District 9

Tournament Results

February 810, 2008

Orlando Bridge Club Logo

Orlando NLM/Open Sectional

 


General Information

Total Tables in Play - 220.5
Total Number of Players Attending - 302
Total Number of Players Winning Masterpoints - 235
Total Number of Masterpoints Won - 718.41
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

 
Tournament Info
 
Click on session names to see details/match

Friday


Fri AM Strat Pairs
15.5 Tables / Based on 31 Tables

MPs A B C Names Score
6.83
1


John Reitz, Orlando FL; Michael Blaher, Apopka FL 63.62%
5.12
2


Robert Todd, Tallahassee FL; Robert Dennard, Orlando FL 63.13%
3.84
3
1

John Richards - Joanne Yeager, Orlando FL 62.96%
2.88
4
2
1
Linda Scheible - Michael Scheible, Kenosha WI 58.98%
2.16
5
3

Chris Kindt, Orlando FL; Jonathan Sundheim, Oviedo FL 58.79%
1.62
6


Marilyn Le Boy, Longwood FL; William Poole, Winter Springs FL 57.91%
1.41
4
2
Arthur Jaffe - Timothy Baelz, Kissimmee FL 52.37%
1.06
5
3
Howard Rothman, Indialantic FL; Harvey Fishman, Dunnellon FL 50.22%
0.79

4
Mary Johnson - Nora Schell, Winter Park FL 50.22%

Fri AM NLM Pairs
15.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.71
1


John Christman - Gloria Soloven, Orlando FL 60.42%
2.03
2


Richard Talbott - Marjorie Talbott, Spring Hill FL 60.23%
2.09
3
1

Nicholas Nazarenko, Doylestown PA; Harold Harris, Oviedo FL 58.47%
1.57
4
2
1
Brenda Lord - Amy Hall, Winter Park FL 55.11%
1.18
5
3
2
Patricia Schloot, Maitland FL; Ann Anderson, Winter Park FL 54.77%
0.88
6
4
3
Lucille Bearsch - Lenore Dillard, Winter Park FL 54.70%
0.70
5
4
Shirley Harrold - Don Harrold, Orlando FL 54.17%
0.50
6

Donald Ullrich - Marilyn Ullrich, Longwood FL 53.22%
0.46

5
James Baker - Gwendolyn Baker, Dunnellon FL 52.60%

Fri Aft Strat Pairs
18.0 Tables / Based on 32 Tables

MPs A B C Names Score
7.00
1


Martha McGhee, Maitland FL; Elizabeth Harris, Auburndale FL 63.49%
5.25
2


Lois Brice - Paul Robb, Orlando FL 62.91%
3.94
3


William Poole, Winter Springs FL; Marilyn Le Boy, Longwood FL 61.69%
2.95
4
1

Margaret Cooke - James Cooke, Celebration FL 61.32%
2.21
5


Joanne Marten, Merritt Island FL; Julia Bomalaski, Cocoa Beach FL 61.10%
1.66
6


James Edmunds, Altamonte Spg FL; H Fertig, Winter Springs FL 60.12%
2.21
2

Glen Harmer, Thunder Bay ON; Joyanne Stahl, Leesburg FL 58.07%
2.00
3
1
Larry Pack, Casselberry FL; Andrew Wilkin, Winter Springs FL 53.83%
1.50
4
2
Robert Raes, Apopka FL; Bill Garrity, Orlando FL 52.94%
1.13
5
3
Elizabeth Aguerrevere - Donald Cameron, Orlando FL 52.08%
0.74
6

Lynn Mix - Jane Formet, Orlando FL 52.00%
0.84

4
Lynne Puder, Orlando FL; Joan Besley, Winter Park FL 51.46%
0.77

5
Arthur Jaffe - Timothy Baelz, Kissimmee FL 49.06%

Fri Aft NLM Pairs
14.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.60
1


Angela Weindruch, Longwood FL; Nuri Pasha, Orlando FL 67.80%
1.95
2
1

Kathy Boyd, Casselberry FL; Linda Thomas, Winter Park FL 61.93%
1.46
3


Lorraine Harris, Orlando FL; Faye Conti, Longwood FL 59.85%
1.45
4
2
1
Steven Zimmerman - Julie Zimmerman, Winter Park FL 58.52%
1.09
5
3
2
Donald McMartin - Gladys McMartin, Titusville FL 58.33%
0.82
6
4
3
Ann Anderson - Cynthia Pesch, Winter Park FL 56.25%
0.95
5/6
4/5
Shirley Harrold - Don Harrold, Orlando FL 54.36%
0.54
5/6
4/5
Thomas Bates, Orlando FL; Diana Merrell, Winter Park FL 54.36%

KO's Bracket 1
8 Tables

MPs Rank Names
8.23
1
Larry King - Elizabeth Stettler, Orlando FL; Ping Chen, Winter Springs FL; James Huntington, Longwood FL
4.36
2
Thomas Heuring, Longwood FL; Jacqueline Andrews, Winter Park FL; Flo Donahugh, Winter Springs FL; Mara Tuttle, Lake Mary FL

KO's Bracket 2
8 Tables

MPs Rank Names
3.84
1
Katherine Bybee, Oviedo FL; Kathleen Page, Winter Park FL; Bernita Dobbs, Orlando FL; Fran Cowie, Maitland FL
2.04
2
Millie Nowell - John Nowell, Jr - Susan Woodman - Lisa Spears, Orlando FL

Top of page

Saturday


Sat AM Strat Pairs
21.0 Tables / Based on 39 Tables

MPs A B C Names Score
8.17
1


Tansu Aksu - Charles Miner, Orlando FL 75.93%
6.13
2
1

Julia Zucker, East Brunswick NJ; Nat Zucker, E Brunswick NJ 62.73%
4.60
3


Alice Gerard - James Bowman, Orlando FL 60.65%
3.45
4


Steve Auchterlonie, United Kingdom; Mark Benson, Kissimmee FL 60.19%
2.59
5


James Edmunds, Altamonte Spg FL; Eileen Easterling, Casselberry FL 58.10%
2.53
6
2

Chris Kindt - Jane Formet, Orlando FL 57.64%
2.24
3
1
James Poitras - Patricia Poitras, Narcoossee FL 57.41%
1.42
4

Lois Fortunato, Spring Hill FL; Annabelle Hills, Brooksville FL 54.63%
1.07
5

Elliot Raphaelson - Mark Raphaelson, Orlando FL 53.70%
0.80
6

Robert Simon, New Smyrna FL; Richard Lemmon, New Smyrna Bch FL 53.47%
1.68

2
Larry Pack, Casselberry FL; Andrew Wilkin, Winter Springs FL 50.69%
1.26

3
Morris Johnson - Gloria Johnson, Brooklyn NY 50.46%
0.95

4
David McVey, United Kingdom; Perry Poole, Maitland FL 49.54%
0.71

5
Edna Lauer - Paul Lauer, Spring Hill FL 48.61%

Sat AM NLM Pairs
17.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.03
1
1
1
Caryl Mackay - Judy Underhill, Leesburg FL 62.92%
2.27
2
2
2
James Baker - Gwendolyn Baker, Dunnellon FL 62.20%
1.70
3


David Cooper - Margo Cooper, Winter Park FL 57.99%
1.28
4
3

Ernesto Longa - O. Joy Benton, Merritt Island FL 57.14%
0.84
5/6


Virginia Hege - Linda Schofield, Winter Park FL 56.85%
1.03
5/6
4
3
Patricia Schloot - Jean McCaw, Maitland FL 56.85%
0.72
5
4
David McDougall - Syndi McDougall, Petawawa ON 56.42%
0.72
6

Judith Callahan - Carolyn Coats, Orlando FL 56.25%
0.72

5
Sharon Cotnam - Robert Cotnam, Pembroke ON 55.39%

Sat Aft Strat Open Pairs
19.5 Tables / Based on 32 Tables

MPs A B C Names Score
7.00
1
1

John Richards - Joanne Yeager, Orlando FL 66.00%
5.25
2


Lois Brice - Paul Robb, Orlando FL 63.72%
3.94
3
2

Lynn Mix - Jane Formet, Orlando FL 62.27%
2.95
4
3

Judith Kane, Winter Park FL; Ann Brosius, Maitland FL 61.34%
2.21
5


Susan Fraser, Leesburg FL; Betty Sandifer, Daytona Beach FL 58.35%
1.66
6


William Poole, Winter Springs FL; Marilyn Le Boy, Longwood FL 58.33%
2.00
4
1
James Poitras - Patricia Poitras, Narcoossee FL 57.72%
0.98
5

Lois Fortunato, Spring Hill FL; Annabelle Hills, Brooksville FL 57.47%
0.84
6

James Huntington, Longwood FL; Ping Chen, Winter Springs FL 55.88%
1.50

2
Morris Johnson - Gloria Johnson, Brooklyn NY 55.79%
1.13

3
Laurie Pastrano, Winter Park FL; Kim Krongelb, Orlando FL 55.56%
0.84

4
Howard Rothman, Indialantic FL; Harvey Fishman, Dunnellon FL 53.47%
0.63

5
Goeran Eklund - Agneta Eklund, Lake Mary FL 50.63%

Sat Aft NLM Pairs
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.38
1
1

Jean Giffin - Rosemary Van Allen, Orlando FL 59.99%
1.79
2


Diane Rozek, Winter Park FL; Martha Young, Orlando FL 58.33%
1.34
3
2

Suzy O'Connor, Sanford FL; Ellen Higdon, Deland FL 57.74%
1.28
4
3
1
Caryl Mackay - Judy Underhill, Leesburg FL 57.26%
0.96
5
4
2
Anita Kison - Gladys McMartin, Titusville FL 54.89%
0.83
6
5

Angela Weindruch, Longwood FL; Nuri Pasha, Orlando FL 54.76%
0.72

3
Syndi McDougall - David McDougall, Petawawa ON 52.64%
0.54

4
William Dobrzynski - Kathryn Dobrzynski, Mc Kean PA 51.96%

Top of page

Sunday


Strat Open Swiss Teams
23 Tables / Based on 30 Tables

MPs A B C Names Score
10.00
1


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; John Brady, Jacksonville FL; Robert Todd, Tallahassee FL 105.00
7.50
2
1

Mark Raphaelson - Lance Marrou - Karen Raphaelson, Orlando FL; James Huntington, Longwood FL 78.00
5.63
3


Shirley Townley - Linda Miller, Ormond Beach FL; Betty Sandifer - Gail Rust, Daytona Beach FL 76.00
4.22
4
2
1
James Poitras - Patricia Poitras, Narcoossee FL; Laurie Pastrano, Winter Park FL; Kim Krongelb, Orlando FL 75.00
3.33
5


Eileen Easterling, Casselberry FL; Frederick C Liu, Winter Park FL; Ping Chen, Winter Springs FL; James Edmunds, Altamonte Spg FL 74.00
2.68
6/7


Joan Lane - Joseph Lane, Blairsville GA; Susan Fraser - Ron Fraser, Leesburg FL 71.00
2.68
6/7


Paul Robb, Orlando FL; Susi Ross - Harry Ross, Winter Spgs FL; Michael Blaher, Apopka FL; John Long, Casselberry FL 71.00
2.22
8


Thomas Heuring, Longwood FL; Jacqueline Andrews - Sheila Behr - Norman Behr, Winter Park FL 68.00
2.29
3/4

Ralph Reinecke Jr - Charlotte Medeiros - Margaret Moyer - Robert Moyer, Titusville FL 60.00
2.29
3/4

Mark Bumler - Flo Donahugh, Winter Springs FL; Mara Tuttle, Lake Mary FL; Peter Dittner, Zellwood FL 60.00


NLM Swiss Teams
7 Tables

MPs A B C Names Score
2.76
1


Beverly Ellars - Linda Schofield, Winter Park FL; Thomas Bates - Linda McEwan, Orlando FL 89.00
2.07
2
1
1
Sharon Cotnam - Robert Cotnam, Pembroke ON; David McDougall - Syndi McDougall, Petawawa ON 80.00
1.55
3


Brenda Lord - Elaine Kerr - Amy Hall - Mary Lucinda Standridge, Winter Park FL 61.00

Return to Tournament Index

Go to District 9 Home Page