District 9 STaC
August 15, 2006

Tuesday Day


Daytona Non Masters
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.61
1
1

Clyde Benoy - Linda Derwick; Daytona Bridge Club 63.38%
1.21
2
2

M Patricia Hays - Darryl Sauer; Daytona Bridge Club 57.38%
0.91
3


Susan Simpson - Emily Hugo; Daytona Bridge Club 54.88%
0.68
4
3

Mary Wirtz - Jacqui Cowperthwaite; Daytona Bridge Club 54.13%

Naples 199ers
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.61
1


Edward Schaub - Guy Germer; Naples Bridge Club 71.30%
1.21
2


Barbara Dornich - Sue Wunderlich; Naples Bridge Club 65.50%
1.19
3
1

Leo Milotte - Mary Wise; Naples Bridge Club 53.67%
0.68
4


Rachael Jacks - John Fitzgibbon Jr; Naples Bridge Club 52.17%
0.89
2

Bonnie Straka - Mary Lou Copperstone; Naples Bridge Club 49.08%
0.67
3

Parnell Skulborstad - Medea Bartlett; Naples Bridge Club 47.00%

Tue Aft Strat Open
257.5 Tables

MPs A B C Names Score
18.10
1


Adrian Dovell - Patricia Dovell; Gatorbridge Club 75.00%
13.58
2


Corinne Cichon - Balint Papp; TOMOKA DUPLICATE BRIDGE 71.74%
10.18
3


Irwin Krull - Barbara Mendelsohn; WIN Inc. "The Bridge Club" 69.35%
13.30
4
1

Betty Kenngott - Eulala Rodden; Bridge With Harold 68.33%
9.98
5
2

Florence Smith - Charlie Smith; Bridge With Harold 68.21%
4.30
6


Jaime Naimark - David Ruskin; Shirley's Bridge Club 68.18%
3.22
7


Joan Peterson - June Plunkett; INTER-CITY BRIDGE CLUB 67.80%
2.42
8


Micki Lassiter - Helene Daigle; Thebridgeplace 67.61%
7.48
9
3

Lois Blume - Barbara Graham; Friendship Club 66.98%
1.83
10


Barbara Testa - Sean Ganness; Ft Lauderdale DBC 66.96%
1.77
11/12


Jim Saxon - Liz Saxon; Bridge Club Of SW Florida 66.67%
5.61
11/12
4

Irene Muth - Joseph Muth; Bridge Club Of SW Florida 66.67%
1.83
13


Muffie Thyrre - Horace Stracener Jr; S Miami Bridge Club 66.37%
4.21
14
5

Samy Bigio - Evelyn Rodriguez; Shirley's Bridge Club 65.72%
1.34
15


Carole Lazarou - Rose Robideau; Thebridgeplace 64.94%
3.16
16
6

Walter Haslam - Laura Schwartz; TOMOKA DUPLICATE BRIDGE 64.85%
2.37
17
7

Leo Mersek - Russell Daehler; TOMOKA DUPLICATE BRIDGE 64.78%
1.92
18
8

David Israel - Earl Gladstein; Shirley's Bridge Club 64.39%
1.92
19


Jerry Rowley - Fred Weissenberg; Thebridgeplace 64.31%
1.50
20
9

Mort Ebersman - Marilyn Schick; Hernando Bridge Club 64.29%
1.50
21


Karl Perkins - Patricia Cugno; Friendship Club 64.21%
1.75
22
10

Earl Brown Jr - Margaret Brown; St. Augustine D. B. C. 64.11%
8.79
23
11
1
Hal Peters - Elie Greenstein; Friendship Club 64.09%
1.42
24
12

Frances-Calhoun Fischette - Partner; Bridge In The Clouds 64.07%
0.96
25


John Roller - Jack Schwencke; Thebridgeplace 64.02%
1.04
13

Beverly Cochran - Robin Najarian; TOMOKA DUPLICATE BRIDGE 63.86%
1.67
14

Cathy Osickey - Betty Skelton; Gatorbridge Club 63.61%
1.75
15

Vicki Coward - Ginny Maxwell; Jacksonville School Of Bridge 63.02%
6.59
16
2
TOM MCKINNEY - BEN RUSSELL; TOMOKA DUPLICATE BRIDGE 62.80%
1.54
17

Jane Rhea Davis - Jeanne Kokesh; Tallahassee Bridge Club 62.71%
4.94
18
3
Paula Polsyn - Bill Clark; Bridge With Harold 62.08%
3.71
19
4
Toby Bardin - Susan Ruskin; Temple Sinai 62.00%
2.78
20
5
Blance Boardman - Betty Quinlivan; Beach Duplicate Bridge 61.81%
2.09

6
Sally Mancusi/Ungaro - John Moore; Temple Sinai 61.50%
1.56

7
Janie Baker - Elaine Prime; Beach Duplicate Bridge 61.11%
1.83

8
Gloria Escobar - Gloria Trinkunas; Ft Lauderdale DBC 59.57%
0.98

9
Rosalie Bond - Mary Bailey; Gatorbridge Club 57.82%

Lake County Non Master
6.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.72
1
1

Helen Barde - Mary Gemming; Lake County DBC 62.92%
1.29
2


Pamela Miller - Harry Wieland; Lake County DBC 58.33%
0.97
3
2

Bob Bersell - Ken Smith; Lake County DBC 57.50%
0.64
4/5


Ed Draiss - Emily Ross; Lake County DBC 53.33%
0.72
4/5
3

Joy Tait - Paula Fickel; Lake County DBC 53.33%
0.54
4

Ellie Rossignol - Georgiann Ackley; Lake County DBC 50.42%

Tue Aft Strat Less Than 5
3.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.33
1
1

Amanda Chohfi - John Stuts; Village Of Wellington DBC 64.58%
1.75
2


Bernard Kozlow - Helen Kozlow; Village Of Wellington DBC 57.29%
1.31
3
2

Norman Brabson - Sid Radin; Village Of Wellington DBC 51.04%

Vero Beach 99ers
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.36
1


Carol McCarthy - Elly Manov; Vero Beach 58.42%
1.05
2
1
1
Joe Davis - Ed Knoeppel; Vero Beach 55.38%
0.77
3


Josephine Fairchild - Rayma B. Kreider; Vero Beach 54.67%
0.79
4
2

Mig Mckinney - Judith Park; Vero Beach 52.71%
0.60
3
2
Tonia Shamoo - Elaine Hogarty; Vero Beach 51.79%

Villages Invitational
12.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.07
1


Cliff Garing - Liana Garing; Villages 64.62%
2.30
2


Joe Sacco - Jim Schaedel; Villages 62.40%
1.73
3


Marilyn Fulton - Ginny Crump; Villages 61.77%
2.14
4
1
1
Christy Shaw - Tom Shaw; Villages 59.14%
1.61
5
2

Martha Prosser - Stan Prosser; Villages 56.56%
1.20
6
3

Norma Lande - Richard Criswell; Villages 55.94%
0.90
4

Shirley Wigner - Eleanor Young; Villages 54.53%
0.68
5

David Hall - Linda Hall; Villages 51.10%
0.98
6
2
Jann Sharp - Bonnie Overson; Villages 50.24%
0.73

3
Pat Poitinger - Ron Poitinger; Villages 48.79%
0.55

4
Gerry Snadecky - Pat Moore; Villages 48.35%

Winter Haven Non Masters
8.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.82
1


Angie Cook - Don Cook; Winter Haven 63.39%
1.37
2


Janet Meyer - Joyce Eaton; Winter Haven 61.61%
1.36
3
1

Jean Farona - Michael Farona; Winter Haven 56.55%
1.05
4
2
1
Dick Madaus - Jeanie Madaus; Winter Haven 56.25%
0.79
5
3
2
Jo Fuller - Ralph Hartsock; Winter Haven 54.17%
0.59
4
3
Daniel Ahern - Kay Cawby; Winter Haven 51.79%

Tuesday Eve


Tue Eve Strat Open
49.5 Tables

MPs A B C Names Score
9.83
1


Francisco Benal - Luisana Madueno; POSNACK JCC BC 74.96%
7.37
2


Sylvie Turner - Robert Surrey; Temple Sinai 67.43%
6.29
3
1
1
Ricky Dashefsky - Morris Dashefsky; Temple Sinai 67.26%
4.15
4


Charles Robinson - Peggy Robinson; WIN Inc. "The Bridge Club" 67.00%
3.11
5


Jean Kaufman - Eve Morton; POSNACK JCC BC 65.14%
4.72
6
2

Estelle Koch - Doree Cohen; Temple Sinai 64.88%
3.54
3

David Rogers - JennyLee Mealer; Ft Lauderdale DBC 62.92%
2.65
4

Ruth Ornitz - Robert Ornitz; Temple Sinai 62.50%
1.99
5

Barbara Pearlman - Julius Pearlman; WIN Inc. "The Bridge Club" 62.00%
1.49
6

Janice Nelkin - Zibi Palowski; POSNACK JCC BC 61.31%
3.01

2
Margaret Ponda - Shirish Ponda; Tamarac BC 60.74%
2.26

3
Marsha Lewis - Morris Schachne; Temple Sinai 60.42%
1.69

4
Cheryl Trigg - Leon Goliger; Temple Sinai 60.04%
1.33

5
Jane Platzek - Lillian Kaminer; Jourdans Of Boca Raton 58.75%
0.95

6
Ruth Herman - Murray Levrant; Jourdans Of Boca Raton 57.50%

Tampa Non Masters
8.5 Tables

MPs A B C Names Score
1.81
1


Steven Wallis - Muriel Brathwaite; Tampa Bay Bridge Club 63.74%
1.36
2


Karen Crews - Denise Gilbert; Tampa Bay Bridge Club 59.01%
1.36
3
1

Dan Bowdish - Nancy Nelsen; Tampa Bay Bridge Club 58.52%
1.02
4
2

Linda Kneeburg - David Moore; Tampa Bay Bridge Club 54.44%
1.13
5
3
1
Darla Walther - Marie Skop; Tampa Bay Bridge Club 54.02%
0.85
4
2
Connie Alvarez - Ron Seaman; Tampa Bay Bridge Club 53.56%
0.64

3
William Rains - Jesse Stern; Tampa Bay Bridge Club 52.01%
0.48

4
Mark Nolen - Wilma Arsenault; Tampa Bay Bridge Club 48.22%

Use Back Button to return to last page