District 9 STaC
August 14, 2008

Thursday Day

Link to Thur Day Hand Records

Updated Thursday Daytime Open Pairs
250.0 Tables

MPs A B C Names Score
17.96
1


Henry Greenfield - Karl Perkins; S. Miami Bridge Club 68.23%
13.47
2


Barbara Mendelsohn - Morris Biale; WIN, "the bridge club" 67.56%
10.10
3


Roger Coffman - Norbert Sax; Palm Beach Bridge Club 66.55%
13.28
4
1

Anita Waser - Ellen Hartz; WIN, "the bridge club" 66.07%
5.68
5


Nathan Vaidhyanathan - Richard Keller; Ft Lauderdale Bridge Club 65.74%
4.26
6


Robert Todd - Theresa Andino; Capital City Bridge Club 65.18%
3.20
7


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein; Clearwater Bridge Center 64.88%
9.96
8
2

Patty Luther - Ken Abbott; Ocala DBC 64.41%
1.90
9/10


Shirley Rogers - Carol Braun; S. Miami Bridge Club 63.89%
8.85
9/10
3
1
Jean Boyd - Lynda Patten; Bridge Ace 63.89%
1.63
11


Carol Kachavos - Janet Jones; Clearwater Bridge Center 63.69%
2.08
12


Jim Haws - Jerry Keeran; Tampa Bay Bridge Center 63.27%
2.17
13


Inge Cross - Jean Reiter; Palm Beach Bridge Club 63.22%
6.64
14
4
2
Mary Anne McDougal - Margaret Joyner; Emerald Coast Bridge Club 62.80%
4.20
15
5

Rosanelle Pentecost - Jean Morrow; Jacksonville School 62.50%
3.15
16
6

Velia Sweet - Stuart Kirschner; WIN, "the bridge club" 62.38%
1.75
17


ROBERTA BARNES - WES BARNES; Pensacola DBC 62.27%
2.36
18
7

Jackie Levy - Jane Sharenow; WIN, "the bridge club" 61.99%
1.83
19
8

Misuzu McManus - William McManus; Daytona Metropolitan 61.85%
1.75
20


James Hostetler - Hank Parker; Naples Bridge Center 61.81%
2.08
21
9

Edward Favis - Rita Carlin; Tomoka DBC 61.43%
1.58
22
10

Laurie Pastrano - Karen Raphaelson; Ruff N Sluff Bridge Club 61.36%
1.75
23


William Foerster - Steve Bonner; Jacksonville School 61.34%
4.98
24
11
3
Marilyn Wood - Judy Jordan; Orange Park Bridge Club 61.25%
1.52
25


Arnold Weinstein - A Roger Elston; Palm Beach Bridge Club 61.16%
3.73
12
4
Sharon Richman - Harris Gally; Palm Beach Bridge Club 61.10%
2.80
13
5
Phyllis Chak - Mary Hill; Ocala DBC 61.06%
2.10
14
6
Tom Mckinney - Ben Russell; Tomoka DBC 60.37%
1.92
15

George Bernstein - Sue Wunderlich; Bridge Club Of SWFL 60.00%
2.08
16/18

Jeanne Twait - Kay Balassaitis; Tampa Bay Bridge Center 59.59%
1.46
16/18

Fletcher Stuart - Lawrence Strominger; Tampa Bay Bridge Center 59.59%
1.11
16/18

Dot Davis - James Easterling; Ruff N Sluff Bridge Club 59.59%
1.58

7
Elizabeth Bienkowski - Carol Thompson; Citrus Bridge 59.58%
1.67

8
Eileen Gottsegen - Bobbie Ruff; WIN, "the bridge club" 59.52%
1.50

9
Neville Muschett - Peggy Muschett; Bridge Ace 59.03%
1.75

10
ERIK SMITH - LENORE PERRY; Pensacola DBC 58.56%

Sun City Center Thu 499er
15.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.82
1
1

Charles Van Dyne - Shirley Passeri; Sun City Center 62.78%
2.12
2
2
1
Tom Wolf - Harriet Wollmers; Sun City Center 59.51%
1.59
3
3
2
Joe Sheff - Elizabeth Jacobs; Sun City Center 58.96%
1.19
4
4

Terry Williamson - Robert Hill; Sun City Center 58.83%
0.89
5
5
3
Robert Doan - Bob Casey; Sun City Center 57.73%
0.67
6


Marjorie Hacker - Richard Spitzner; Sun City Center 57.55%
0.71
6
4
Carol O'Connor - Carol Gunter; Sun City Center 55.66%
0.48

5
Trudy Haller - Daisy Janssen; Sun City Center 52.69%

Thursday Daytime Small Games
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.48
1/2
1

Phoebe Abrams - Wayne Humphrey; Island Park Bridge Club 61.00%
2.48
1/2


Jean Mayo - Guy Germer; Island Park Bridge Club 61.00%
1.59
3


Al Cohen - Robert Cloutier; Tamarac Bridge Club 58.33%
1.19
4


Sylvia Landsman - Harriet Robbins; Tamarac Bridge Club 57.74%
1.40
5
2

Mimi Sharp - Sheila Meitus; Island Park Bridge Club 53.00%
1.05
3

Vi Schwartzberg - Doris Savel; Tamarac Bridge Club 52.38%

Vero Beach Thursday NLM
4.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.41
1
1

Janet Smits - Lorraine Papineau; Vero Beach DBC 63.10%
1.06
2
2

Maureen Hendricks - Susan Hulseman; Vero Beach DBC 61.31%
0.79
3
3

Debbie Brower - Susan Ritter; Vero Beach DBC 56.55%

Jourdans Thursday 499er
12.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.49
1
1

Dale Gary - Dave Francis; Jourdans Bridge Club 63.75%
1.87
2
2

Carol Fischer - Carol Kosberg; Jourdans Bridge Club 62.51%
1.40
3
3

Gloria Starr - Wendy Fogelman; Jourdans Bridge Club 61.71%
1.05
4


Gina Lohmann - Kate Elliott; Jourdans Bridge Club 61.11%
1.13
5
4
1
Gail Dipasqua - Anne Epstein; Jourdans Bridge Club 60.10%
0.63
6


Carole Wegener - Jeanne Madigan; Jourdans Bridge Club 59.91%
0.85
5
2
Sumner Warshaw - Sam Giman; Jourdans Bridge Club 51.04%
0.64

3
Ted Whitney - Barbara Whitney; Jourdans Bridge Club 50.10%

Riviera Invitational Thursday
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.67
1


Lynda Shourds - Joellyn Drechsel; Riviera Duplicate Bridge 70.24%
2.00
2


Loli Rainey - Gerrie Soman; Riviera Duplicate Bridge 59.82%
1.93
3
1
1
Maida Farrar - Cheryl Livesay; Riviera Duplicate Bridge 59.52%
1.45
4
2
2
Lynn Wheeler - Charles Wheeler; Riviera Duplicate Bridge 57.14%
0.84
5


Natalia S Mora - Sylvia Mendez Capote; Riviera Duplicate Bridge 56.55%
1.09
6
3
3
Daisylou Crews Gaskill - Esther Ehlert; Riviera Duplicate Bridge 54.46%
0.81
4
4
Dale Dowlen - Hallie Yanno; Riviera Duplicate Bridge 52.08%
0.61
5

Marianne Montoro - Edwin Brownell; Riviera Duplicate Bridge 51.79%

Thursday Eve

Link to Thur Eve Hand Records

Updated Thursday Evening Open Pairs
48.0 Tables

MPs A B C Names Score
9.67
1


Thomas Clay - Carolyn Schoenau; Town Club 73.81%
7.25
2
1

Lori Jacobs - Maggie Shenkin; Jourdans Bridge Club 68.45%
5.44
3


Martin Robins - Joan Gowder; Posnack JCC 67.80%
4.08
4


Joe Phillips - John Countryman; Posnack JCC 65.15%
4.62
5
2

Gerald Robie - John Bendick; Royal Highlands 62.96%
2.29
6


Ruth Sharp - Eve Morton; Posnack JCC 61.36%
3.47
3

Lindy Tino - Barbara David; Posnack JCC 60.98%
3.79
4
1
Harry Taylor - Rex Smith; Royal Highlands 59.72%
2.84
5
2
Caryl Mackay - Judy Underhill; Royal Highlands 59.26%
2.13
6
3
Lloyd Routman - David Pomerantz; Jourdans Bridge Club 57.74%
1.60

4
Madeleine Evansky - Jeffrey Case; Jourdans Bridge Club 57.70%
1.28

5
Laura Russell - Morton Schacher; Jourdans Bridge Club 57.18%
0.92

6
Ernst Bedarff - Tom Dent; Jourdans Bridge Club 56.25%

Thursday Evening Small Games
9.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.33
1


Helen Shanbrom - Edith Denenberg; Tamarac Bridge Club 69.00%
2.50
2


Larry Meyer - Joan Waite; Hernando Bridge Assoc. 67.71%
1.87
3


Rebecca Barron - Jim Mahorner; Jacksonville School 58.00%
2.01
4
1
1
Sandie Romaine - Lu Porter; Hernando Bridge Assoc. 54.17%
1.05
5


Dolly Dellon - Jerome Sherer; Tamarac Bridge Club 54.00%
0.80
6/7


Anne Landry - Doris Pryor; Jacksonville School 53.00%
0.80
6/7


R Craig Hemphill - Nancy Mitchell; Jacksonville School 53.00%
1.51
2
2
James Stewart - Harold Elkins; Jacksonville School 51.00%
1.13
3

Judith Barash - Brian Menkes; Tamarac Bridge Club 50.00%
0.86
4
3
Marge Talbott - Richard Talbott; Hernando Bridge Assoc. 46.88%

Naples Side Game
2.5 Tables

MPs Rank Names Score
1.41
1
Joanne Baccile - Suzanna Schenk; Naples Bridge Center 62.96%
0.93
2/3
Suzanne Williamson - Harold Feuser; Naples Bridge Center 48.15%
0.93
2/3
Roger Hill - Sarah Rosiak; Naples Bridge Center 48.15%

St. Pete Thur Swiss
11 Tables

MPs A B C Names Score
3.50
1
1

Louise Edgell - Gerald Milov - Lawrence Strominger - Sandra Rosenblum; St Petersburg Bridge Club 87.00
2.63
2


Rudi Kastelic - Carol Rowland - Raymond Wise - Barbara Steffek; St Petersburg Bridge Club 86.00
1.97
3


Marianne Timmons - LaVerne Dugan - Sandra Peterson - Ronald Jaeger; St Petersburg Bridge Club 82.00
1.48
4


Ulker Mutlu - Bernard Bernstein - Gail Haire - Thomas Williams; St Petersburg Bridge Club 68.00
1.71
2
1
Martin Reese - Paul Thomas - Cynthia Parris - Takako BRADLEY; St Petersburg Bridge Club 63.00
1.28
3

Carol Clotfelter - Patricia Felton - Richard Nadeau - Marvin Kistler; St Petersburg Bridge Club 62.00

Tampa Bay Thu Eve 499er
4.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.62
1


Andria Troutman - Jesse Stern; Tampa Bay Bridge Center 59.72%
1.24
2
1

Jane Racila - Marie Skop; Tampa Bay Bridge Center 58.33%
0.91
3


Charles Hill - Nancy Hill; Tampa Bay Bridge Center 55.56%
0.93
4
2

Ella Banks - Richard Banks; Tampa Bay Bridge Center 54.17%

Boca West Invitational
9.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.67
1


Patti Greiff - Joan Schepps; Boca West 63.22%
2.00
2
1

Harriet Levy - Isabel Kaston; Boca West 61.11%
1.50
3


Dr. Arnold Kimmel - Lenny Kimmel; Boca West 60.99%
1.27
4
2

Phyllis Binder - Naomi Kanter; Boca West 60.98%
0.93
5


Jack Blodinger - Stella Blodinger; Boca West 57.19%
0.95
6
3

Barbara Bernstein - David Bernstein; Boca West 57.18%
1.05
4
1
Ellie Goldner - Carole Klein; Boca West 48.60%
0.60
5

Carole Kaufman - Dr. William Kaufman; Boca West 48.59%
0.79

2
Lane Klein - Les Klein; Boca West 42.72%

Use Back Button to return to last page