District 9

Tournament Results

January 28 - 31, 2005

Orlando NLM Sectional

 


General Information

Total Tables in Play - 101
Total Number of Players Attending - 140
Total Number of Players Winning Masterpoints - 109
Total Number of Masterpoints Won - 216.84
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

 

Friday


Fri AM NLM Pairs
22 Pairs

MPs A B C Names Score
2.12
1
1
1
Linda Scheible - Michael Scheible, Kenosha WI 63.19%
1.59
2
2

Janet Kay, Leesburg FL; Juan Sullivan, Kenosha WI 61.34%
1.19
3


Donald Cameron, Orlando FL; Pat Denapoli, Windsor ON 56.02%
0.91
4
3

Jeanne Hatcher - Helen Weeks, Orlando FL 55.32%
0.74
5


Mary Alice Mixson, Orlando FL; Mary Hencken, Casselberry FL 53.24%
0.50
6


Faye Conti, Longwood FL; Margo Cooper, Winter Park FL 53.01%
0.68
4

Rita Fagan - Gordon Fagan, Flint MI 51.85%
0.69
5/6
2/3
Linda McEwan - Bob Pribell, Orlando FL 50.93%
0.69
5/6
2/3
Kathy Stanford - Irene Walsh, Leesburg FL 50.93%

Fri Aft NLM Pairs
22 Pairs

MPs A B C Names Score
2.12
1


Donald Cameron, Orlando FL; Pat Denapoli, Windsor ON 60.42%
1.59
2
1
1
Kahren Arbitman - Letitia Stallard, Winter Park FL 58.04%
1.19
3
2
2
Irene Walsh - Kathy Stanford, Leesburg FL 56.85%
0.89
4


Brett Rouch - Barbara Jones, Orlando FL 56.25%
0.86
5
3
3
David Pearce, Orlando FL; Alan Zahm, Windermere FL 54.46%
0.71
6
4

Stanley Becker - Judith Becker, Longwood FL 53.57%

Bracketed KO's Br 1
6 Teams

MPs Rank Names
5.15
1
John Christman - Joan Grice - Linda Edwards, Orlando FL; Patricia Estes, Maitland FL
3.86
2
John Bendick - Ronald Foreman - Gary Zogg - Chris Zogg, Leesburg FL

Bracketed KO's Br 2
6 Teams

MPs Rank Names
4.43
1
Donald Lightner - Daniel Morisky - Lawrence McDonald - Robin Corbet, Orlando FL
3.32
2
Charles Bardelis, Palm Beach FL; Judy Velasquez, Colorado Spgs CO; Joan Karbonik - Walter Karbonik, Palatine IL

Top of page

Saturday


Sat AM NLM Pairs
36 Pairs

MPs A B C Names Score
2.83
1


Catherine Branham, Winter Park FL; Audrey Mesmer, Orlando FL 64.90%
2.12
2


James Poitras - Patricia Poitras, St Cloud FL 63.78%
1.90
3
1

Helen Weeks - Jeanne Hatcher, Orlando FL 62.02%
1.43
4
2

Rita Fagan - Gordon Fagan, Flint MI 59.46%
0.90
5


Bill Cox, Saugus MA; Bettye Ballenger, Windermere FL 55.93%
1.20
6
3
1
Tony Gardner, DeLand FL; Clyde Benoy III, Deltona FL 55.29%
0.90
4
2
Kahren Arbitman - Letitia Stallard, Winter Park FL 54.65%
0.68
5
3
Linda Scheible - Michael Scheible, Kenosha WI 54.49%
0.51
6
4
Mary Ellen Kammert, Altaminte Spgs FL; Martha Young, Orlando FL 51.76%

Sat Aft NLM Pairs
26 Pairs

MPs A B C Names Score
2.32
1


Tom Wilson - Laura Campbell, Orlando FL 67.23%
1.74
2


Bill Cox, Saugus MA; Bettye Ballenger, Windermere FL 61.93%
1.62
3
1
1
Juan Sullivan - Linda Scheible, Kenosha WI 60.42%
0.98
4


Christine Smith - Dottye McCain, Orlando FL 57.58%
1.22
5
2
2
Mary Ellen Kammert, Altaminte Spgs FL; Martha Young, Orlando FL 56.25%
0.91
6
3
3
Tony Gardner, DeLand FL; Clyde Benoy III, Deltona FL 56.06%
0.81
4

Charles Bardelis, Palm Beach FL; Judy Velasquez, Colorado Spgs CO 55.87%
0.57
5

Kim Krongelb, Orlando FL; Joan Pirkle, Winter Park FL 54.55%

Top of page

Sunday


NLM Swiss Teams
12 Teams

MPs A B C Names Score
3.33
1


Bill Cox, Saugus MA; Bettye Ballenger, Windermere FL; Jim Schweiger - Dorothy Schweiger, Winter Garden FL 141.00
2.50
2
1

James Poitras - Patricia Poitras, St Cloud FL; Janet Koo, Windermere FL; Glen Martin, Longwood FL 118.00
1.87
3


John Christman - Joan Grice, Orlando FL; Mary Hencken, Casselberry FL; Patricia Estes, Maitland FL 113.00
1.40
4


Laura Jones - B Dun - Barbara Jones - Brett Rouch, Orlando FL 102.00
1.71
2
1
Linda Scheible - Michael Scheible - Juan Sullivan, Kenosha WI; Karen Conrad, Orlando FL 87.00