Unit 240 NLM/Senior Sectional

Silver Points!

Orlando Metropolitan Bridge Center

February 17- 19, 2006


General Information

Total Tables in Play - 174.5
Total Number of Players Attending - 243
Total Number of Players Winning Masterpoints - 194
Total Number of Masterpoints Won - 481.80
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

 
Tournament Info
 
Click on session names if underlined to see details

Friday


Fri AM Senior Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.07
1


Harold Emme - Carol Emme, Plainfield IL 65.34%
2.30
2


Marilyn Le Boy, Longwood FL; William Poole, Winter Springs FL 64.39%
2.02
3
1

Wilbur Radcliffe - M Radcliffe, Orlando FL 59.09%
1.53
4


Millie Larkin, St Cloud FL; Martha McGhee, Maitland FL 58.71%
0.97
5


Alan Sandler, Bonita Springs FL; Thomas Mauthner, Clermont FL 57.58%
1.52
6
2

Barbara Burgess, Leesburg FL; Roxana Perkins, The Villages FL 57.20%
1.32
3
1
Linda Edwards, Orlando FL; Patricia Estes, Maitland FL 55.30%
0.85
4

Dale Weick, Melbourne FL; Albert Vaccaro, Venive FL 54.73%
0.99
5
2
Ann Taylor, Port St Lucie FL; Gerry Vaughn, Fort Pierce FL 53.98%
0.74

3
Lyn Shapiro, Maitland FL; Sherry Zimand, Orlando FL 51.70%

Fri AM NLM Pairs
15.5 Tables

MPs D E F Names Score
2.62
1


Timothy Baelz - Arthur Jaffe, Kissimmee FL 75.37%
1.97
2


Larry Pack, Casselberry FL; Evelyn Peisner, Longwood FL 67.19%
1.47
3


Mary Henderson, Naples FL; Ramarao Desiraju, Winter Springs FL 59.92%
1.11
4


Henry Poe - Arnie Summers, Lakeland FL 58.98%
1.81
5
1

Linda Scheible - Michael Scheible, Kenosha WI 58.81%
0.66
6


Edward Draiss Sr, Leesburg FL; Ella Reff, Muncie IN 55.94%
1.36
2

Richard Watkins - Mary Watkins, Orlando FL 52.56%
1.02
3

John Glezen - Judith Alderman, Fayetteville NY 52.20%
0.76
4

Letitia Stallard, Winter Park FL; Lynne Puder, Orlando FL 50.95%
0.57
5

Linda McEwan, Orlando FL; Beverly Ellars, Winter Park FL 49.95%
0.98

1
June Wilson - Gailann Lawton, Orlando FL 45.84%
0.74

2
Jane McNulty - Doris Canada, Winter Park FL 43.95%

Fri Aft NLM Pairs
16.0 Tables

MPs D E F Names Score
2.62
1


Millie Nowell - John Nowell Jr, Orlando FL 63.64%
1.97
2


Lorraine Harris, Orlando FL; Faye Conti, Longwood FL 63.26%
1.71
3
1
1
Marilyn Ullrich - Donald Ullrich, Longwood FL 61.74%
1.28
4
2

Joann Nelson - Bette Jensen, Orlando FL 60.23%
0.83
5


Timothy Baelz - Arthur Jaffe, Kissimmee FL 59.66%
0.62
6


Mary Henderson, Naples FL; Ramarao Desiraju, Winter Springs FL 56.44%
0.96
3

Linda Scheible - Michael Scheible, Kenosha WI 55.30%
0.96
4
2
Linda McEwan, Orlando FL; Beverly Ellars, Winter Park FL 54.36%
0.48
5/6

George Clark - Robert Moyer, Titusville FL 53.79%
0.48
5/6

Richard Watkins - Mary Watkins, Orlando FL 53.79%
0.72

3
Carol Edwards, Fern Park FL; Kathy Boyd, Casselberry FL 46.78%
0.54

4
Maxine Gant - Marian Schaffer, Cape Canaveral FL 44.70%

Fri Aft Senior Pairs
13.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.07
1


Marilyn Le Boy, Longwood FL; William Poole, Winter Springs FL 66.61%
2.30
2


Lois Brice - Paul Robb, Orlando FL 57.27%
1.73
3


Millie Larkin, St Cloud FL; Martha McGhee, Maitland FL 56.53%
1.30
4


Judith Kane, Winter Park FL; Pam Stiff, Deland FL 56.39%
0.97
5


Carolyn Walsh - Elliot Raphaelson, Orlando FL 55.78%
0.73
6


James Edmunds, Altamonte Spg FL; H Fertig, Winter Springs FL 54.09%
2.02
1
1
James Poitras - Patricia Poitras, St Cloud FL 53.86%
1.52
2
2
John Ide, Cape Canaveral FL; Gregory Kalmbach, Sanford FL 53.31%
1.14
3

Albert Vaccaro, Venive FL; Dale Weick, Melbourne FL 53.15%
0.85
4

Norma Beauregard - Hazel Dennis, Winter Park FL 52.89%
1.01
5

John Richards - Joanne Yeager, Orlando FL 52.39%
0.74

3
Ann Taylor, Port St Lucie FL; Gerry Vaughn, Fort Pierce FL 50.25%

Top of page

Saturday


Sat AM Senior Pairs
12.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.07
1


Marilyn Le Boy, Longwood FL; William Poole, Winter Springs FL 63.28%
2.30
2


Millie Larkin, St Cloud FL; Martha McGhee, Maitland FL 60.55%
1.73
3


James Edmunds, Altamonte Spg FL; Wilbur Radcliffe, Orlando FL 58.59%
2.14
4
1
1
James Poitras - Patricia Poitras, St Cloud FL 58.56%
1.61
5
2

Chris Kindt - Jane Formet, Orlando FL 58.07%
1.20
6
3

John Reitz, Orlando FL; Judith Kane, Winter Park FL 57.75%
0.90
4

M Radcliffe, Orlando FL; Floneta Gilmore, Oviedo FL 52.66%
0.68
5

Larry King, Orlando FL; W David Rogers Jr, Longwood FL 52.08%
1.06

2
Mary Alice Mixson, Orlando FL; Lois Hudson, Winter Park FL 50.84%
0.79

3
Linda Edwards - Joan Grice, Orlando FL 50.13%
0.59

4
Sherry Zimand, Orlando FL; Lyn Shapiro, Maitland FL 49.31%

Sat AM NLM Pairs
13.0 Tables

MPs D E F Names Score
2.32
1


Mary Henderson, Naples FL; Ramarao Desiraju, Winter Springs FL 61.55%
1.74
2


Evelyn Peisner, Longwood FL; Larry Pack, Casselberry FL 61.36%
1.81
3
1
1
Ron Hutchins - Joan Hutchins, Leesburg FL 58.14%
1.36
4
2
2
Marilyn Ullrich - Donald Ullrich, Longwood FL 57.39%
1.02
5
3

Linda Scheible - Michael Scheible, Kenosha WI 56.44%
0.55
6


John Barker, Scottsdale AZ; Elizabeth Aguerrevere, Orlando FL 56.06%
0.76
4

Linda McEwan - Lynne Puder, Orlando FL 53.79%
0.57
5

Robert McNeill - Ilonka McNeill, Winchester VA 52.46%
0.67

3
Marylou Hill - Esther Kamer, Viera FL 52.08%

Handicapped KO
9 Tables

MPs Rank Names
7.60
1
Donald Lightner - Lawrence McDonald - Daniel Morisky - Robin Corbet, Orlando FL
5.70
2
Larry Noyes - John Bendick, Leesburg FL; Pamela Miller, Mount Dora FL; Marilyn Porter, Tavares FL
4.18
3
Laurie Pastrano - Joan Pirkle, Winter Park FL; Rosalie Londeree, Apopka FL; Kim Krongelb, Orlando FL

Sat Aft Senior Pairs
11.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.93
1


Susi Ross - Harry Ross, Winter Spgs FL 64.10%
2.20
2


Paul Robb, Orlando FL; John Long, Casselberry FL 59.45%
2.02
3
1

John Richards - Joanne Yeager, Orlando FL 56.39%
1.24
4


Marilyn Le Boy, Longwood FL; William Poole, Winter Springs FL 55.36%
1.52
5
2

John Reitz, Orlando FL; Judith Kane, Winter Park FL 53.54%
1.32
6
3
1
Dot Davis, Winter Park FL; Barbara Jones, Orlando FL 52.73%
0.99
4
2
John Ide, Cape Canaveral FL; Gregory Kalmbach, Sanford FL 52.70%
0.64
5

Dennis Bushman, Apopka FL; Sharon Bushman, Orlando FL 52.32%
0.74

3
Donald Cameron - Nuri Pasha, Orlando FL 51.00%

Sat Aft NLM Pairs
14.0 Tables

MPs D E F Names Score
2.42
1
1
1
Laurie Pastrano, Winter Park FL; Rosalie Londeree, Apopka FL 64.96%
1.82
2


Mary Henderson, Naples FL; Ramarao Desiraju, Winter Springs FL 64.77%
1.36
3


John Barker, Scottsdale AZ; Elizabeth Aguerrevere, Orlando FL 58.90%
1.28
4
2

Linda McEwan - Lynne Puder, Orlando FL 58.33%
0.96
5
3

Barbara Wist, Cape Canaveral FL; Jeanette Scheving, Cocoa Beach FL 57.58%
0.72
6
4

Mary Ellen Kammert, Altamonte Spg FL; Martha Young, Orlando FL 55.11%
0.57
5

Richard Watkins - Mary Watkins, Orlando FL 54.73%
0.83

2
Rhonda Smart, Apopka FL; Svetlana Taul, Longwood FL 53.60%

Top of page

Sunday


Strat Senior Swiss Teams
17 Tables

MPs A B C Names Score
5.40
1


Joe Sacco, Longwood FL; Bill McCallon - Joe Houde, St Augustine FL; Barbara McCallon, Saint Augustine FL 100.00
4.05
2


Norman Behr - Sheila Behr - Joanne Behr - Sam Behr, Winter Park FL 86.00
3.04
3


Elliot Raphaelson - Carolyn Walsh - Charles Thompson, Orlando FL; Richard Huber, Cairo GA 79.00
2.28
4


Judith Kane, Winter Park FL; John Reitz, Orlando FL; William Poole, Winter Springs FL; Marilyn Le Boy, Longwood FL 72.00
1.71
5


Paul Robb - Lois Brice, Orlando FL; Thomas Heuring - Harriett Lake, Longwood FL 69.00
3.21
1
1
Bill Cox, Saugus MA; Bettye Ballenger, Windermere FL; Jim Schweiger - Dorothy Schweiger, Winter Garden FL 64.00
2.41
2

John Wilson - Geraldine Wilson, Winter Springs FL; Morris Johnson - Gloria Johnson, Brooklyn NY 57.00
1.81
3

Wilbur Radcliffe - M Radcliffe, Orlando FL; W David Rogers Jr - Jennifer Rogers, Longwood FL 56.00
1.35
4

Lawrence Boyce, Longwood FL; Hazel Dennis, Winter Park FL; Doris Schoenblum - Mary Alice Mixson, Orlando FL 54.00
1.59

2
Julie Clark - George Clark - Margaret Moyer - Robert Moyer, Titusville FL 53.00


NLM Swiss Teams
7 Tables

MPs A B Names Score
2.57
1

Mary Ellen Kammert, Altamonte Spg FL; Alan Zahm, Windermere FL; Martha Young, Orlando FL; Janet Ross, Winter Park FL 76.00
1.93
2

Gloria Soloven - Paula Colgan - Marilou Brohm, Orlando FL; Agneta Eklund, Lake Mary FL 75.00
1.62
3/4
1/2
Lynne Puder - Linda McEwan, Orlando FL; Letitia Stallard - Joan Pirkle, Winter Park FL 60.00
1.62
3/4
1/2
Linda Scheible - Michael Scheible, Kenosha WI; Carol Edwards, Fern Park FL; Kathy Boyd, Casselberry FL 60.00

Return to District 9 Home Page Return to District 9 Tournament Page