District 9

Tournament Results

October 16-18, 2009

Orlando Bridge Club Logo

Orlando Octoberfest Sectional


General Information

Total Tables in Play - 169.0
Total Number of Players Attending -
Total Number of Players Winning Masterpoints -
Total Number of Masterpoints Won -
   Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

Tournament Info

Click on session names to see details

Friday


Fri AM Strat Open Pairs
20.5 Tables / Based on 33 Tables

MPs A B C Names Score
7.17
1
1

Paul Jepson, Orlando FL; Millie Larkin, St Cloud FL 66.61%
5.38
2


Eileen Easterling, Casselberry FL; Marilyn Le Boy, Longwood FL 66.50%
4.03
3


Thomas Heuring - Angela Weindruch, Longwood FL 64.12%
3.02
4
2

Gloria McCain - Karen Raphaelson, Orlando FL 60.42%
2.27
5


Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL 59.49%
2.05
6
3

Ping Chen, Winter Springs FL; Lance Marrou, Orlando FL 59.38%
1.54
4

Andrew Wilkin, Winter Springs FL; Jonathan Sundheim, Oviedo FL 57.12%
1.15
5

Jeanne Stevenson, Melbourne FL; Lee Taylor, Merritt Island FL 55.64%
2.12
6
1
Goeran Eklund - Agneta Eklund, Poinciana FL 55.59%
1.59

2
Charlene Benner, Heathrow FL; Fran Cowie, Maitland FL 53.47%
1.19

3
Clifton Jones - Lawrence McDonald, Orlando FL 48.38%
0.89

4
Barbara Jones - Linda McEwan, Orlando FL 48.36%
0.67

5
Millie Nowell - John Nowell, Jr, Orlando FL 47.69%

Fri AM 299er Pairs
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.22
1


Kathy Boyd, Casselberry FL; Linda Thomas, Winter Park FL 67.26%
1.67
2


Carole Hollamby, Orlando FL; Katherine Bybee, Oviedo FL 64.29%
1.81
3
1

Lenore Dillard - Dena Anderton, Winter Park FL 61.31%
0.94
4


Maryann Soinski, Winter Park FL; Patsy Goldman, Winter Springs FL 60.42%
1.19
5/6
2/3

Mary Gallagher - Brenda Lord, Winter Park FL 59.52%
1.19
5/6
2/3

Patricia Furman - Josh Furman, Orlando FL 59.52%
0.76
4

Sara Spivey, Orlando FL; Reta Morgan, Winter Park FL 54.17%
1.19
5
1
Fannie Hillman, Winter Park FL; Nancy Lena Archer, Champions Gate FL 52.08%
0.78

2/3
Joni Brown, Winter Park FL; Arlene Flynn, Fern Park FL 47.92%
0.78

2/3
Jeanne Henderson, Lake Mary FL; Betsy Slone, Altamonte Sprs FL 47.92%

Fri Aft Strat Open Pairs
22.0 Tables / Based on 31 Tables

MPs A B C Names Score
6.83
1


Charles Miner, Orlando FL; Steven Barcus, Altamonte Spg FL 68.06%
5.12
2


Susi Ross, Winter Spgs FL; Tansu Aksu, Orlando FL 64.12%
3.84
3


Allison Howard, Cookeville TN; Mike Cappelletti, Winter Park FL 62.73%
2.88
4


John Richards - Joanne Yeager, Orlando FL 60.88%
2.39
5
1
1
Peter Sheiman, Melbourne FL; Howard Rothman, Indialantic FL 57.64%
1.75
6


Lois Brice, Orlando FL; Floneta Gilmore, Oviedo FL 56.94%
1.79
2
2
Joan Besley, Winter Park FL; Susan Woodman, Orlando FL 56.48%
1.18
3/4

James Easterling, Casselberry FL; Brenda Pribell, Orlando FL 55.09%
1.18
3/4
3
Gloria Soloven - Martha Young, Orlando FL 55.09%
0.88
5

Eva Wysocka - Lucille Davis, Melbourne FL 54.63%

Fri PM 299er Pairs
8.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.92
1
1

Judy Underhill - Walter Bogaerts, Leesburg FL 69.94%
1.44
2


Jackie Jones, Apopka FL; Kathleen Page, Winter Park FL 60.81%
1.14
3
2

Jean McCaw, Maitland FL; Fannie Hillman, Winter Park FL 60.71%
0.86
4
3

Dena Anderton - Lenore Dillard, Winter Park FL 55.10%
0.61
5


Diane Greatwood, Orlando FL; Maryann Soinski, Winter Park FL 54.20%
0.64
4

Elaine Kerr - Amy Hall, Winter Park FL 53.14%

Top of page

silver bar

Saturday


Sat AM Strat Open Pairs
22.5 Tables / Based on 36 Tables

MPs A B C Names Score
7.67
1


Susi Ross - Harry Ross, Winter Spgs FL 69.62%
5.75
2


Adam Kaplan, New Port Richey FL; Steven Wallis, Tampa FL 65.37%
4.31
3
1

Perry Poole, Maitland FL; Brenda Pribell, Orlando FL 65.29%
3.24
4


Betty Sandifer, Daytona Beach FL; Joanne Marten, Merritt Island FL 61.84%
2.74
5
2

Chris Kindt - Kim Krongelb, Orlando FL 60.88%
1.82
6


Naomi Ellis - Doris Schoenblum, Orlando FL 60.42%
2.36
3
1
Dan Newcomb, Orlando FL; Angela Weindruch, Longwood FL 58.67%
1.54
4

Mark Raphaelson - Elliot Raphaelson, Orlando FL 58.43%
1.15
5

Wilbur Radcliffe - Rosalie Radcliffe, Orlando FL 57.97%
1.77
6
2
Lynne Puder - Lynn Long, Orlando FL 54.64%
1.33

3
Donald Ullrich - Marilyn Ullrich, Longwood FL 54.27%
1.00

4
Lawrence McDonald, Orlando FL; Letitia Stallard, Winter Park FL 54.07%
0.75

5
Patricia Poitras - James Poitras, Narcoossee FL 49.39%
0.78

6
Janet Koo, Windermere FL; Glen Martin, Longwood FL 48.37%

Sat AM 299er Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.32
1


Virginia Hege - Carol Massey, Winter Park FL 64.77%
1.74
2


Katherine Bybee, Oviedo FL; Nancy Lena Archer, Champions Gate FL 61.93%
1.31
3


Jean Giffin - Jane Pilkenton, Orlando FL 59.47%
0.98
4


Carole Hollamby - H Phillips, Orlando FL 58.71%
1.81
5
1
1
Greg Saunders, West Melbourne FL; Lee Taylor, Merritt Island FL 57.77%
0.58
6


Mary Ellen Kammert, Altamonte Spg FL; Susan McDonald, Orlando FL 56.25%
1.19
2/3

Brandon Harper - Alice Harper, Winter Park FL 54.73%
1.19
2/3

Nancy Rudolph, Altamonte Spg FL; Stephanie Wilks, Orlando FL 54.73%
0.76
4

Patricia Schloot - Jean McCaw, Maitland FL 52.08%
0.57
5

Lenore Dillard - Dena Anderton, Winter Park FL 51.33%
0.89

2
Won Yang, Clermont FL; Julie Thompson, Lake Mary FL 48.67%
0.67

3
Betsy Slone, Altamonte Sprs FL; Jeanne Henderson, Lake Mary FL 46.78%

Sat Aft Strat Open Pairs
18.5 Tables / Based on 27 Tables

MPs A B C Names Score
6.17
1


Charles Miner - Robert Dennard, Orlando FL 68.07%
4.63
2


Lois Brice - Paul Robb, Orlando FL 63.70%
3.47
3


Allison Howard, Cookeville TN; Mike Cappelletti, Winter Park FL 61.96%
2.95
4
1

Chris Kindt - Kim Krongelb, Orlando FL 61.64%
1.95
5


Joanne Marten, Merritt Island FL; Betty Sandifer, Daytona Beach FL 61.25%
1.46
6


James Edmunds, Altamonte Spg FL; Eileen Easterling, Casselberry FL 61.16%
2.21
2

Margaret Cooke - James Cooke, Celebration FL 58.93%
2.12
3
1
James Poitras - Patricia Poitras, Narcoossee FL 56.61%
1.59
4
2
Brandon Harper - Alice Harper, Winter Park FL 52.43%
1.19
5
3
Dan Newcomb, Orlando FL; Angela Weindruch, Longwood FL 52.09%
0.89
6
4
Sharon Shaffer, Debary FL; Linda Schofield, Winter Park FL 49.48%
0.67

5
Billie Barnby, Casselberry FL; Henry Font, Orlando FL 49.45%

Sat Aft 299er Pairs
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.82
1


Jackie Jones, Apopka FL; Kathleen Page, Winter Park FL 62.92%
1.37
2


Katherine Bybee, Oviedo FL; H Phillips, Orlando FL 62.50%
1.52
3
1

Donald McMartin - Gladys McMartin, Titusville FL 58.33%
1.14
4
2

Inge Koele - Stephanie Wilks, Orlando FL 57.50%
0.58
5


Kathy Boyd, Casselberry FL; Maryann Soinski, Winter Park FL 56.67%
1.11
3
1
Dan Croom - Bill Weisgerber, Lake Mary FL 50.83%
0.56
4/5

Patricia Schloot - Jean McCaw, Maitland FL 47.92%
0.56
4/5

Gerry Frank, Goldenrod FL; Karen Conrad, Orlando FL 47.92%
0.83

2
Nancy Lena Archer, Champions Gate FL; Fannie Hillman, Winter Park FL 47.50%

Top of page

silver bar

Sunday


Sunday Strat Open Swiss
17 Tables / Based on 22 Tables

MPs A B C Names Score
8.00
1


Charles Miner - Robert Dennard, Orlando FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Steven Barcus, Altamonte Spg FL 102.00
6.00
2


Allison Howard, Cookeville TN; Mike Cappelletti, Winter Park FL; James Spike Lay - Marilyn Garcia, Daytona Beach FL 92.00
4.50
3
1

Mark Raphaelson, Orlando FL; Andrew Wilkin, Winter Springs FL; Millie Larkin, St Cloud FL; Steven Wallis, Tampa FL 70.00
3.38
4


Susi Ross - Harry Ross - John Moschella, Winter Spgs FL; Tansu Aksu, Orlando FL 69.00
2.67
5


John Richards - Joanne Yeager, Orlando FL; Sam Behr - Joanne Behr, Winter Park FL 66.00
2.77
2/3

Robert Renuart, Ponce Inlet FL; William McManus - Misuzu McManus, Ormond Beach FL; Sidney Sandifer, Daytona Beach FL 63.00
2.77
2/3

Mara Tuttle, Lake Mary FL; John Reitz - Kim Krongelb, Orlando FL; Michael Blaher, Apopka FL 63.00
2.65
4/5
1
Lone Darrow - Virginia Connelly, Celebration FL; Linda McEwan, Orlando FL; Katherine Bybee, Oviedo FL 55.00
1.60
4/5

Susan Rowley, Orlando FL; Martha McGhee, Maitland FL; Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL 55.00
1.99

2
James Poitras - Patricia Poitras, Narcoossee FL; Goeran Eklund - Agneta Eklund, Poinciana FL 50.00

299er Swiss Morn
5 Tables

MPs A B Names Score
1.51
1
1
Brenda Lord - Mary Gallagher - Amy Hall - Elaine Kerr, Winter Park FL 56.00
1.13
2

Patricia Schloot, Maitland FL; Maryann Soinski - Ann Anderson - Fannie Hillman, Winter Park FL 50.00

299er Swiss Aft
5 Tables

MPs A B Names Score
1.51
1
1
Brenda Lord - Mary Gallagher - Elaine Kerr - Amy Hall, Winter Park FL 51.00
1.13
2

Paul Hatten Jr - Dell Hatten - Joan Cadden - Thomas Cadden, Vero Beach FL 43.00
Return to Tournament Index

Go to District 9 Home Page