District 9

Tournament Results

Ft Lauderdale
Silver Point Sectional


General Information

Total Tables in Play - 235.0
Total Number of Players Attending - 397
Total Number of Players Winning Masterpoints - 312
Total Number of Masterpoints Won - 931.80
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

Click for Masterpoint Winners
 
Click here for Tournament Information

Friday   Masterpoints/Recaps:   Afternoon   Evening   KO


Friday Afternoon Charity
34.0 Tables / Based on 47 Tables

MPsABCNamesScore
9.50
1


Deanna Tomas - William Woodcock, Sarnia ON65.62%
7.13
2
1

Kathy Guinyou - Robert Marcus, Toronto ON65.23%
5.34
3


Sumner Steinfeldt, Lauderdale Sea FL; Sandy Cerato, Lauderdale Bts FL64.87%
4.01
4


Harvey Mandel, Delray Beach FL; Jay Levy, Amherst NY60.81%
3.01
5


Manny Marks - Martin Hoffman, Lauderhill FL60.77%
2.25
6


Maxine Oleshansky, Aventura FL; John Albright, Hollywood FL60.74%
3.17
2
1
Rhoda Levine, Tamarac FL; Edward Dabrowski, Douglaston NY59.71%
2.37
3

Mildred Brock - Charlotte Kaminsky, Willowdale ON57.81%
2.30
4
2
Leonard Fagen, Toronto ON; Barry Klein, Lake Worth FL54.94%
2.18
5

Debbie Robins, Delray Beach FL; Bill Nussbaum, Pompano Beach FL54.75%
1.53
6

Rochelle Mandelbaum, Hollywood FL; Steven Andrews, Ft Lauderdale FL54.69%
1.72

3
Frederick Stein - Herbert Cohen, Weston FL54.12%
1.29

4
Joseph Fromm - Mary Fromm, Grosse Pointe MI53.39%
0.97

5
Donald Goldman, Potomac MD; Steve Schlosser, Delray Beach FL53.15%
0.77

6
Gordon Deckelbaum, Hollywood FL; Marvin Feinstein, Plantation FL52.92%

Friday Aft 299er
13.0 Tables

MPsABCNamesScore
2.32
1


Loretta Hamui, Mexico Mexico; Jacqueline Horesh, Roslyn NY67.42%
1.74
2
1
1
Mel Schoen - Arlene Schoen, Boynton Beach FL61.55%
1.31
3


Eric Stricoff - Rhonda Cohen, Edgartown MA60.42%
0.98
4


Jody Wyllys, Boca Raton FL; Gwendoline Joannou, Ft Lauderdale FL59.28%
0.73
5


Richard Levin - Cynthia Levin, Ft Lauderdale FL58.71%
0.58
6


Jill Pennington, Boca Raton FL; Joan Gasparro, Pompano Beach FL56.44%
1.14
2
2
Frances Smith - Robert Smith, Fort Lauderdale FL55.49%
0.86
3
3
Marilyn McIntosh, Pompano Beach FL; Kay Gibb, Palm Coast FL50.00%
0.64
4
4
Marilyn Sopka - Malvina Feinswog, Coconut Grove FL49.43%

Friday Evening Opens
16.5 Tables

MPsABCNamesScore
4.50
1


Roger Maurer Jr, Pompano Beach FL; Robert Cloutier, Tamarac FL72.66%
3.38
2


Robert Blum, Naples FL; Shannon Cappelletti, Delray Beach FL64.92%
2.53
3


John Albright, Hollywood FL; Maxine Oleshansky, Aventura FL64.48%
1.90
4


Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg, Boca Raton FL59.61%
1.58
5


Martin Robins, Delray Beach FL; Helen Shanbrom, Tamarac FL57.89%
3.09
6
1
1
Lester Wagner, Richmond VA; Susan Wagner, Chester VA56.22%
2.32
2
2
Keith Carrier - S Lester Ungerleider, Boynton Beach FL54.82%
1.74
3

Gerri Dubin, Delray Beach FL; Maxine Robins, Boynton Beach FL54.48%
1.33
4
3
Deborah Gilman, Boca Raton FL; H Mark Blauer, Arlington VA53.88%
1.00
5
4
David Rieback - Eileen Rieback, Coral Springs FL53.46%
0.75
6
5
Mary Fromm - Joseph Fromm, Grosse Pointe MI51.82%
1.51

6
Malvina Feinswog - Marilyn Sopka, Coconut Grove FL50.63%

Bracketed KO - 1
5 Tables

MPsRankNames
11.74
1
Serge Chevalier, Laval QC; Jean Latraverse, Mont-Royal QC; Juan Castillo - John Lewis, Fort Lauderdale FL
6.22
2
Andrea Culberson, Weston FL; Maris Zilant, North Miami FL; Michael Wolf, Coral Springs FL; Lee Bukstel, Boca Raton FL

Bracketed KO - 2
5 Tables

MPsRankNames
4.37
1
Jesse Laird, N Lauderdale FL; Daljit Singh Pannu, Ft Lauderdale FL; Debbie Robins - Roberta Birdt, Delray Beach FL; Bertha Riley, Boca Raton FL
2.32
2
Rochelle Mandelbaum, Hollywood FL; Dorothy Saracino, Dania Beach FL; Donald Goldman, Potomac MD; Steve Schlosser, Delray Beach FL

Top of page


Saturday   Masterpoints/Recaps:   Morning   Afternoon   KO


Open Pairs
21.5 Tables / Based on 30 Tables

MPsABCNamesScore
6.67
1


Helene Beaulieu - Patrice Roy, Sherbrooke QC64.22%
5.00
2


Robert Karlan - Mark Haberman, Boca Raton FL63.57%
3.75
3


Doris Lawrence, Pembroke Pines FL; Joyce Klein, Tamarac FL61.72%
3.23
4
1

Susan Bloom - Rosalie Lipson, Pompano Beach FL60.62%
2.11
5


Carolyn Sessler - Susan Miller, Boca Raton FL60.24%
1.58
6


Bella Ionis-Sorren, Ft Lauderdale FL; Roger Maurer Jr, Pompano Beach FL59.67%
2.42
2
1
Murray Kideckel - Barbara Yanover, Toronto ON59.65%
1.82
3
2
Katherine Hawker - Stephen Hawker, Baltimore MD58.13%
1.36
4

John Sharpe - Janet Sharpe, Calgary AB57.21%
1.02
5

Franklin Abel, Pompano Beach FL; Burton Schlosberg, Hamilton NJ53.46%
1.26
6
3
Enith Friedman Berg, White Plains NY; Brenda Kulick, Boca Raton FL52.49%
0.95

4
Rhoda Levine, Tamarac FL; Edward Dabrowski, Douglaston NY49.88%
0.71

5
Edward Rauch, Fort Lauderdale FL; Nyle Kim, Pompano Beach FL49.03%

Novice/Intermediate Pairs
8.0 Tables

MPsABCNamesScore
1.82
1


Lois Redmond, Tamarac FL; Doris Creamer, 63.33%
1.37
2


Joan Gasparro, Pompano Beach FL; Jill Pennington, Boca Raton FL61.67%
1.02
3


Marie Poirier, Merrimack NH; Harriet Rellis, Warminster PA57.50%
0.68
4/5


Robert Staiman, Springfield VA; Grayson Brown, Boynton Beach FL57.08%
0.68
4/5


Chris Sterr, Ft Lauderdale FL; Daryle Provenzo, Boca Raton FL57.08%
1.43
1

Hermoine Balph, Ft Lauderdale FL; Rosanne Patterson, Pittsburgh PA54.58%
1.19
2
1
Barry Deutsch, Coral Springs FL; Alexandra Lorenzo, Boca Raton FL53.75%
0.80
3

Linda Herrin, Ft Lauderdale FL; G Baizer, N Miami Beach FL52.50%
0.89
4
2
Monica Phillips - Paula Pendergast, Key Largo FL50.00%
0.67

3
Marian Beeler, Pompano Beach FL; Sallie Reider, Hollywood FL46.67%

Compact KO
6 Tables

MPsRankNames
4.53
1
Mary Gorkin, Boca Raton FL; Paul Klarreich, Miami FL; Vishnampet Vaidhyanathan, Aventura FL; Ronald Weissberger, Fort Lauderdale FL
3.17
2
Judith Gushner - Zeke Jabbour - Jack Weingold - Joanne Weingold, Boca Raton FL

Open Pairs SAT AFT
20.0 Tables

MPsABCNamesScore
5.00
1


Donald Faskow, Canonsburg PA; John Albright, Hollywood FL67.32%
3.75
2


Ruth Gold, Pompano Beach FL; Harvey Fogel, Willowdale ON62.09%
2.81
3


Marcia Teitelbaum - Daniel Teitelbaum, Boca Raton FL60.89%
2.11
4


Helene Beaulieu - Patrice Roy, Sherbrooke QC60.57%
1.58
5


Robert Blum, Naples FL; Shannon Cappelletti, Delray Beach FL58.17%
1.19
6


Martin Robins - Charlene Predmest, Delray Beach FL57.84%
3.51
1

Joanne Arriola - Bennett Braun, Butte MT57.19%
2.63
2
1
Keith Carrier - S Lester Ungerleider, Boynton Beach FL55.77%
1.73
3/4

Kathy Guinyou - Robert Marcus, Toronto ON55.45%
1.73
3/4

Robert Ulberg - Juliet Gregorio, Beechhurst NY55.45%
1.94
5
2
Richard Levin - Cynthia Levin, Ft Lauderdale FL55.23%
0.83
6

Theodore Egner - Kay Egner, Pompano Beach FL54.58%
1.46

3
Karen Pollack, Westhampton NY; Jessica Shapiro, Roslyn Hts NY53.49%
1.09

4
Margaret Ponda - Shirish Ponda, Tamarac FL52.83%
0.72

5/6
Judith Barash, Ft Lauderdale FL; Ursula Husgen, Fort Lauderdale FL51.96%
1.06

5/6
Doris Creamer, ; Lois Redmond, Tamarac FL51.96%

Top of page


Sunday   Masterpoints/Recaps:   Swiss


Bracketed Swiss 1
15 Tables / Based on 47 Tables

MPsRankNamesScore
14.25
1
Darcy Parker - James Parker, Hollywood FL; Carol Clifford - James Clifford Jr, Miami FL; Scott Weiss, Deland FL108.00
10.69
2
Mari Retek, Pompano Beach FL; George Retek, Montreal QC; Lee Atkinson - Mark Yaeger, Hollywood FL103.00
8.02
3
Martin Robins - Charlene Predmest - Miles Storfer, Delray Beach FL; Richard Gross, Boca Raton FL85.00
6.01
4
Jay Cohodes, Sunrise FL; Sudhakar Bhatt, Deerfield Beach FL; Vincent Grande Jr, Jupiter FL; Arthur Seigenfeld, Greensboro NC80.00
4.75
5
Helen Shanbrom, Tamarac FL; Boots Lenox, Pompano Beach FL; Manny Marks - Martin Hoffman, Lauderhill FL78.00

Bracketed Swiss - 2
8 Tables / Based on 29 Tables

MPsRankNamesScore
8.94
1
Andrea Culberson, Weston FL; Lee Bukstel, Boca Raton FL; Maris Zilant, North Miami FL; Michael Wolf, Coral Springs FL111.00
6.71
2
Joyce Klein - Margery Pecoraro - Morton Kraus, Tamarac FL; Alice Sunshine, Boca Raton FL100.00
5.03
3
Irwin Krull - Robert Surrey, Delray Beach FL; Doris Banks, Coram NY; Paul Lenoble, Tamarac FL85.00

Bracketed Swiss - 3
8 Tables / Based on 13 Tables

MPsRankNamesScore
4.41
1
Joanne Arriola - Bennett Braun, Butte MT; Jane Ann Buchwalter - Murray Buchwalter, Coconut Creek FL89.00
3.31
2
Ulla Woolhiser - Gitta Kastner, Pembroke Pines FL; Anita Blitz, Weston FL; Jo Anne McDowell, Pembrook Pine FL85.00
2.48
3
Terrence Ibbs, Miami Beach FL; Michelle Rofe, Miami FL; Debbie Robins, Delray Beach FL; Bill Nussbaum, Pompano Beach FL80.00

Bracketed Swiss - 4
8 Tables / Based on 11 Tables

MPsRankNamesScore
3.34
1
Marvin Feinstein, Plantation FL; Barry Nowling, Fort Lauderdale FL; Gordon Deckelbaum, Hollywood FL; Mark Savedoff, Tamarac FL116.00
2.51
2
S Lester Ungerleider - Keith Carrier, Boynton Beach FL; Milton Sabin, Delray Beach FL; Janine Gauthier, Briny Breezes FL87.00
1.88
3
Rae Cutler - Sharon Gordon - Allan Gordon, Philadelphia PA; Dale Gary, Aventura FL69.00

Bracketed Swiss - 5
8 Tables

MPsRankNamesScore
2.65
1
Fern Lindsay, Palm Beach FL; Elizabeth Douthit, Greenwich CT; Paula Michalik, Albert Bridge NS; Joan Stulginskas, D D O QC86.00
1.99
2
Thomas Mayer - Ursula Mayer, Coral Springs FL; Ursula Husgen, Fort Lauderdale FL; Jill Pennington, Boca Raton FL84.00
1.49
3
Richard Miller - Charlotte Gold-Farber - Carol Moss - Marylou Rogers, Boynton Beach FL79.00

Top of page

 Go to District 9 Home Page | Go to District 9 Tournament Index