District 9

Tournament Results

May 24-26, 2013
Orlando Bridge Club Logo

Orlando Memorial Weekend Sectional


      General Information

Total Tables in Play - 204.5
Total Number of Players Attending - 284
Total Number of Players Winning Masterpoints - 202
Total Number of Masterpoints Won - 660.74
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

Click Here for Daily Results recaps/matchpoints

Click for Masterpoint Winners
 
Tournament Info
Return to Tournament Index

Go to District 9 Home Page

Friday


Fri AM Stratified Pairs
23.0 Tables / Based on 41 Tables

MPsABCNamesScore
8.50
1
1

John Moschella, Winter Spgs FL; Mark Raphaelson, Orlando FL65.89%
6.38
2


David Loeb, Heathrow FL; Robert Dennard, Orlando FL64.28%
4.78
3
2

James Poitras - Patricia Poitras, Narcoossee FL63.68%
3.59
4


Michael Blaher, Fern Park FL; John Reitz, Orlando FL59.59%
2.69
5
3

Bruce Lemle - Dan Newcomb, Orlando FL59.09%
2.02
6
4

Frederick C Liu, Winter Park FL; Lance Marrou, Orlando FL58.03%
1.11
5

Ralph Angermeier, Southport FL; Perry Poole, Maitland FL55.13%
2.00
6
1
Lorraine Harris, Orlando FL; Faye Conti, Longwood FL55.10%
1.50

2
Jeffrey Ritchie - Charles Armbruster, Orlando FL54.35%
1.13

3
Edward Connell, III, Ferandina Beach FL; Gregory Bardes, Tampa FL53.83%
0.84

4
Donald Richards, Kissimmee FL; Virginia Connelly, Celebration FL52.46%
0.63

5
Gloria Soloven, Orlando FL; Katherine Bybee, Oviedo FL51.60%

Fri AM 499'ers
18.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.03
1


Lucille Bearsch - Diana Walker, Winter Park FL63.75%
2.52
2
1

Mary Jane Williams, Orlando FL; Jane Slaughter, Winter Park FL63.06%
1.89
3
2

Mary Ellen Kammert, Altamonte Spg FL; Hassan Kasseba, Orlando FL60.14%
1.42
4
3

Claire Chepenik - Phyllis Englander, Winter Park FL59.17%
1.06
5/6
4

Stephen Saker, Longwood FL; Russell Colvin, Lake Mary FL58.75%
0.84
5/6


Helen Weeks - Jeanne Hatcher, Orlando FL58.75%
0.86
5

Paula Putnam - Judith Parnett, Lake Mary FL57.22%
0.60
6/7

Samuel Crigler, Oviedo FL; Elaine Kerr, Winter Park FL55.56%
0.53
6/7

Suzanne Fleischman - Larry Randolph, Leesburg FL55.56%
1.28

1
Carol Johnson - Linda Cornell, Maitland FL55.42%
0.96

2
William Fleischman - Paul Boeggeman, Leesburg FL55.14%
0.72

3
Robert Crackel - Charles Drummond III, Cocoa Beach FL52.50%
0.55

4
Michael Doyle - Karen Doyle, Orlando FL49.44%

Fri Aft Strat Pairs
25.0 Tables / Based on 43 Tables

MPsABCNamesScore
8.83
1
1

Lance Marrou - Mark Raphaelson, Orlando FL67.86%
6.62
2


Susi Ross, Winter Spgs FL; John Brady, Jacksonville FL67.32%
4.97
3
2

Ralph Angermeier, Southport FL; Perry Poole, Maitland FL62.42%
3.73
4
3

Jill Lundberg, Longwood FL; Ping Chen, Winter Springs FL61.87%
2.79
5


Spike Lay, Daytona Beach FL; Joseph Reeves, Ormond Beach FL61.22%
2.10
6
4

Greg Saunders - Thomas Allan, West Melbourne FL60.02%
1.34
5

David Begin, West Melborne FL; David Seares, Satellite Beach FL59.91%
1.58
6

Dan Newcomb - Bruce Lemle, Orlando FL56.54%
2.36

1
Lorraine Harris, Orlando FL; Faye Conti, Longwood FL56.43%
1.77

2
Robert Sprick, Windermere FL; George Syme, Altamonte Spgs FL54.14%
1.33

3
Billie Barnby - Henry Font, Winter Park FL51.20%
1.00

4
Kathleen Page, Winter Park FL; Jackie Jones, Apopka FL50.98%
0.75

5
Maryann Soinski, Winter Park FL; Tommy Matrangos, Oviedo FL49.56%
0.56

6
Virginia Connelly, Celebration FL; Donald Richards, Kissimmee FL49.35%

Fri AFT 499er Pairs
18.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.03
1


Mary Bywater - Frederick Bywater, Orlando FL61.39%
2.52
2
1

Lisa Spears - Shirley Stephens, Orlando FL58.89%
1.70
3


Lucille Bearsch - Diana Walker, Winter Park FL58.19%
1.89
4
2

Paula Fickel, Mt Dora FL; Toni Taylor, Mount Dora FL57.64%
1.42
5
3

Jane Slaughter, Winter Park FL; Mary Jane Williams, Orlando FL56.94%
1.06
6
4

Stephen Saker, Longwood FL; Russell Colvin, Lake Mary FL56.81%
1.28
5
1
Karen Doyle - Michael Doyle, Orlando FL56.25%
0.84
6/7
2/3
Paul Boeggeman - William Fleischman, Leesburg FL56.11%
0.84
6/7
2/3
Robert Shaffer, Orlando FL; Karin Thomas, Winter Park FL56.11%
0.55

4
Bill Dehlinger - Lynn Dehlinger, Winter Springs FL49.86%

Top of page

silver bar

Saturday


Sat AM 499er Pairs
12.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.38
1


Mary Bywater - Frederick Bywater, Orlando FL64.88%
2.02
2
1

Robert Sprick - Judy Osmond, Windermere FL63.69%
1.52
3
2

Phyllis Englander, Winter Park FL; Marsha Wicks, Longwood FL58.04%
1.00
4


Linda Thomas - Claire Chepenik, Winter Park FL56.85%
1.14
5
3

Stephen Saker, Longwood FL; Russell Colvin, Lake Mary FL56.55%
0.85
6
4

Steven Zimmerman - Julie Zimmerman, Winter Park FL55.36%
1.04
5/6
1/2
Karen Doyle - Michael Doyle, Orlando FL53.27%
1.04
5/6
1/2
Victoria Nicoll - Barbara Martin, Orlando FL53.27%
0.67

3
Joseph Sackett, Ponte Vedra Bch FL; Katherine Schiffman, Jacksonville FL48.51%

Sat AM Strat Pairs
26.5 Tables / Based on 39 Tables

MPsABCNamesScore
8.17
1
1

Ralph Angermeier, Southport FL; Richard Kay, Mission BC69.14%
6.13
2


Jay Whipple III, Boca Grande FL; Ed Schulte, Tampa FL63.77%
4.60
3
2

Elizabeth Stettler, Orlando FL; Jill Lundberg, Longwood FL63.33%
3.45
4
3

Bruce Lemle - Dan Newcomb, Orlando FL62.42%
2.59
5
4

Elliot Raphaelson - Mark Raphaelson, Orlando FL59.74%
1.94
6


Robert Dennard, Orlando FL; Maureen Loeb, Heathrow FL59.27%
1.43
5

Richard Seidman, Orlando FL; Paul Matheson, The Villages FL58.02%
2.24
6
1
Lyn Shapiro, Maitland FL; Faisl Kayali, Orlando FL56.65%
1.68

2
George Syme, Altamonte Spgs FL; Virginia Connelly, Celebration FL56.56%
1.26

3
Jeffrey Ritchie - Charles Armbruster, Orlando FL52.95%
0.95

4
Kathleen Page, Winter Park FL; Jackie Jones, Apopka FL51.37%
0.71

5
David Loeb, Heathrow FL; Kathleen Loeb, Lake Mary FL50.71%

Sat Aft Strat Pairs
23.0 Tables / Based on 38 Tables

MPsABCNamesScore
8.00
1


John Moschella, Winter Spgs FL; John Brady, Jacksonville FL64.49%
6.00
2


David Loeb, Heathrow FL; Robert Dennard, Orlando FL62.09%
4.50
3
1

Ping Chen, Winter Springs FL; Paul Jepson, St Augustine FL60.83%
3.38
4


Susi Ross, Winter Spgs FL; Ralph Angermeier, Southport FL60.44%
2.96
5
2

Nancy Williams, Mount Dora FL; Susan Fraser, Leesburg FL59.61%
2.22
6
3

Suzy O'Connor, Sanford FL; Virginia Winters, Deland FL59.55%
1.82
4

Lance Marrou - Carolyn Walsh, Orlando FL57.94%
2.12
5
1
Carole Hollamby - Jeffrey Ritchie, Orlando FL57.93%
0.93
6

Jill Lundberg, Longwood FL; Elizabeth Stettler, Orlando FL55.23%
1.59

2
Sharlene Tyler, Poinciana FL; Donald Richards, Kissimmee FL55.13%
1.19

3
Maureen Loeb, Heathrow FL; Kathleen Loeb, Lake Mary FL54.33%
0.89

4
Lorraine Harris, Orlando FL; Faye Conti, Longwood FL52.89%
0.67

5
Kathleen Page, Winter Park FL; Jackie Jones, Apopka FL48.38%

Sat AFT 499er Pairs
15.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.37
1/2


Mary Gallagher - Brenda Lord, Winter Park FL60.98%
2.37
1/2
1
1
Robert Crackel - Charles Drummond III, Cocoa Beach FL60.98%
1.74
3
2

Kaye Halpin - Jane Pilkenton, Orlando FL58.14%
1.31
4
3

Paula Putnam - Judith Parnett, Lake Mary FL57.20%
0.98
5
4

Ginny Partain - Diane Greatwood, Orlando FL56.06%
0.95
6
5
2
Robert Shaffer, Orlando FL; Karin Thomas, Winter Park FL55.87%
0.48
6/7

Phyllis Englander, Winter Park FL; Marsha Wicks, Longwood FL53.98%
0.68
6/7

Steven Zimmerman - Julie Zimmerman, Winter Park FL53.98%
0.67

3
Michael Johnson - Patricia Johnson, Winter Springs FL50.95%

Top of page

silver bar

Sunday


A/X Swiss Teams
16 Tables / Based on 22 Tables

MPsAXNamesScore
8.00
1

John Moschella, Winter Spgs FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Scott Weiss, Deland FL; Robert Dennard, Orlando FL88.00
6.00
2

Charles Miner, Orlando FL; Steven Barcus, Altamonte Spg FL; Michael Blaher, Apopka FL; Paul Dennis, Winter Springs FL81.00
4.50
3

Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; John Brady, Jacksonville FL; Spike Lay, Daytona Beach FL77.00
3.38
4

Jay Whipple III, Boca Grande FL; Kevin Dwyer - Ed Schulte, Tampa FL; Larry Auerbach, Bradenton FL69.00
4.37
5
1
Ralph Angermeier, Southport FL; Gregory Bardes, Amelia Island FL; Edward Connell, III, Ferandina Beach FL; Donald Cameron, Orlando FL68.00
3.28
2
Lotta Brafman, Chevy Chase MD; Jesse Stern, Orlando FL; Greg Saunders - Thomas Allan, West Melbourne FL66.00
2.46
3
Maureen Loeb - David Loeb, Heathrow FL; Kathleen Loeb, Lake Mary FL; Mitchell Hait, St Augustine FL62.00
1.84
4
Donald Baker, Hinton WV; Richard Seidman, Orlando FL; Charles Showalter, Lady Lake FL; Lucy Tillman Jr, The Villages FL59.00

499'er Swiss Teams
6 Tables

MPsABNamesScore
2.60
1
1
Judy Osmond - Robert Sprick, Windermere FL; Mary Bywater - Frederick Bywater, Orlando FL77.00
1.95
2
2
Marsha Wicks, Longwood FL; Claire Chepenik - Linda Thomas - Phyllis Englander, Winter Park FL73.00

Top of page

Return to Tournament Index

Go to District 9 Home Page