District 9

Tournament Results

July 26-28, 2013

Orlando Bridge Club Logo

Orlando Summer Sectional


General Information

Total Tables in Play - 197.5
Total Number of Players Attending - 271
Total Number of Players Winning Masterpoints - 215
Total Number of Masterpoints Won - 673.92
 
   Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

Click Here for Daily Results recaps/matchpoints

Click for Masterpoint Winners

Tournament Info

Return to Tournament Index

Go to District 9 Home Page

Friday


Fri AM 499'ers
14.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.71
1
1

William Fleischman - Paul Boeggeman, Leesburg FL60.36%
2.03
2
2

Karin Thomas, Winter Park FL; Robert Shaffer, Orlando FL58.16%
1.52
3
3

Ginny Partain - Diane Greatwood, Orlando FL56.86%
1.35
4
4

Donna Brigman - Stephen Eddy, Lakeland FL56.80%
0.95
5


Pinkie Freeman - Mary Cozart, Orlando FL55.51%
0.68
6
5

Robin Abrams, Lake Mary FL; Gary Harris, Maitland FL55.36%

Fri AM Stratified Pairs
23.0 Tables / Based on 38 Tables

MPsABCNamesScore
8.00
1


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL64.38%
6.00
2


Lu Kohutiak - Yvonne Hernandez, Southwest Rnchs FL62.85%
4.50
3
1
1
Donald Richards - Arthur Jaffe, Kissimmee FL60.78%
3.38
4


William Poole - Judith Kane, Vero Beach FL60.13%
2.53
5


Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Linda Miller, Ormond Beach FL59.80%
1.90
6


John Brady, Jacksonville FL; David Loeb, Heathrow FL59.69%
2.84
2
2
Gloria Soloven, Orlando FL; Katherine Bybee, Oviedo FL55.99%
2.13
3

Martha McGhee, Maitland FL; Susan Rowley, Orlando FL55.56%
1.60
4
3
Maureen Loeb, Heathrow FL; Kathleen Loeb, Lake Mary FL54.47%
1.20
5
4
Lorraine Harris, Orlando FL; Faye Conti, Longwood FL53.59%
0.79
6/7

Bruce Lemle - Dan Newcomb, Orlando FL52.94%
1.32
6/7
5
Carol Hanna, Mt Dora FL; Nancy Williams, Mount Dora FL52.94%

Fri Aft Stratified Pairs
24.5 Tables / Based on 38 Tables

MPsABCNamesScore
8.00
1


Michael Blaher, Fern Park FL; John Reitz, Orlando FL67.68%
6.00
2


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL63.63%
4.50
3


Marlise Cusick, Jacksonville FL; Gail Rust, Port Orange FL63.62%
4.23
4
1

John Moschella, Winter Spgs FL; Mark Raphaelson, Orlando FL62.02%
3.17
5
2

Robert Simon, New Smyrna FL; Richard Lemmon, New Smyrna Bch FL58.36%
2.47
6
3
1
Nancy Williams, Mount Dora FL; Carol Hanna, Mt Dora FL58.19%
1.97
4

Brandon Harper, Winter Park FL; Ace Allan, Melbourne FL56.20%
1.85
5
2
Donald Richards - Arthur Jaffe, Kissimmee FL55.74%
1.39
6
3
Dorothy Ward - Mary Alice Mixson, Orlando FL55.29%
1.04

4
Kathleen Page, Winter Park FL; Jackie Jones, Apopka FL52.63%
0.78

5
Virginia Connelly, Celebration FL; George Syme, Altamonte Spgs FL51.60%
0.65

6
Lorraine Harris, Orlando FL; Faye Conti, Longwood FL49.50%

Fri Aft 499er Pairs
13.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.60
1


Josh Furman - Sue Kincaid, Orlando FL66.08%
1.95
2


Claire Chepenik, Winter Park FL; Marsha Wicks, Longwood FL62.74%
1.46
3


Steven Zimmerman - Julie Zimmerman, Winter Park FL59.38%
1.62
4
1

Betty Fortune - Patricia Black, Lakeland FL59.12%
1.22
5
2

Carolyn Gornowicz - Jerry Gornowicz, Winter Garden FL59.11%
0.62
6


Elaine Kerr - Brenda Lord, Winter Park FL58.68%
0.91
3

Elizabeth Cragin, Casselberry FL; Mary Lavin, Longwood FL56.86%
0.68
4

Donna Brigman - Stephen Eddy, Lakeland FL56.28%
0.51
5

Dale Stanton - Jane Stanton, Orlando FL53.82%

Top of page

silver bar

Saturday


Sat AM Stratified Pairs
22.5 Tables / Based on 38 Tables

MPsABCNamesScore
8.00
1
1

William McClure - Elaine McClure, Longboat Key FL68.26%
6.00
2


David Loeb, Heathrow FL; Robert Dennard, Orlando FL64.77%
4.50
3


Patricia Dovell - Adrian Dovell, Gainesville FL64.77%
3.38
4


Deborah Drury - Candace Griffey, Vero Beach FL61.44%
2.53
5


William Poole - Judith Kane, Vero Beach FL60.14%
1.90
6


Paul Dennis, Winter Springs FL; Tansu Aksu, Orlando FL59.94%
2.84
2

Paul Jepson, St Augustine FL; Ping Chen, Winter Springs FL57.92%
2.13
3

Donald Richards, Kissimmee FL; Geoff Jones III, Orlando FL57.50%
1.60
4

James Easterling, Casselberry FL; Dot Davis, Winter Park FL56.89%
1.20
5

Howard Berkowitz - Elizabeth Stettler, Orlando FL56.88%
0.90
6

Mark Raphaelson - Elliot Raphaelson, Orlando FL56.18%
2.00

1
Donna Drake - David Drake, Gainesville FL53.91%
1.50

2
Jeffrey Ritchie - Charles Armbruster, Orlando FL53.51%
1.13

3
Gerry Garcia, Winter Springs FL; Linda Schofield, Winter Park FL51.69%
0.84

4
Edwin Rusk, Sanford FL; Edwin Hall, Deland FL50.37%
0.63

5
Edward Connell, III, Ferandina Beach FL; Gregory Bardes, Tampa FL50.12%

Sat AM 499er Pairs
15.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.37
1/2
1
1
Thomas Gillman - Kathleen Gillman, Orlando FL61.74%
2.37
1/2


Mary Ellen Kammert, Altamonte Spg FL; David Terry, Orlando FL61.74%
1.52
3


Stephanie Wilks, Orlando FL; Margaret Bauerle, Winter Springs FL59.28%
1.14
4


Linda Thomas, Winter Park FL; Marsha Wicks, Longwood FL58.14%
0.86
5


Paula Putnam - Judith Parnett, Lake Mary FL57.58%
0.68
6


James Muller - Nancy Muller, Orlando FL56.06%
1.36
2
2
Lawrence Rogers, Winter Park FL; Allen Nitschelm, Acton MA53.60%
1.02
3
3
Robert Shaffer, Orlando FL; Karin Thomas, Winter Park FL51.89%
0.90
4

William Airth Jr - Susan Airth, Orlando FL51.70%
0.63
5

Helen Weeks - Leslie Truluck, Orlando FL51.14%

Sat Aft Stratified Pairs
20.5 Tables / Based on 37 Tables

MPsABCNamesScore
7.83
1


John Moschella, Winter Spgs FL; John Brady, Jacksonville FL68.12%
5.87
2


Donald Turner - Liane Turner, Longwood FL58.74%
4.40
3
1

Linda Schofield - Lynn McKinney, Winter Park FL58.12%
3.30
4
2
1
Suzy O'Connor, Sanford FL; Betsy Slone, Altamonte Sprs FL57.63%
2.48
5


David Loeb, Heathrow FL; Robert Dennard, Orlando FL57.10%
1.86
6


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL56.65%
2.05
3

Jennifer Rogers - W David Rogers Jr, Oviedo FL56.62%
1.59
4
2
Gloria Soloven - Frank Koo, Orlando FL55.93%
1.15
5

Wilbur Radcliffe - Rosalie Radcliffe, Orlando FL53.15%
1.19
6
3
Dorothy Schieber, Winter Park FL; Fred Fedler, Oviedo FL52.72%
0.89

4
Henry Font - Billie Barnby, Winter Park FL51.00%
0.67

5
Edward Connell, III, Ferandina Beach FL; Gregory Bardes, Tampa FL50.46%

SAT AFT 499ERS
16.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.82
1


David Terry, Orlando FL; Mary Ellen Kammert, Altamonte Spg FL62.88%
2.12
2
1
1
Lawrence Rogers, Winter Park FL; Allen Nitschelm, Acton MA61.36%
1.59
3


Marsha Wicks, Longwood FL; Claire Chepenik, Winter Park FL59.85%
1.19
4


Steven Zimmerman - Julie Zimmerman, Winter Park FL57.58%
1.50
5
2

Anthony Duthie, Clearwater FL; A Dale Truscott, Orlando FL56.82%
1.13
6
3

Barbara Moore, Winter Park FL; Lynn Mix, Orlando FL56.63%
1.00
4

Edwin Rusk, Sanford FL; Edwin Hall, Deland FL56.06%
0.71
5

Harlan Hanson - Barbara Hanson, Orlando FL55.87%
0.50
6

Robert Sprick - Judy Osmond, Windermere FL54.73%
1.02

2
Lynn Dehlinger - Bill Dehlinger, Winter Springs FL51.70%
0.77

3
Sue Newman - Arlene Flynn, Fern Park FL51.52%
0.57

4
Robert Shaffer, Orlando FL; Karin Thomas, Winter Park FL47.16%

Top of page

silver bar

Sunday


Stratified Swiss Teams
24 Tables

MPsABCNamesScore
8.50
1


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; John Brady, Jacksonville FL; Spike Lay, Daytona Beach FL97.00
5.58
2/3


John Moschella, Winter Spgs FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Robert Dennard, Orlando FL; Scott Weiss, Deland FL89.00
5.58
2/3


Eileen Easterling, Casselberry FL; James Edmunds, Altamonte Spg FL; Mara Tuttle, Orlando FL; Linda Miller, Ormond Beach FL89.00
3.59
4


Brandon Harper, Winter Park FL; Charles Gill - Carol Garnett, St Petersburg FL; Andrew Garnett, Winterpark FL78.00
2.83
5


Lynn Berg, Deland FL; Carol Mullins, Sanford FL; Gail Rust, Port Orange FL; Marlise Cusick, Jacksonville FL75.00
5.36
6/7
1/2

David Loeb - Maureen Loeb, Heathrow FL; Gerald Robie, Leesburg FL; Kathleen Loeb, Lake Mary FL74.00
5.36
6/7
1/2
1
Don Dettmore - Alexander Vinokurov, Winter Springs FL; Satish Konduri, Sanford FL; Glen Martin, Longwood FL74.00
3.44
3

Richard Seidman, Orlando FL; Gregory Bardes, Tampa FL; Edward Connell, III, Ferandina Beach FL; Charles Showalter, Lady Lake FL64.00
2.31
4/5

Greg Saunders, West Melbourne FL; Randall Rathjen, St Augustine FL; Mary Church, Rockledge FL; Linda Hait, Melbourne FL63.00
2.31
4/5

Perry Poole - Martha McGhee, Maitland FL; Stanley Weiner, Las Vegas NV; Susan Rowley, Orlando FL63.00
2.39

2
Kathy Boyd - Michael Koller, Casselberry FL; Tommy Matrangos, Oviedo FL; Maryann Soinski, Winter Park FL58.00
1.79

3
Robert Sprick - Judy Osmond, Windermere FL; Mary Ellen Kammert, Altamonte Spg FL; Robert Shaffer, Orlando FL56.00

Top of page

Return to Tournament Index

Go to District 9 Home Page