District 9

Tournament Results

July 9-11, 2010

Orlando Bridge Club Logo

Orlando Summer Sectional


General Information

Total Tables in Play - 221.5
Total Number of Players Attending - 288
Total Number of Players Winning Masterpoints - 221
Total Number of Masterpoints Won - 755.76
 
   Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

Click for Masterpoint Winners

Tournament Info

Click on session names to see details

Return to Tournament Index

Go to District 9 Home Page

Friday


Fri AM Strat Pairs
25.0 Tables / Based on 39 Tables

MPsABCNamesScore
7.15
1/2


Melvyn Klein, Tallahassee FL; Robert Dennard, Orlando FL66.90%
7.15
1/2


Pamela Hughes, Bend OR; David Grainger, Etobicoke ON66.90%
4.60
3


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL66.44%
3.94
4
1

Marie Mandel - James Maissen, Gainesville FL64.12%
2.59
5


John Long, Casselberry FL; Jonathan Sundheim, Oviedo FL61.11%
1.94
6


Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL59.26%
2.96
2

Nancy Hagerty - Paul Hagerty, Oviedo FL58.56%
2.22
3
1
Jasper Trigg, Melbourne FL; Angus Mackenzie, Grant FL57.18%
1.66
4
2
Robert Mosley, Orlando FL; Nancy Rudolph, Altamonte Spg FL55.79%
1.25
5

Lieselotte Miller, Lake Mary FL; Dorothy McGuire, Oviedo FL54.40%
0.93
6

Wilbur Radcliffe - Rosalie Radcliffe, Orlando FL54.17%
1.10

3
Virginia Hege - Brenda Lord, Winter Park FL51.16%
0.82

4
Kathleen Page, Winter Park FL; Jackie Jones, Apopka FL48.84%
0.62

5
Janet Koo, Windermere FL; Glen Martin, Longwood FL48.15%

Fri AM 299'ers
14.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.42
1


David Seares, Melbourne FL; Greg Saunders, West Melbourne FL67.23%
1.82
2


Ginny Partain - Judith Callahan, Orlando FL63.07%
1.36
3
1

Betty Smeenge - Louise Borsoi, Orlando FL60.04%
1.02
4


Ralph Clifton, Crovet VA; Virginia Clifton, Crozet VA59.66%
0.85
5


Carole Hollamby, Orlando FL; Mary Ann Colvin, Lake Mary FL57.58%
0.61
6


Lone Darrow - Virginia Connelly, Celebration FL56.06%
1.13
2
1
Fred Fedler, Oviedo FL; Marsha Wicks, Longwood FL54.73%
0.75
3/4
2/3
Elizabeth Cragin, Casselberry FL; Marnita Carli, Sanford FL50.95%
0.75
3/4
2/3
Claire Chepenik - Eileen Duva, Winter Park FL50.95%
0.48

4
Claire Carter - Pat Spoone, Orlando FL50.19%

Fri Aft Strat Pairs
25.0 Tables / Based on 39 Tables

MPsABCNamesScore
8.17
1


Melvyn Klein, Tallahassee FL; Robert Dennard, Orlando FL68.98%
6.13
2


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL65.11%
4.60
3


Thomas Heuring, Longwood FL; Ann Brosius, Maitland FL62.04%
3.45
4


James Edmunds, Altamonte Spg FL; H Fertig, Winter Springs FL61.34%
2.59
5


Marlise Cusick, Jacksonville FL; Gail Rust, Port Orange FL60.42%
3.80
6
1

James Maissen - Marie Mandel, Gainesville FL59.69%
2.85
2

Patricia Estes, Maitland FL; Linda Edwards, Orlando FL58.33%
2.14
3

Wilbur Radcliffe - Rosalie Radcliffe, Orlando FL57.41%
1.84
4
1
Jackie Jones, Apopka FL; Katherine Bybee, Oviedo FL56.02%
1.38
5
2
Peter Sheiman - Thomas Ahlin, Melbourne FL55.96%
1.04
6
3
Billie Barnby - Henry Font, Winter Park FL55.58%
0.83

4
Janet Koo, Windermere FL; Glen Martin, Longwood FL53.24%
0.94

5
Patricia Schloot, Maitland FL; Kathy Boyd, Casselberry FL51.94%

Fri Aft 299'ers
13.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.42
1


Carole Hollamby, Orlando FL; Mary Ann Colvin, Lake Mary FL63.28%
1.82
2


Lisa Spears - Shirley Stephens, Orlando FL60.16%
1.36
3


Won Yang, Clermont FL; Dorothy Schieber, Winter Park FL58.39%
1.90
4
1

Jerome Patterson III, Gainesville FL; John McClenathan, Vero Beach FL55.74%
0.85
5


Georgette Lightbody - Elaine Kerr, Winter Park FL55.01%
1.43
6
2

Lone Darrow - Virginia Connelly, Celebration FL54.53%
1.07
3

Carolyn Lord - Ann Anderson, Winter Park FL54.51%
1.36
4
1
Joellen Spencer - Kathleen Smith, Sun City Center FL54.50%
1.02
5
2
Betty Smeenge - Louise Borsoi, Orlando FL53.64%
0.77
6
3
Philip Holtsberg, Windermere FL; George Syme, Altamonte Spgs FL53.30%
0.57

4
Fred Fedler, Oviedo FL; Marsha Wicks, Longwood FL53.04%

Top of page

silver bar

Saturday


Sat AM Strat Pairs
30.5 Tables / Based on 45 Tables

MPsABCNamesScore
9.17
1


John Long, Casselberry FL; Thomas Heuring, Longwood FL65.97%
6.88
2
1

Andrew Wilkin, Winter Springs FL; George Hubmaier, Orlando FL64.21%
5.16
3


James Spike Lay, Daytona Beach FL; Joseph Reeves, Ormond Beach FL63.43%
3.87
4


Charles Miner, Orlando FL; Steven Barcus, Altamonte Spg FL63.19%
2.90
5
2

Tansu Aksu, Orlando FL; Allison Howard, Cookeville TN63.14%
2.18
6


Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Patricia Dovell, Gainesville FL62.04%
2.05
3

Michael Miller, Spring Hill FL; Patrick Clark, Brooksville FL61.81%
1.54
4

Mara Tuttle, Lake Mary FL; Gloria McCain, Orlando FL60.88%
1.67
5

Nancy Hagerty - Paul Hagerty, Oviedo FL59.95%
1.17
6

Ping Chen, Winter Springs FL; Tom Wilson, Orlando FL57.64%
1.84

1
Charles Armbruster - Jeffrey Ritchie, Orlando FL53.87%
1.38

2
Brandon Harper - Alice Harper, Winter Park FL53.00%
1.19

3
David Cooper - Margo Cooper, Winter Park FL51.39%
0.78

4
David Loeb, Reno NV; Maureen Loeb, Lake Mary FL51.02%
0.70

5
Donald Ullrich - Marilyn Ullrich, Longwood FL49.77%

Sat AM 299'ers
14.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.42
1
1
1
Alexander Vinokurov, Winter Springs FL; Satish Konduri, Sanford FL64.58%
1.82
2
2
2
Betty Smeenge - Louise Borsoi, Orlando FL60.98%
1.36
3
3

Robert Ritter, Stuart FL; Terry Pond, Altamonte Spr FL59.09%
1.02
4
4
3
Karen Doyle - Michael Doyle, Orlando FL58.14%
0.77
5
5
4
Nelsom Hildreth - Sheila Hildreth, Dunnellon FL57.95%
0.57
6
6
5
Mary Bywater - William Bywater, Orlando FL57.01%

Sat Aft Strat Pairs
30.5 Tables / Based on 44 Tables

MPsABCNamesScore
9.00
1


Charles Miner, Orlando FL; Steven Barcus, Altamonte Spg FL65.00%
6.75
2


Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Adrian Dovell, Gainesville FL64.81%
5.06
3


John Richards - Joanne Yeager, Orlando FL63.19%
3.80
4


Robert Dennard, Orlando FL; Patricia Dovell, Gainesville FL62.50%
2.85
5


Paul Robb - Lois Brice, Orlando FL62.26%
2.14
6


Craig Hemphill - John Brady, Jacksonville FL58.10%
3.51
1
1
Richard Robinson, Melbourne FL; John Caban, Ind Hbr Bch FL55.79%
2.63
2

James Maissen - Marie Mandel, Gainesville FL55.29%
1.97
3

Chris Kindt - Kim Wilson, Orlando FL54.87%
1.48
4
2
Brandon Harper - Alice Harper, Winter Park FL53.47%
1.11
5
3
Billie Barnby - Henry Font, Winter Park FL53.24%
0.83
6
4
Janet Koo, Windermere FL; Glen Martin, Longwood FL52.94%

Sat Aft 299'ers
12.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.32
1


Carole Hollamby - Jeffrey Ritchie, Orlando FL62.41%
2.09
2
1

Lea Christensen - Gerald Christensen, Bradenton FL60.22%
1.57
3
2

Patt Corbin - Lynn Leisy, Amelia Island FL59.08%
1.36
4
3
1
John Antonio, Davenport FL; Virginia Connelly, Celebration FL58.56%
0.88
5
4

Robert Ritter, Stuart FL; Terry Pond, Altamonte Spr FL55.78%
0.66
6
5

Stephanie Wilks, Orlando FL; Margaret Bauerle, Winter Springs FL55.67%
1.02
6
2
Sheila Hildreth - Nelsom Hildreth, Dunnellon FL54.55%
0.77

3
Bill Weisgerber - Dan Croom, Lake Mary FL53.59%
0.57

4
Claire Chepenik, Winter Park FL; Marsha Wicks, Longwood FL51.04%

Pro-AM Pairs
16.5 Tables

MPsRankNamesScore
3.60
1
William Worrall, Orlando FL; Perry Poole, Maitland FL68.83%
2.70
2
Dot Davis, Winter Park FL; A Dale Truscott, Orlando FL62.24%
2.03
3
Pamela Hughes, Bend OR; David Grainger, Etobicoke ON61.10%
1.52
4
Michael Blaher, Apopka FL; Alice Harper, Winter Park FL60.89%
1.26
5
Philip Holtsberg, Windermere FL; Paul Hagerty, Oviedo FL59.75%
0.85
6
Mike Cappelletti, Winter Park FL; Jason Miller, Tampa FL58.95%

Top of page

silver bar

Sunday


Sunday Swiss Teams
20 Tables

MPsABCNamesScore
7.50
1


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Robert Dennard, Orlando FL103.00
5.63
2


Steven Barcus - Charlie Minor, Altamonte Spg FL; Marilyn Garcia - James Spike Lay, Daytona Beach FL95.00
4.22
3


John Moschella, Winter Spgs FL; Kay Dennis, Winter Springs FL; Melvyn Klein, Tallahassee FL; Michael Blaher, Apopka FL78.00
3.16
4


Robert Hamilton, Ormond Beach FL; Betty Sandifer, Daytona Beach FL; Marlise Cusick, Jacksonville FL; Gail Rust, Port Orange FL75.00
2.50
5


Paul Robb - Gloria McCain - Mark Raphaelson - Karen Raphaelson, Orlando FL; John Long, Casselberry FL68.00
5.06
6
1

James Easterling, Casselberry FL; Dan Newcomb - Barbara Jones, Orlando FL; Dot Davis, Winter Park FL67.00
3.33
2/3

Chris Kindt - Jane Formet, Orlando FL; Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL66.00
3.33
2/3

Paul Hagerty - Nancy Hagerty, Oviedo FL; Leif Erickson - Sandra Erickson, Longwood FL66.00
2.13
4

John Reitz - Kim Wilson, Orlando FL; Lynn Brown, Palm Coast FL; Mara Tuttle, Lake Mary FL59.00
1.69
5

James Maissen - Marie Mandel, Gainesville FL; Richard Mougalian - Susan Mougalian, Venice FL58.00
2.28

1/2
Richard Robinson - David Seares, Melbourne FL; John Caban, Ind Hbr Bch FL; Greg Saunders, West Melbourne FL55.00
2.28

1/2
Philip Holtsberg, Windermere FL; George Syme, Altamonte Spgs FL; Steven Zimmerman - Julie Zimmerman, Winter Park FL55.00

Top of page

Return to Tournament Index

Go to District 9 Home Page