District 9

Tournament Results

July 27-29, 2012

Orlando Bridge Club Logo

Orlando Summer Sectional


General Information

Total Tables in Play - 155.5
Total Number of Players Attending - 234
Total Number of Players Winning Masterpoints - 182
Total Number of Masterpoints Won - 560.12
 
   Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

Click for Masterpoint Winners

Tournament Info

Click on session names to see details

Return to Tournament Index

Go to District 9 Home Page

Friday      Masterpoints/Recaps:    Morning    Afternoon


Fri AM Stratified Pairs
21.0 Tables / Based on 33 Tables

MPsABCNamesScore
7.17
1


Thomas Allan - Gregory Saunders, West Melbourne FL62.96%
5.38
2
1
1
David Loeb, Heathrow FL; Maureen Loeb, Lake Mary FL62.23%
4.03
3
2
2
Stephen Saker - John Knarr, Longwood FL60.24%
3.02
4


Susi Ross, Winter Spgs FL; John Long, Casselberry FL60.02%
2.27
5


Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Linda Miller, Ormond Beach FL59.44%
1.90
6
3

Dan Newcomb - Bruce Lemle, Orlando FL59.26%
1.42
4

Lynn McKinney, Winter Park FL; Patricia Estes, Maitland FL57.08%
1.26
5
3
Katherine Grant, Riverview FL; Sue Hokamp, Sarasota FL56.64%
1.18
6
4
Fran Cowie, Maitland FL; Julie Thompson, Lake Mary FL54.52%
0.78

5
Lenore Dillard - Dena Anderton, Winter Park FL49.13%

Fri AM 299'ers
12.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.22
1
1

Virginia Connelly, Celebration FL; George Syme, Altamonte Spgs FL64.38%
1.67
2


Carol Massey, Winter Park FL; Ann Guber, Maitland FL59.48%
1.25
3
2
1
Elizabeth Cragin, Casselberry FL; Marnita Carli, Sanford FL59.01%
0.94
4
3
2
Michael Koller, Casselberry FL; Srinivas Vangal, Orlando FL58.33%
0.70
5
4
3
Wanda Burnett - Paul Boeggeman, Leesburg FL58.20%
0.56
6
5

Janet Hofer, Altamonte Sprin FL; Cathy Monte, Orlando FL58.17%

Friday Aft Strat Pairs
23.0 Tables / Based on 35 Tables

MPsABCNamesScore
7.50
1


Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Linda Miller, Ormond Beach FL63.94%
5.63
2


Doris Harrington, Altamonte Spg FL; Michael Blaher, Apopka FL63.07%
4.22
3


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL61.87%
3.65
4
1
1
Carole Hollamby - Jeffrey Ritchie, Orlando FL60.89%
2.75
5


Gregory Saunders - Thomas Allan, West Melbourne FL59.20%
1.93
6


Robert Dennard, Orlando FL; John Moschella, Winter Spgs FL58.82%
2.74
2

Dan Newcomb - Bruce Lemle, Orlando FL56.10%
2.05
3
2
David Loeb, Heathrow FL; Maureen Loeb, Lake Mary FL55.01%
1.54
4

Donald Cameron, Orlando FL; Laurie Glennon, Rockford IL54.36%
1.15
5

Dorothy Ward - Maxie Cinnamon, Orlando FL53.16%
1.33
6
3
Sue Hokamp, Sarasota FL; Katherine Grant, Riverview FL52.83%
1.00

4
Billie Barnby - Henry Font, Winter Park FL52.72%
0.75

5
Evelyn Peisner, Longwood FL; Donald Lightner, Casselberry FL51.42%
0.83

6
Susan Woodman - Lynne Puder, Orlando FL51.31%

Fri Aft 299'er Pairs
11.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.22
1
1
1
Wanda Burnett - Paul Boeggeman, Leesburg FL66.85%
1.67
2
2

Caryl Mackay - Janet Farrell, Leesburg FL59.36%
1.25
3


Cynthia Pesch - Elaine Kerr, Winter Park FL58.05%
0.94
4


Mary Jane Williams, Orlando FL; Jane Slaughter, Winter Park FL58.03%
0.70
5


Sue Kincaid - Josh Furman, Orlando FL57.96%
0.91
6
3

Ronald Boyers, Casselberry FL; Fred Fedler, Oviedo FL56.60%
0.89
4
2
David Pellett - Virginia Pellett, Ormond Beach FL55.63%
0.60
5

William Fleischman - Suzanne Fleischman, Leesburg FL54.25%
0.67

3
Betty Vermillion - Sarah Cook, Winter Park FL52.89%

Top of page

silver bar

Saturday      Masterpoints/Recaps:    Morning    Afternoon


Sat AM Strat Pairs
22.0 Tables / Based on 33 Tables

MPsABCNamesScore
7.17
1


Susi Ross - John Moschella, Winter Spgs FL66.23%
5.38
2


Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Patricia Dovell, Gainesville FL62.55%
4.03
3
1
1
Linda Schofield, Winter Park FL; Gerry Garcia, Winter Springs FL62.37%
3.02
4
2

Elizabeth Stettler - William Worrall, Orlando FL58.92%
2.27
5


Adrian Dovell, Gainesville FL; Robert Dennard, Orlando FL58.05%
1.70
6


Mara Tuttle, Orlando FL; Linda Miller, Ormond Beach FL57.71%
2.05
3

Mark Raphaelson - Elliot Raphaelson, Orlando FL55.51%
1.54
4

Susan Rowley, Orlando FL; Millie Larkin, St Cloud FL55.39%
1.77
5
2
Brenda Lord - Mary Gallagher, Winter Park FL54.01%
1.33
6
3
William Fleischman - Judy Underhill, Leesburg FL53.70%
1.00

4
James Baker - Gwendolyn Baker, Dunnellon FL52.64%
0.75

5
David Loeb, Heathrow FL; Maureen Loeb, Lake Mary FL51.77%
0.56

6
Lenore Dillard - Dena Anderton, Winter Park FL51.42%

Sat AM 299'er Pairs
11.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.12
1
1
1
Elizabeth Cragin, Casselberry FL; Marnita Carli, Sanford FL62.80%
1.59
2
2

Donald Richards, Kissimmee FL; Virginia Connelly, Celebration FL61.90%
1.19
3
3

George Syme, Altamonte Spgs FL; Philip Holtsberg, Windermere FL61.61%
0.89
4


Margaret McPherson, Orlando FL; Gerry Frank, Goldenrod FL60.42%
0.83
5
4
2
Srinivas Vangal, Orlando FL; Michael Koller, Casselberry FL59.52%
0.53
6


Mary Ann Hudecki - Eric Softley, Palm City FL58.93%
0.51
5

James Heston, Brandon FL; J Heston III, Orlando FL57.44%

Sat Aft Strat Pairs
20.5 Tables / Based on 32 Tables

MPsABCNamesScore
7.00
1


Spike Lay, Daytona Beach FL; Joseph Reeves, Ormond Beach FL65.37%
5.25
2


Adrian Dovell, Gainesville FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL63.87%
3.94
3


Patricia Dovell, Gainesville FL; Robert Dennard, Orlando FL63.34%
2.95
4


James Edmunds, Altamonte Spg FL; Eileen Easterling, Casselberry FL62.58%
3.37
5
1
1
Patricia Heidrich - Kathleen Page, Winter Park FL58.44%
2.53
6
2
2
David Loeb, Heathrow FL; Maureen Loeb, Lake Mary FL57.20%
1.90
3
3
Dan McClenathan, St Pete Beach FL; John McClenathan, Vero Beach FL56.98%
1.42
4

Dorothy Ward - Maxie Cinnamon, Orlando FL55.36%
1.18
5
4
Jeffrey Ritchie - Carole Hollamby, Orlando FL54.04%
0.85
6

Won Yang, Clermont FL; Alex Halberstadt, Orlando FL53.96%
0.71

5
Betsy Slone, Altamonte Sprs FL; Lisa Darcy, Visalia CA53.19%

Sat Aft 299'er Pairs
11.5 Tables

MPsABCNamesScore
1.95
1/2
1/2

Donald Richards, Kissimmee FL; Virginia Connelly, Celebration FL63.27%
1.95
1/2
1/2
1
Elizabeth Cragin, Casselberry FL; Marnita Carli, Sanford FL63.27%
1.25
3


Claire Chepenik, Winter Park FL; Marsha Wicks, Longwood FL58.16%
1.02
4
3

George Syme, Altamonte Spgs FL; Philip Holtsberg, Windermere FL55.49%
0.89
5
4
2
Susan Airth - David Terry, Orlando FL55.22%
0.57
6
5

James Heston, Brandon FL; J Heston III, Orlando FL54.58%
0.67

3
Michael Koller, Casselberry FL; Srinivas Vangal, Orlando FL52.30%

Top of page

silver bar

Sunday      Masterpoints/Recaps:    Swiss


Strat Open Swiss Teams
20 Tables

MPsABCNamesScore
7.50
1


Susi Ross, Winter Spgs FL; Joseph Shay, Lake Mary FL; Mark Raphaelson, Orlando FL; John Long, Casselberry FL89.00
5.63
2


Robert Dennard, Orlando FL; Michael Blaher, Apopka FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Andrew Garnett, Winterpark FL84.00
4.85
3
1

Maureen Loeb - David Loeb - Charlene Benner, Heathrow FL; Gwendolyn Carson, Deland FL77.00
3.16
4


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; Spike Lay, Daytona Beach FL; John Brady, Jacksonville FL74.00
2.50
5


Regina Sooey - Bill Page - Steve Bonner, Jacksonville FL; Nancy Mitchell, Fleming Island FL72.00
2.01
6/7


David Pettit, Melbourne FL; Joanne Marten, Merritt Island FL; Betty Sandifer, Daytona Beach FL; Gail Rust, Port Orange FL70.00
2.01
6/7


John Moschella, Winter Spgs FL; Paul Dennis, Winter Springs FL; Tansu Aksu - Charles Miner, Orlando FL70.00
3.64
2
1
Don Dettmore - Alexander Vinokurov, Winter Springs FL; Satish Konduri, Sanford FL; Glen Martin, Longwood FL65.00
2.73
3

Marga Van Camp, Casselberry FL; Barbara Gaul, Winter Springs FL; Lieselotte Miller, Lake Mary FL; Dorothy McGuire, Oviedo FL64.00
2.52
4
2
Lynne Puder, Orlando FL; Patricia Heidrich, Asheville NC; Brandon Harper - Kathleen Page, Winter Park FL61.00
1.62
5

Edmund Pantalone - Robert Simon, New Smyrna FL; Jeffrey Irion - Gordon Smith, New Smyrna Bch FL60.00
1.89

3
William Fleischman - Suzanne Fleischman - Judy Underhill - Larry Randolph, Leesburg FL55.00
1.42

4
Peggy Ann Gatch - Amy Hall - Betty Vermillion - Sondra Braun, Winter Park FL53.00

Top of page

Return to Tournament Index

Go to District 9 Home Page