District 9

Tournament Results

July 23 - 25, 2004

Orlando Sectional

 


General Information

Total Tables in Play - 248.5
Total Number of Players Attending - 316
Total Number of Players Winning Masterpoints - 259
Total Number of Masterpoints Won - 911.11
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

 

Friday


Fri AM Stratified Pairs
21 Pairs

MPs A B C Names Score
4.67
1


John Moschella, Winter Springs FL; Robert Dennard, Lake Mary FL 132.33
3.50
2


Brenda Pribell - Kathleen McMillan, Orlando FL 126.59
2.63
3


Alice Gerard - Tansu Aksu, Orlando FL 125.46
1.97
4


Albert Vaccaro - Dale Weick, Melbourne FL 123.15
1.48
5


Richard Huber, Cairo GA; William Poole, Winter Springs FL 122.83
2.12
6
1

Junior Carl Sturm, Longwood FL; Joan Goree, Archer FL 120.28
1.59
2

Betty Burch - Dorothy Parrish, Windermere FL 113.45
1.19
3

Julie Clark - Margaret Moyer, Titusville FL 106.89
1.41
4
1
Brett Rouch - Lynne Puder, Orlando FL 105.93
1.06
5
2
Evelyn Farnan, Ormond Beach FL; John Dunlap, New Smyrna Bch FL 104.02
0.79

3
Jean Hilchuk - Nancy Miller, Longwood FL 97.40

Fri Aft Stratified Pairs
50 Pairs

MPs A B C Names Score
7.33
1


Albert Vaccaro - Dale Weick, Melbourne FL 147.00
5.50
2


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL 143.00
4.12
3


Jean Cooksey - Kathleen McMillan, Orlando FL 142.00
3.09
4


Kenneth Hilbrich, Chicago IL; Patricia Stump, Orlando FL 137.00
2.32
5


Alice Gerard - Helen Gerard, Orlando FL 130.00
1.74
6


John Long, Casselberry FL; Jonathan Sundheim, Oviedo FL 129.50
3.11
1
1
William McManus - Misuzu McManus, Ormond Beach FL 127.50
2.33
2

William Tyrlick - Perry Poole, Maitland FL 122.00
1.75
3

Barbara Jones, Orlando FL; Carolyn Becker, Winter Park FL 119.50
1.52
4
2
Brett Rouch, Orlando FL; Barbara Chalfen, Winter Park FL 116.00
0.98
5

Dorothy McGuire, Oviedo FL; Evelyn Peisner, Longwood FL 115.00
1.14
6
3
E Jane Davis - Cathi Kester, Vero Beach FL 111.50
0.75

4/5
John Christman - Joan Grice, Orlando FL 108.50
0.7

4/5
Glen Martin, Longwood FL; John Knarr, Altamonte Sprin FL 108.50
1.06

6/7
James Poitras - Patricia Poitras, St Cloud FL 107.00
0.42

6/7
B Dun - Laura Jones, Orlando FL 107.00

Fri Aft 99'ers
18 Pairs

MPs A B C Names Score
1.62
1


Richard Watkins - Mary Watkins, Orlando FL 120.00
1.28
2
1

Mary McReynolds, Sarasota FL; Richard Robbins, Pahoa HI 106.50
0.96
3
2

Mary Ellen Kammert, Altaminte Spgs FL; Susan Burton, Winter Park FL 104.00
0.72
4
3

John Guerin - Cheryl Guerin, Fort Worth TX 97.00
0.60
5
4

Carol Boink, Vero Beach FL; Karen Crews, Lutz FL 96.00
0.42
5

David Kierstead Sr - George Clark, Titusville FL 90.50

Fri AM 99'er Pairs
14 Pairs

MPs A B C Names Score
1.45
1
1
1
Peggy Barbour, Maitland FL; Linda Thomas, Winter Park FL 77.00
1.09
2
2
2
David Kierstead Sr - George Clark, Titusville FL 72.00
0.82
3


Jeanette Scheving, Cocoa Beach FL; Barbara Wist, Cape Canaveral FL 71.50
0.61
4


Richard Watkins - Mary Watkins, Orlando FL 69.00
0.64
5
3
3
Letitia Stallard - Nancy Miles, Winter Park FL 63.50
0.48
4

Richard Kelly - Barbara Kelly, Vero Beach FL 59.50

Fri Eve Stratified Pairs
23 Pairs

MPs A B C Names Score
3.67
1


Marilyn Le Boy, Longwood FL; William Poole, Winter Springs FL 145.59
2.75
2


Jennifer Rogers - W David Rogers Jr, Longwood FL 141.77
2.06
3


Harriett Lake, Longwood FL; Paul Robb, Orlando FL 136.69
1.55
4


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL 126.34
1.28
5


Eileen Easterling - James Easterling, Casselberry FL 125.96
2.24
6
1
1
Brett Rouch, Orlando FL; Barbara Chalfen, Winter Park FL 121.90
1.68
2

Robert Davis - Maria Davis, Lexington SC 118.08
1.26
3

Angelica Whipp, Windermere FL; Mary Hencken, Casselberry FL 113.65
1.22
4
2
Goeran Eklund - Agneta Eklund, Lake Mary FL 103.78
0.71
5

John Reitz, Orlando FL; James Huntington, Longwood FL 103.58
0.91

3
Mary Church - Kent Van Der Heyden, Orlando FL 103.05
0.68

4
William McManus - Misuzu McManus, Ormond Beach FL 98.16

Top of page

Saturday


Sat AM Stratified Pairs
36 Pairs

MPs A B C Names Score
5.50
1


Richard Huber, Cairo GA; William Poole, Winter Springs FL 202.50
4.13
2


Alice Gerard, Orlando FL; Ernestine Murphrey, Altamonte Spg FL 198.50
3.09
3


Ed Schulte, Tampa FL; Robert Dennard, Lake Mary FL 191.00
2.32
4


Bruce Ohmann, Flagler Beach FL; Linda Miller, Ormond Beach FL 188.00
2.74
5
1

Lester Lemke, Miami FL; Don Dettmore, Altamonte Spr FL 182.00
1.31
6


G Pegram, Tallahassee FL; Jim Mahorner, Jacksonville Bh FL 180.50
2.06
2
1
Henry Poe - Terry Dold, Lakeland FL 175.50
1.54
3
2
Patricia Poitras - James Poitras, St Cloud FL 174.00
1.16
4
3
Donald Kramer, Mount Dora FL; Marie J Matsche, Eustis FL 171.00
0.96
5

Ping Chen, Winter Springs FL; James Huntington, Longwood FL 162.50
0.73
6
4
Kay Jones, The Villages FL; Jesse Laird, Pompano Beach FL 160.50
0.54

5
Brett Rouch - Lynne Puder, Orlando FL 159.50

Sat AM 99'ers
10 Pairs

MPs A B C Names Score
1.28
1
1

David Kierstead Sr - George Clark, Titusville FL 65.50
0.96
2
2

Patricia Schloot, Maitland FL; Ann Anderson, Winter Park FL 57.50
0.72
3


Jeanette Scheving, Cocoa Beach FL; Barbara Wist, Cape Canaveral FL 57.00
0.59
4
3

Suzanne Wilson, Ft. Pierce FL; Patricia Finn, Vero Beach FL 49.50

Handicapped KO's
13 Teams

MPs Rank Names
11.50
1
Jeffrey Hand - Eileen Easterling - James Easterling, Casselberry FL; Joanne Yeager, Orlando FL
8.63
2
Sharon Goldberg, Boca Raton FL; Richard Guarneri - Tom Rutledge - Andrew Hurd, Charleston SC; Michael Rahtjen, Pompano Beach FL
5.75
3/4
Chris Kindt - Jane Formet, Orlando FL; Larry Pack, Casselberry FL; Andrew Wilkin, Winter Springs FL
5.75
3/4
Susan Rowley - Elaine Mortensen, Orlando FL; Judith Kane, Winter Park FL; Peggy Burton, Longwood FL

Sat Aft Stratified Pairs
62 Pairs

MPs A B C Names Score
7.83
1


Evelyn Kleinsasser, Alachua FL; Calvin Rowe, Gainesville FL 141.94
5.87
2


Norman Behr - Sheila Behr, Winter Park FL 139.63
4.40
3


Melvyn Klein, Tallahassee FL; Ken Wolfersberger, Orange Park FL 137.69
3.30
4


Sharon Meng, Lakeland FL; Rahn Smith, Brandon FL 135.00
3.61
5
1

Barbara Lemke, Miami FL; Don Dettmore, Altamonte Spr FL 130.50
2.71
6
2
1
Glen Martin, Longwood FL; John Knarr, Altamonte Sprin FL 128.88
2.03
3
2
James Poitras - Patricia Poitras, St Cloud FL 124.00
1.52
4

Charles Roberts - Patricia Roberts, Winter Springs FL 123.00
1.14
5
3
John Christman - Joan Grice, Orlando FL 121.00
0.86
6
4
Dolores Ayers - Helen Weeks, Orlando FL 119.31
0.70

5
Kay Jones, The Villages FL; Jesse Laird, Pompano Beach FL 117.50
0.70

6
Laura Jones - B Dun, Orlando FL 116.50

Sat Aft 99'ers
11 Pairs

MPs A B C Names Score
1.36
1
1

Mary Ellen Kammert, Altaminte Spgs FL; Martha Young, Orlando FL 64.00
1.02
2


Barbara Wist, Cape Canaveral FL; Jeanette Scheving, Cocoa Beach FL 58.20
0.85
3
2

Karen Crews, Lutz FL; Carol Boink, Vero Beach FL 54.60
0.57
4


Steven Zimmerman - Julie Zimmerman, Orlando FL 52.80
0.64
3

David Kierstead Sr - George Clark, Titusville FL 47.50
0.48
4

Barbara Kelly - Richard Kelly, Vero Beach FL 47.40

Sat Eve Stratified Pairs
20 Pairs

MPs A B C Names Score
4.83
1
1

James Huntington, Longwood FL; John Reitz, Orlando FL 108.00
3.62
2


Rahn Smith, Brandon FL; Sharon Meng, Lakeland FL 99.00
2.72
3


Jeffrey Hand, Casselberry FL; Joanne Yeager, Orlando FL 98.50
2.04
4
2
1
Barbara Lemke - Lester Lemke, Miami FL 95.00
1.53
5


Alice Gerard - Helen Gerard, Orlando FL 90.50
0.86
6/9


David Kent, Lake Mary FL; Carl Chadwick, Hamilton ON 90.00
0.86
6/9


Geoff Jones III, Orlando FL; Flo Donahugh, Winter Springs FL 90.00
0.86
6/9
3/4

Chris Kindt - Elizabeth Stettler, Orlando FL 90.00
0.86
6/9
3/4

Steven Zimmerman - Julie Zimmerman, Orlando FL 90.00

Pro-AM Pairs
18 Pairs

MPs Rank Names Score
2.53
1
John Wilber, Kissimmee FL; Harry Ross, Winter Spgs FL 114.00
1.90
2
Martha Young - Alex Halberstadt, Orlando FL 94.50
1.42
3
Leif Erickson, Longwood FL; Lynn Grogan, Winter Park FL 94.00
1.07
4
Inge Koele, Orlando FL; P Hagerty, Oviedo FL 93.00
0.80
5
Donald Dettmore Sr, Winter Springs FL; Don Dettmore, Altamonte Spr FL 92.50

Top of page

Sunday


Stratified Swiss Teams
40 Teams

MPs A B C Names Score
12.50
1


Spike Lay, Daytona Beach FL; Steven Barcus, Altamonte Spg FL; Charles Miner, Orlando FL; Bruce Ohmann, Flagler Beach FL 196.00
9.38
2


John Moschella, Winter Springs FL; G Pegram, Tallahassee FL; Robert Dennard, Lake Mary FL; Jim Mahorner, Jacksonville Bh FL 156.00
7.03
3


Adrian Dovell - Patricia Dovell, Gainesville FL; Candace Fowler Griffey, Daytona Beach FL; John Brady, Jacksonville FL 147.00
5.27
4


Robert Durand - Betty Sandifer, Daytona Beach FL; Linda Miller, Ormond Beach FL; John Sterling, Holly Hill FL 146.00
3.96
5


Tansu Aksu - Alice Gerard - Helen Gerard - James Bowman, Orlando FL 145.00
5.04
6
1

John Reitz, Orlando FL; James Huntington, Longwood FL; Ping Chen - Andrew Wilkin, Winter Springs FL 134.00
2.22
7


Jeffrey Hand - John Long, Casselberry FL; Joanne Yeager, Orlando FL; Jonathan Sundheim, Oviedo FL 131.00
3.78
2
1
Richard Watkins - Mary Watkins - Lynne Puder - Brett Rouch, Orlando FL 108.00
2.84
3

Chris Kindt - Jane Formet, Orlando FL; Rick Larkin - Millie Larkin, St Cloud FL 99.00
2.13
4

Alex Halberstadt, Orlando FL; Judith Kane, Winter Park FL; Junior Carl Sturm, Longwood FL; Joan Goree, Archer FL 96.00
1.93
5/6
2
Glen Martin, Longwood FL; John Knarr, Altamonte Sprin FL; Bernita Dobbs - Joan Grice, Orlando FL 93.00
1.40
5/6

Onalee Roberts, de Leon Springs FL; Evelyn Peisner, Longwood FL; Eileen Schrampf, Winter Park FL; Carol Robertson, Orlando FL 93.00
1.45

3
Kahren Arbitman - Letitia Stallard - Nancy Miles, Winter Park FL; Kalliopi Turner, Altamonte Spgs FL 87.00