District 9

Tournament Results

October 12-14, 2012

Orlando Bridge Club Logo

Orlando Fall Sectional


General Information

Total Tables in Play - 166.0
Total Number of Players Attending - 230
Total Number of Players Winning Masterpoints - 184
Total Number of Masterpoints Won - 522.30
 
   Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

Click for Masterpoint Winners

Tournament Info

Click on session names to see details

Return to Tournament Index

Go to District 9 Home Page

Friday      Masterpoints/Recaps:    Morning    Afternoon


Fri AM Strat Pairs
24.5 Tables / Based on 33 Tables

MPsABCNamesScore
7.17
1
1
1
Bill Weisgerber, Lake Mary FL; William Saunders, Orlando FL65.48%
5.38
2


Susi Ross, Winter Spgs FL; John Brady, Jacksonville FL64.05%
4.03
3


Harold Phillips - Celia Phillips, Melbourne FL61.52%
3.27
4
2

G Kissel, Clearwater FL; Edward Dickman, Trinity FL61.04%
2.27
5


Carolyn Walsh, Orlando FL; Kim Wilson, Winter Park FL59.33%
2.45
6
3

Dot Davis, Winter Park FL; Patricia Estes, Maitland FL59.12%
1.84
4

Robert Nock - Elizabeth Nock, Ocean City MD58.58%
2.03
5
2
David Michaelson - Michael Lotti, The Villages FL58.10%
1.52
6
3
Georgette Lightbody, Winter Park FL; Ann Guber, Maitland FL56.11%
1.14

4
Wayne Sykes, Greensboro NC; Jane Kirlin, Babson Park FL55.44%
0.91

5
Charlene Benner, Heathrow FL; Julie Thompson, Lake Mary FL53.51%
0.64

6
Kathleen Page, Winter Park FL; Jackie Jones, Apopka FL52.40%

Fri AM 299er Pairs
8.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.82
1


Mary Jane Williams, Orlando FL; Jane Slaughter, Winter Park FL63.69%
1.52
2
1

Denise Erwin - Peg Lindsay, Leesburg FL57.14%
1.02
3


Cabot Jaffee Jr - Cabot Jaffee, Maitland FL55.95%
1.14
4
2
1
Wade Kilbride - Janet Kilbride, Oviedo FL54.46%
0.86
5
3

Jerry Gornowicz - Carolyn Gornowicz, Winter Garden FL53.57%
0.64
4

Kaye Halpin - Jane Pilkenton, Orlando FL52.98%
0.83

2
Roger Owen, Winter Springs FL; Hassan Kasseba, Orlando FL46.13%

Fri Aft Strat Pairs
22.5 Tables / Based on 33 Tables

MPsABCNamesScore
7.17
1


John Moschella, Winter Spgs FL; Robert Dennard, Orlando FL71.00%
5.38
2


Susi Ross, Winter Spgs FL; John Brady, Jacksonville FL65.84%
4.03
3
1

Bruce Lemle - Dan Newcomb, Orlando FL63.18%
3.02
4
2
1
Carole Hollamby - Jeffrey Ritchie, Orlando FL61.22%
2.27
5
3

Susan Woodman, Orlando FL; Richard Kohs, Winter Park FL60.80%
1.70
6


James Edmunds, Altamonte Spg FL; H Fertig, Winter Springs FL60.75%
2.04
4
2
Michael Lotti - David Michaelson, The Villages FL60.33%
1.43
5

Mark Raphaelson, Orlando FL; David Loeb, Heathrow FL59.71%
1.46
6
3
Virginia Connelly, Celebration FL; George Syme, Altamonte Spgs FL55.04%
1.09

4
Jeffery Jones - John McClenathan, Vero Beach FL51.52%
0.82

5
Wilbur Ledman - Melanie Ledman, Panama City Bch FL50.88%
0.61

6
Lorraine Harris, Orlando FL; Faye Conti, Longwood FL50.72%

Fri AFT 299er Pairs
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.02
1
1

Shirley Turner - Romie Sachs, New Port Richey FL65.77%
1.52
2


Marsha Wicks, Longwood FL; Claire Chepenik, Winter Park FL60.71%
1.14
3


Aruna Raghavan, Weeki Wachee FL; Eleanor Tebbetts, Brooksville FL56.55%
1.14
4
2
1
Wanda Burnett - Paul Boeggeman, Leesburg FL55.65%
1.01
5
3

Carolyn Gornowicz - Jerry Gornowicz, Winter Garden FL55.36%
0.71
6


Paula Putnam - Judith Parnett, Lake Mary FL53.27%
0.64
4

Jane Pilkenton - Kaye Halpin, Orlando FL52.08%
0.83

2
David Pellett - Virginia Pellett, Ormond Beach FL48.51%

Top of page

silver bar

Saturday      Masterpoints/Recaps:    Morning    Afternoon


Sat AM Strat Pairs
21.0 Tables / Based on 30 Tables

MPsABCNamesScore
6.67
1
1

David Loeb - Maureen Loeb, Heathrow FL63.07%
5.00
2
2
1
Alexander Vinokurov, Winter Springs FL; Satish Konduri, Sanford FL62.53%
3.75
3


Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Robert Dennard, Orlando FL61.98%
2.81
4
3

Mark Raphaelson - Elliot Raphaelson, Orlando FL59.80%
2.11
5


Betty Sandifer, Daytona Beach FL; Gail Rust, Port Orange FL59.59%
1.85
6
4
2
Jackie Jones, Apopka FL; Kathleen Page, Winter Park FL59.37%
1.15
5

Brenda Pribell, Orlando FL; Won Yang, Clermont FL58.61%
1.39
6
3
Stephen Saker - John Knarr, Longwood FL57.19%
1.04

4
John McClenathan, Vero Beach FL; Dan McClenathan, St Pete Beach FL54.14%
0.78

5
Dorothy Schieber, Winter Park FL; Paula Putnam, Lake Mary FL53.05%
0.59

6
Suzy O'Connor, Sanford FL; Dan Newcomb, Orlando FL51.63%

Sat AM 299er Pairs
9.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.68
1/2


Diane Greatwood - Betty Smeenge, Orlando FL60.42%
1.68
1/2
1

Shirley Turner - Romie Sachs, New Port Richey FL60.42%
1.08
3
2

Jerry Gornowicz - Carolyn Gornowicz, Winter Garden FL59.82%
0.71
4/5


Steven Zimmerman - Julie Zimmerman, Winter Park FL55.06%
0.71
4/5


Phyllis Englander - Claire Chepenik, Winter Park FL55.06%
1.11
3/4
1
Srinivas Vangal, Orlando FL; Michael Koller, Casselberry FL53.57%
0.70
3/4

Susan Airth - William Airth Jr, Orlando FL53.57%
0.83

2
Bonnie King, Orlando FL; Liz Harris, Maitland FL51.79%

Sat Aft Strat Pairs
21.0 Tables / Based on 31 Tables

MPsABCNamesScore
6.83
1


John Brady, Jacksonville FL; John Moschella, Winter Spgs FL61.00%
5.12
2
1
1
Suzy O'Connor, Sanford FL; Dan Newcomb, Orlando FL60.59%
3.84
3


Jack Bonney - Dianne Bonney, Venice FL60.37%
2.88
4


Gloria McCain, Orlando FL; Kim Wilson, Winter Park FL59.76%
2.63
5
2
2
Dan McClenathan, St Pete Beach FL; John McClenathan, Vero Beach FL58.91%
1.97
6
3

Robert Nock - Elizabeth Nock, Ocean City MD57.50%
1.48
4

David Loeb - Maureen Loeb, Heathrow FL57.17%
1.33
5
3
Cabot Jaffee - Cabot Jaffee Jr, Maitland FL54.11%
1.00
6
4
Stephen Saker - John Knarr, Longwood FL54.03%
0.75

5
Katherine Bybee, Oviedo FL; H Phillips, Orlando FL51.36%
0.78

6
Julie Thompson, Lake Mary FL; Letitia Stallard, Winter Park FL49.78%

Sat AFT 299er Pairs
10.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.02
1


Julie Zimmerman - Steven Zimmerman, Winter Park FL60.42%
1.62
2
1

Carolyn Gornowicz - Jerry Gornowicz, Winter Garden FL59.82%
1.22
3
2
1
Michael Koller, Casselberry FL; Srinivas Vangal, Orlando FL57.14%
0.85
4


Phyllis Englander, Winter Park FL; Marsha Wicks, Longwood FL56.85%
0.64
5


Sue Kincaid, Orlando FL; Carol Massey, Winter Park FL55.95%
0.91
6
3
2
Robert Crackel - Charles Drummond III, Cocoa Beach FL53.57%
0.68
4

Tom Frazee - Beth Frazee, 52.98%
0.53
5

Susan Airth - William Airth Jr, Orlando FL52.08%

Top of page

silver bar

Sunday      Masterpoints/Recaps:    Swiss


A/X Swiss Teams
10 Tables / Based on 20 Tables

MPsAXNamesScore
7.50
1

Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Joseph Reeves, Ormond Beach FL; Spike Lay, Daytona Beach FL; Robert Dennard, Orlando FL102.00
5.63
2

John Moschella, Winter Spgs FL; John Brady, Jacksonville FL; Tansu Aksu - Charles Miner, Orlando FL85.00
4.22
3

Lance Marrou, Orlando FL; Michael Blaher, Apopka FL; Kay Dennis - Paul Dennis, Winter Springs FL76.00
3.16
4

Susi Ross, Winter Spgs FL; Scott Weiss, Deland FL; John Long, Casselberry FL; Joseph Shay, Lake Mary FL58.00
3.41
1
Pieter Vanbennekom, Wilmington DE; Elizabeth Aguerrevere - Mary Alice Mixson - Hassan Kasseba, Orlando FL54.00

B/C Swiss Teams
10 Tables

MPsBCNamesScore
3.25
1

Marsha Wicks, Longwood FL; Claire Chepenik - Linda Thomas - Phyllis Englander, Winter Park FL88.00
2.44
2
1
Cabot Jaffee - Cabot Jaffee Jr - Wayne Catledge, Maitland FL; David Lundberg, Longwood FL76.00
1.83
3
2
Virginia Connelly, Celebration FL; George Syme, Altamonte Spgs FL; Margaret Bauerle, Winter Springs FL; Stephanie Wilks, Orlando FL70.00
1.23
4/5

Carol Carlson, Land O Lakes FL; Bridget Harris, Lutz FL; Betty Crockett, Westley Chappel FL; Catherine Cohan, Tampa FL62.00
1.23
4/5

Steven Zimmerman - Julie Zimmerman, Winter Park FL; Wilbur Ledman - Melanie Ledman, Panama City Bch FL62.00

Top of page

Return to Tournament Index

Go to District 9 Home Page