District 9

GNT Tournament Results

GRAND NATIONAL TEAMS
DISTRICT 9 FINALS & SPECIAL SECTIONAL


561/842-2882


www.thebridgeplacepb.com
800 Tenth Street Lake Park, FL 33403

April 29-May 1

General Information

Total Tables in Play - 169,    GNT Tables in Play - 75
Total Number of Players Attending - 352
Total Number of Players Winning Masterpoints - 287
Total Number of Masterpoint Won - 1,444.56

Results by Day:  Friday | Saturday | Sunday | GNT Finals


Tournament Information

Click on Session name for details

Friday

Fri AM Stratified Pairs
52 Pairs

MPs A B C Names Score
6.00
1


Bill Passell, Boynton Beach FL; R Fieler, Boca Raton FL 69.71%
4.50
2


Paul Swanson, Jupiter FL; D Thomas, West Palm Beach FL 67.63%
3.38
3


Martin Zampieri - Vincent Grande Jr, Jupiter FL 63.94%
2.53
4


Lynda Nitabach, N Plainfield NJ; John Solodar, Palm Beach Gdns FL 63.30%
4.15
5
1

Mandel Grower, Winnipeg MB; Stanley Cohn, West Palm Bch FL 62.66%
3.11
6
2
1
Lynne Rudolph, Pepper Pike OH; Bobbie Weisberg, Palm Beach Grdn FL 59.78%
2.33
3

Leslie Higgins, West Palm Bch FL; Irwin Krupnick, Palm Bch Grdns FL 59.46%
2.12
4
2
Steven Bronstein, Chestnut Hill MA; Norman Stein, Boston MA 57.85%
1.31
5

Felice Carpenter - Rick Carpenter, W Palm Beach FL 55.45%
1.39
6/7
3/4
Robert Gray, Jupiter FL; Philip Beck, Jupiter Fl FL 55.13%
1.39
6/7
3/4
Paul Winokur, West Palm Beach FL; William Collis, Lexington KY 55.13%
0.89

5
Bonnie Williams, Jupiter FL; Diann Mann, Palm Bch Gdns FL 54.65%
0.94

6
Linda Finklestein, West Palm Beach FL; Ada Austrian, West Palm Bch FL 52.72%

Fri Aft Stratified Prs
48 Pairs

MPs A B C Names Score
5.67
1


Bill Passell, Boynton Beach FL; R Fieler, Boca Raton FL 69.44%
4.25
2


D Thomas, West Palm Beach FL; Larry Auerbach, Bradenton FL 64.12%
3.35
3
1

Linda Gross, Manhasset NY; Sande Boas, Jupiter FL 63.98%
2.39
4


Linda Perlman, Lake Park FL; Paul Swanson, Jupiter FL 62.27%
1.79
5


James Marsh Sternberg, West Palm Bch FL; Sidney Golub, West Palm Beach FL 60.88%
1.35
6


Martin Chaitt, West Palm Beach FL; Ellasue Chaitt, Palm Bch Gdns FL 59.95%
2.51
2
1
Marvin Pomerantz - Burton Polansky, Boynton Beach FL 59.26%
1.88
3
2
Phyllis Binder - Rose Levenson, Boca Raton FL 54.40%
1.41
4
3
Ted Poritz - Carol Poritz, W Palm Beach FL 53.94%
0.96
5/6
4
Steven Bronstein, Chestnut Hill MA; H Bossman, Brookline MA 53.01%
0.93
5/6

Leslie Higgins, West Palm Bch FL; Irwin Krupnick, Palm Bch Grdns FL 53.01%
1.14

5
Barbara Arkon, Plantation FL; Carol Seiderman, Pembrooke Pines FL 52.20%
0.54

6
Bill Page, Jacksonville Bh FL; Matthew Deen, Royal Palm Beac FL 52.18%

Fri Eve Strat Pairs
14 Pairs

MPs A B C Names Score
2.83
1
1
1
Charles Zuravin - Susan Zuravin, Columbia MD 60.83%
2.12
2
2
2
Nancy Raley - Dorene Thompson, Ponte Vedra Bch FL 55.42%
1.59
3


Ann Harris, Stuart FL; Rich Hunter, Port St Lucie FL 53.75%
1.05
4/5
3

Don Balfour - Lucile Balfour, Boynton Beach FL 52.08%
1.05
4/5


Jayne Thomas, Lutz FL; Carole Lazarou, Palm Bch Grdns FL 52.08%
0.86

3
Dennis Feuer - Abbie Feuer, No Palm Beach FL 49.58%

Top of page

Saturday

Sat AM Stratified Prs
62 Pairs

MPs A B C Names Score
6.83
1


Mark Yaeger, Miami FL; Larry Auerbach, Bradenton FL 69.89%
5.12
2


Armand Barfus, Port St Lucie FL; George Tornay Jr, Palm Beach Gdns FL 68.56%
3.84
3


Jane Zempel - Charles Zempel, Rolling Meadows IL 66.67%
4.02
4
1

Harriet Gross, Palm Bch Grdns FL; Harold Rosenson, West Palm Bch FL 64.58%
2.16
5


Ronald Scelfo, West Palm Beach FL; George Phillips, Palm Beach FL 62.50%
3.02
6
2

Kevin Dwyer, Lehigh Acres FL; John Zaleskie, Estero FL 61.74%
2.38
3
1
Stephen Kalstein, Birmingham MI; Mark Henderson, 59.85%
1.79
4
2
Dave Naftaly, Columbia MD; Stephen Nemerofsky, Plantation FL 58.33%
1.27
5

Ginger Gomprecht, Baltimore MD; Sande Boas, Jupiter FL 56.63%
1.34
6
3
Arlene Fuhrman, Manhasset NY; Susan Melchner, Mamaroneck NY 55.11%
1.27

4
Dee Korenbaum, West Palm Beach FL; Suellen Solodar, Palm Beach Gdns FL 54.17%
0.94

5
Marvin Pomerantz - Sheila Polansky, Boynton Beach FL 52.84%
0.56

6
Paul Winokur, West Palm Beach FL; William Collis, Lexington KY 51.89%

Sat Aft Stratified Prs
52 Pairs

MPs A B C Names Score
6.00
1


Martin Chaitt, West Palm Beach FL; Ellasue Chaitt, Palm Bch Gdns FL 66.29%
4.50
2
1

Stan Schretter, Palm Bch Grdns FL; Sellers McKee, Jupiter FL 64.58%
3.38
3


Diana Holt, Palm Beach FL; Marshall Hall, Boca Raton FL 62.88%
2.53
4


Dave Anderson, Tampa FL; Mark Smith, Lutz FL 62.12%
2.61
5
2

Laura Forst, Lake Park FL; Shirley Levy, Delray Beach FL 61.93%
1.42
6


Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL 60.80%
1.96
3

Freda Saltz - Joanne Pransky, Boca Raton FL 59.28%
1.84
4
1
Charlotte Zaret, Chevy Chase MD; Bonnie Williams, Jupiter FL 55.68%
1.21
5

Kevin Dwyer, Lehigh Acres FL; John Zaleskie, Estero FL 55.30%
0.85
6

Bee Hallett, Fort Myers FL; Keith White, Ft Myers FL 55.11%
1.38

2
Jeffrey Kuehn, Lake Worth FL; Lynn Grossberg, Singer Island FL 54.55%
1.04

3
Barbara Hatzfeld, West Palm Beach FL; Chris Kentera, No Palm Beach FL 51.14%
0.78

4
Elaine Katz - Bobbie Weisberg, Palm Beach Grdn FL 47.54%
0.81

5
Sheila Polansky - Marvin Pomerantz, Boynton Beach FL 46.59%

Sat Eve Open Pairs
6 Pairs

MPs Rank Names Score
2.17
1
Armand Barfus, Port St Lucie FL; George Tornay Jr, Palm Beach Gdns FL 59.00%
1.63
2
Michael Rahtjen, Lighthouse Pt FL; Mandel Grower, Winnipeg MB 56.00%

Top of page

Sunday

Stratified Swiss Teams
26 Teams

MPs A B C Names Score
9.00
1


Paul Swanson - Martin Zampieri - Vincent Grande Jr, Jupiter FL; D Thomas, West Palm Beach FL 159.00
6.75
2


William Moor - Linda Epstein, Delray Beach FL; Lita Talus - Sheilah Malamud, Boynton Beach FL 132.00
5.06
3


Jack Longman - Kathy Longman, Clearwater FL; Rahn Smith, Brandon FL; Sharon Meng, Lakeland FL 117.00
3.80
4


Ellie Hanlon - Mary Savko, Tequesta FL; Gail Nye, Palm City FL; Deborah Drury, Vero Beach FL 115.00
2.85
5


Joseph Menkes - Barbara Menkes - Joan Vigdor - Charles Wolpert, Boynton Beach FL 114.00
2.14
6


Marilyn Goldberg - Jocelyn Lovett - Sidney Golub, West Palm Beach FL; James Marsh Sternberg, West Palm Bch FL 113.00
5.02
1

Sellers McKee, Jupiter FL; Stan Schretter, Palm Bch Grdns FL; Harriet Goldberg, No Palm Beach FL; Kari Nolletti, Palm Bch Gdns FL 109.00
3.77
2

Carole Lazarou, Palm Bch Grdns FL; Libby Frank, West Palm Bch FL; Deanie Evans, Gallipolis OH; Rose Robideau, West Palm Beach FL 108.00
2.82
3

Doralee Levoff - Anita Chachkin, Delray Beach FL; Marlene Hefter, Chicago IL; Jacqueline Simborg, Homewood IL 100.00
2.12
4

Helene Daigle - Linda Schnoll, West Palm Beach FL; Barbara Malaussena, W Palm Beach FL; Barbara Hanig, Highland Park IL 91.00
1.59
5

Naomi Kanter - Phyllis Binder, Boca Raton FL; John Allman, Stuart FL; David Sims, West Palm Beach FL 86.00
2.60

1
Charles Smith - Clare Smith, West Palm Bch FL; Patricia Freels - Elizabeth Graham, West Palm Beach FL 70.00
1.95

2
Linda Finklestein - Claire Stern, West Palm Beach FL; Laura Forst, Lake Park FL; Jerry Pittman, N Palm Beach FL 64.00

Top of page

GNT Finals

GNT Championship Flight
4 Teams

MPs Rank Names
36.00
1
Jim Mahaffey, Winter Park FL; Gary Cohler, Miami FL; Michael Seamon, Aventura FL; Jeff Meckstroth, Tampa FL; Eric Rodwell, Clearwater Bch FL; Barnet Shenkin, Boca Raton FL

GNT Flight A
8 Teams

MPs Rank Names
30.00
1
Jim Russell, Bradenton FL; Gigi Weinstein - Gen Geiger, Sarasota FL; Carolyn Holcomb, Englewood FL
22.50
2
Arnold Malasky, Longboat Key FL; Henry Meyer, Indn Riv Shrs FL; John Moschella, Winter Springs FL; Brian Gunnell, Jacksonville FL

GNT Flight B
11 Teams

MPs Rank Names
26.00
1
David Reiter - Juan Castillo, Hollywood FL; Jay Wasserman, Boca Raton FL; Kenneth Peyser, N Miami FL; Douglas Kramer, Miami FL
19.50
2
John Black - Morton Karper, Boca Raton FL; Leo Cotta, Delray Beach FL; Diana Cowan, Boynton Beach FL
13.00
3/4
Robert Todd - Theresa Andino - Kenneth Andino - Bob Soni, Tallahassee FL
13.00
3/4
Albert Vaccaro - Dale Weick - Harold Phillips - Celia Phillips, Melbourne FL

GNT Flight C
3 Teams

MPs Rank Names
15.00
1
Steven Andrews, Pompano Beach FL; John Isaacks, Oakland Park FL; Jesse Laird, Ft Lauderdale FL; Philip Heasley, Fort Lauderdale FL

Go to District 9 Home Page | Return to District 9 Tournament Page