District 9

Tournament Results

June 11 - 13, 2004

Orlando TNT* Sectional
*The Nostalgic Tournament to honor the Old Days of Bridge with Old and New Events

 


General Information

Total Tables in Play - 200.5
Total Number of Players Attending - 271
Total Number of Players Winning Masterpoints - 211
Total Number of Masterpoints Won - 606.82
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

 

Friday

Fri AM 199'er Pairs
15 Pairs

MPs A B C Names Score
1.71
1


Millie Nowell - John Nowell Jr, Orlando FL 75.80
1.36
2
1
1
Robert Thies, Kissimmee FL; Richard Dorsey, Poinciana FL 72.36
1.02
3
2
2
Kim Krongelb, Orlando FL; Joan Pirkle, Winter Park FL 70.40
0.77
4
3
3
George Clark - David Kierstead Sr, Titusville FL 68.00
0.60
5


Paula Colgan, Orlando FL; Faye Conti, Longwood FL 66.36
0.57
4

Kahren Arbitman - Letitia Stallard, Winter Park FL 61.92

Fri AM Strat Fast Pairs
12 Pairs

MPs A B Names Score
2.67
1
1
Dale Weick - Albert Vaccaro, Melbourne FL 67.50
2.00
2

Eileen Easterling - James Easterling, Casselberry FL 56.50
1.58
3
2
Leif Erickson - Sandra Erickson, Longwood FL 54.00
1.04
4/5
3/4
Babak Shafii, Maitland FL; Naomi Ellis, Orlando FL 51.50
1.04
4/5
3/4
Tansu Aksu, Orlando FL; E Weinberg, Winter Park FL 51.50

Fri Aft 199'ers
10 Pairs

MPs A B Names Score
1.43
1

Brett Rouch, Orlando FL; Barbara Chalfen, Winter Park FL 64.50
1.07
2
1
Curtis Cordell - Martha Young, Orlando FL 57.50
0.80
3

Donald Lightner, Casselberry FL; Bettye Ballenger, Windermere FL 55.50
0.60
4

Mary Watkins - Richard Watkins, Orlando FL 54.50

Open Mixed Pairs
26 Pairs

MPs A B C Names Score
3.07
1


Carolyn Walsh - Elliot Raphaelson, Orlando FL 209.92
2.30
2


Susi Ross - Harry Ross, Winter Spgs FL 185.78
1.73
3


Jeffrey Hand, Casselberry FL; Joanne Yeager, Orlando FL 185.15
1.30
4


Jacqueline Andrews, Winter Park FL; Thomas Heuring, Longwood FL 180.77
1.07
5


Lois Brice - Paul Robb, Orlando FL 179.70
0.73
6


William Poole, Winter Springs FL; Marilyn Le Boy, Longwood FL 175.54
1.80
1

John Reitz, Orlando FL; Flo Donahugh, Winter Springs FL 158.62
1.35
2
1
Jerry Himes - Pam Himes, Merritt Island FL 158.48
1.01
3
2
Joan Grice - Reece McCain, Orlando FL 155.17
0.76
4

Alan Owiesny, Melbourne FL; Georgeanne Bender, Cocoa Beach FL 152.60
0.74

3
Kathleen Trimbach - Elbert Moors, Venice FL 144.87

Fri Aft Side Game
30 Pairs

MPs A B C Names Score
2.17
1


Ed Schulte, Tampa FL; Robert Dennard, Lake Mary FL 197.00
1.99
2
1

Tansu Aksu, Orlando FL; E Weinberg, Winter Park FL 195.50
1.49
3
2

Brenda Pribell - Ruby Suberman, Orlando FL 192.50
1.12
4
3

Frances Schenk - Nanette Noland, Baton Rouge LA 185.50
1.47
5
4
1
Betty Johnson, Maitland FL; Susan Burton, Winter Park FL 180.50
0.63
6
5

Dale Weick - Albert Vaccaro, Melbourne FL 178.50
0.47
6

Chris Kindt, Orlando FL; W David Rogers Jr, Longwood FL 174.00
1.10

2
A Korr, Lake Mary FL; Vanessa Knapp, Maitland FL 168.50
0.83

3
Mary Alice Mixson, Orlando FL; Mary Hencken, Casselberry FL 151.00
0.55

4/5
Linda Edwards, Orlando FL; Patricia Estes, Maitland FL 147.50
0.55

4/5
Lois Hudson, Winter Park FL; Agneta Eklund, Lake Mary FL 147.50

Women's Pairs Plus A"Few"
19 Pairs

MPs A B C Names Score
2.40
1
1

Frances Bennett, Orlando FL; Kay Dennis, Winter Springs FL 143.75
1.80
2


Georgeanne Bender, Cocoa Beach FL; Celia Phillips, Melbourne FL 129.28
1.35
3


Frances Schenk - Nanette Noland, Baton Rouge LA 117.32
1.01
4


Gloria McCain, Orlando FL; Doris Harrington, Altamonte Spg FL 115.65
1.27
5
2

Pam Himes, Merritt Island FL; Eva Wysocka, Melbourne FL 115.03
1.13
3
1
Dot Davis, Winter Park FL; Michiko Takenaka, Orlando FL 111.48
0.71
4

Patricia Stump, Orlando FL; Marilyn Bussey, Altamonte Spg FL 111.39