District 9 STaC
August 14, 2006

Monday Day


Monday Afternoon Strat Open
325.0 Tables

MPs A B C Names Score
19.10
1


Betty Sandifer - Robert Hamilton; Daytona Bridge Club 68.75%
14.33
2
1

Bernard Etish - Vince Falletta; Temple Sinai 68.33%
10.74
3


N Lally Rush - John Rush Jr; Bridge In The Clouds 67.31%
10.75
4
2

Joseph O'Brien - Roger Gifford; Marion Oaks 67.19%
6.04
5


Barbara Pratt - Kenneth Smith; Friendship Club 66.27%
8.06
6
3

Terry Smith - Joseph Collins; Jacksonville School Of Bridge 66.20%
3.40
7


Leo Heifetz - Carlo Ascari; Naples Bridge Club 65.88%
2.55
8


Warren Brown - Margaret Castleberry; Palatka DBC 65.87%
6.05
9
4

Audrey Breyer - Patti Greiff; Alice's Bridge Club 65.83%
1.91
10


Joan Lane - Joseph Lane; Marion Oaks 65.28%
4.53
11
5

Candy Baker - Elaine Rogers; WIN Inc. "The Bridge Club" 65.21%
1.59
12


Spike Lay - Bruce Ohmann; Daytona Bridge Club 65.00%
2.25
13


Virginia Winters - Lavaughn Wiltgen; New Smyrna Beach 64.46%
3.40
14
6

Rayna Schechter - Irwin Krupnick; Thebridgeplace 63.98%
1.67
15/16


Steve Bonner - Geoffrey Cross; Jacksonville School Of Bridge 63.66%
1.58
15/16


Jane Graff - Nancy Bauer; Margret DBC 63.66%
2.55
17
7

Theresa Ligon* - Hazel Lacks; Vero Beach 63.46%
1.67
18/20


Emmalou Kircher - Myra Rucker; Jacksonville School Of Bridge 63.43%
1.67
18/20


Robert Trowbridge Jr - Agnes Smith; Jacksonville School Of Bridge 63.43%
9.74
18/20
8
1
Penny Nelson - Helen Daniels; Bridge Club Of SW Florida 63.43%
1.59
21
9

Ulla Woolhiser - Addy Adler; Miami Lakes Duplicate 63.41%
1.67
22


Harriet Goldberg - Micki Lassiter; Thebridgeplace 63.39%
2.25
23
10

Gene Cooper - Judy Frank; New Smyrna Beach 63.38%
2.08
24/25


Audrey Jacobs - Norman Jacobs; Tampa Bay Bridge Club 63.30%
1.92
24/25
11

Thomas Mangold Jr - Ted DeFilippo; Citrus Bridge 63.30%
2.00
12

Julie Shelquist* - Phyllis Carlson*; Vero Beach 63.14%
1.17
13

Bobbi Weiss - Bebe Berkowitz; Alice's Bridge Club 63.05%
7.31
14/15
2
Elwood Godlewski - M Ida Carlson; Marion Oaks 62.82%
1.34
14/15

Joseph LaRocque - Robert Landham; Citrus Bridge 62.82%
1.83
16

Ann Hardcastle - Jack Garrett; Martin Andersen 61.98%
1.40
17

Audrey Oppedahl - Margot Williams; Vero Beach 61.70%
1.67
18/19

Felice Carpenter - Rick Carpenter; Thebridgeplace 61.67%
1.33
18/19

Kelley Meier - Maxine Prater; Sebring Bridge Club 61.67%
1.67
20

Peggy Kehoe - Edwina Giuliano; Bridge Club Of SW Florida 61.57%
2.08
21

Calvin Young - Marilyn Young; Tampa Bay Bridge Club 61.54%
5.48
22
3
Carol Vogt - Stephen Locke; Jourdans Of Boca Raton 61.50%
1.17
23

Peggy Dooley Mitchel - Lyle Mitchel; Lake County DBC 61.34%
1.42
24

Betty Zubatch - Lois Bender; Temple Sinai 61.25%
4.11
25
4
Michelle Stencel - Dennis Lytton; Tampa Bay Bridge Club 61.22%
3.08

5
Lila Walling - Margaret Hirsch; Citrus Bridge 61.06%
2.31

6
Jimmie Lou Jacobs - Harry Vafiadis; Bonita Bridge Club 60.71%
1.73

7
Frank Walton - Frederick Atherton; New Smyrna Beach 60.18%
1.30

8
Tina G. Cole - Jackie Key; Vero Beach 59.94%
1.58

9
John Gage - Jim Carroll; Bonita Bridge Club 59.82%
1.14

10
Stella Creel - Joanne Tuten; Palatka DBC 59.23%
0.96

11
Richard Talbott - Jerry Lebo; Spring Hill 58.87%
0.95

12/13
Leslie Brown - Barbara Brown; Bonita Bridge Club 58.63%
0.95

12/13
Bev Brogin - Emily Schlote; Bonita Bridge Club 58.63%

Daytona Non Masters
4.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.41
1
1

Darryl Sauer - Spence Raulerson; Daytona Bridge Club 60.32%
1.06
2
2

Arlene Dawson - Linda Derwick; Daytona Bridge Club 56.35%
0.79
3


Mildred Kinbar - Murray Carlin; Daytona Bridge Club 53.97%

Mon Aft Non Masters
16.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.82
1
1
1
Mary Lou Clark - Edward Reynolds; Margret DBC 62.23%
2.12
2
2
2
Wilma Keltz - Lois Vetter; Margret DBC 60.81%
1.59
3
3
3
Jane Lewis - Margaret Mandula; Margret DBC 59.45%
1.19
4
4
4
Mary Brooke - Rosella Olah; Deland Bridge Club 58.57%
0.89
5
5
5
Ruth Benjamin - Karen Schmautz; Margret DBC 58.55%
0.92
6
6
6
Karen Herman - Ann Shepherd; Deland Bridge Club 58.33%

Mon Aft Open Pairs
7.0 Tables

MPs Rank Names Score
2.48
1/2
Julie Clark - George Clark; Titusville Duplicate 54.76%
2.48
1/2
Charlotte Iwan - Michael Cummins; Titusville Duplicate 54.76%
1.39
3/4
Camille Goethe - Rose Gibson; Titusville Duplicate 53.57%
1.42
3/4
Jessie Russell - Marianne Greenblum; Titusville Duplicate 53.57%
0.99
5
Eleanor Chandler - Elizabeth Sherrill; Titusville Duplicate 51.19%

Riviera Invitational
7.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.27
1


Edwin Brownell - Lynda Shourds; Riviera Bridge Club 63.10%
1.82
2
1

Edna Hernandez - Shirley Rogers; Riviera Bridge Club 58.73%
1.37
3
2
1
Yvonne Culbertson - Shirley Joseph; Riviera Bridge Club 55.16%
1.02
4
3

Cecilia D'Costa - Eliana Sanchez; Riviera Bridge Club 53.57%
0.98
5
4
2
Patricia Cox - Susan Christie; Riviera Bridge Club 51.98%
0.60
5

Loli Rainey - Alina Lasa; Riviera Bridge Club 51.59%
0.73

3
Donna Fales - Mary Huston; Riviera Bridge Club 50.40%
0.48

4/5
Beatrice Garner - Joan Bradford; Riviera Bridge Club 48.81%
0.48

4/5
Marianne Montoro - Jane Barry; Riviera Bridge Club 48.81%

Monday Eve


Mon Eve Strat Open
84.5 Tables

MPs A B C Names Score
13.27
1


Joanne Marten - David Pettit; Grand Slam 74.28%
9.95
2


Harold Phillips - Frank Page; Grand Slam 72.20%
7.46
3


JOE GOTTLER - ALBERT LILLY; Pensacola 71.26%
5.60
4


Margaret Macneish - Patrick Horton; Tallahassee Bridge Club 70.92%
8.57
5
1

Robert Beiseigel - Fernando Teson; Tallahassee Bridge Club 68.34%
3.15
6


Bill* BUDD - Rich* WAUGH; Pompano BC 66.07%
2.36
7


Calvin Rowe - Malay Ghosh; Gainesville 64.58%
1.77
8


Robert Lau - Raymond Wise; St. Petersburg 63.69%
1.92
9


KELLY SMYTHE - Scott Stearns; Pensacola 63.53%
6.43
2
1
Mary White - Neil White; Gainesville 60.12%
4.82
3

Barbara Ratner - John Gould; Grand Slam 59.65%
3.62
4
2
Jeff LIU - Richard BUTLER; Pompano BC 59.52%
2.71
5

Shirley Golick - Charlotte Salmansohn; Wynmoor Village Bridge Cl 59.23%
2.03
6

Jerry Himes - Pam Himes; Grand Slam 59.10%
2.50

3
Ed Sohmers - Shirley Sohmers; Grand Slam 56.67%
1.87

4
Bonita Berger - Philip Heasley*; Wynmoor Village Bridge Cl 56.55%
1.40

5
SALLE PEYROUX - Randy Plummer; Pensacola 55.36%
1.34

6
Gus Palenik - Ruth Palenik; Gainesville 54.46%

Gainesville 99ers
5.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.28
1
1

Betty Roulston - Margie Roulston; Gainesville 65.00%
0.96
2
2
1
Hazel Cuddeback - Alice Morgan; Gainesville 61.25%
0.72
3


Tom Young - Jody Davis; Gainesville 60.63%
0.54
4


Charles Busch - Esther Busch; Gainesville 57.50%
0.60
3
2
Don Herget - Leslie Wooten; Gainesville 55.00%

Monday Evening Pairs
8.0 Tables

MPs Rank Names Score
3.00
1
Les Fine - Ruth Zeiner; Walkers BC 61.61%
2.25
2
Margaret Ponda - Shirish Ponda; Walkers BC 61.31%
1.48
3/4
T J Singer - Bill Rauld; Walkers BC 58.93%
1.48
3/4
Addy Adler - Madelyn Wilber; Walkers BC 58.93%
0.95
5
Margie Schieb - Juliette Fleischer; Walkers BC 57.14%

Villages Invitational Ope
14.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.20
1


Gladys Mikel - Joe Sacco; Villages 66.83%
2.40
2


Millie Vibbard - Dave Stentz; Villages 66.35%
2.46
3
1

Ruth Dickinson - Roger Dickinson; Villages 62.34%
1.85
4
2
1
Pat Poitinger - Ron Poitinger; Villages 61.70%
1.38
5
3

Kay Jones - Jack Fisher; Villages 57.37%
1.24
6
4
2
Dolores Mann - Heinz Jaffe; Villages 56.09%
0.93
5
3
Lori Winokur - Dick Winokur; Villages 54.49%
0.58
6

Donna Ziemann - Betty Schwartz; Villages 54.01%
0.70

4
Marilyn Fulton - Lynne Fisher; Villages 52.72%
0.52

5
Geneva McKee - Hope Cantell; Villages 49.84%

Use Back Button to return to last page