District 9

Tournament Results

May 28-30, 2010
Orlando Bridge Club Logo

Orlando Memorial Weekend Sectional


      General Information

Total Tables in Play - 193.0
Total Number of Players Attending - 268
Total Number of Players Winning Masterpoints - 209
Total Number of Masterpoints Won - 649.20
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

Click for Masterpoint Winners
 
Tournament Info
 
Click on session names to see details
Return to Tournament Index

Go to District 9 Home Page

Friday


Fri AM Strat Pairs
26.0 Tables / Based on 37 Tables

MPsABCNamesScore
7.83
1
1
1
Linda Schofield, Winter Park FL; Sharon Shaffer, Debary FL63.62%
5.87
2
2

Patricia Poitras - James Poitras, Narcoossee FL61.86%
4.40
3


Susi Ross - Harry Ross, Winter Spgs FL61.38%
3.30
4


Martha McGhee, Maitland FL; Jane Formet, Orlando FL61.22%
2.48
5
3

Lynn McKinney, Winter Park FL; Sherry Zimand, Orlando FL60.10%
1.86
6


James Edmunds, Altamonte Spg FL; H Fertig, Winter Springs FL58.33%
1.84
4
2
Jeffrey Ritchie - Charles Armbruster, Orlando FL56.41%
1.38
5
3
Kathleen Page, Winter Park FL; Jackie Jones, Apopka FL55.77%
1.03
6
4
Paul Beyersdorf - Carlos Haupert, Merritt Island FL55.29%
0.81

5
Carole Hollamby, Orlando FL; Katherine Bybee, Oviedo FL52.72%
0.81

6
Millie Nowell - John Nowell, Jr, Orlando FL52.40%

Fri AM 199'ers
10.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.00
1


Jane Pilkenton - Kaye Halpin, Orlando FL64.03%
1.50
2


Josh Furman - Patricia Furman, Orlando FL63.30%
1.13
3


Beverly Greear - Shirley Mackey, Winter Park FL62.18%
0.84
4


Lucille Bearsch - Dena Anderton, Winter Park FL59.01%
1.36
5
1
1
Michael Doyle - Karen Doyle, Orlando FL57.29%
0.47
6


Mary Gallagher - Brenda Lord, Winter Park FL55.40%
1.02
2
2
Arlene Flynn, Fern Park FL; Diane Falstad, Lake Mary FL53.49%
0.77
3

Erling Larson, Jacksomville FL; Jim Whitmire, Jacksonville FL52.34%
0.57
4

Lawrence Rogers, Winter Park FL; Audrey Bracken, Vero Beach FL50.58%
0.59

3
William Martin, New Port Richey FL; Gaye Little, Dade City FL50.13%

Handicapped KO's
4 Tables

MPsRankNames
3.13
1
Paul Hagerty - Nancy Hagerty, Oviedo FL; Leif Erickson - Sandra Erickson, Longwood FL

Fri Aft Stratified Pairs
22.5 Tables / Based on 35 Tables

MPsABCNamesScore
7.50
1


Mara Tuttle, Lake Mary FL; Michael Blaher, Apopka FL70.60%
5.63
2
1

Patricia Poitras - James Poitras, Narcoossee FL64.14%
4.22
3


John Richards - Joanne Yeager, Orlando FL61.54%
3.16
4
2

Alex Halberstadt - Martha Young, Orlando FL60.65%
2.37
5


Lois Brice - Paul Robb, Orlando FL59.74%
1.78
6


Gloria McCain, Orlando FL; John Long, Casselberry FL59.17%
2.14
3
1
Gloria Zobel, Heathrow FL; Suzy O'Connor, Sanford FL58.32%
1.60
4

Dan Newcomb - Bruce Lemle, Orlando FL58.10%
1.55
5
2
Judy Underhill - Walter Bogaerts, Leesburg FL57.97%
1.27
6
3
Fran Cowie, Maitland FL; Patricia Heidrich, Winter Park FL54.72%
0.87

4
Robert Mosley, Orlando FL; Nancy Rudolph, Altamonte Spg FL50.90%
0.65

5
Kathleen Page, Winter Park FL; Jackie Jones, Apopka FL49.74%

Fri Aft 199er Pairs
12.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.09
1


Beverly Greear - Shirley Mackey, Winter Park FL67.22%
1.57
2


Thomas Bates, Orlando FL; M Carter Greear, Winter Park FL65.77%
1.18
3


Jane Pilkenton - Kaye Halpin, Orlando FL64.29%
1.53
4/5
1

Cabot Jaffee - Barbara Jaffee, Maitland FL63.39%
0.77
4/5


Mary Gallagher - Brenda Lord, Winter Park FL63.39%
0.50
6


Lucy Strong, Winter Park FL; Debbie Keyser, Heathrow FL55.65%
1.15
2

Lynn Dehlinger - Bill Dehlinger, Winter Springs FL55.36%
1.13
3
1
Bill Weisgerber - Dan Croom, Lake Mary FL55.32%
0.57
4/5

Jim Whitmire, Jacksonville FL; Erling Larson, Jacksomville FL55.06%
0.57
4/5

Ronald Bailer - Patricia Bailer, Shelton CT55.06%
0.85

2
A Dale Truscott, Orlando FL; Barbara Moore, Winter Park FL50.30%
0.64

3
John Wharton - Joanne Wharton, Clearwater FL50.26%
0.48

4
William Martin, New Port Richey FL; Gaye Little, Dade City FL43.57%

Top of page

silver bar

Saturday


Sat AM Stratified Pairs
27.0 Tables / Based on 39 Tables

MPsABCNamesScore
8.17
1


Tansu Aksu - Charles Miner, Orlando FL68.43%
6.13
2


Martha McGhee, Maitland FL; Susan Rowley, Orlando FL66.89%
4.60
3


James Spike Lay, Daytona Beach FL; John Brady, Jacksonville FL63.46%
3.45
4


Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL62.98%
4.22
5
1

Alex Halberstadt - Martha Young, Orlando FL62.34%
3.17
6
2

Tom Wilson, Orlando FL; Ping Chen, Winter Springs FL60.55%
2.37
3

Patricia Poitras - James Poitras, Narcoossee FL59.78%
1.78
4

Nancy Hagerty - Paul Hagerty, Oviedo FL59.42%
1.34
5

Gloria McCain, Orlando FL; Mara Tuttle, Lake Mary FL56.65%
1.00
6

Brandon Harper, Winter Park FL; Steven Wallis, Tampa FL54.49%
2.17

1
Linda Morrisson - Charles Morrisson, Melbourne FL51.71%
1.63

2
Carole Hollamby, Orlando FL; Kathy Boyd, Casselberry FL51.12%
1.22

3
Tommy Matrangos, Oviedo FL; Alice Cadarette, Whitehall NY49.29%
0.92

4
Judy Underhill - Walter Bogaerts, Leesburg FL48.56%
0.69

5
Jeffrey Ritchie - Charles Armbruster, Orlando FL47.60%
0.51

6
Sara Spivey - Audrey Mesmer, Orlando FL47.46%

Sat AM 199er Pairs
11.5 Tables

MPsABCNamesScore
2.09
1
1

Ronald Bailer - Patricia Bailer, Shelton CT71.68%
1.57
2


Virginia Connelly - Lone Darrow, Celebration FL62.73%
1.22
3
2
1
Michael Doyle - Karen Doyle, Orlando FL61.01%
0.91
4
3

Lawrence Rogers, Winter Park FL; Audrey Bracken, Vero Beach FL57.92%
0.66
5


Stephanie Wilks, Orlando FL; Margaret Bauerle, Winter Springs FL56.93%
0.68
6
4

Sheila Hildreth - Nelsom Hildreth, Dunnellon FL53.39%
0.54
5

Lucy Strong, Winter Park FL; William Saunders, Orlando FL53.32%
0.90

2
John Wharton - Joanne Wharton, Clearwater FL51.76%
0.68

3
Jack Getman - Hazel Getman, Clearwater FL51.58%
0.51

4
Bill Weisgerber - Dan Croom, Lake Mary FL49.62%

Sat Aft Stratified Pairs
25.5 Tables / Based on 38 Tables

MPsABCNamesScore
8.00
1


John Brady, Jacksonville FL; James Spike Lay, Daytona Beach FL65.38%
6.00
2


Susi Ross, Winter Spgs FL; Mark Raphaelson, Orlando FL64.74%
4.50
3
1

Perry Poole, Maitland FL; Charlene Benner, Heathrow FL59.29%
3.38
4
2

Mara Tuttle, Lake Mary FL; Gloria McCain, Orlando FL59.27%
2.53
5
3

Wilbur Radcliffe - Rosalie Radcliffe, Orlando FL58.33%
1.90
6


Tansu Aksu - Charles Miner, Orlando FL58.01%
1.60
4

Ping Chen, Winter Springs FL; Tom Wilson, Orlando FL56.82%
1.34
5

Michael Miller, Spring Hill FL; Patrick Clark, Brooksville FL55.29%
1.84
6
1
Gloria Zobel, Heathrow FL; Suzy O'Connor, Sanford FL54.65%
1.38

2
Linda Morrisson - Charles Morrisson, Melbourne FL53.98%
1.04

3
Judy Underhill - Walter Bogaerts, Leesburg FL53.04%
0.78

4
Kathy Boyd, Casselberry FL; Maryann Soinski, Winter Park FL52.45%
0.58

5
Tommy Matrangos, Oviedo FL; Alice Cadarette, Whitehall NY47.73%

Sat AFT 199er Pairs
12.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.09
1
1

Ronald Bailer - Patricia Bailer, Shelton CT67.56%
1.57
2


Mary Ann Colvin - Judith Parnett, Lake Mary FL61.31%
0.91
3/5


Virginia Connelly - Lone Darrow, Celebration FL59.23%
1.15
3/5
2

Nelsom Hildreth - Sheila Hildreth, Dunnellon FL59.23%
0.91
3/5


Lucy Strong - Ann Anderson, Winter Park FL59.23%
1.20
6
3
1
Bill Weisgerber - Dan Croom, Lake Mary FL58.33%
0.90
4
2
Louise Borsoi - Barbara Martin, Orlando FL55.95%
0.68
5
3
Jack Getman - Hazel Getman, Clearwater FL50.89%
0.56

4
Michael Doyle - Karen Doyle, Orlando FL47.32%

Top of page

silver bar

Sunday


Stratified Open Swiss Tms
20 Tables

MPsABCNamesScore
7.50
1


John Richards - Joanne Yeager, Orlando FL; Norman Behr - Sheila Behr, Winter Park FL93.00
5.63
2


Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Charles Miner - Robert Dennard, Orlando FL; Steven Barcus, Altamonte Spg FL83.00
4.22
3


Mike Cappelletti, Winter Park FL; Allison Howard, Cookeville TN; John Brady, Jacksonville FL; James Spike Lay, Daytona Beach FL79.00
4.64
4
1

John Reitz - Kim Wilson, Orlando FL; Jerry Himes - Pam Himes, Merritt Island FL77.00
2.50
5


Linda Miller, Ormond Beach FL; Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL; Martha Easter, Daytona Beach FL75.00
2.14
6


Joanne Marten, Merritt Island FL; Gail Rust, Port Orange FL; Betty Sandifer, Daytona Beach FL; Martha McGhee, Maitland FL71.00
3.48
2
1
Wayne Catledge - Cabot Jaffee - Barbara Jaffee, Maitland FL; David Lundberg, Longwood FL59.00
2.61
3

Leif Erickson - Sandra Erickson, Longwood FL; Nancy Hagerty - Paul Hagerty, Oviedo FL55.00
1.96
4

Michael Blaher, Apopka FL; Peggy Ann Gatch - Sondra Braun, Winter Park FL; Jose Pantoja, Poincianna FL54.00

Top of page

Return to Tournament Index

Go to District 9 Home Page