District 9

Tournament Results

February 10-12, 2012

Orlando Bridge Club Logo

Orlando Open Sectional

 


General Information

Total Tables in Play - 219.5
Total Number of Players Attending - 293
Total Number of Players Winning Masterpoints - 223
Total Number of Masterpoints Won - 706.38
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

Click for Masterpoint Winners
 
Tournament Info
 
Click on session names to see details/match

Friday    Masterpoints/Recaps:  Morning    Afternoon


Fri AM 299'ers
16.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.62
1
1

Julianna Gabor, Leesburg FL; Jeanette Halliday, Midland ON61.31%
1.97
2


Bill Weisgerber, Lake Mary FL; William Saunders, Orlando FL60.93%
1.50
3
2

Claire Chepenik, Winter Park FL; Marsha Wicks, Longwood FL58.93%
1.36
4
3
1
Deborah Phebus - Robert Phebus, Melbourne FL58.80%
1.02
5
4
2
Lynn Long - Marsha Johnson, Orlando FL58.04%
0.96
6
5

Susan Airth - Mary Bywater, Orlando FL57.79%
0.77
6/7
3
Wayne Catledge - Cabot Jaffee Jr, Maitland FL56.55%
0.64
6/7

Margie Spraggins - Betty Smeenge, Orlando FL56.55%
0.57

4
Robert Wagner, Orlando FL; Sylvia Blamberg, Champions Gate FL50.98%

Fri AM Stratified Pairs
22.5 Tables / Based on 39 Tables

MPsABCNamesScore
8.17
1


Robert Dennard, Orlando FL; Michael Blaher, Apopka FL63.14%
6.13
2
1

Michael Quinn - Patricia Quinn, Otisfield ME59.73%
4.60
3


Susi Ross, Winter Spgs FL; John Brady, Jacksonville FL58.20%
3.45
4
2

Donald Cameron - Martha Young, Orlando FL58.12%
2.59
5
3
1
Robert Mosley, Orlando FL; Nancy Rudolph, Altamonte Spg FL57.85%
1.94
6
4

Linda Scheible, Kenosha WI; Dee Becker, Racine WI57.07%
1.38
5

Patricia Estes, Maitland FL; Jill Lundberg, Longwood FL55.54%
1.59
6
2
Suzy O'Connor, Sanford FL; Ralph Reinecke Jr, Titusville FL53.91%
1.19

3
Letitia Stallard, Winter Park FL; Sandra Folken, Sapphire NC53.91%
1.06

4
Gloria Soloven, Orlando FL; Katherine Bybee, Oviedo FL53.70%
0.67

5
Stephen Saker - John Knarr, Longwood FL52.81%

Fri Afternoon Strat Pairs
25.0 Tables / Based on 41 Tables

MPsABCNamesScore
8.50
1
1

Mark Raphaelson - Tansu Aksu, Orlando FL67.28%
6.38
2
2

Paul Fried, Monroe Twp NJ; Dolores Dodi Ballard, Brielle NJ64.62%
4.78
3


Michael Blaher, Apopka FL; John Brady, Jacksonville FL64.24%
3.59
4
3

Mara Tuttle, Orlando FL; Lynn Brown, Palm Coast FL60.19%
2.69
5


John Reitz, Orlando FL; William Alexander, Clermont FL60.14%
2.02
6
4

Larry King - Elizabeth Stettler, Orlando FL59.82%
2.04
5

Perry Poole, Maitland FL; William Worrall, Orlando FL59.75%
1.43
6

Patricia Heidrich - Dot Davis, Winter Park FL56.85%
2.12

1
David Loeb, Heathrow FL; Maureen Loeb, Lake Mary FL54.63%
1.59

2
Lisa Spears, Orlando FL; Shirley Stephens, Highlands NC51.53%
1.19

3
Amy Hall - Brenda Lord, Winter Park FL50.64%
1.00

4
Gerry Garcia, Winter Springs FL; Linda Schofield, Winter Park FL50.49%
0.67

5
Carole Hollamby - Jeffrey Ritchie, Orlando FL50.02%

Fri Afternoon 299er Pairs
15.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.62
1
1

Zoe Bell - Shirley Spurlock, Leesburg FL64.78%
1.97
2
2
1
Wayne Catledge, Maitland FL; David Lundberg, Longwood FL60.97%
1.47
3


Fred Fedler, Oviedo FL; Debbie Keyser, Maitland FL57.91%
1.11
4


Nancy Muller - James Muller, Orlando FL55.82%
0.83
5


Bill Weisgerber, Lake Mary FL; William Saunders, Orlando FL55.31%
0.62
6


Thomas Bates, Orlando FL; Diana Merrell, Winter Park FL54.84%
1.13
3
2
Lynn Long - Marsha Johnson, Orlando FL54.61%
0.84
4

Marylou Hill - Beverly Kinnane, Viera FL52.54%
0.63
5

Suzanne Fleischman - Larry Randolph, Leesburg FL51.72%
0.77
6
3
Robert Wagner, Orlando FL; Sylvia Blamberg, Champions Gate FL51.14%
0.57

4
John Kuyper, The Villages FL; Joyce Thompson, Minocqua WI51.05%

Top of page

Saturday    Masterpoints/Recaps:  Morning    Afternoon


Sat AM Strat Pairs
24.0 Tables / Based on 40 Tables

MPsABCNamesScore
8.33
1


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL71.43%
6.25
2


Susi Ross - John Moschella, Winter Spgs FL60.44%
4.69
3
1
1
David Loeb, Heathrow FL; Maureen Loeb, Lake Mary FL60.42%
3.51
4


Tansu Aksu - Charles Miner, Orlando FL60.25%
2.64
5
2
2
Dorothy Schieber, Winter Park FL; Paula Putnam, Lake Mary FL59.80%
1.98
6


John Reitz, Orlando FL; Michael Blaher, Apopka FL59.69%
1.97
3

Dot Davis, Winter Park FL; Donald Cameron, Orlando FL57.39%
1.19
4

Michael Quinn - Patricia Quinn, Otisfield ME57.07%
1.38
5

Susan Rowley, Orlando FL; Millie Larkin, St Cloud FL55.34%
0.99
6

Valda Feldman, Ft Lauderdale FL; Elliot Raphaelson, Orlando FL55.32%
1.06

3
Dena Anderton - Lenore Dillard, Winter Park FL53.80%
0.75

4
Judy Underhill - William Fleischman, Leesburg FL53.72%

Sat 299er Pairs
16.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.62
1


Amy Hall - Ann Anderson, Winter Park FL64.02%
1.97
2


Cabot Jaffee - Cabot Jaffee Jr, Maitland FL63.04%
2.09
3
1
1
Susan Airth - David Terry, Orlando FL59.42%
1.57
4
2

Margie Spraggins - Betty Smeenge, Orlando FL57.82%
1.18
5
3

Mary Bywater - Frederick Bywater, Orlando FL57.58%
0.88
6
4

Philip Holtsberg, Windermere FL; George Syme, Altamonte Spgs FL57.41%
1.09
5
2
Diana Merrell - Jerry Merrell, Winter Park FL57.01%
0.55
6

Suzanne Fleischman - Larry Randolph, Leesburg FL56.44%
0.82

3
Louise Borsoi, Orlando FL; Lynn Stansberry, Maitland FL55.41%
0.61

4
Robert Wagner, Orlando FL; Sylvia Blamberg, Champions Gate FL53.70%
0.46

5
Dale Stanton - Jane Stanton, Orlando FL51.72%

Sat Aft Strat Open Pairs
25.5 Tables / Based on 42 Tables

MPsABCNamesScore
8.67
1
1

Dot Davis, Winter Park FL; Donald Cameron, Orlando FL64.02%
6.50
2
2

Martha Young, Orlando FL; Mary Ellen Kammert, Altamonte Spg FL63.80%
4.88
3
3

William Worrall, Orlando FL; Glen Harmer, Thunder Bay ON62.58%
3.66
4


George Hubmaier, Orlando FL; Andrew Wilkin, Winter Springs FL61.98%
2.74
5
4

Patti Poppell, Thomasville GA; Theo Lichtenstein, Winter Garden FL60.98%
2.06
6


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL59.46%
2.47
5
1
Linda Thomas, Winter Park FL; Debbie Keyser, Maitland FL57.05%
1.00
6

Ping Chen, Winter Springs FL; Paul Jepson, Orlando FL56.09%
1.85

2
Judy Underhill - William Fleischman, Leesburg FL55.69%
1.39

3
Dena Anderton - Lenore Dillard, Winter Park FL54.81%
1.18

4
Kathleen Page - Patricia Heidrich, Winter Park FL52.95%
0.78

5
John Knarr, Longwood FL; Donald Lightner, Casselberry FL51.76%
0.59

6
Katherine Bybee, Oviedo FL; H Phillips, Orlando FL48.80%

Sat Aft 299'ers
16.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.62
1


Steven Zimmerman - Julie Zimmerman, Winter Park FL61.55%
2.19
2
1

Cynthia Pesch, Winter Park FL; Patricia Schloot, Maitland FL59.28%
1.64
3
2
1
Diana Merrell - Jerry Merrell, Winter Park FL58.71%
1.11
4


Cabot Jaffee - Cabot Jaffee Jr, Maitland FL57.95%
1.31
5
3

Betty Smeenge - Margie Spraggins, Orlando FL57.58%
0.92
6
4

Bill Weisgerber - Dan Croom, Lake Mary FL57.39%
0.69
5

Suzanne Fleischman - Larry Randolph, Leesburg FL55.87%
1.02
6
2
Robert Wagner, Orlando FL; Sylvia Blamberg, Champions Gate FL55.30%
0.67

3/4
Elizabeth Cragin, Casselberry FL; Marnita Carli, Sanford FL50.19%
0.67

3/4
Dale Stanton - Jane Stanton, Orlando FL50.19%

Top of page

Sunday    Masterpoints/Recaps:  Swiss


299'er Swiss
5 Tables

MPsRankNamesScore
2.27
1
Marsha Wicks, Longwood FL; Claire Chepenik - Cynthia Pesch - Ann Anderson, Winter Park FL69.00
1.70
2
David Lundberg, Longwood FL; Russell Colvin, Lake Mary FL; Wayne Catledge - Cabot Jaffee Jr, Maitland FL46.00

Stratified Swiss Teams
24 Tables / Based on 29 Tables

MPsABCNamesScore
9.75
1


Tansu Aksu - Charles Miner, Orlando FL; Jose Pantoja, Poincianna FL; Paul Dennis, Winter Springs FL96.00
7.31
2


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; John Brady, Jacksonville FL; Robert Dennard, Orlando FL81.00
4.80
3/4


Mara Tuttle - Gloria McCain, Orlando FL; Julia Bomalaski, Indialantic FL; Jim Tully, Cocoa FL76.00
4.80
3/4


Ken Cressman - Susan Cressman - Marti Cowie, Lakeland FL; Ann-Marie Crabbe, Toronto ON76.00
5.48
5/6
1

Chris Kindt - Paul Jepson, Orlando FL; Ruth Keller, Asheville NC; Andrew Wilkin, Winter Springs FL73.00
3.02
5/6


Spike Lay - Marilyn Garcia, Daytona Beach FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Linda Miller, Ormond Beach FL73.00
4.11
7
2

Patricia Heidrich - Kathleen Page, Winter Park FL; John Reitz, Orlando FL; John Long, Casselberry FL70.00
2.17
8


Mark Raphaelson - Carolyn Walsh, Orlando FL; Kim Wilson, Winter Park FL; Michael Blaher, Apopka FL67.00
2.70
3/4

Glen Harmer, Thunder Bay ON; William Worrall - Elizabeth Stettler, Orlando FL; Dot Davis, Winter Park FL66.00
2.83
3/4
1
Don Dettmore - Alexander Vinokurov, Winter Springs FL; Glen Martin, Longwood FL; Satish Konduri, Sanford FL66.00
1.83
5

David Pettit, Melbourne FL; Joanne Marten, Merritt Island FL; Pamela Page - Frank Page, Palm Bay FL64.00
2.12

2
Patricia Poitras - James Poitras, Narcoossee FL; David Loeb, Heathrow FL; Maureen Loeb, Lake Mary FL60.00

Top of page

Return to Tournament Index

Go to District 9 Home Page