District 9

Tournament Results

July 11 - 13, 2008
Orlando Bridge Club Logo

Orlando Summer Sectional


General Information

Total Tables in Play - 214.0
Total Number of Players Attending - 285
Total Number of Players Winning Masterpoints - 227
Total Number of Masterpoints Won - 707.32
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

 
Tournament Info
 
Click on session names to see details

Friday


Fri AM Strat Open Pairs
18.5 Tables / Based on 29 Tables

MPs A B C Names Score
6.50
1


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL 64.36%
4.88
2


John Reitz, Orlando FL; Michael Blaher, Apopka FL 60.28%
3.66
3


James Edmunds, Altamonte Spg FL; H Fertig, Winter Springs FL 60.25%
2.74
4


Susi Ross - Harry Ross, Winter Spgs FL 58.67%
3.23
5
1

Wilbur Radcliffe - Rosalie Londeree, Orlando FL 58.48%
1.58
6


Alice Gerard - James Bowman, Orlando FL 57.92%
2.42
2

Keith Blume - Gloria McCain, Orlando FL 56.58%
1.82
3

Dorothy Rosenfeld, Altamonte Spg FL; Margaret Bauerle, Winter Springs FL 55.18%
1.36
4

Roberta Rausch, Orlando FL; Sheila Kleeman, Windermere FL 54.35%
1.73
5
1
Bill Garrity, Orlando FL; Robert Raes, Apopka FL 52.39%
0.77
6

Richard Wydro, Sr, Saint Cloud FL; Peter Lenhart, Kissimmee FL 51.84%
1.30

2
Peter Sheiman, Melbourne FL; Howard Rothman, Indialantic FL 48.42%
0.97

3
Jean Giffin - Rosemary Van Allen, Orlando FL 47.72%
0.73

4
Lawrence McDonald, Orlando FL; Sharon Shaffer, Debary FL 46.93%

Fri AM 199'ers
9.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.90
1
1

Aileen Steed - Paul Jepson, Orlando FL 63.95%
1.43
2


Ralph Reinecke Jr - Anita Kison, Titusville FL 62.84%
1.07
3
2

Diana Merrell, Winter Park FL; Thomas Bates, Orlando FL 55.50%
0.80
4


Dorothy Schieber, Winter Park FL; James Muller, Orlando FL 55.29%
0.67
5
3

Dena Anderton, Winter Park FL; Suzy O'Connor, Sanford FL 54.81%
0.60
6


Ronald Bienkowski - Elizabeth Bienkowski, Inverness FL 54.46%

Fri Aft Strat Open Pairs
20.0 Tables / Based on 29 Tables

MPs A B C Names Score
6.50
1


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL 64.81%
4.88
2


Bernice Ronske, Altamonte Spg FL; Jacqueline Andrews, Winter Park FL 60.57%
3.66
3
1

Patricia Estes, Maitland FL; Linda Edwards, Orlando FL 59.91%
2.74
4


Susi Ross - Harry Ross, Winter Spgs FL 59.86%
2.63
5
2

James Huntington, Longwood FL; Chris Kindt, Orlando FL 59.15%
1.97
6
3

Jennifer Rogers - W David Rogers Jr, Longwood FL 58.61%
1.48
4

Evelyn Hazen, Winter Park FL; Julia McGough, Sanford FL 58.17%
1.11
5

Linda Schofield - Lynn McKinney, Winter Park FL 56.54%
1.42
6/7
1/2
Brett Rouch, Orlando FL; Barbara Chalfen, Winter Park FL 53.38%
1.42
6/7
1/2
Peter Sheiman, Melbourne FL; Howard Rothman, Indialantic FL 53.38%
0.91

3
Martha Young, Orlando FL; Diane Rozek, Winter Park FL 49.35%
0.83

4
Bill Garrity, Orlando FL; Robert Raes, Apopka FL 49.13%

Fri Aft 199er Pairs
8.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.81
1


Virginia Hege - Carol Massey, Winter Park FL 60.39%
1.36
2


Ralph Reinecke Jr - Anita Kison, Titusville FL 58.13%
1.02
3


O. Joy Benton - Ernesto Longa, Merritt Island FL 56.89%
0.76
4


Steven Zimmerman - Julie Zimmerman, Winter Park FL 55.74%
0.63
5


Dorothy Schieber, Winter Park FL; James Muller, Orlando FL 55.19%
1.19
1

Ronald Bienkowski - Elizabeth Bienkowski, Inverness FL 54.17%
0.89
2

Marjorie Roulston - Betty Roulston, Gainesville FL 54.04%
0.67
3

Dena Anderton, Winter Park FL; Suzy O'Connor, Sanford FL 52.11%

Top of page

silver bar

Saturday


Sat AM Strat Open Pairs
22.5 Tables / Based on 34 Tables

MPs A B C Names Score
7.33
1


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL 63.14%
5.50
2


Marilyn Le Boy, Longwood FL; William Poole, Winter Springs FL 61.15%
4.12
3


Susi Ross - Harry Ross, Winter Spgs FL 61.03%
3.09
4


Wayne McCall, Titusville FL; Joanne Marten, Merritt Island FL 60.91%
3.65
5
1

Hazel Dennis, Winter Park FL; Sheila Kleeman, Windermere FL 58.53%
2.74
6
2

Norma Beauregard - Jacqueline Andrews, Winter Park FL 57.67%
2.05
3

Chris Kindt, Orlando FL; Judith Kane, Winter Park FL 57.63%
1.54
4

Terry Smith, Jacksonville FL; Linda Stuart, Gainesville FL 56.91%
1.38
5

Ping Chen, Winter Springs FL; James Huntington, Longwood FL 56.45%
0.87
6

Dot Davis, Winter Park FL; James Easterling, Casselberry FL 55.83%
1.73

1
Glen Martin, Longwood FL; Janet Koo, Windermere FL 52.70%
1.30

2
Joan Besley, Winter Park FL; Lynne Puder, Orlando FL 52.06%
0.97

3
Billie Barnby, Casselberry FL; Henry Font, Orlando FL 49.78%
0.73

4
Diane Rozek, Winter Park FL; Martha Young, Orlando FL 47.39%

Sat AM 199'ers
11.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.75
1/2
1/2

Elaine Kerr - Mary Gallagher, Winter Park FL 59.31%
1.75
1/2
1/2

Suzy O'Connor, Sanford FL; Judith Parnett, Lake Mary FL 59.31%
1.13
3
3
1
Alexander Vinokurov, Winter Springs FL; Chandra Krothapalli, Lake Mary FL 58.33%
0.84
4


Barbara Hanson - Ginny Partain, Orlando FL 55.95%
0.63
5
4

Nora Schell - Jean Cumming, Winter Park FL 54.38%
0.74
6

2
Aileen Steed - Paul Jepson, Orlando FL 52.93%

Sat Aft Strat Open Pairs
24.5 Tables / Based on 34 Tables

MPs A B C Names Score
7.33
1


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL 65.31%
5.50
2


Lois Brice - Paul Robb, Orlando FL 63.99%
4.12
3


John Reitz, Orlando FL; Michael Blaher, Apopka FL 61.96%
3.80
4
1

Jennifer Rogers - W David Rogers Jr, Longwood FL 61.06%
2.85
5
2

Elizabeth Stettler - Jane Formet, Orlando FL 59.47%
2.14
6
3

Andrew Wilkin, Winter Springs FL; Patricia Stump, Orlando FL 58.99%
2.92
4

Susan Rowley, Orlando FL; Perry Poole, Maitland FL 57.14%
2.04
5

James Huntington, Longwood FL; Ping Chen, Winter Springs FL 57.13%
0.90
6

Dorothy McGuire, Oviedo FL; Marga Van Camp, Casselberry FL 56.25%
1.62

1
Agneta Eklund - Goeran Eklund, Lake Mary FL 55.61%
1.22

2
Glen Martin, Longwood FL; Janet Koo, Windermere FL 53.14%
0.91

3
Lynne Puder, Orlando FL; Joan Besley, Winter Park FL 52.83%
0.76

4
Mary Ellen Kammert, Altamonte Spg FL; Martha Young, Orlando FL 52.13%

Sat Aft 199'ers
8.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.81
1


Patricia Schloot, Maitland FL; Maryann Soinski, Winter Park FL 61.31%
1.36
2
1

Judy Underhill - Caryl Mackay, Leesburg FL 60.94%
1.02
3


Patsy Goldman, Winter Spgs FL; Alberta Ashley, Winter Springs FL 58.85%
0.76
4


Pinkie Freeman - Mary Cozart, Orlando FL 58.30%
0.89
5
2

Fran Cowie, Maitland FL; Jackie Jones, Apopka FL 56.23%
0.67
3

Diana Merrell, Winter Park FL; James Muller, Orlando FL 52.96%

Handicapped KO's Br 1
8 Tables

MPs Rank Names
7.26
1
Thomas Heuring - Angela Weindruch, Longwood FL; Nuri Pasha - Mary Alice Mixson, Orlando FL; Ian Grant, Venice FL
3.85
2
Mary Ann Belden, Sanford FL; Sandra Schenk, Jacksonville FL; Elizabeth Stettler - Jane Formet, Orlando FL

Handicapped KO's Br 2
7 Tables

MPs Rank Names
3.62
1
Judy Underhill - Caryl Mackay - John Bendick - Gerald Robie, Leesburg FL
1.92
2
Marilyn Ullrich - Donald Ullrich, Longwood FL; Jane Horton, Orlando FL; Barbara Mahaffey, Oviedo FL

Pro-Am Pairs
12.0 Tables

MPs Rank Names Score
2.93
1
Barbara Mahaffey, Oviedo FL; Evelyn Kleinsasser, Alachua FL 60.71%
2.20
2
Kathy McCarty, Cumming GA; Linda Stuart, Gainesville FL 55.95%
1.65
3
Frances Koontz - Lisa Spears, Orlando FL 55.36%
1.24
4
Virginia Hege, Winter Park FL; Sheila Kleeman, Windermere FL 55.06%
0.93
5
W David Rogers Jr, Longwood FL; Thomas Bates, Orlando FL 54.76%
0.74
6
Donald Manore, Oviedo FL; Michael Manore, Longwood FL 53.57%

Top of page

silver bar

Sunday


Stratified Swiss Teams
26 Tables

MPs A B C Names Score
9.00
1


Tansu Aksu - Charles Miner - Paul Robb, Orlando FL; John Long, Casselberry FL 90.00
6.75
2


Susi Ross - John Moschella - Harry Ross, Winter Spgs FL; Michael Blaher, Apopka FL 83.00
4.43
3/4


Howard Christ III, Dunnellon FL; Kenn Thornton, Hernando FL; Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL 77.00
5.06
3/4
1

Craig Abbott - Donald Mowry - Jill Mowry, Sarasota FL; William Granger, Bradenton FL 77.00
2.79
5/6


Marilyn Garcia - Spike Lay, Daytona Beach FL; Hank Youngerman, Jacksonville FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL 75.00
3.80
5/6
2

Virginia Winters - Ann Magaha - Susan Kongsvik, Deland FL; Ronnie Dishian, Debary FL 75.00
2.25
7


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; Robert Dennard, Orlando FL; Ed Schulte, Tampa FL 74.00
2.00
8


R Craig Hemphill - Nancy Mitchell - Anne Landry - John Landry, Jacksonville FL 72.00
2.85
3

Mark Raphaelson - Karen Raphaelson, Orlando FL; James Huntington, Longwood FL; Ping Chen, Winter Springs FL 71.00
2.13
4

Gloria McCain - Keith Blume - George Hubmaier, Orlando FL; Flo Donahugh, Winter Springs FL 60.00
1.69
5

Lynne Puder - Susan Woodman, Orlando FL; Joan Besley - Catherine Branham, Winter Park FL 59.00
2.44

1
Diana Merrell - Jerry Merrell, Winter Park FL; Thomas Bates - Doris Schoenblum, Orlando FL 50.00
1.83

2
Ann Anderson - Cynthia Pesch - Maryann Soinski, Winter Park FL; Patricia Schloot, Maitland FL 49.00
Return to Tournament Index

Go to District 9 Home Page