District 9

Tournament Results

January 15, 16, 17 & 18, 2007

Posnack JCC
Davie, FL
299er Sectional

 


General Information

Total Tables in Play - 55.0
Total Number of Players Attending -
Total Number of Players Winning Masterpoints - 
Total Number of Masterpoints Won -
Results by Day:  Monday | Tuesday | Wednesday | Thursday                            

 Tournament Info
 
Click on session names if underlined to see details/matchpoints

Monday


Mon Aft Stratified Pairs
20.0 Tables

MPs A B C Names Score
3.03
1


Dorothy Coopey - Steve Bursky, Pembroke Pines FL 62.50%
2.27
2


Keith Gellman, Fort Lauderdale FL; Ken Slump, 60.63%
1.70
3


Sheila Pancer, Hollybrook FL; Linda Drapkin, Montreal QC 59.10%
2.19
4
1

Anna Dotte - John Dotte, Ft Lauderdale FL 58.55%
1.64
5
2

Larry Kroll - Arthur Cohen, Fort Lauderdale FL 57.99%
1.23
6
3

Lynne Seffren - Olivia Shapiro, Boca 57.44%
1.45
4
1
Marjorie Weil, ; Nan Wood, Boca FL 54.68%
1.09
5
2
Marsha Bilzin - Jill Gaffin, Miami 54.58%
0.82
6
3
Jerry Silodor - Fran Silodor, Boca 53.87%
0.61

4
Jane Myers, Naples FL; Hermoine Balph, Ft. Lauderdale FL 53.36%
0.71

5
Margaret Bernstein - Carol Kohn, Boca 53.32%

Top of page

Tuesday


Tue Eve Stratified Pairs
13.5 Tables

MPs A B C Names Score
2.42
1
1

Peter Hotchkiss, Hollywood FL; Elliot Slavis, 64.18%
1.82
2
2

Arthur Cohen - Larry Kroll, Fort Lauderdale FL 61.87%
1.36
3
3
1
Margarita Jaramillo - Enrique Palacios, 61.03%
1.21
4


Joann Krohn, Plantation FL; Diane Kelsey, Pembroke Pines FL 59.82%
0.77
5
4

Jean Boyd, Plantation FL; Isolde Cahill, Southwest Rnchs FL 59.34%
0.85
6


Monique Laurendeau - Andre Leveille, 59.31%
0.67
5

Barbara Copi - David Copi, Ann Arbor MI 53.36%
0.89

2
John Garcia, Weston FL; Florence Trostler, Ft Lauderdale FL 48.92%
0.67

3
Allan Trynz - Teri Trynz, Boynton Beach FL 47.61%

Top of page

Wednesday


Wed Eve Stratified Pairs
12.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.22
1
1

TJ Singer, Sunrise FL; JR Sanford, 65.48%
1.67
2


Paula Polsyn, Sunrise FL; Ila Richter, Weston FL 61.61%
1.25
3


Jo Ann Rauch, Hallandale FL; Kathy Berman, Weston FL 59.23%
0.94
4


Monique Laurendeau - Andre Leveille, 58.93%
1.11
5


Charles Bardelis - Judy Velasquez, 58.63%
0.78
6


Rita Ehrlich - Teri Kanig, Tamarac FL 55.95%
1.28
2
1
Ed Lundy - Merle Lundy, Cooper City FL 55.06%
0.96
3

Neville Muschett, LHP; Peggy Muschett, Ft Lauderdale FL 53.27%
0.72
4

Arthur Cohen - Larry Kroll, Fort Lauderdale FL 52.38%
0.83
5
2
Allan Trynz - Teri Trynz, Boynton Beach FL 50.00%

Top of page

Thursday


Thu Eve Stratified Pairs
10.0 Tables

MPs A B C Names Score
2.02
1


Judie Frank - Paul Frank, Tamarac FL 61.31%
1.52
2


Paula Polsyn, Sunrise FL; Ila Richter, Weston FL 59.82%
1.62
3
1
1
Ed Lundy - Merle Lundy, Cooper City FL 56.25%
1.07
4/5
2/3
2
Roberta Kurtz - Anita Blitz, Weston FL 55.95%
1.07
4/5
2/3

Art Nisenbaum, Lauderhill FL; James Yezbick, Ft Lauderdale FL 55.95%
0.68
6
4

Neville Muschett, LHP; Peggy Muschett, Ft Lauderdale FL 55.65%
0.51
5

Jean Boyd - Lynda Patten, Plantation FL 54.76%
0.67

3
Bea Allen, ; Ben Allen, Richmond VA 50.30%
Return to Tournament Index

Go to District 9 Home Page