District 9

Tournament Results

February 12-14, 2010

Orlando Bridge Club Logo

Orlando Open Sectional

 


General Information

Total Tables in Play - 204.5
Total Number of Players Attending - 302
Total Number of Players Winning Masterpoints - 234
Total Number of Masterpoints Won - 608.60
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

 
Tournament Info
 
Click on session names to see details/match

Friday


Fri AM Stratified Pairs
22.0 Tables / Based on 44 Tables

MPs A B C Names Score
9.00
1


Marilyn Le Boy, Longwood FL; William Poole, Winter Park FL 68.10%
6.75
2
1

Paulin Nault, Saint-Anicet QC; William Roy, 62.42%
5.06
3


Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL 56.43%
3.80
4
2

Elliot Raphaelson - Karen Raphaelson, Orlando FL 56.00%
2.85
5
3

John Reitz, Orlando FL; Jonathan Sundheim, Oviedo FL 55.97%
2.14
6


Michael Blaher, Apopka FL; Mara Tuttle, Lake Mary FL 55.38%
2.24
4
1
Patricia Poitras - James Poitras, Narcoossee FL 55.34%
1.15
5

Laurie Pastrano, Winter Park FL; Bruce Lemle, Orlando FL 54.88%
0.93
6

Dorothy McGuire, Oviedo FL; Norma Beauregard, Winter Park FL 54.13%
1.68

2
Susan Woodman - Brett Rouch, Orlando FL 53.90%
1.26

3
Dan Newcomb - Bill Garrity, Orlando FL 50.97%
0.95

4
David Seares, Melbourne FL; Greg Saunders, West Melbourne FL 50.21%
0.71

5
Timothy Baelz - Arthur Jaffe, Kissimmee FL 49.78%

Fri AM NLM Pairs
22.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.23
1


Maurice Brazeau - Chantal Murphy, Ottawa ON 65.04%
2.42
2
1

Frank Koo - Thomas Maricle, Orlando FL 62.60%
1.82
3
2
1
David Lundberg, Longwood FL; Wayne Catledge, Maitland FL 58.44%
1.36
4


Carol Lombardino - George Whiteley, Spring TX 58.15%
1.02
5


Robert Mosley, Orlando FL; Nancy Rudolph, Altamonte Spg FL 57.17%
0.77
6


Susan McGinnis, Mt Dora FL; Robert Hobbs, Mount Dora FL 56.82%
1.18
3

Ginny Partain - Judith Callahan, Orlando FL 53.93%
0.88
4
2
Dale Stanton - Jane Stanton, Orlando FL 53.50%
0.70
5

Phil Reece, Winter Park FL; William Saunders, Orlando FL 52.89%
0.50
6

Judy Underhill - Walter Bogaerts, Leesburg FL 52.64%
0.59

3
Sheryl Meitin, Orlando FL; Claire Chepenik, Winter Park FL 48.99%

Fri Aft Stratified Pairs
23.0 Tables / Based on 45 Tables

MPs A B C Names Score
9.17
1


Ruth Keller - Norman Behr, Winter Park FL 59.59%
6.88
2
1

Robert Simon, New Smyrna FL; Richard Lemmon, New Smyrna Bch FL 59.37%
5.16
3
2

Paulin Nault, Saint-Anicet QC; William Roy, Lasalle QC 58.61%
3.87
4


John Long, Casselberry FL; Jonathan Sundheim, Oviedo FL 58.17%
2.90
5


Chris Kindt - Carolyn Walsh, Orlando FL 56.43%
2.18
6


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL 56.32%
2.12
3
1
Patricia Poitras - James Poitras, Narcoossee FL 55.99%
1.59
4
2
Suzy O'Connor, Sanford FL; Joan Besley, Winter Park FL 55.12%
1.07
5

Patricia Estes, Maitland FL; Linda Edwards, Orlando FL 54.90%
0.81
6

Judith Kane, Winter Park FL; Elliot Raphaelson, Orlando FL 53.81%
1.19

3
Kathleen Page, Winter Park FL; Jackie Jones, Apopka FL 53.70%
0.89

4
Susan Woodman, Orlando FL; Letitia Stallard, Winter Park FL 53.27%
0.67

5
Greg Saunders, West Melbourne FL; David Seares, Melbourne FL 52.40%

Fri Aft NLM Pairs
21.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.23
1
1

Phil Reece, Winter Park FL; William Saunders, Orlando FL 64.65%
2.42
2


Carole Hollamby, Orlando FL; Katherine Bybee, Oviedo FL 60.21%
1.82
3


Sharon Shaffer, Debary FL; Linda Schofield, Winter Park FL 59.95%
1.64
4
2

Lenore Dillard - Dena Anderton, Winter Park FL 59.25%
1.23
5
3

Judy Underhill - Walter Bogaerts, Leesburg FL 58.76%
0.92
6
4

Susan Finnegan, Winter Park FL; Diane Maher, Dorset VT 58.74%
0.81
5

Bill Weisgerber, Lake Mary FL; Bob Pribell, Orlando FL 58.60%
0.52
6

Cynthia Pesch - Ann Anderson, Winter Park FL 53.15%
0.98

1
David Lundberg, Longwood FL; Wayne Catledge, Maitland FL 52.11%
0.74

2
Lynn Long - Marsha Johnson, Orlando FL 48.35%

Top of page

Saturday


Sat AM Stratified Pairs
21.0 Tables / Based on 37 Tables

MPs A B C Names Score
7.83
1


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL 69.72%
5.87
2


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL 63.07%
4.40
3


Eileen Easterling - James Easterling, Casselberry FL 61.11%
3.30
4


Jim Tully, Cocoa FL; Julia Bomalaski, Indialantic FL 59.48%
3.09
5
1
1
Linda McEwan, Orlando FL; Beverly Ellars, Winter Park FL 57.84%
1.86
6


Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL 57.19%
2.32
2

Mark Raphaelson - Elliot Raphaelson, Orlando FL 56.54%
1.74
3
2
Michael Lane, Merritt Island FL; Peter Sheiman, Melbourne FL 56.10%
1.30
4
3
Patricia Poitras - James Poitras, Narcoossee FL 55.77%
0.98
5

Michael Quinn - Patricia Quinn, Otisfield ME 55.66%
0.78
6

Laurie Pastrano, Winter Park FL; Bruce Lemle, Orlando FL 53.59%
0.79

4
Timothy Baelz - Peter Lenhart, Kissimmee FL 52.61%

Sat AM NLM Pairs
16.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.62
1
1

Lucille Bearsch - Diana Walker, Winter Park FL 60.98%
1.97
2


Maurice Brazeau - Chantal Murphy, Ottawa ON 59.85%
1.47
3
2
1
Louise Borsoi - Betty Smeenge, Orlando FL 59.47%
1.11
4
3

Phil Reece, Winter Park FL; William Saunders, Orlando FL 57.01%
0.83
5
4

Judy Underhill - Walter Bogaerts, Leesburg FL 56.44%
0.66
6


Jeffrey Ritchie - Charles Armbruster, Orlando FL 55.30%
0.60
5

Bill Weisgerber, Lake Mary FL; Robert Moss, Orlando FL 54.92%
0.45
6

Lenore Dillard - Dena Anderton, Winter Park FL 52.08%
0.74

2
Jane Stanton - Dale Stanton, Orlando FL 49.24%

Sat Aft Strat Open Pairs
22.0 Tables / Based on 37 Tables

MPs A B C Names Score
7.83
1


John Richards - Joanne Yeager, Orlando FL 65.02%
5.87
2


Lois Brice - Paul Robb, Orlando FL 60.30%
4.40
3
1

Mark Raphaelson, Orlando FL; Ping Chen, Winter Springs FL 59.25%
3.30
4
2

Perry Poole, Maitland FL; Jane Ball, Doylestown PA 58.12%
2.48
5


John Long, Casselberry FL; Gerald Gitles, Chicago IL 56.60%
1.90
6
3

Michael Quinn - Patricia Quinn, Otisfield ME 56.38%
1.88
4
1
Linda Scheible, Kenosha WI; Dee Becker, Racine WI 54.29%
1.07
5

Jan Nielsen, Casselberry FL; Geoff Jones III, Orlando FL 52.83%
1.41
6
2
Charlene Benner, Heathrow FL; Kathleen Page, Winter Park FL 52.29%
1.06

3
Roger Pinkert - Sara Pinkert, Apopka FL 48.43%
0.79

4
Peter Sheiman, Melbourne FL; Michael Lane, Merritt Island FL 47.94%

Sat NLM Pairs
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.52
1


David Cooper - Margo Cooper, Winter Park FL 58.71%
1.89
2


Fran Cowie, Maitland FL; Patricia Heidrich, Winter Park FL 58.33%
1.90
3
1
1
Cabot Jaffee - Barbara Jaffee, Maitland FL 57.39%
1.06
4


Peter Lenhart - Timothy Baelz, Kissimmee FL 57.20%
1.43
5
2

Maurice Brazeau - Chantal Murphy, Ottawa ON 57.01%
1.07
6
3

Gloria Zobel, Heathrow FL; Julie Thompson, Lake Mary FL 56.82%
0.80
4

Lucille Bearsch - Diana Walker, Winter Park FL 55.87%
0.60
5

Walter Bogaerts - Judy Underhill, Leesburg FL 53.22%
0.45
6/7

Mary Gallagher - Brenda Lord, Winter Park FL 53.03%
0.83
6/7
2
Louise Borsoi - Betty Smeenge, Orlando FL 53.03%

Top of page

Sunday


Stratified Swiss Teams
21 Tables

MPs A B C Names Score
7.75
1
1

Mara Tuttle, Lake Mary FL; John Reitz - Kim Krongelb, Orlando FL; Michael Blaher, Apopka FL 97.00
5.81
2


Judith Kane - William Poole, Winter Park FL; George Hubmaier, Orlando FL; Marilyn Le Boy, Longwood FL 87.00
3.82
3/4
2/3

Dot Davis, Winter Park FL; Barbara Jones, Orlando FL; Jane Ball, Doylestown PA; James Easterling, Casselberry FL 73.00
3.82
3/4
2/3
1
Carole Hollamby - H Phillips, Orlando FL; Jackie Jones, Apopka FL; Katherine Bybee, Oviedo FL 73.00
2.58
5


Steven Barcus, Altamonte Spg FL; Robert Dennard - Charles Miner, Orlando FL; John Moschella, Winter Spgs FL 71.00
2.22
6
4

Mark Raphaelson - John Richards - Joanne Yeager - Karen Raphaelson - Carolyn Walsh, Orlando FL 67.00
1.76
5

Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL; Gloria McCain - Elizabeth Stettler, Orlando FL 66.00
2.12

2
Jerry Wegendt - Lois Wegendt - Paul Beyersdorf - Carlos Haupert, Merritt Island FL 63.00
Return to Tournament Index

Go to District 9 Home Page