bracket I
5 Teams

MPs Rank Names
4.84
1
Jerry Wegendt - Lois Wegendt, Merritt Island FL; Marilyn Troup, Titusville FL; Sandra Richardson, Mims FL
3.63
2
Montine Japp - Patricia Estes, Maitland FL; Carolyn Becker, Winter Park FL; Linda Edwards, Orlando FL

NLM KO's - Bracket II
6 Teams

MPs Rank Names
4.34
1
David Pearce - Millie Nowell - John Nowell Jr, Orlando FL; Alan Zahm, Windermere FL
3.26
2
Donald Lightner, Casselberry FL; Kathy Kovacs, Longwood FL; Lawrence McDonald - Joan Grice, Orlando FL

Top of page

Saturday


Sat Am Strat NLM Pairs
42 Pairs

MPs A B C Names Score
3.13
1
1

Ann Harris, Stuart FL; Ann Taylor, Port St Lucie FL 140.71
2.35
2


Mark Raphaelson - Lance Marrou, Orlando FL 137.50
1.76
3
2

Chet Skapczynski - Marge Skapczynski, Ocala FL 133.00
1.32
4


Elizabeth Nock - Robert Nock, Ocean City MD 131.38
1.06
5


Stewart McMillan - Elaine Mortensen, Orlando FL 129.94
1.28
6
3

Patricia Johnson, Titusville FL; Carol Sloan, Mims FL 128.56
0.96
4

Janet Koo, Windermere FL; Glen Martin, Longwood FL 128.19
0.72
5

Patricia Remmer, Ponte Vedra Bch FL; Albert Lewis, Ponte Vedra FL 125.88
0.90
6

Brett Rouch, Orlando FL; Virginia Gurley, Winter Park FL 122.94
1.13

1
Matthew Norris, Altamonte Sprgs FL; Jay Christman, Winter Park FL 116.83
0.85

2
Jane Horton, Orlando FL; Nancy Miles, Winter Park FL 113.13
0.56

3/4
Mary Ellen Kammert, Altaminte Spgs FL; Martha Young, Orlando FL 101.00
0.56

3/4
Patricia Schloot, Maitland FL; Ann Anderson, Winter Park FL 101.00

Sat Aft Strat NLM Pairs
32 Pairs

MPs A B C Names Score
2.62
1


Mary Alice Mixson - Jan Howard, Orlando FL 180.00
1.97
2


Robert Nock - Elizabeth Nock, Ocean City MD 177.50
1.47
3


Larry Noyes - Gerald Robie, Leesburg FL 165.00
1.11
4


Tom Wilson - Laura Campbell, Orlando FL 163.00
0.83
5


Bill Cox, Saugus MA; Bettye Ballenger, Windermere FL 158.00
1.42
6/7
1/2

Ann Harris, Stuart FL; Ann Taylor, Port St Lucie FL 155.50
1.42
6/7
1/2

Glen Martin, Longwood FL; Janet Koo, Windermere FL 155.50
0.91
3

Shelby Chapdelaine, Duxbury MA; Evelyn Farnan, Ormond Beach FL 152.00
0.68
4

Patricia Johnson, Titusville FL; Carol Sloan, Mims FL 148.00
0.57
5

Barbara Kirkland - Karen Conrad, Orlando FL 141.00

Top of page

Sunday


Sunday Strat NLM Swiss
10 Teams

MPs A B Names Score
3.03
1

Jerry Wegendt - Lois Wegendt, Merritt Island FL; Marilyn Troup, Titusville FL; Sandra Richardson, Mims FL 107.00
2.27
2
1
Janet Koo, Windermere FL; Glen Martin, Longwood FL; James Poitras - Patricia Poitras, Holliston MA 104.00
1.70
3

Mary Alice Mixson - Karen Narang - Elaine Mortensen - Mark Raphaelson, Orlando FL 95.00
1.28
4

Donald Lightner, Casselberry FL; Kathy Kovacs, Longwood FL; Lawrence McDonald - Joan Grice, Orlando FL 81.00
 Go to District 9 Home Page | Return to D9 Tournament Page