District 9 STaC
August 18, 2006

Friday Day


Vero Beach Non Masters
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.52
1


Kathleen McGrath - Joan Kingston; Vero Beach 66.50%
1.12
2/3
1/2

Stewart Robertson - Tyrrell Connor; Vero Beach 53.92%
1.12
2/3
1/2

Josephine Fairchild - Rayma B. Kreider; Vero Beach 53.92%
0.72
4
3

Richard Kelly - Barbara Kelly; Vero Beach 52.92%
0.54
4

Martin Diament - Joan Diament; Vero Beach 50.83%

Naples Non Masters
6.0 Tables

MPs A B Names Score
1.61
1

Bonnie Straka - Mary Lou Copperstone; Naples Bridge Club 61.00%
1.21
2

Barbara Dornich - Sue Wunderlich; Naples Bridge Club 58.42%
0.98
3
1
Sarah Penn - Jean Bogg; Naples Bridge Club 57.83%
0.74
4
2
Rebecca Tougas - Martha(Jean) Gordon; Naples Bridge Club 55.08%

Fri Aft Strat Open
320.5 Tables

MPs A B C Names Score
19.04
1


Mark Smith - Ed Schulte; Tampa Bay Bridge Club 72.28%
14.28
2


Fred Weissenberg - Roger Coffman; Thebridgeplace 71.73%
9.37
3/4


Alan Braunstein - William Schwarz; Sun City Center Bridge As 71.00%
14.31
3/4
1

Marshall Kaufmann - Sylvia Kaufmann; Eastside DBC 71.00%
6.02
5


Bill Daly* - Jay Prillaman*; Vero Beach 70.60%
4.52
6


Lyn Giuffrida* - Phyllis E. Graham*; Vero Beach 68.06%
3.39
7


Peggy Robinson - Enez Rubel~; Alice's Bridge Club 67.50%
2.54
8


Mary Mason - Claire Miller; Naples Bridge Club 67.13%
2.12
9


Gerrie Soman - Sy Keith; Friendship Club 67.06%
1.90
10


Pam Himes - Jeanne Hughes; Space Coast 67.01%
1.73
11


Maridean Katzfey - Jean Lieberman; Tampa Bay Bridge Club 66.99%
1.67
12


CAROL GUIMOND - MARY CORTEZ; Pensacola 66.66%
1.75
13


Andy O'Grady - Robert Rosen; Friendship Club 66.64%
2.17
14


Steve Bonner - Alta Tanner; Jacksonville School Of Bridge 66.55%
10.73
15
2

Juliet Gregorio - Brian Menkes; Tamarac BC 66.32%
9.89
16
3
1
Dennis Lytton - Arnie Summers; Tampa Bay Bridge Club 65.87%
6.04
17
4

Gwendolyn Carson - Ronnie Dishian; Deland Bridge Club 65.82%
7.42
18
5
2
Linda L Armstrong - Anne O'Connell; Bridge Club Of SW Florida 65.64%
5.56
19
6
3
Mary Anne Prosswimmer - Barbara Heymann; Jacksonville School Of Bridge 65.27%
2.08
20


Marion Ellingsen - Donald Samuel; Spring Hill 64.90%
2.00
21/23


Frank Cusumano - Nella Molfetto; Ft Lauderdale DBC 64.58%
1.50
21/23


Dee Krynock - David Bramson; Bonita Bridge Club 64.58%
2.55
21/23
7

Tom Madden - Eve Taylor; Spring Hill 64.58%
1.25
24/25


Carl Dahl - Dorothy Eveleigh; Sun City Center Bridge As 64.50%
4.17
24/25
8
4
Jane Dolhof - Marion Bartholf; Eastside DBC 64.50%
3.13
9
5
Patti Poppell - Colleen Wiley; Tallahassee Bridge Club 63.84%
2.35
10
6
Sally Mancusi/Ungaro - John Moore; Temple Sinai 63.50%
2.00
11
7
Jerry Parker - Craig Keck; Verla West 62.98%
1.19
12

KATHLEEN FULLERTON - ROD FULLERTON; Pensacola 62.52%
2.08
13
8
Elizabeth Hodgson - Kenneth Hodgson; Spring Hill 62.18%
1.58
14

Nelsine Spooner - Morton Spooner; St. Augustine D. B. C. 62.17%
2.08
15

Ina Rae Fox - Iris London; WIN Inc. "The Bridge Club 62.12%
1.20
16

Eduardo De La Torre - Sylvia Mendez Capote; Friendship Club 61.97%
1.50
17
9
Frank Hamwey - Kathleen Hamwey; Lake Shore 61.53%
1.58
18

Paula Polsyn - Melvin Rose; Bridge With Harold 61.51%
1.05
19

Maxine Doughton - Ann Murray; Deland Bridge Club 61.48%
1.50
20

Evelyn Hazen - Julia McGough; The Bridge Deck 61.46%
1.04
21

Annabelle Hills - Donald Bowen; Spring Hill 61.38%
1.67
22

Irene Kessel - Dorothy Paiken; Wynmoor Village Bridge Cl 61.31%
1.47
23

Stanley Cohn - Art Smith; Thebridgeplace 61.29%
1.42
24

Elizabeth Tait - Dot Kelly; VBCC Bridge Club 61.08%
1.50
25

Thomas L. Lawson - Jerry Seitz; Bonita Bridge Club 60.83%
1.50

10
Shirley Leao - Stanton Hudmon; Lake Shore 60.56%
1.35

11
Margaret Moyer - Lottie Ponton; Titusville Duplicate 60.42%
1.40

12
Corinne Southard - Jeanne Reynolds; Verla West 60.10%
0.88

13
Barbara Bensman - Shirlee Katz; Eastside DBC 60.00%
1.20

14
Connie Dalton - Jane Tuttle; Naples Bridge Club 59.26%

Fri Aft Non Masters
9.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.06
1
1

Isabel Reigel - Murray Goldberg; Daytona Bridge Club 62.50%
1.55
2
2

Ed Draiss - Jerry Elmore; Lake County DBC 61.11%
1.16
3
3

Mickey Dorne - Nan Parsons; Daytona Bridge Club 60.33%
0.87
4
4

Diana Adams - Lois Henry; Lake County DBC 56.77%
0.65
5
5

Florence Robinson - Harold Robinson; Lake County DBC 56.48%
1.28

1
Elaine Swanson - Paula Fickel; Lake County DBC 52.60%
0.96

2
Toni Taylor - Charlene Lawson; Lake County DBC 52.08%
0.72

3
Francis Comstock - Joseph Doyle; Daytona Bridge Club 51.56%
0.54

4
Bryce Norwood - Cindie Norwood; Lake County DBC 50.52%

Friday Afternoon Pairs
4.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.33
1


Jane Graff - Nancy Bauer; St. Petersburg 63.10%
1.75
2


Barbara Steffek - William Murphy Jr.; St. Petersburg 60.71%
1.31
3


Arthur Watson - Chie Benedict; St. Petersburg 53.57%

Tallahassee Novice Pairs
3.0 Tables

MPs Rank Names Score
0.98
1
Gayle Underwood - Linda Meyer; Tallahassee Bridge Club 61.88%
0.74
2
Shiela Fach - Luvy Phantom; Tallahassee Bridge Club 54.38%

Polo Invitational Pairs
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.13
1
1

Adrienne Halperin - Jimmy Halperin; Polo Club Bridge 71.67%
1.60
2
2
1
Ruth Reinish - Dave Devin; Polo Club Bridge 59.17%
1.20
3
3
2
Carolyn Hatoff - Jozel Abrams; Polo Club Bridge 55.83%
0.90
4
4

Wynn Robinson - Shirley Friedman/Krug; Polo Club Bridge 55.42%

St. Augustine Non Masters
4.0 Tables

MPs A B C Names Score
1.33
1


Pamela Anderson - Ora Sarrus; St. Augustine D. B. C. 58.33%
1.00
2


Jan Toney - Margaret Beck; St. Augustine D. B. C. 57.74%
0.75
3


Sandra Klinge - Peter Klinge; St. Augustine D. B. C. 52.98%

Friday Eve


Fri Eve Strat Less Than 5
6.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.67
1
1

Bruce FRENKEL - Don* PROCTER; Pompano BC 62.00%
2.00
2


Robert Durand - Roland Brabant; Daytona Bridge Club 60.00%
1.50
3


Carole* FROME - Si* FROME; Pompano BC 59.00%
1.13
4


Shirley Townley - Betty Sandifer; Daytona Bridge Club 53.00%
1.40
2

Peg Lupo - Jacqueline Vowell; Daytona Bridge Club 52.00%
1.05
3

Barbara* WARBURTON - David* WARBURTON; Pompano BC 51.00%

Fri Eve Stratified Open
33.5 Tables

MPs A B C Names Score
7.33
1


Steven Pawliger - William Howe; Ft Lauderdale DBC 69.35%
5.50
2
1
1
Harold Yaffa - Rasma Yaffa; Harmony Duplicate Bridge 63.10%
4.12
3


Rose Ritter - Jim Maxwell; Venice Bridge Club 62.92%
2.71
4/5


Ed Schulte - Paul Gallizzi; Clearwater 62.50%
2.81
4/5
2
2
Richard Butler - Barbara Arkon; Harmony Duplicate Bridge 62.50%
1.74
6


Juliette Zophres - Joseph Kolasa; Ft Lauderdale DBC 61.52%
2.11
3

Cher Singer - Ruth Sedlik; Harmony Duplicate Bridge 59.03%
1.58
4
3
Bea Gayer - Martin Gayer; Harmony Duplicate Bridge 57.54%
1.19
5

Grace Guidice - Stephen Bache; Venice Bridge Club 56.67%
0.89
6
4
Margaret Ponda - Shirish Ponda; Ft Lauderdale DBC 55.53%
1.42

5
Judith Lawson - Malcolm Lawson; Venice Bridge Club 54.58%

Villages Invitational
15.5 Tables

MPs A B C Names Score
3.47
1


Dee Schaedel - Jim Schaedel; Villages 64.40%
2.60
2
1

Donna Ziemann - Bill Ziemann; Villages 63.80%
1.95
3


Gladys Mikel - Joe Sacco; Villages 61.22%
1.77
4
2
1
Von Bush - Tom Bush; Villages 58.77%
1.33
5
3

Lynne Fisher - Jack Fisher; Villages 57.88%
1.00
6
4

Hope Cantell - Art Schwartz; Villages 56.69%
1.17
5
2
Ev Arnold - David Munson; Villages 55.99%
0.88
6
3
Shirley Land - David Land; Villages 55.17%
0.66

4
Gisela Knock - Bonnie Overson; Villages 48.50%
0.52

5
Pat Poitinger - Ron Poitinger; Villages 48.30%

Use Back Button to return to last page