District 9

Tournament Results

May 22-24, 2009
Orlando Bridge Club Logo

Orlando Memorial Weekend Sectional


General Information

Total Tables in Play - 192.0
Total Number of Players Attending - 274
Total Number of Players Winning Masterpoints - 219
Total Number of Masterpoints Won - 684.44
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

 
Tournament Info
 
Click on session names to see details

Friday


Fri AM Fast Pairs
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
4.17
1


Judith Kane, Winter Park FL; Elliot Raphaelson, Orlando FL 63.07%
3.13
2


Michael Blaher, Apopka FL; Mara Tuttle, Lake Mary FL 62.88%
2.35
3


Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL 61.36%
1.76
4


Jonathan Sundheim, Oviedo FL; William Poole, Winter Park FL 57.58%
1.32
5


Tamera Webster, Tamarac FL; Evelyn Hazen, Winter Park FL 56.25%
2.68
6/8
1

Laurie Pastrano, Winter Park FL; Kim Krongelb, Orlando FL 55.49%
0.89
6/8


John Long, Casselberry FL; Gloria McCain, Orlando FL 55.49%
0.76
6/8


Naomi Ellis, Orlando FL; Margaret Bauerle, Winter Springs FL 55.49%
2.01
2

Julian Perez, Deltona FL; Millie Larkin, St Cloud FL 55.11%
1.51
3

Dilipkumar Daphtary, Maitland FL; Robert Raes, Apopka FL 54.73%
1.13
4

Dot Davis, Winter Park FL; Barbara Jones, Orlando FL 53.98%
0.94
5

Norma Beauregard, Winter Park FL; Dorothy McGuire, Oviedo FL 53.41%
1.84
6
1
Ralph Reinecke Jr - Anita Kison, Titusville FL 52.65%
1.38

2
Gloria Zobel - Debbie Keyser, Heathrow FL 52.46%
1.04

3
Goeran Eklund, Lake Mary FL; Agneta Eklund, Kissimmee FL 48.11%
0.78

4
Won Yang, Clermont FL; Julie Thompson, Lake Mary FL 44.89%
0.64

5
Sharon Shaffer, Debary FL; Linda Schofield, Winter Park FL 44.51%

Fri Aft Open Pairs
27.0 Tables / Based on 41 Tables

MPs A B C Names Score
8.50
1
1

Dilipkumar Daphtary, Maitland FL; Robert Raes, Apopka FL 67.95%
6.38
2


Mara Tuttle, Lake Mary FL; Michael Blaher, Apopka FL 66.51%
4.78
3


Bernice Ronske, Altamonte Spg FL; Jacqueline Andrews, Winter Park FL 62.50%
3.59
4


Norman Behr - Sheila Behr, Winter Park FL 60.42%
2.71
5
2

Elizabeth Stettler, Orlando FL; Lew Shwiller, Ocoee FL 60.10%
1.77
6/7


Chris Kindt, Orlando FL; Jonathan Sundheim, Oviedo FL 59.46%
1.77
6/7


John Long, Casselberry FL; Gloria McCain, Orlando FL 59.46%
2.03
3

Bettye Ballenger, Windermere FL; Anita Aquino, Orlando FL 58.97%
1.52
4

James Muller, Orlando FL; Jan Nielsen, Candler NC 56.73%
1.14
5

Lieselotte Miller, Lake Mary FL; Carolyn Becker, Winter Park FL 56.09%
0.86
6

Dorothy McGuire, Oviedo FL; Norma Beauregard, Winter Park FL 54.65%
1.84

1
Robert Mosley, Orlando FL; Nancy Rudolph, Altamonte Spg FL 52.88%
1.38

2
Goeran Eklund, Lake Mary FL; Agneta Eklund, Kissimmee FL 49.84%
0.91

3/4
Lorraine Harris, Orlando FL; Faye Conti, Longwood FL 48.88%
0.91

3/4
Ralph Reinecke Jr - Anita Kison, Titusville FL 48.88%
0.76

5
Sharon Shaffer, Debary FL; Linda Schofield, Winter Park FL 48.72%

Fri Aft 299'er Pairs
14.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.42
1


H Phillips - Carole Hollamby, Orlando FL 62.88%
2.00
2
1

Josh Furman - Patricia Furman, Orlando FL 60.59%
1.50
3
2

Suzy O'Connor, Sanford FL; Elaine Kerr, Winter Park FL 59.23%
1.28
4
3
1
Beverly Greear - Shirley Mackey, Winter Park FL 58.27%
0.84
5
4

Joann Nelson, Huron OH; Stephanie Wilks, Orlando FL 58.23%
0.63
6
5

Katherine Bybee, Oviedo FL; Margaret Bauerle, Winter Springs FL 58.18%
0.70
6

Beverly Ellars, Winter Park FL; Thomas Bates, Orlando FL 56.82%
0.96

2
Gail Freie - Robert Freie, Winter Springs FL 56.75%
0.72

3
Lynn Long, Orlando FL; Patricia Byrd, Longwood FL 55.91%
0.54

4
Paul Jepson - Aileen Steed, Orlando FL 53.48%

Fri Eve Open Pairs
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.17
1


Charles Miner - Tansu Aksu, Orlando FL 65.18%
2.38
2


John Long, Casselberry FL; Gloria McCain, Orlando FL 64.58%
1.78
3


Barbara Burgess, Saratoga Spgs NY; Roxana Perkins, The Villages FL 63.99%
1.34
4


Roy Perry, St. John's NL; Barbara Rhoades, Wilmington DE 61.31%
1.00
5


Allison Howard, Cookeville TN; Mike Cappelletti, Hixson TN 60.12%
2.01
1

Nancy Hagerty - Paul Hagerty, Oviedo FL 51.49%
1.51
2

Steven Wallis, Tampa FL; Brandon Harper, Winter Park FL 50.89%
1.41
3
1
Steven Zimmerman - Julie Zimmerman, Winter Park FL 49.70%
0.85
4/5

James Muller, Orlando FL; Jan Nielsen, Candler NC 48.51%
0.85
4/5

Lawrence Rogers, Winter Park FL; Donald Cameron, Orlando FL 48.51%
1.06

2
Charles Morrisson - Linda Morrisson, Melbourne FL 47.02%

Top of page

silver bar

Saturday


Sat AM Open Pairs
27.5 Tables / Based on 41 Tables

MPs A B C Names Score
8.50
1


Betty Sandifer, Daytona Beach FL; Susan Fraser, Leesburg FL 63.46%
6.38
2


Roy Perry, St. John's NL; Barbara Rhoades, Wilmington DE 62.82%
4.78
3


Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL 62.37%
3.59
4


Charles Miner - Tansu Aksu, Orlando FL 60.82%
2.69
5


Kenneth Kenfield, Cincinnati OH; Julian Perez, Deltona FL 60.72%
2.02
6


Esra Orhon, Wesley Chapel FL; Mark Smith, Lutz FL 59.72%
3.35
1

Mark Raphaelson - Elliot Raphaelson, Orlando FL 55.13%
2.51
2

Brandon Harper, Winter Park FL; Steven Wallis, Tampa FL 54.73%
1.88
3
1
Corrine Duckworth, Winter Park FL; Gloria Soloven, Orlando FL 53.29%
1.41
4
2
Glen Martin, Longwood FL; Janet Koo, Windermere FL 51.76%
1.06
5
3
Peter Sheiman, Melbourne FL; Howard Rothman, Indialantic FL 51.28%
0.79
6

Geoff Jones III, Orlando FL; Stavros Darivas, 51.12%
0.78

4
Goeran Eklund, Lake Mary FL; Agneta Eklund, Kissimmee FL 50.53%
0.58

5
Ralph Reinecke Jr, Titusville FL; Suzy O'Connor, Sanford FL 48.93%

Sat AM 299'er Pairs
12.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.22
1
1
1
Richard Helfand - Clarice Helfand, Vero Beach FL 66.47%
1.67
2


Charles Armbruster - Jeffrey Ritchie, Orlando FL 60.36%
1.25
3
2

Jackie Jones, Apopka FL; Katherine Bybee, Oviedo FL 59.97%
0.94
4
3

Mary Ann Colvin, Lake Mary FL; Kathleen Page, Winter Park FL 59.68%
0.70
5


Ann Croft, Sapphire NC; Patricia Heidrich, Winter Park FL 57.53%
0.58
6


Jean McCaw, Maitland FL; Maryann Soinski, Winter Park FL 56.38%
0.68
4

Inge Koele - Stephanie Wilks, Orlando FL 54.22%
0.51
5

Lisa Spears, Orlando FL; Karen Campbell, Winter Park FL 53.97%
0.89

2
Judy Underhill - Caryl Mackay, Leesburg FL 48.56%
0.67

3
Paul Jepson - Aileen Steed, Orlando FL 47.95%

Sat AM Open Pairs
25.5 Tables / Based on 32 Tables

MPs A B C Names Score
7.00
1


Susi Ross - Harry Ross, Winter Spgs FL 70.67%
5.25
2


Michael Lawrence, Brentwood TN; James 'Spike Lay, Daytona Beach FL 64.58%
3.94
3


Jim Mahaffey - William Poole, Winter Park FL 61.06%
2.95
4


Thomas Heuring - Angela Weindruch, Longwood FL 60.26%
3.21
5/6
1

Laurie Pastrano, Winter Park FL; Kim Krongelb, Orlando FL 58.49%
1.94
5/6


Mike Cappelletti, Hixson TN; W June Vignati, Flagler Beach FL 58.49%
2.41
2

Dorothy McGuire, Oviedo FL; Norma Beauregard, Winter Park FL 58.22%
1.95
3
1
Kathleen Page, Winter Park FL; Charlene Benner, Heathrow FL 55.29%
1.46
4
2
Debbie Keyser - Gloria Zobel, Heathrow FL 54.54%
1.14
5

Peter Lenhart, Kissimmee FL; Geoff Jones III, Orlando FL 54.36%
0.76
6

Brandon Harper, Winter Park FL; Steven Wallis, Tampa FL 53.85%
1.10

3
Janet Koo, Windermere FL; Glen Martin, Longwood FL 52.88%
0.82

4
Goeran Eklund, Lake Mary FL; Agneta Eklund, Kissimmee FL 51.22%
0.80

5
Ralph Reinecke Jr, Titusville FL; Suzy O'Connor, Sanford FL 51.14%

Sat Aft 299'er Pairs
5.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.61
1
1

Jackie Jones, Apopka FL; Katherine Bybee, Oviedo FL 64.89%
1.21
2


Patricia Heidrich, Winter Park FL; Ann Croft, Sapphire NC 63.02%
1.00
3
2

Cynthia Pesch - Ann Anderson, Winter Park FL 54.76%
0.75
4
3

Lawrence Rogers, Winter Park FL; Jeffrey Ritchie, Orlando FL 54.17%

Top of page

silver bar

Sunday


299'er Swiss Teams I
5 Tables

MPs Rank Names Score
1.32
1/2
Carole Hollamby - H Phillips, Orlando FL; Katherine Bybee, Oviedo FL; Cabot Jaffee, Maitland FL 52.00
1.32
1/2
Won Yang, Clermont FL; Julie Thompson, Lake Mary FL; Jane Horton, Orlando FL; Dorothy Schieber, Winter Park FL 52.00

Strat Open Swiss Teams
23 Tables / Based on 28 Tables

MPs A B C Names Score
9.50
1


John Brady, Jacksonville FL; Robert Dennard - Charles Miner, Orlando FL; Steven Barcus, Altamonte Spg FL 107.00
6.24
2/3


Susi Ross - Harry Ross - John Moschella, Winter Spgs FL; Tansu Aksu, Orlando FL 85.00
6.24
2/3


Chris Kindt, Orlando FL; Kenneth Kenfield, Cincinnati OH; Barbara Rhoades, Wilmington DE; Roy Perry, St. John's NL 85.00
4.82
4
1
1
Charles Claysmith, St Augustine FL; Lawrence Rogers, Winter Park FL; Simon Sinnreich, Tampa FL; Dilipkumar Daphtary, Maitland FL 77.00
3.62
5
2

Elliot Raphaelson - Mark Raphaelson, Orlando FL; Ping Chen, Winter Springs FL; Frederick C Liu, Winter Park FL 76.00
2.71
6


Mike Cappelletti, Hixson TN; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Marilyn Garcia - James 'Spike Lay, Daytona Beach FL 74.00
2.38
7


John Reitz, Orlando FL; James Edmunds, Altamonte Spg FL; Mara Tuttle, Lake Mary FL; Michael Blaher, Apopka FL 73.00
2.71
8
3

Perry Poole, Maitland FL; Lew Shwiller, Ocoee FL; Kent Kelley, Winter Park FL; Alex Halberstadt, Orlando FL 70.00
2.03
4

Pam Himes - Jerry Himes, Merritt Island FL; Karen Raphaelson, Orlando FL; Laurie Pastrano, Winter Park FL 64.00
1.61
5

Brandon Harper, Winter Park FL; Steven Wallis, Tampa FL; Allison Howard, Cookeville TN; G Pegram, Tallahassee FL 63.00
2.07

2
Charles Morrisson - Linda Morrisson - Louis Kranyak - Virginia Kranyak, Melbourne FL 60.00
1.55

3
Susan Woodman, Orlando FL; Catherine Branham - Letitia Stallard - Lynn McKinney, Winter Park FL 40.00

299'er Swiss Teams II
5 Tables

MPs Rank Names Score
1.51
1
Paul Hatten Jr - Dell Hatten - Thomas Cadden - Joan Cadden, Vero Beach FL 50.00
1.13
2
Carole Hollamby - H Phillips, Orlando FL; Katherine Bybee, Oviedo FL; Cabot Jaffee, Maitland FL 48.00
Return to Tournament Index

Go to District 9 Home Page