District 9

Tournament Results

December 17-19, 2004

Unit 243 2004 December Sectional

Herb Skolnik Civic Center
Pompano, FL


General Information

Total Tables in Play - 289
Total Number of Players Attending - 460
Total Number of Players Winning Masterpoints - 379
Total Number of Masterpoints Won - 1089.78
Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday                            

 

Friday


Friday Aft Stratified Prs
93 Pairs

MPs A B C Names Score
10.67
1


Bernie Chazen, Tamarac FL; Rosemary Boden, Chester NJ 67.95%
8.00
2


Adele Feldman - Jean Nehmad, Pompano Beach FL 67.47%
6.00
3


Margery Pecoraro, Tamarac FL; Betty Sandifer, Daytona Beach FL 66.35%
4.50
4


Martin Robins, Coral Springs FL; Marlene Solender, Tamarac FL 64.26%
3.38
5


Joan Alepin, Verdun QC; Benjamin Dray, Saint-Laurent QC 62.70%
2.53
6


Burnett Radosh, Lghthse Point FL; Roger Maurer Jr, Pompano Beach FL 61.14%
4.36
1

Beatrice Wolfe - Linda Schwab, Harrisburg PA 59.78%
3.27
2

Don Balfour - Lucile Balfour, Boynton Beach FL 59.29%
2.45
3

Robert Guida, Pompano Beach FL; Robert Goldberg, Ft Lauderdale FL 57.60%
1.84
4

Zita Lechter, Bogota Colombia; Juan Castillo, Hollywood FL 57.05%
1.21
5/6

Murray Buchwalter - L Lipson, Pompano Beach FL 55.93%
1.92
5/6
1
Marge Skapczynski - Chet Skapczynski, Ocala FL 55.93%
1.44

2
Harriette Fine - Irwin Fine, Plantation FL 55.28%
1.08

3
Jacqueline Kasen, Delray Beach FL; Karen Fabel, Boca Raton FL 53.53%
0.81

4
Toni Helfand - Stuart Kirschner, Pembroke Pines FL 53.13%
0.66

5
Laurie Davis - Sandy Davis, Delray Beach FL 49.84%

Fri Aft 199'ers
14 Pairs

MPs A B C Names Score
1.72
1
1
1
Bill Raphan - Susan Raphan, Tamarac FL 61.67%
1.29
2
2
2
Donald Feeney - Audrey Feeney, The Villages FL 60.42%
0.97
3


Carol Dickman, Ft Lauderdale FL; Bernard Rabot, Fort Lauderdale FL 59.17%
0.91
4
3
3
Dave Rothfarb - Ruth Rothfarb, Delray Beach FL 56.25%
0.68
5
4

Meryl Bennett, Delray Beach FL; Monique Laurendeau, Montreal QC 53.75%
0.54
5
4
Rose Simon, Pompano Bch FL; Evelyn Klein, Pompano Beach FL 52.92%

Fri Eve Stratified Pairs
59 Pairs

MPs A B C Names Score
6.67
1


Stephen Warner - Caroline Warner, Davie FL 66.35%
5.00
2


Sandy Rosen, Pompano Beach FL; Muriel Firestone, Tamarac FL 65.71%
3.75
3


Margie Goodman, Coral Spings FL; Mark Zivian, Coral Springs FL 64.57%
2.81
4


Nella Molfetto, Fort Lauderdale FL; Sidney Rubin, Pompano Beach FL 64.20%
2.11
5


Jo Morse, Palm Bch Gdns FL; Barbara Kasle, Boca Raton FL 63.94%
1.58
6


Molly O'Neill, Laud-By-The-Sea FL; Dennis McGarry, Stuart FL 60.68%
3.24
1

Nadine Miller - Harvey Miller, West Bloomfield MI 57.21%
2.43
2

Franklin Abel - Dorothy Abel, Harrisburg PA 56.41%
1.82
3

Anita Waser - Angela Arnone, Boca Raton FL 55.93%
1.37
4

Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg, Boca Raton FL 52.08%
1.03
5

Jean Spector, Tamarac FL; Paul Blume, Pompano FL 51.92%
0.83
6

Lynne Kupperman, Longport NJ; Jacob Domowitz, Parkland FL 51.44%
1.92

1
Eva Kimel - Alexander Kimel, Fort Lee NJ 50.96%
1.44

2
Donald Feeney - Audrey Feeney, The Villages FL 49.84%
1.08

3
Shirley Shapero - Samuel Silverman, Boca Raton FL 47.73%
0.81

4
John Isaacks, Oakland Park FL; Steven Andrews, Pompano Beach FL 47.25%
0.61

5
Mark Greenspan, Weston FL; Marybeth Bell, Deerfield Beach FL 46.42%

Top of page

Saturday


Sat AM Stratified Pairs
72 Pairs

MPs A B C Names Score
8.33
1


Herbert Kassner, Boca Raton FL; Eugene J. Grathwohl, Niles MI 64.47%
6.25
2


Marshall Hall, Boca Raton FL; Ed Schulte, Tampa FL 63.92%
4.10
3/4


Marlene Solender, Tamarac FL; Kathy Logue, Fort Lauderdale FL 63.19%
4.10
3/4


Jim Saxon - Liz Saxon, Marco Island FL 63.19%
2.64
5


Martin Robins, Coral Springs FL; Joan Gowder, Tamarac FL 62.73%
1.98
6


Dolly Dellon - Joyce Klein, Tamarac FL 61.20%
3.86
1
1
Ronnie Silverman, Pompano Beach FL; Aileen Horrow, Wynnewood PA 59.68%
2.90
2

Jane Ann Mabry - James Mabry, Margate FL 57.18%
2.17
3
2
Dorothy Jaffe, Tamarac FL; Nancy Beitler, Boca Raton FL 56.94%
1.63
4
3
Carmela Knauer, N Miami Beach FL; John Isaacks, Oakland Park FL 56.54%
1.22
5

Herlaine Bakerman, Ft Lauderdale FL; Joanne Kline, Tamarac FL 55.70%
1.06
6
4
Carol Penn, Boca Raton FL; Jacqueline Levy, Glen Cove NY 53.94%
0.74

5
Madeline Nagel, Boca Raton FL; Arlene Bearman, Lutherville MD 50.46%

Saturday AM 299'ers
8 Pairs

MPs A B C Names Score
1.41
1


Carol Dickman, Ft Lauderdale FL; Bernard Rabot, Fort Lauderdale FL 57.64%
1.33
2
1
1
Sidney Stafford - J Pietroski Stafford, Singer Island FL 56.25%
1.00
3
2
2
Martin Schneider - Gilda Schneider, Weston FL 54.17%
0.75
3

Mark Greenspan, Weston FL; Marybeth Bell, Deerfield Beach FL 53.47%

Sat Aft Stratified Pairs
70 Pairs

MPs A B C Names Score
7.50
1


Helene Beaulieu - Patrice Roy, Sherbrooke QC 66.67%
5.63
2


Carolyn Sessler, Boca Raton FL; Elaine Katzman, Boynton Beach FL 64.12%
4.22
3


Barbara Arkon, Plantation FL; Jay Cohodes, Sunrise FL 63.43%
3.98
4
1

Jennylee Mealer, Sunrise FL; David Rogers, Wilton Manors FL 61.57%
2.37
5


Marshall Hall, Boca Raton FL; Ed Schulte, Tampa FL 61.34%
1.78
6


Joan Baker-Karol - Sylvia Tobias, Pompano Beach FL 59.03%
2.99
2

Benjamin Eisenberg - Susan Eisenberg, Boca Raton FL 56.94%
2.24
3

Allen Ford - Steven Andrews, Pompano Beach FL 56.71%
2.22
4
1
Phyllis Jaffe, Delray Beach FL; Lynne Seffren, Highland Park IL 56.25%
1.28
5/6

Lyse Mercille - Pierre Gauthier, Saint-Laurent QC 55.32%
1.67
5/6
2
Carol Penn, Boca Raton FL; Jacqueline Levy, Glen Cove NY 55.32%
1.25

3
Jacqueline Kasen, Delray Beach FL; Cheryl Trigg, Boca Raton FL 53.94%
0.92

4/5
Carmela Knauer, N Miami Beach FL; John Isaacks, Oakland Park FL 53.70%
0.82

4/5
Sue Projain - Richard Projain, Boca Raton FL 53.70%
0.53

6
Renee Rubinson, Fort Lee NJ; Sheila Herman, Delray Beach FL 51.62%

Knockouts Bracket 1
7 Teams

MPs Rank Names
10.00
1
Philip Silverstein, Cote Saint-Luc QC; George Retek, Westmount QC; Sylvia Fay Caley, Montreal QC; Barrett Raff, Johnson City NY
7.50
2
Doris Cole - Charles Cole, Delray Beach FL; Rosalie Rappin - Howard Rappin, Boynton Beach FL

Knockouts Bracket 2
6 Teams

MPs Rank Names
4.92
1
Miriam Sohn, Boca Raton FL; Bert Berkwich, Boc Raton FL; Marvin Convissar - Linda Convissar, Sea Ranch Lakes FL
3.69
2
Don Balfour - Lucile Balfour - Ted Dunn, Boynton Beach FL; Monique Laurendeau, Montreal QC

Top of page

Sunday


Stratified Swiss Teams
53 Teams

MPs A B C Names Score
15.75
1


Ellasue Chaitt, Palm Bch Gdns FL; Martin Chaitt, West Palm Beach FL; Zeke Jabbour - Sharon Jabbour, Boca Raton FL; Dorothy Darcey, Pompano Beach FL 166.00
11.81
2


Richard Gross, Boca Raton FL; Helen Shanbrom - Doris Brown, Tamarac FL; Frank Moyer, Ft Lauderdale FL 153.00
8.86
3


Marshall Hall, Boca Raton FL; Ed Schulte, Tampa FL; George Retek - Mari Retek, Westmount QC 151.00
6.64
4


Molly O'Neill, Laud-By-The-Sea FL; Dennis McGarry, Stuart FL; Jack Weingold, Shaker Heights OH; Joanne Antoniou, Boca Raton FL 149.00
4.98
5


Marc Culberson - Andrea Culberson, Weston FL; Bill Passell, Boynton Beach FL; R Fieler, Boca Raton FL 147.00
3.74
6


Burton Polansky - Riva Lubin - Sheila Polansky - Marvin Pomerantz, Boynton Beach FL 142.00
2.80
7


Elaine Katzman - Lita Talus, Boynton Beach FL; Carolyn Sessler, Boca Raton FL; Gloria Milder, Delray Beach FL 137.00
2.10
8


Mary Savko - Ellie Hanlon, Tequesta FL; Patrice Roy - Helene Beaulieu, Sherbrooke QC 136.00
6.35
1

Doris Cole - Charles Cole, Delray Beach FL; Rosalie Rappin - Howard Rappin, Boynton Beach FL 129.00
4.76
2

Sellers McKee, Jupiter FL; John Allman, Stuart FL; Alan Dean, Sunny Isles Bch FL; Mel Schloss, N Miami Beach FL 112.00
3.13
3/4

Rosalie Sherman - J Marvin Teperow - Marilyn Greenberg - Leonard Silverstein, Boca Raton FL 107.00
3.13
3/4

Elaine Turetsky - Ruth Bellet - Dolly Katz - Barbara Waters, Boca Raton FL 107.00
2.01
5

Shelly Woldoff - Mitchell Woldoff - Arnold Kimmel - Lenore Kimmel, Boca Raton FL 106.00
2.11
6/8
1/3
M Kronfeld - A Kronfeld, Manhasset NY; Carol Penn, Boca Raton FL; Jacqueline Levy, Glen Cove NY 103.00
2.11
6/8
1/3
Alan Cohen - Diane Cohen, ; Marvin Convissar - Linda Convissar, Sea Ranch Lakes FL 103.00
2.11
6/8
1/3
Richard Projain - Sue Projain, Boca Raton FL; Phyllis Gladstone - Frank Gladstone, Roslyn NY 103.00
Return to Tournament Results Index |  Go to District 9 Home Page