District 9

Tournament Results

February 22-24, 2013

Orlando Bridge Club Logo

Orlando Open Sectional

 


General Information

Total Tables in Play - 242.0
Total Number of Players Attending - 337
Total Number of Players Winning Masterpoints - 259
Total Number of Masterpoints Won - 789.70
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

Click Here for Daily Results recaps/matchpoints

Click for Masterpoint Winners
 
Tournament Info

Friday


Fri AM Stratified Pairs
27.5 Tables / Based on 47 Tables

MPsABCNamesScore
9.50
1
1
1
Srinivas Vangal, Orlando FL; Robert Sprick, Windermere FL65.09%
7.13
2


John Moschella - Susi Ross, Winter Spgs FL62.48%
5.34
3


John Brady, Jacksonville FL; David Loeb, Heathrow FL62.33%
4.01
4


Susan Fraser, Leesburg FL; Nancy Williams, Mount Dora FL61.44%
3.01
5


Floneta Gilmore, Oviedo FL; Charlene Benner, Heathrow FL60.40%
2.25
6


Robert Dennard, Orlando FL; Maureen Loeb, Heathrow FL60.12%
3.17
2
2
Jeffrey Ritchie - Charles Armbruster, Orlando FL59.67%
2.37
3

Joan Bacchus, Richmond Hill ON; Marilyn Hunt, Mississauga ON57.35%
1.78
4

Theresa Schneider, Northbrook IL; Judith Auer, Dublin OH57.14%
1.34
5

Russell Poppleton, Camp Hill PA; Dan Newcomb, Orlando FL56.61%
1.00
6

Donald Yanda, Apopka FL; Christine Krames, Longwood FL56.06%
1.46

3
Linda Thomas, Winter Park FL; Mary Ann Colvin, Lake Mary FL55.58%
1.09

4
Donald Richards, Kissimmee FL; Virginia Connelly, Celebration FL53.08%
0.82

5
Kathleen Page, Winter Park FL; Jackie Jones, Apopka FL52.44%
0.61

6
John McClenathan - Jeffery Jones, Vero Beach FL52.33%

Fri AM 299er Pairs
19.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.93
1
1

John Antonio, Davenport FL; Donna Lynch, Evansville IN65.28%
2.20
2


Beverly Greear - Shirley Mackey, Winter Park FL62.50%
1.71
3
2

Gail Freie - Robert Freie, Winter Springs FL61.94%
1.24
4


Betty Smeenge - Margie Spraggins, Orlando FL61.53%
1.53
5
3
1
Beverley McAlpine, Scarborough ON; Colleen Fox, Richmond Hill ON59.17%
0.71
6


Nancy Dupont, Ypsilanti MI; George Serniuk, Westland MI57.22%
1.15
4
2
Hassan Kasseba, Orlando FL; G Weir Jr, Singers Glen VA55.56%
0.72
5

Lynn Dehlinger - Bill Dehlinger, Winter Springs FL52.50%
0.54
6

Joann Taylor - Samuel Taylor, Maitland FL52.36%
0.86

3
Michael Doyle - Karen Doyle, Orlando FL51.39%
0.65

4
Charles Smith - Susan Smith, Milford MI50.69%
0.60

5
John Flood - Teresa Flood, Cleveland TN49.58%

Fri Aft Stratified Pairs
28.0 Tables / Based on 44 Tables

MPsABCNamesScore
9.00
1


Patricia Dovell - Adrian Dovell, Gainesville FL67.08%
6.75
2


Robert Dennard, Orlando FL; John Moschella, Winter Spgs FL63.92%
5.06
3


Susan Fraser, Leesburg FL; Nancy Williams, Mount Dora FL63.54%
4.50
4
1

Mara Tuttle, Orlando FL; Maureen Loeb, Heathrow FL63.46%
2.85
5


Liane Turner - Donald Turner, Longwood FL62.31%
3.38
6
2

Lyn Shapiro, Maitland FL; Glen Harmer, Thunder Bay ON61.46%
2.53
3

Linda Schofield - Lynn McKinney, Winter Park FL60.08%
1.90
4

Paul Vilmos, Orlando FL; Narain Saxena, Oak Ridge TN58.31%
2.47
5
1
Donald Richards, Kissimmee FL; Virginia Connelly, Celebration FL58.00%
1.13
6

Jennifer Rogers - W David Rogers Jr, Oviedo FL56.92%
1.85

2
Brenda Lord - Lucy Strong, Winter Park FL53.15%
1.39

3
Jeffery Jones - John McClenathan, Vero Beach FL51.31%
1.04

4
Cabot Jaffee - Barbara Jaffee, Maitland FL49.85%
0.78

5
William Fleischman - Judy Underhill, Leesburg FL49.54%
0.62

6
Kathleen Page, Winter Park FL; Jackie Jones, Apopka FL48.54%

Fri AFT299er Pairs
15.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.62
1
1

Larry Randolph - Suzanne Fleischman, Leesburg FL60.85%
1.97
2
2

James Albers, Orlando FL; Susan Smith, Altamonte Spg FL60.66%
1.47
3
3

Gail Freie - Robert Freie, Winter Springs FL60.31%
1.11
4


Judith Parnett - Paula Putnam, Lake Mary FL59.58%
0.83
5


Ann Anderson, Winter Park FL; Patricia Schloot, Maitland FL57.80%
1.45
6
4
1
Karen Doyle - Michael Doyle, Orlando FL57.61%
0.66
5

Ann Croft - Carl Croft, Winter Park FL55.85%
0.50
6

Barbara Newcomb - Margie Quinto, The Villages FL53.89%
1.09

2
Charles Smith - Susan Smith, Milford MI53.51%
0.82

3
Kathleen Gillman - Dorothy Harris, Orlando FL51.39%
0.61

4
Linda Cornell - Carol Johnson, Maitland FL51.09%
0.48

5
Jo Deak, Eustis FL; Alice Kratsch, Mount Dora FL50.80%

Top of page

Saturday


Sat AM Strat Pairs
34.0 Tables / Based on 49 Tables

MPsABCNamesScore
9.83
1


John Brady, Jacksonville FL; John Moschella, Winter Spgs FL66.90%
7.37
2


Sharon Meng-Horton, Dade City FL; Rahn Smith, Brandon FL64.55%
5.53
3


Charles Miner, Orlando FL; Patricia Dovell, Gainesville FL63.46%
4.15
4
1

Glen Harmer, Thunder Bay ON; William Worrall, Orlando FL63.01%
3.11
5
2

Theresa Schneider, Northbrook IL; Judith Auer, Dublin OH61.60%
2.51
6


Mara Tuttle, Orlando FL; Linda Miller, Ormond Beach FL60.32%
2.14
3

Tansu Aksu, Orlando FL; Maureen Loeb, Heathrow FL59.38%
2.46
4
1
Cabot Jaffee - Cabot Jaffee Jr, Maitland FL57.10%
1.77
5
2
Beverly Ellars, Winter Park FL; Linda McEwan, Orlando FL55.64%
1.72
6
3
Jeffrey Ritchie - Charles Armbruster, Orlando FL55.37%
1.00

4
Mary Gallagher - Brenda Lord, Winter Park FL53.65%
0.75

5
Dorothy Schieber, Winter Park FL; Paula Putnam, Lake Mary FL53.19%
1.03

6
Linda Thomas, Winter Park FL; Kathy Boyd, Casselberry FL52.46%

Sat AM 299er Pairs
15.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.52
1
1

James Albers, Orlando FL; Susan Smith, Altamonte Spg FL67.61%
1.89
2


Trella Bromley, Jacksonville FL; Jeff Jackson, White Bear Lake MN66.48%
1.42
3


Betty Smeenge - Margie Spraggins, Orlando FL62.69%
1.50
4
2
1
Darlene Gath - Philip Gath, Pickerington OH59.28%
1.13
5
3

Elizabeth Cragin, Casselberry FL; Kaye Halpin, Orlando FL58.90%
0.84
6
4

Suzanne Fleischman - Larry Randolph, Leesburg FL58.71%
0.96
5
2
Jo Deak, Eustis FL; Alice Kratsch, Mount Dora FL57.01%
0.72
6
3
Dale Stanton - Jane Stanton, Orlando FL53.41%
0.54

4
MaryAnn Khoury, Orlando FL; Sanney Etchison, Longwood FL51.14%

Sat Aft Stratified Pairs
32.0 Tables / Based on 47 Tables

MPsABCNamesScore
9.50
1


John Moschella, Winter Spgs FL; John Brady, Jacksonville FL68.53%
7.13
2


Nancy Williams, Mount Dora FL; Susan Fraser, Leesburg FL65.28%
5.34
3


David Caprera - Anne Brenner, Denver CO64.46%
4.01
4
1

Dorothy Ward - Maxie Cinnamon, Orlando FL63.03%
3.01
5


Eileen Easterling, Casselberry FL; James Edmunds, Altamonte Spg FL61.85%
2.74
6
2

Jennifer Rogers - W David Rogers Jr, Oviedo FL60.34%
2.05
3

Perry Poole, Maitland FL; Howard Berkowitz, Orlando FL56.55%
2.25
4

Glen Harmer, Thunder Bay ON; William Worrall, Orlando FL55.87%
2.36
5
1
Dan McClenathan, St Pete Beach FL; John McClenathan, Vero Beach FL55.02%
1.77
6
2
Carole Hollamby, Orlando FL; Kathy Boyd, Casselberry FL54.71%
1.58

3
Suzy O'Connor, Sanford FL; Gloria Zobel, Heathrow FL54.21%
1.13

4
Tina Boyer, Montclair NJ; Mary Ellen Asch, Summit NJ53.37%
0.75

5
Cabot Jaffee - Cabot Jaffee Jr, Maitland FL53.36%
0.56

6
Dorothy Schieber, Winter Park FL; Paula Putnam, Lake Mary FL52.71%

Sat AFT 299er Pairs
15.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.52
1
1

David Terry - Susan Airth, Orlando FL67.80%
1.89
2


Julianna Gabor, Leesburg FL; Jeanette Halliday, Midland ON63.26%
1.57
3
2
1
Jo Deak, Eustis FL; Alice Kratsch, Mount Dora FL62.88%
1.18
4
3

Larry Randolph - Suzanne Fleischman, Leesburg FL61.36%
0.80
5


George Serniuk, Westland MI; Nancy Dupont, Ypsilanti MI60.23%
1.02
6
4
2
Edward Wojcik, Winter Park FL; Glenn Behr, Longwood FL59.66%
0.66
5

Robert Sprick - Judy Osmond, Windermere FL57.58%
0.77
6
3
Dale Stanton - Jane Stanton, Orlando FL55.11%
0.57

4
Charles Smith - Susan Smith, Milford MI53.98%

Top of page

Sunday


A/X Swiss Teams
17 Tables / Based on 28 Tables

MPsAXNamesScore
9.50
1

Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; Spike Lay, Daytona Beach FL; John Brady, Jacksonville FL112.00
7.13
2

Mike Hartop - Ann Hartop, Ammon NB; Linda Miller, Ormond Beach FL; Mara Tuttle, Orlando FL83.00
5.34
3

Scott Weiss, Deland FL; John Moschella, Winter Spgs FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Robert Dennard, Orlando FL79.00
4.01
4
1
Dot Davis, Winter Park FL; James Easterling, Casselberry FL; Michael Lane, Merritt Island FL; Greg Saunders, West Melbourne FL66.00
3.17
5

Susi Ross, Winter Spgs FL; Mark Raphaelson, Orlando FL; John Long, Casselberry FL; Joseph Shay, Lake Mary FL65.00
2.93
2
Don Dettmore, Winter Springs FL; Satish Konduri, Sanford FL; Glen Martin - Herbert Terpening, Longwood FL58.00
2.19
3
Trella Bromley, Jacksonville FL; Jeff Jackson, White Bear Lake MN; Judith Auer, Dublin OH; Theresa Schneider, Northbrook IL55.00

B/C/D Swiss Teams
11 Tables

MPsBCDNamesScore
3.71
1


Mary Bywater - Frederick Bywater - Susan Airth - William Airth Jr, Orlando FL86.00
2.78
2
1

Virginia Connelly, Celebration FL; George Syme, Altamonte Spgs FL; Julie Zimmerman - Steven Zimmerman, Winter Park FL85.00
2.09
3


Marsha Wicks, Longwood FL; Maryann Soinski - Claire Chepenik, Winter Park FL; Tommy Matrangos, Oviedo FL84.00
1.57
4


Mary Ellen Asch, Summit NJ; Tina Boyer, Montclair NJ; Hassan Kasseba - Howard Berkowitz, Orlando FL81.00
2.00
2
1
Beverly Murphy - William Murphy, Casselberry FL; Karen Doyle - Michael Doyle, Orlando FL69.00

Top of page

Return to Tournament Index

Go to District 9 Home Page