District 9

Tournament Results

May 27-29, 2011
Orlando Bridge Club Logo

Orlando Memorial Weekend Sectional


      General Information

Total Tables in Play - 224.5
Total Number of Players Attending - 286
Total Number of Players Winning Masterpoints - 223
Total Number of Masterpoints Won - 732.04
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

Click for Masterpoint Winners
 
Tournament Info
 
Click on session names to see details
Return to Tournament Index

Go to District 9 Home Page

Friday      Masterpoints/Recaps:    Morning    Afternoon


Fri AM Strat Pairs
23.0 Tables / Based on 47 Tables

MPsABCNamesScore
9.50
1


Carol Lively, Ormond Beach FL; Spike Lay, Daytona Beach FL64.49%
7.13
2


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL63.94%
5.34
3
1

John Reitz, Orlando FL; Kim Wilson, Winter Park FL62.64%
4.01
4
2
1
Dan Newcomb - Bruce Lemle, Orlando FL62.09%
3.01
5
3

Edward Dickman, Trinity FL; Carol Kachavos, New Prt Rchy FL60.13%
2.25
6
4

George Hubmaier - Keith Blume, Orlando FL59.59%
1.43
5/6

Lawrence Lowell - Elaine Lowell, Bonita Springs FL57.95%
1.09
5/6

John Moschella, Winter Spgs FL; Mark Raphaelson, Orlando FL57.95%
1.77

2
Charles Armbruster - Jeffrey Ritchie, Orlando FL56.32%
1.33

3
David Loeb, Heathrow FL; Maureen Loeb, Lake Mary FL50.00%
1.00

4
Kathleen Page, Winter Park FL; Jackie Jones, Apopka FL49.35%
0.78

5
Nancy Hagerty - Paul Hagerty, Oviedo FL46.95%

Fri AM NLM
24.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.68
1
1

Won Yang, Clermont FL; Paula Putnam, Lake Mary FL64.88%
2.76
2
2
1
Suzanne Fleischman - Larry Randolph, Leesburg FL64.29%
1.81
3/4


Robert Hessel - Philip Haskell, Dunnellon FL62.20%
1.81
3/4
3

Lisa Spears - Elaine Lustig, Orlando FL62.20%
1.02
5/6


Josh Furman - H Phillips, Orlando FL61.31%
1.19
5/6


Patricia Heidrich, Winter Park FL; Fran Cowie, Maitland FL61.31%
1.28
4
2
Claire Chepenik, Winter Park FL; Marsha Wicks, Longwood FL61.01%
1.01
5

Jane Slaughter, Winter Park FL; Mary Jane Williams, Orlando FL60.42%
1.01
6
3
Bob Thacker - Babs Thacker, Clearwater FL59.52%
0.72

4
Kitty Osburn, Orlando FL; Doris Canada, Winter Park FL57.74%
0.60

5
A Dale Truscott, Orlando FL; Barbara Moore, Winter Park FL56.85%
0.51

6
Philip Holtsberg, Windermere FL; George Syme, Altamonte Spgs FL56.25%

Fri Aft NLM Pairs
21.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.36
1


Patricia Heidrich, Winter Park FL; Fran Cowie, Maitland FL70.24%
2.93
2
1

Mary Ann Colvin - Julie Thompson, Lake Mary FL66.37%
1.89
3


Josh Furman - H Phillips, Orlando FL65.18%
2.20
4
2
1
John Kuyper - Donald Feeney, The Villages FL60.42%
1.65
5
3

Robert Freie - Gail Freie, Winter Springs FL58.63%
1.24
6
4

Richard Banks - Ella Banks, Tampa FL56.85%
0.93
5

Jane Pilkenton - Kaye Halpin, Orlando FL56.55%
0.96
6/7
2/3
Robert Witham - Audrey Witham, Clearwater FL56.25%
0.96
6/7
2/3
Lawrence Rogers, Winter Park FL; Stephen Saker, Longwood FL56.25%
0.61

4
James Heston, Brandon FL; James Heston III, Orlando FL54.46%
0.55

5
Elizabeth Cragin, Casselberry FL; Marnita Carli, Sanford FL54.17%

Fri Afternoon Strat Pairs
21.0 Tables / Based on 42 Tables

MPsABCNamesScore
8.67
1
1

John Moschella, Winter Spgs FL; Mark Raphaelson, Orlando FL62.75%
6.50
2
2

Edward Dickman, Trinity FL; Carol Kachavos, New Prt Rchy FL59.48%
4.88
3


John Long, Casselberry FL; Thomas Heuring, Longwood FL58.71%
3.66
4


Susi Ross, Winter Spgs FL; Martha Easter, Daytona Beach FL57.63%
2.74
5


Carol Lively, Ormond Beach FL; Spike Lay, Daytona Beach FL57.08%
2.06
6
3

Ann Brosius, Maitland FL; Betty Burch, Windermere FL56.32%
1.48
4

Jim Tully, Cocoa FL; Martha Pehlke, Orlando FL55.56%
2.12
5
1
Don Dettmore, Winter Springs FL; Satish Konduri, Sanford FL55.45%
0.88
6

Valda Feldman, Fort Lauderdale FL; Elliot Raphaelson, Orlando FL55.34%
1.59

2
Letitia Stallard, Winter Park FL; Sharon Shaffer, Debary FL53.16%
1.19

3
Dan Newcomb - Bruce Lemle, Orlando FL51.85%
0.89

4
Linda Schofield, Winter Park FL; Gerry Garcia, Winter Springs FL50.76%
0.67

5
David Loeb, Heathrow FL; Maureen Loeb, Lake Mary FL50.44%

Top of page

silver bar

Saturday      Masterpoints/Recaps:    Morning    Afternoon


Sat AM NLM Pairs
17.5 Tables

MPsABCNamesScore
3.03
1
1

Stephen Saker, Longwood FL; Michael Tait, Hamilton Bermuda64.14%
2.27
2
2

Margaret McPherson, Orlando FL; Gerry Frank, Goldenrod FL60.01%
1.70
3


Robert Hessel - Philip Haskell, Dunnellon FL57.44%
1.42
4
3

Bob Thacker - Babs Thacker, Clearwater FL57.14%
1.45
5
4
1
Lawrence Rogers - Fannie Hillman, Winter Park FL55.36%
1.03
6
5

Margie Spraggins - Betty Smeenge, Orlando FL54.13%
0.60
6

Lucille Bearsch - Diana Walker, Winter Park FL54.09%
1.09

2
Elizabeth Cragin, Casselberry FL; Marnita Carli, Sanford FL53.87%
0.82

3
Joanne Wharton - John Wharton, Clearwater FL51.79%
0.61

4
Wade Kilbride - Janet Kilbride, Oviedo FL51.49%
0.51

5
Phyllis Englander, Winter Park FL; Marsha Wicks, Longwood FL50.15%

Sat AM Strat Pairs
24.5 Tables / Based on 43 Tables

MPsABCNamesScore
8.83
1


Linda O'Dell - Burt O'Dell, Jacksonville FL67.00%
6.62
2


Tansu Aksu - Charles Miner, Orlando FL66.50%
4.97
3
1

Mark Raphaelson - Elliot Raphaelson, Orlando FL59.77%
3.73
4


Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Patricia Dovell, Gainesville FL59.36%
2.96
5
2

Brenda Pribell, Orlando FL; Lynn McKinney, Winter Park FL59.30%
2.10
6


James Edmunds, Altamonte Spg FL; Eileen Easterling, Casselberry FL57.79%
2.49
3
1
Alexander Vinokurov, Winter Springs FL; Satish Konduri, Sanford FL57.58%
1.66
4

Ping Chen, Winter Springs FL; Paul Jepson, Orlando FL56.48%
1.87
5
2
Maureen Loeb, Lake Mary FL; Burt Rosenberg, Deland FL54.82%
1.40
6
3
Jeffrey Ritchie - Charles Armbruster, Orlando FL54.44%
1.05

4
Gloria Soloven - Paula Colgan, Orlando FL53.22%
0.79

5
Bettye Ballenger, Windermere FL; Lorraine Harris, Orlando FL52.50%
0.59

6
Nancy Hagerty - Paul Hagerty, Oviedo FL52.43%

Sat Aft NLM
19.0 Tables

MPsABCNamesScore
3.14
1


Julie Thompson, Lake Mary FL; Patricia Heidrich, Winter Park FL72.62%
2.36
2


Philip Haskell - Robert Hessel, Dunnellon FL63.61%
2.52
3
1

Stephanie Wilks, Orlando FL; Margaret Bauerle, Winter Springs FL62.20%
1.89
4
2

Won Yang, Clermont FL; Paula Putnam, Lake Mary FL61.10%
1.09
5/7
3/5

Virginia Connelly - Lone Darrow, Celebration FL55.95%
1.09
5/7
3/5

Bob Thacker - Babs Thacker, Clearwater FL55.95%
1.09
5/7
3/5

Robert Freie - Gail Freie, Winter Springs FL55.95%
1.28
6
1
Barbara Martin - Louise Borsoi, Orlando FL54.97%
0.96

2
Phyllis Englander - Claire Chepenik, Winter Park FL54.17%
0.72

3
Suzanne Fleischman - Larry Randolph, Leesburg FL53.49%
0.54

4
Elizabeth Cragin, Casselberry FL; Marnita Carli, Sanford FL52.08%

Sat Aft Strat Pairs
20.5 Tables / Based on 40 Tables

MPsABCNamesScore
8.33
1


Spike Lay - Marilyn Garcia, Daytona Beach FL61.64%
6.25
2


Betty Sandifer, Daytona Beach FL; Gail Rust, Port Orange FL60.85%
4.69
3


Julie Zhu, Vero Beach FL; John Brady, Jacksonville FL59.61%
3.51
4
1
1
Maureen Loeb, Lake Mary FL; Burt Rosenberg, Deland FL59.57%
2.64
5
2
2
Alexander Vinokurov, Winter Springs FL; Satish Konduri, Sanford FL57.35%
1.98
6


Patricia Dovell, Gainesville FL; Robert Dennard, Orlando FL57.26%
1.88
3

Virginia Winters - Gwendolyn Carson, Deland FL55.79%
1.41
4
3
Carole Hollamby - Jeffrey Ritchie, Orlando FL55.55%
1.06
5

Mark Raphaelson - Elliot Raphaelson, Orlando FL55.05%
0.84
6

John Moschella, Winter Spgs FL; Philip Holtsberg, Windermere FL53.88%
0.89

4
Kathleen Page, Winter Park FL; Jackie Jones, Apopka FL50.29%
0.67

5
Michael Miller, Spring Hill FL; Patrick Clark, Brooksville FL49.53%

Top of page

silver bar

Sunday      Masterpoints/Recaps:    Swiss


Strat Swiss Teams
20 Tables / Based on 27 Tables

MPsABCNamesScore
9.25
1


Charles Miner, Orlando FL; Spike Lay, Daytona Beach FL; Julie Zhu, Vero Beach FL; John Brady, Jacksonville FL106.00
5.35
2/4


Susi Ross - John Moschella, Winter Spgs FL; Andrew Garnett, Winterpark FL; Scott Weiss, Deland FL76.00
5.35
2/4
1/2

William Worrall - Gloria McCain, Orlando FL; Perry Poole, Maitland FL; John Long, Casselberry FL76.00
5.35
2/4
1/2
1
Don Dettmore - Alexander Vinokurov, Winter Springs FL; Lawrence Rogers, Winter Park FL; Satish Konduri, Sanford FL76.00
2.86
5/6


Pamela Page, Palm Bay FL; Joanne Marten, Merritt Island FL; Betty Sandifer, Daytona Beach FL; Gail Rust, Port Orange FL72.00
2.86
5/6


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; Robert Dennard, Orlando FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL72.00
2.19
7/8


Linda O'Dell - Burt O'Dell - Terry Smith, Jacksonville FL; Calvin Rowe, Gainesville FL63.00
2.19
7/8


Ping Chen, Winter Springs FL; James Edmunds, Altamonte Spg FL; Eileen Easterling, Casselberry FL; Frederick C Liu, Winter Park FL63.00
2.83
3
2
Dot Davis, Winter Park FL; Dan Newcomb - Barbara Jones - Paul Jepson, Orlando FL61.00
2.12
4
3
Maureen Loeb - Julie Thompson, Lake Mary FL; Gwendolyn Carson, Deland FL; David Loeb, Heathrow FL58.00
1.68
5

Carolyn Walsh - Mark Raphaelson - Elliot Raphaelson, Orlando FL; Valda Feldman, Fort Lauderdale FL57.00

Limited Swiss Teams
7 Tables

MPsABCNamesScore
3.17
1
1

Won Yang, Clermont FL; Linda Thomas, Winter Park FL; Bill Weisgerber, Lake Mary FL; William Saunders, Orlando FL82.00
2.38
2
2
1
Nancy Heston - James Heston, Brandon FL; James Heston III - Leanna Heston, Orlando FL74.00
1.78
3


Michael Tait, Hamilton Bermuda; Peggy Ann Gatch - Sondra Braun, Winter Park FL; Laurie Glennon, Rockford IL60.00

Top of page

Return to Tournament Index

Go to District 9 Home Page